αυτοκτονια ! και μετα τι? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 129
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    για εμενα μακαρι να μην υπαρχει κατι ,ουτε παραδεισος ουτε κολαση ουτε χωρος αναμονης οπως λεει η επισημη θρησκεια τους κρατους μας, μακαρι να υπαρχει μια απερναντι γαληνη , μια ατελειωτη ηρεμια και αυτα! θα θελα να μην υπαρχει τιποτα! ουτε αλλη ζωη !
    εσυ τι πιστευεις?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Βρε! αφού σου απάντησα ήδη...Πιστεύω στην μετεμψύχωση και σχεδόν στο κάρμα. Παράδεισος και κόλαση για μένα είναι η ζωές που ζούμε. Αν πχ έχεις κάνει άσχημα πράγματα θα το ξεπληρώσεις στην επόμενη και θα υποφέρεις με κάποιον τρόπο..

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    μπορει να ειναι οπως τα λεει ο φιλος Καρυωτακης ¨'Όταν κατέβουμε τη σκάλα τι θα πούμε
    στους ίσκιους που θα μας υποδεχτούνε,
    αυστηροί, γνώριμοι, αόριστοι φίλοι,
    μ' ένα χαμόγελο στ' ανύπαρκτα τους χείλη;

    Τουλάχιστον δωπέρα είμαστε μόνοι.
    Περνάει η μέρα μας, η άλλη ξημερώνει,
    και μες στα μάτια μας διατηρούμε ακόμα
    κάτι που δίνει στα πράγμα χρώμα.

    Αλλά εκεί κάτου τι να πούμε, πού να πάμε;
    Αναγκαστικά ένας τον άλλον θα κοιτάμε,
    με κομμένα τα χέρια στους αγκώνες,
    ασάλευτοι σαν πρόσωπα σε εικόνες.

    Αν έρθει κανείς την πλάκα μας να χτυπήσει,
    θα φαντάζεται πως έχουμε ζήσει.
    Αν πάρει ένα τριαντάφυλλο ή αφήσει χάμου,
    το τριαντάφυλλο θα 'ναι της άμμου.

    Κι αν ποτέ στα νύχια μας ανασηκωθούμε,
    τις βίλες του Posilipo θα ιδούμε,
    Κύριε, Κύριε, και το τερραίν του Παραδείσου
    όπου θα παίζουν cricket οι οπαδοί Σου.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    συγχωρα με αμα δεν σε ακολουθω με τα ιδια βιματα με τα ιδια αντανακλαστικα! ισως το μυαλο μου ταξιδευει σε αλλους χωρους σε αλλους χρονους! εκει που ευχομαι να μην ακολουθει κανεις! και μονο που τετοια ωρα τρως χρονο και ασχολια μαζι μου με τοιμα και σε ευχαριστω!
    εχεις κανει εσυ ποτε αναδρομη?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Βρε! αφού σου απάντησα ήδη...Πιστεύω στην μετεμψύχωση και σχεδόν στο κάρμα. Παράδεισος και κόλαση για μένα είναι η ζωές που ζούμε. Αν πχ έχεις κάνει άσχημα πράγματα θα το ξεπληρώσεις στην επόμενη και θα υποφέρεις με κάποιον τρόπο..

    Αυτό το κάρμα μου φαίνεται εντελώς άθλιο φιλοσοφικά και κοινωνικά. Δηλαδή όλα τα παιδάκια στην Αφρικη σήμερα γεννήθηκαν εκεί γιατί στην προηγούμενη ζωή τους ήταν κλέφτες και δολοφόνοι λολ give me a break. Η το σκουλίκι ήταν δολοφόνος χαχα. Αυτό το σύστημα το είχαν οι ινδοί για να διατηρούν τις κάστες. "Είναι λεπρός και φτωχός γιατί το άξιζε" οκ. Οι πρώτοι άνθρωποι από που "κληρονόμησαν" τις ψυχές τους?


    Επίσης αυτό το σύστημα έχει τρελά προβλήματα όσον αφορά το τι είναι ο "εαυτός". Προφανώς είμαστε οι μνήμες μας. Αν πεθάνω και γεννηθώ κάπου στην κίνα δεν θα είμαι εγώ απλά. Πόσο μάλλον αν γίνω σκουλίκι που έχει έναν εγκέφαλο 3 κύτταρα λολ. Παράλογες νεο-εποχήτικες mparoufes. I'll pass.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    κοιτα Πετραν και εμενα δεν με βρισκει πολυ συμφωνο ,αλλα απο τα λιγα που ξερω δεν ειναι ακριβως ετσι, ιδικα ο ινδουασισμος ειναι ισως η πιο ελευθερη και ειρηνικη θρησκεια ,εχει μεγαλη σχεση με τον παγανισμο και ειναι ισως μια θρησκεια που εχει 'θεο΄' την φυση και την πραγματικοτιτα που εμεις δημιουργουμε!

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ασε που για να φτασεις στο ΝΤΑΡΜΑ η κατι τετοιο ,οπου ειναι το μαγαλυτερο θεμετο αποτελεσμα για αυτους πρεπει να εισαι 'τσιτα' μαστουρομενος! χεχε¨) ναι οσο πιο μαστουρομενος εισαι απο την ινδικη καναβη τοσο πιο κοντα στο θεο τους φτανεις! αυτη ειναι θρησκεια ε? οχι σαν τους δικους μας που οσο πιο ξενερωτος εισαι τοσο πιο κοντα στο θεο εισαι¨)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    κοιτα Πετραν και εμενα δεν με βρισκει πολυ συμφωνο ,αλλα απο τα λιγα που ξερω δεν ειναι ακριβως ετσι, ιδικα ο ινδουασισμος ειναι ισως η πιο ελευθερη και ειρηνικη θρησκεια ,εχει μεγαλη σχεση με τον παγανισμο και ειναι ισως μια θρησκεια που εχει 'θεο΄' την φυση και την πραγματικοτιτα που εμεις δημιουργουμε!
    Ο ινδουισμός έχεις άπειρους θεούς. Ψάξτο. Με πρώτο και καλύτερο τον βισνού/μπραχμά-πως τον λένε τον δημιουργό και έχει και άλλους άπειρους, σίβα, ντίβα, ντέβα, σάκτι, τσάκτι και δεν συμμαζεύεται! Μάλλον εννοείς τον βουδισμό. Κάποιες πτυχές του βουδισμό-όπως ο ζεν βουδισμός- μου αρέσουν πραγματικά και μένα γιατί εστιάζουν στο "τώρα" και όχι σε αμαρτίες, μετανσαρκώσεις και πράσινα άλογα.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ναι εχεις δικιο , ινδουαισμος ειναι το συνολο θρησκειων της ινδιας ,απλα εχουν ως ιερο την μαστουρα και την 'νιρβανα' αυτης οπυ ειναι και το μεγαλυτερο τους μυστιριο!
    Τωρα οσο για το θεμα ου εγραψα θα ηθελα την γνωμη σου φιλε Πετρο και ολοων των παιδιων αμα ενδιαφεροντε φυσικα ,τι πιστευεις για την μετα θανατο φαση ενος αυτοχειρα , τι μπορει να υπαρχει διαφορετικο για αυτον απο οτι σε καποιον που πεθανε απο λογικη αιτια?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Νομίζω πως οι Ινδοί είναι πολύ ευκολόπιστοι αφού ο ινδουισμός αριθμεί πάνω από 350.000.000 θεούς. (χωρίς πλάκα).
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Νομίζω πως οι Ινδοί είναι πολύ ευκολόπιστοι αφού ο ινδουισμός αριθμεί πάνω από 350.000.000 θεούς. (χωρίς πλάκα).

    χαχα ναι ακριβώς ένα τέτοιο νούμερο θυμάμαι και εγώ. Τρέχα γύρευε! Η Ινδία έχει παραδοσιακά την ιστορία της απόλυτα "πνευματοκρατούμενης" χώρας με γκουρού και γιόγκι κάθε είδους να βρίσκονται σε κάθε γωνία με τους δικούς του πιστούς. Είδα πρόσφατα ένα ντοκιμαντέρ που έδειχνε ακριβώς αυτό το πράγμα! Μάλιστα ακόμα και παχουλοί δυτικοί Αμερικάνοι έχουν φορέσει κάτι ρόμπες και το παίζουν γκουρού-θεραπευτές και έχουν τους δικούς τους ακολούθους. Είναι η χώρα του "αγοραίου πνευματισμού" για τους δυτικούς με άπειρες δοξασίες, μπιχλιμπίδια, μαντζούνια και ότι θες. Αυτή η χώρα έχει μεγάλες διαφορές, βασικά πάντα είχε. Από άπειρους ανθρώπους χωρίς βασική περίθαλψη, μόρφωση με τις 1000-2 προκαταλήψεις να ζουν στα σκουπίδια και από την άλλη λίγοι πλούσιοι που σπουδάζουν και βγάζουν προγραμματιστές, μαθηματικούς και μεγάλα μυαλά. Κουφό.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ναι εχεις δικιο , ινδουαισμος ειναι το συνολο θρησκειων της ινδιας ,απλα εχουν ως ιερο την μαστουρα και την 'νιρβανα' αυτης οπυ ειναι και το μεγαλυτερο τους μυστιριο!
    Τωρα οσο για το θεμα ου εγραψα θα ηθελα την γνωμη σου φιλε Πετρο και ολοων των παιδιων αμα ενδιαφεροντε φυσικα ,τι πιστευεις για την μετα θανατο φαση ενος αυτοχειρα , τι μπορει να υπαρχει διαφορετικο για αυτον απο οτι σε καποιον που πεθανε απο λογικη αιτια?

    Για μένα δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό γιατί απλά δεν πιστεύω στον διαχωρισμό ψυχής-σώματος. Δηλαδή για μένα ή ψυχή είναι η λειτουργία του εγκεφάλου και αλλάζει ανάλογα με το πως αλλάζει η λειτουργία του εγκεφάλου. Κάθε στιγμή που περνάει και "μαθαίνεις" πράγματα η έχεις νέες "εμπειρίες" αλλάζουν οι συνάψεις του εγκεφάλου ώστε να αποθηκεύουν αυτές τις εμπειρίες. Άνθρωποι π.χ. με alzheimer σταδιακά χάνουν την "ψυχή" τους γιατί χάνουν τις μνήμες οπότε και αυτούς τους ίδιους. Παιδιά με αυτισμό δεν αναπτύσουν "φυσιολογική ψυχή" γιατί ο εγκέφαλος τους δεν αναπτύσεται σωστά. Άτομο με εγεφαλικό στο αριστερό ημισφαίριο δεν έχει την δυνατότητα της κατανόησης και παραγωγής του λόγου (και μαζί με αυτά χάνει και γνώσεις). Χάνει ένα μέρος της "ψυχής" του. Αφαιρείς σε χειρουργείο ένα μέρος του εγκεφάλου που λέγεται "αμυγδαλή" και το άτομο δεν νοιώθει πλέον φόβο και θυμό. Πάνε αυτά τα συναισθηματικά μέρη της "ψυχής". Κάνεις λοβοτομή και πάει η βούληση περίπατο. Πως μπορεί κάποιος να έχει την "ίδια ψυχή" μετά από αυτά? Υπολειτουργεί ο εγκέφαλος στον ύπνο/κώμα/επιληψία και εξαφανίζεται η συνείδηση εντελώς για όσο διαρκεί αυτή η κατάσταση.


    Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Όλα δείχουν ότι ψυχή= brain function. Οπότε αν πεθάνει και ο εγκέφαλος πεθαίνει και η ψυχή, κάτι που πίστευαν και πολλοί αρχαίοι φιλόσοφοι όπως ο Αριστοτέλης και ο Δημόκριτος. Δεν υπάρχει κανένα στοιχείο για την ύπαρξη ενώς ξεχωριστού "φαντάσματος" στο σώμα σου (πέρα από αυτά που λέγαν διάφορες θρησκείες κατά καιρούς). Πιο λογικό (παραδόξως!) ακούγεται αυτό που λέει ο ιουδαισμός/χριστιανισμός/μουσουλμανισμός, ότι δηλαδή θα αναστηθείς σε ένα είδος άφθαρτου σώματος. Αυτό ναι ακούγεται πιο λογικό γιατί θα υπάρχει ένα είδος άφθαρτου εγκεφάλου-και συγκεκριμένα του δικού σου άφθαρτου εγκεφάλου (!)- να ξαναζήσει για πάντα κάτω από το φως του θεούλη (η του...σατανούλη μες στην φωτιά σε περίπτωση που αυτοκτονήσεις λολ). Αλλά ο χριστιανισμός δεν μου αρέσει και "μπάζει" σε πολλά σημεία για μένα


    Οπότε για μένα δεν έχει σημασία το πως θα πεθάνεις λολ! Αλλά να σου πω την αλήθεια δεν πειράζει. Κάθε φορά που κοιμάσαι δεν προβληματίζεσαι για το πότε θα ξυπνήσεις να πας στην δουλειά
    Last edited by PETRAN; 09-06-2011 at 03:31.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    πολυ ωραια αναλυση Πετραν και ενδιαφερον , μακαρι να ειναι ετσι!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    να μαι κ εγω! κ εμενα με εχει απασχολησει αυτο το θεμα γιατι ωρες ωρες λεω μπας κ ειναι καλυτερα να την κανω...

    οι χριστιανοι λενε οτι το να αυτοκτονησεις ειναι η μεγιστη αμαρτια, δεν ξερω γιατι, κ αιωνιως θα βασανιζεσαι. δεν το καταλαβαινω.

    καποιος αλλος μου ειχε πει οτι παγιωνεσαι ετσι οπως πεθαινεις, οποτε αν θελεις να αυτοκτονησεις λογω οδυνης, δεν ειναι καθολου καλη ιδεα γιατι θα κολλησεις στην οδυνη. οποτε καλυτερα να αυτοκτονησεις μετα απο ενα καλο παρτυ για να παγιωθεις σε μια πιο χαρουμενη κατασταση!

    το προβλημα που δεν καταλαβαινω εγω καθολου ειναι οτι υπαρχει ενα ερωτημα για ποια ψυχη μιλαμε. καποιοι λενε οτι ειναι αλλη η ψυχη στην οποια αναφερεται κ μελετα η ψυχολογια κ αλλη η ψυχη στην οποια αναφερεται η εκκλησια. δηλ αλλο το ψυχολογικο επιπεδο του ανθρωπου κ αλλο το πνευματικο επιπεδο. κ απλα γινεται συγχυση ορων γιατι χρησιμοποιειται η ιδια λεξη.

    εγω προσωπικα οπως το βλεπω: το σωμα πεθαινει. η ψυχη της ψυχολογιας, δηλ σκεψεις, συναισθηματα, μνημη, αντιληψη κλπ κ αυτα πρεπει να πεθαινουν γιατι εξαρτωνται απο τον εγκεφαλο που πεθαινει κ για τους ιδιους λογους που ειπε κ ο πετραν.

    η ψυχη του πνευματικου επιπεδου, δηλ η ψυχη της εκκλησιας, εκει δεν ξερω τι γινεται. αυτη η ψυχη, λενε οι χριστιανοι οτι δεν πεθαινει. τωρα αυτο δεν ξερω πώς γινεται.

    κ μενα να μπαζει μου φαινεται, αλλα απο την αλλη σου λενε οτι ειναι υπερβατικο κ οτι υπαρχουν κ πραγματα στη ζωη που δεν εξηγουνται με τη λογικη κ σ αυτο εχουν δικιο. πχ τα συναισθηματα, ο ερωτας κ η τεχνη δεν εξηγουνται με τη λογικη. οποτε δεν ξερω μηπως υπαρχει κ κατι αλλο που δεν εξηγειται με τη λογικη.

    γενικα η αυτοκτονια εχει ενα ρισκο παντως τοσο για το μετα, οσο κ για το πριν, μην μεινει καποιος σακατης, πχ αναπηρος σε καροτσακι αν πεσει απο τον εκτο οροφο!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    να μαι κ εγω! κ εμενα με εχει απασχολησει αυτο το θεμα γιατι ωρες ωρες λεω μπας κ ειναι καλυτερα να την κανω...

    οι χριστιανοι λενε οτι το να αυτοκτονησεις ειναι η μεγιστη αμαρτια, δεν ξερω γιατι, κ αιωνιως θα βασανιζεσαι. δεν το καταλαβαινω.

    καποιος αλλος μου ειχε πει οτι παγιωνεσαι ετσι οπως πεθαινεις, οποτε αν θελεις να αυτοκτονησεις λογω οδυνης, δεν ειναι καθολου καλη ιδεα γιατι θα κολλησεις στην οδυνη. οποτε καλυτερα να αυτοκτονησεις μετα απο ενα καλο παρτυ για να παγιωθεις σε μια πιο χαρουμενη κατασταση!

    το προβλημα που δεν καταλαβαινω εγω καθολου ειναι οτι υπαρχει ενα ερωτημα για ποια ψυχη μιλαμε. καποιοι λενε οτι ειναι αλλη η ψυχη στην οποια αναφερεται κ μελετα η ψυχολογια κ αλλη η ψυχη στην οποια αναφερεται η εκκλησια. δηλ αλλο το ψυχολογικο επιπεδο του ανθρωπου κ αλλο το πνευματικο επιπεδο. κ απλα γινεται συγχυση ορων γιατι χρησιμοποιειται η ιδια λεξη.

    εγω προσωπικα οπως το βλεπω: το σωμα πεθαινει. η ψυχη της ψυχολογιας, δηλ σκεψεις, συναισθηματα, μνημη, αντιληψη κλπ κ αυτα πρεπει να πεθαινουν γιατι εξαρτωνται απο τον εγκεφαλο που πεθαινει κ για τους ιδιους λογους που ειπε κ ο πετραν.

    η ψυχη του πνευματικου επιπεδου, δηλ η ψυχη της εκκλησιας, εκει δεν ξερω τι γινεται. αυτη η ψυχη, λενε οι χριστιανοι οτι δεν πεθαινει. τωρα αυτο δεν ξερω πώς γινεται.

    κ μενα να μπαζει μου φαινεται, αλλα απο την αλλη σου λενε οτι ειναι υπερβατικο κ οτι υπαρχουν κ πραγματα στη ζωη που δεν εξηγουνται με τη λογικη κ σ αυτο εχουν δικιο. πχ τα συναισθηματα, ο ερωτας κ η τεχνη δεν εξηγουνται με τη λογικη. οποτε δεν ξερω μηπως υπαρχει κ κατι αλλο που δεν εξηγειται με τη λογικη.

    γενικα η αυτοκτονια εχει ενα ρισκο παντως τοσο για το μετα, οσο κ για το πριν, μην μεινει καποιος σακατης, πχ αναπηρος σε καροτσακι αν πεσει απο τον εκτο οροφο!


    Τι? Το συναίσθημα δεν εξηγείται? Όσο για το συναίσθημα υπάρχουν πολύ καθαρά ανατομικές περιοχές-"λιμβικό σύστημα". Πασίγνωστο εδώ και δεκαετίες απορώ ποιοι λένε τέτοια πράγματα. Αν έχεις όγκο στην αμυγδαλή που είναι στο λιμβικό σύστημα αποχαιρέτα το συναίσθημα! Βασικά έχουν γίνει πολύ μεγάλα άλματα σε αυτούς τους τομείς τα τελευταία χρόνια. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην εξηγούνται ο έρωτας και η τέχνη από την επιστήμη.Νευροψυχολογία/νευροεπιστήμη της μουσικής, της ζωγραφικής (κάτι που έχει πάρει τον τίτλο "νευροαισθητική") όπως και νευροψυχολογία του έρωτα sure. Έχουν γίνει πολλές ανακαλύψεις και πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο που σκανάροντας τους εγκεφάλους εκατοντάδων ερωτευμένων εντοπίσαν τις κρίσιμες-ανατομικά- περιοχές όπως και τα νευροχημικά συστήματα (πως αυξομειώνονται ακριβώς το ντοπαμινεργικό σύστημα σε σχέση με το σεροτονεργικό κλπ.) Έχω ένα καταπληκτικό βιβλίο να σου δώσω για την νευροψυχολογία της μουσικής από τον daniel levitin "this is your brain on music". Πάντα έτσι λέγαν οι άνθρωποι, ότι και η φύση δεν μπορεί να διερευνηθεί από την επιστήμη αλλά τελικά αυτό έγινε-και γίνεται- με μεγάλη επιτυχία. Για την δημιουργικότητα βασικά έχω την ιδέα ότι όταν ο εγκέφαλος βρίσκεται σε δημιουργική φάση ισσοροπεί μεταξύ τάξης και χάους- γραμμικού και μη-γραμμικού συστήματος. Και τα δύο διερευνώνται από την επιστήμη.


    Αφού η ψυχή είναι το σύνολο των αντιλήψεων, αναμνήσεων, συναισθημάτων και αφού όλα αυτά είναι γνωστό ότι εδρεύουν στον εγκέφαλο δεν βλέπω να χρειάζεται κάποιο "έξτρα πνεύμα". Είναι περιττό. Και αφού αυτό το δήθεν "πνεύμα" δεν είναι οι αντιλήψεις/μνήμες/συναισθήματα σου τι είναι τότε? Δεν υπάρχει διαφορετικό "εγώ" από τις αναμνήσεις μου. ΕΙΜΑΙ οι αναμνήσεις μου και τα βιώματα μου την κάθε στιγμή. Είναι ψευδαίσθηση η ιδέα ότι υπάρχει ξεχωριστό "εγώ" (οπότε και "πνεύμα" κλπ.)

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. αυτοκτονια
    By carrot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 97
    Last Post: 13-05-2011, 17:14
  2. αυτοκτονια
    By ocdcure in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 28-03-2011, 19:59
  3. Αυτοκτονια...
    By lena8999 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 20-09-2010, 02:50
  4. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 10:59
  5. Αυτοκτονία...
    By Lewn25 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 19-08-2007, 13:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •