Αυτοπεποίθηση και Αυτοεκτίμηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    17

    Αυτοπεποίθηση και Αυτοεκτίμηση

    Είχα γράψει και στο παρελθόν για αυτό αλλά δυστυχώς παραμένει και ανάλογα με τις συγκυρίες εντείνετε, δεν είναια είναι απλώς μια κακή διάθεση δεν κάνω πράγματα που θα έκανα και θα έπρεπε να κάνω στην ουσία είναι σαν να χάνω την ζωή μου. Δεν ρισκάρω δεν τολμάω διότι φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω, φοβάμαι να ανταγωνιστώ.

    Καταπνίγει μέχρι και την τελειομανία που με χαρακτηρίζει, δεν ξέρω πως δημιουργήθηκε οι φίλοι μου λένε ότι μερικές φορές νομίζουν ότι είμαι άλλος άνθρωπος και τα χάνουν με την καλή έννοια, εγώ απλά τυγχάνει να έχω ξεχάσει ότι πάσχω από έλλειψη αυτοπεποίθησης.

    Επίσης, τον τελευταίο καιρό με διακατέχει ένα μυστήριο άγχος αγχώνομαι με σενάρια που σε άλλους φαντάζουν δύσκολα πραγματοποιήσιμα και δεν είναι τόσο σημαντικά και δεν δικαιολογούν τέτοιο άγχος αλλά αγχώνομαι πάρα πολύ έντονα, έχουν ασπρίσει τα μαλλιά μου και είμαι μόλις 25.

    Επίσης, νιώθω ότι έχω πέσει σε έναν βαθύ ύπνο σε μια safe mode αναβάλω τα πάντα για αύριο και έχουν περάσει μήνες με ξυπνάνε λίγο αρκετοί δυνατοί καφέδες αλλά και πάλι τίποτα, σκεφτόμουν τίποτα αμφεταμίνες για να ξυπνήσω το μυαλό μου αλλά το θεωρώ ως τελική επιλογή.

    Για βοηθήστε και εσείς,

    Αυτή την δημοίευση ήταν να την στείλω μήνες πριν αλλά όλο το άφηνα για αυρίο και και και...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    17
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...B7%CF%82/page2

    Εδώ είναι το παλιό μου θέμα...
    Τότε έλεγα ότι ήθελα να βελτιώσω την κοινωνικότητα μου τώρα δεν με απασχολεί πια, άλλες έμμονες ιδέες έχουν μπει στο μυαλό μου και με τρελαίνουν.

    Μετά από τόσα χρόνια σπουδών νίωθω ότι το αντικείμενο μου είναι ασήμαντο, κάποιος μου ανέφερα ότι κάποιο άλλο αντικείμενο ότι είναι πιο δύσκολο και τώρα θέλω σαν τρελός να ασχοληθώ με αυτό, αλλά όταν ακούω ότι κάτι είναι δύσκολο φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω και δεν ασχολούμε, και αν ασχοληθώ θα θέλω να είμαι ο ξεχωριστός εκεί, ο καλύτερος.
    Ξέρω ότι είναι αδύνατο αλλά δεν μπορώ να συμβιβαστώ με αυτό, γίνετε μια πάλη μέσα μου, αν δεν το καταφέρω πιστεύω πως δεν θα είμαι πάνω από τον μέσο όρο, και δεν με νοιάζει να είμαι απλώς πάνω από τον μέσο όρο θέλω να είμαι πολύ πιο πάνω και η τρέλα συνεχίζει, σκέφτομαι ότι δεν είμαι διότι αν ήμουν θα το ήξερα και δεν θα με απασχολούσε, άρα αφού το σκέφτομαι δεν είμαι.

    Στο παρελθόν έτρωγα κολλήματα δεν έκοβα για παράδειγμα τα νύχια μου αν περίμενα κάτι να συμβεί, έπρεπε να κάνω συγκεκριμένα πράγματα αλλιώς κάτι κακό θα συνέβαινε ή δεν θα πραγματοποιούνταν αυτό που περίμενα, με τρέλαναν όλα αυτά, είχα να ξυριστώ 4 μήνες γιατί περίμενα κάποια αποτελέσματα εξετάσεων γιατί μια φορά είχα ξυριστεί και ήρθε ένα κακό αποτέλεσμα. Πρέπει να είμαι σε κατάσταση σαπίλας για να μην κάνω τέτοια με συνέπεια δεν είμαι δημιουργικός. Γνωρίζω πως αυτά δεν παίζουν ρόλο σε αυτά που περίμενα αλλά σκεφτόμουν ότι αν παίζουν θα ήταν πολύ κρίμα για κάτι τόσο ασήμαντο να μην το κάνω. Όλα αυτά τα έκανα ενώ ήμουν αρκετά στρεσαρισμένος. Δεν μπορώ να γεμίσω τον εαυτό μου με τίποτα.

    Το ξέρω ότι έχω χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα, ο μόνος τρόπς να μην τα σκέφτομε αυτό είναι να ψαρεύω αλλά δεν μπορώ να το κάνω όλη μέρα και όταν αρχίζω να το κάνω το κάνω συνέχεια και δεν μπορώ να το σταματήσω και παραμελώ τα πάντα.

    Επίσης, έχω τρομερό κόλλημα με τα πράγματα μου τα θέλω να είναι σε κατάσταση καινούργια να μην πάθουν τίποτα και όταν αγοράζω ένα πράγμα μετά αγοράζω πάλι το ιδίο για να χρησιμοποιώ το δεύτερο και το πρώτο να παραμείνει σε άριστη κατάσταση στο τέλος δεν χρησιμοποιώ κανένα διότι όλα θέλουν να παραμείνουν σε άριστη κατάσταση, μόνο όταν δεν έχω πραγματικά άλλα χρήματα σταματώ να αγοράζω το ίδιο πράγμα.

    Μου αγόρασαν οι γονείς μου ένα αυτοκίνητο το έχω στο γκαράζ το κινώ σπάνια για να μην το χαλάσω και τρελαίνομε στην ιδέα αν πάθει κάτι, τώρα θέλω και δεύτερο για να μην χαλάσει το πρώτο (άσχετα αν δεν έχω χρήματα να πάρω εγώ το θέλω). Μικρός μου έσπασε ένας φίλος μου ένα παιχνίδι και έκανα σαν τρελός και σκεφτόμουν ότι θα πάρω άλλο αλλά αν δεν είχε σπάσει το άλλο θα είχα δύο, ε θα πάρω και τρίτο ναι αλλά αν δεν είχε σπάσει το πρώτο θα τρία και δεν τέλειωνε, το θέμα είναι ότι ακριβώς έτσι σκέφτομαι και τώρα.

    Αρχίζω και φοβάμαι ότι είμαι λίγο σάικο απλώς τώρα βαριέμαι, μάλλον τώρα είμαι σε υπερένταση από τους δυνατούς καφέδες για αυτό, αλλά δεν είμαι στην δημιουργική υπερένταση που θα ήθελα να είμαι.
    Last edited by zanazan; 09-06-2011 at 03:03.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ..
    By possitive in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 13
    Last Post: 13-04-2015, 16:15
  2. ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
    By Χάιντι in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 12
    Last Post: 20-05-2010, 23:43
  3. Χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 24
    Last Post: 20-05-2009, 14:54
  4. Πορνογραφία και αυτοεκτίμηση
    By Lacrimosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 23-07-2008, 22:02
  5. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By macmar in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2005, 13:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •