troo pola glika k thelo na xaso kila,olo xekinao k kati me stamatai, nomizo oti ine psixologiko, exo xamili aftoektimisi k den m
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1

    troo pola glika k thelo na xaso kila,olo xekinao k kati me stamatai, nomizo oti ine psixologiko, exo xamili aftoektimisi k den m

    exei kanis paromia empiria?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    γεια σου juliana ετσι οπως σε ''διαβασα'' ηταν σαν να βλεπω τον εαυτο μου ... εγω προσωπικα ειχα πολυ θεμα με το ψυχολογικο και ετρωγα συνεχεια μα συνεχεια γλυκα , καμια φορα πας να προσπαθησεις να το κοψεις ομως αυτο σε τραβαει απο τα μαλλια και ξανακυλας και δεν σε νοιαζει τι καταληξη θα εχει .. εγω το ειχα παρομιασει με ναρκωτικο, χρειαζεσαι ενα καλο ξεκαθαρισμα μυαλου και πολυ πολυ βοηθεια κοπελα μου...
    εγω πρωσοπικα εκανα μερικα ραντεβου με ψυχιατρο και μεσα σε ενα μηνα πηρα την αποφαση του χειρουργειου και τον περασμενο φλεβαρη εκανα γαστρεκτομη στομαχου... ε λοιπον εκανα να φαω γλυκο 6 μηνες μετα το χειρουργειο τα σιχαθηκα ειδικα τη σοκολατα, τωρα τρωω σπανια(στην περιοδο μου) και σε μικρες ποσοτητες

  3. #3
    exeis dikio pou to paromiazeis me narkotiko giati k ego kapies fores niotho etsi. troo ena gliko niotho tipsis ala den mporo na stamatiso k meta troo k alo. sto telos me piani katathlipsi k megalos thimos me ton eafto mu pu den mporo na elenxo to ti troo k pu den exo tin thelisi k ti dinami na to alaxo. thelo toso poli ala ine poli diskolo.
    oson afora to xirurgio pu grafis den nomizo oti ine i periptosi gia mena dioti ta kila pou thelo na xaso xanode poli aneta me diatrofi an to paro apofasi apla kati me kratai piso k den mporo na vro ti ine afto

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    οχι οχι σε καμια περιπτωση δεν σε παροτρινα για χειρουργειο απλα σου ειπα την πρωσοπικη μου εμπειρια... κατα τα αλλα σε καταλαβαινω απολυτα ημοθν και γω ακριβωσ στην ιδια κατασταση που περιγραφεις, πιστευω θα σε βοηθουσε να μιλησεις καπου για αυτο η εστω να τα γραψεις καπου σαν ημερολογιο ας πουμε πχ¨τι εφαγα και πως ενιωσα ΑΦΟΥ το εφαγα ... κατι τετοιο.... ελπιζω να σε βοηθησει και σου ευχομαι συντομα να βρεις και συ την λυση σου :thumbup:

  5. #5
    se efxaristo poli. sigura tha me voithuse ena imerologio giati tha katalavena gia pio logo simperiferome me afto ton tropo. ime apofasismeni na pao se kapia diatrofologo sidoma mipos me voithisi na paro tin apofasi. xero oti i apofasi prepei na erthi apo emena, apla arxisa na pistevo oti ime k tipos poy xriazete ligo sproximo. elpizo na xekolisi to mialo mu k na katalavo giati exo tetia diatrofiki simperifora. pole fores eno den pinao katholu prospatho na skeftome kapio gliko k na pitho ton eafto mu oti prepei na to fai, eno den exo kapia anagi gia gliko ekini ti stigmi. genika den skeftome fagita k pote dne ligurevome fagita to mono pu skeftome ine ta glika k idika ta sokolatenia k ta kremodi

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ολοι το εχουμε περασει αυτο.Εγω ετρωγα τα γλυκα τρια-τρια.Η εμπειρια μου ειναι οτι θοηθηθηκα οταν πηγα σε διαιτολογο γιατι ετρωγα κατι ελαχιστο καθε 3 ωρες κ με αυτο τον τροπο δεν ειχα ορεξη για γλυκα οπως πριν γιατι τα επιπεδα ζακχαρου μεναν σταθερα.Μηπως θα βοηθουσε κ σενα να κανεις μια προσπαθεια με διαιτολογο;Εγω οταν αρχισα τη διατροφη δε φανταζομουνα οτι θα ερθει μια μερα που δεν θα με ενδιαφερουν τα γλθκα κ ομως συνεβει!!!

  7. #7
    και εγω πιστευω οτι ειναι μια βοηθεια καποιος διαιτολογος και θα επισκεφτω συντομα καποιον, απλα ψαχνω να βρω καποιον καλο. δεν εχω ξαναπαει και δεν ξερω πως λειτουργει το ολο θεμα. δεν θα ηθελα καποιον ο οποιος μου δινει απλα μια διαιτα κ εγω την εφαρμοζω. θα ηθελα να μπορει και να μιλησει μαζι μου για να καταλαβει ποιο ακριβως ειναι το προβλημα μου. πιστευω οτι τρωω τα γλυκα γιατι υπαρχει μεσα μου κατι που μου λειπει κ εγω βρισκω την αναγκη να ταιζω τον εαυτο μου με γλυκα για να συμπληρωσω αυτο το κομματι του εαυτου μου. το ξερω οτι ο διαιτολογος δεν ειναι ψυχολογος αλλα σιγουρα θα μπορουσε να με βοηθησει με μια σωστη διατροφη και με μια υποστηριξη αναλογη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    καλημερα ! κανεις λαθος ο διαιτολογος για μενα ειναι ο απολυτος ψυχολογος σε αυτον τον τομεα! νομιζα οτι ειχες ξαναπαει σε διαιτολογο... θα σε βοηθησει παρα πολυ! :grin:

  9. #9
    καλημερα, επειδη δεν εχω ξαναπαει πως σε βοηθησε εσενα στο ψυχολογικο κομματι?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ο διαιτολογος ειναι ασχετος με το ψυχολογικο κομματι, γιαυτο ειναι διαιτολογος και οχι κατι αλλο.

    καλωσηρθες juliana.
    θελεις να μας πεις το υψος και τα κιλα σου?

  11. #11
    ευχαριστω, εχεις δικιο οτι δεν εχει σχεση με το ψυχολογικο τομεα αλλα με καποιο τροπο σε στηριζει πιστευω.
    το υψος μου ειναι 1,77 και τα κιλα μου 76. ο στοχος μου ειναι να χασω περιπου 10 κιλα και να μην εχω εξαρτηση απο τα γλυκα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ψαξε το λογο που καταφευγεις στα γλυκα :)

    οταν τον βρεις και αρχισεις διατροφη βρες τροπους να "αντικαταστησεις" τα γλυκα ετσι ωστε να κολλανε σε περιοδο απωλειας βαρους.

    δηλαδη ή θα τρως καποια νορμαλ ποσοτητα σχετικα χαμηλη σε θερμιδες.

    ή απο πιο παχυντικα γλυκα θα τρως παρα πολυ μικρη ποσοτητα και φυσικα οχι πριν απο υπνο.

    ισως αρχικα καπως ετσι να βολεψει για ενα διαστημα?

  13. #13
    σε ευχαριστω για τη στηριξη σου click το θεμα ειναι οτι δεν μπορω ακομη να καταλαβω τον λογο για τον οποιο καταφευγω στα γλυκα. πραγματικα εχω ξοδεψει απειρες μερες και ωρες στο να αναλυω το τι γινεται μεσα μου και δεν θελω να αλλαξω. επισης εχω και τον φιλο μου ο οποιος με πιεζει παρα πολυ για το βαρος και οτι πρεπει να χασω οπωσδηποτε καποια κιλα και πολλες φορες θυμωνει μαζι μου που δεν το παιρνω αποφαση και κραταει μουτρα και ολο αυτο οπως καταλαβαινεις επηρεαζει και την προσωπικη μου σχεση. μεχρι τωρα εχω βγει στο συμπερασμα οτι δεν θελω υποσεινηδητα να το αλλαξω γιατι δεν εκτιμω τον εαυτο μου οσο πρεπει. εχω μαθει να ειμαι ετσι και ειναι ισωσ πολυ δυσκολο να μπω στη διαδικασια αλλαγης. ειμαι ενα πολυ εμφανισημο ατομο, ψηλη και γενικα ελκυστικη γυναικα και δεν θα ελεγα τον εαυτο μου χοντρο απλα υπαρχουν αυτα τα παραπανω κιλα που με εμποδιζουν να ντυθω διαφορετικα και επηρεαζουν ολη τη ζωη μου. πολλες φορες σκεφτομαι γιατι να εινα τοσο δυσκολο να χασω μερικα κιλα για να αλλαξει ολη η ζωη μου? και μετα θυμωνω και με πιανει καταθλιψη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    δεν αλλαζει ολη η ζωη μας με -10 κιλα.

    Ισως αυτο που χρειαζεσαι ειναι καποιον να πιστευει σε σενα και να σου τονωνει την αυτοπεποιθηση και οχι καποιον που οχι μονο δε σε δεχεται οπως εισαι, αλλα σε καταπιεζει κιολας για να γινεις οπως θελει.
    πώς να μη βουτηξεις στα γλυκα μετα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    Originally posted by juliana
    καλημερα, επειδη δεν εχω ξαναπαει πως σε βοηθησε εσενα στο ψυχολογικο κομματι?
    ναι με βοηθησε ΠΑΡΑ πολυ ψυχολογικα :thumbup:

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •