υπαρχει κανενα μυστικο για απωλεια βαρους?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700

    υπαρχει κανενα μυστικο για απωλεια βαρους?

    δεν εχω ιδιαιτερη αναγκη να αδυνατισω αλλα εχω παρει 1-2 κιλα και να θελω δεν μπορω να τα χασω κ αν τα χασω θα ναι τυχαια...ενω τρωω ελαχιστα...υπαρχει κανενα μυστικα για απωλεια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    κοπελια μας κοροιδευεις?
    μας λες για 1-2 κιλα?
    παιζεις με τον πονο μας?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    και για περισσοτερα γιατι οχι?απλα εγω δεν εχω αναγκη για περισσοτερα μπορει καποιο μελος να εχει αναγκη και να θελει τη γνωμη σου...
    απλα το θεμα του βαρους σιγουρα φτιαχνει η χαλαει τη διαθεση κ οι περισσοτεροι ευκολα παιρνουν την πανω βολτα και πολλες φορες χωρις πολυ τροφη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Αν είσαι κοντά στα ιδανικά σου θέλει γυμναστική και σωστή διατροφή..ακόμα και τα δύο κιλά δε χάνονται εύκολα.Το χειρότερο όμως είναι να μένεις νηστική. Πρέπει να του δίνεις τροφή του οργανισμού για να έχει να καίει.Αλλιώς μπλοκάρεται ο μεταβολισμός.Οι διατροφολόγοι κάνουν λόγο για 5 γεύματα την ημέρα (όχι λουκούλεια!!!)...δύο με τρεις μερίδες φρούτα και όσο λιγότερους υδατάνθρακες από ψωμιά, μακαρόνια, ρύζια κλπ.Προτίμησε πολλή πρωτεϊνη μέσω ψαριών και άπαχου κρέατος πάντα σε συνδυασμό με σαλάτα (κυρίως πράσινη) για μεσημεριανό και βραδινό το πολύ μέχρι τις 8 και χωρίς καθόλου υδατάνθρακα (φάε πχ ένα γιαούρτι).Και φυσικά γυμναστικούλα :-)
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    ενδιαφερον..το να μην παιρνεις αρκετους υδατανθρακες δεν ειναι επικίνδυνο για μας τους ψυχικα διαταραγμενους γτ οσο ναναι οι υδατανθρακες ειναι τροφη για τον εγκεφαλο????γτ ειναι πολυ φημισμενες οι διαιτες με λιγους η καθολου υδατανθρακες..μπορω να πω οτι παιρνω κυριως υδατανθρακες γτ πες στη δουλεια τρωω ενα τοστ κ 3-4 κρακερ κ στο σπιτι φαγητο συνηθως ολο το πιατο λαχανικα κ στην ακρη φαι με μια φετα ψωμι κ προ υπνου μια φετα ψωμι με τυρι ζαμπον καπως ετσι...πριν πιασω δουλεια διατηρουσα ευκολα το βαρος τωρα ενω τρωμε κ λιγοτερο που μαστε απασχολημενη τι γινεται κ με το ζορι διατηρουμαι δλδ?
    επισης τη γνωμη σας εχω μεγαλες αναγκες για υγρα δλδ παντα ειμαι με κατι στο χερι,το ζηταω δεν 3ερω αν ειναι οργανικο η ψυχολογικο θελω να χω απασχολημενο το στομα αλλα πινω ειτε καφε, ειτε κοκα κολα, ειτε κρασι η μπυρα το βραδυ...θα μου πεις πιες ενα χυμο ενα τσαι, το τσαι μ φερνει πεινα κ ο χυμος καουρα η φουσκωμα αλλα κατανταω να πινω 4 καφεδες τη μερα 2 μπυρες 2 κοκα κολες ειναι υγιεινα τωρα αυτα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    όχι ρε συ!!εννοείται δεν είναι υγιεινά.Δημιουργούν φουλ κυτταρίτιδα να το ξέρεις.Πίνε νεράκι άφθονο.Και αφεψήματα χωρίς ζάχαρη.Το βράδυ μην τρως τοστ.Φάε σαλατούλα με τόνο ή γιαουρτάκι με μια κουταλιά μέλι.Απόφυγε γενικά τον υδατάνθρακα το βράδυ γιατί γίνεται λίπος.Φάε το τοστάκι το πρωί με ένα χυμό πορτοκάλι φρέσκο.Προτίμησε πράσινο τσάι, εννοείται όχι αναψυκτικά ρε κορίτσι!!!και το μεσημέρι μπορείς να φας πάλι μια φέτα ψωμί (ολικής που είναι πολύ πιο υγιεινό και πας και τουαλέτα). Το απόγευμα φρουτάκι (π.χ. μια φέτα καρπούζι) και μέχρι τις 9 το πολύ το βραδυνό σου.Και ύπνος μετά από δύο ώρες να έχεις χωνέψει.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    αμα κοψεις οτι εχει αλευρι θα χασεις 8 κιλα, οχι 2. Επισης, ενα μυστικο για απωλεια βαρους ειναι να ακουμε το σωμα μας, και οταν τρωμε να μην εχουμε καποιο αρνητικο συναισθημα και σκεψη οπως ενοχες και φοβο οτι θα παχυνουμε, πρεπει να το απολαμβανουμε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    ειναι τοσο αφθονα τα αγαθα που δεν εκτιμαμε ουτε απολαμβανουμε, τρωμε με ενοχες και τυψεις ακομα κ δυο μπυκιες να δω τωρα που θα πεσει πεινα αν εκτιμησουμε τπτ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    αχ τα 1-2 είναι πιο δύσκολα από τα 10. κι εγώ θέλω να χάσω 1-2 κιλά. προσωπικά γυμνάζομαι κιόλας και τρώω αρκετά για να έχω και λίγη μυική τόνωση, αλλά επειδή δεν μπορώ να τρώω στεγνα όπως πρέπει, έχω και παραπάνω λίπος απ'ότι θα ήθελα. γενικά θέλει πολύ αυστηρη διατροφή, όχι να τρως λίγο, αλλά να τρως πολύ σωστα, χωρίς λάδι, και σωστούς συνδυασμούς. προσωπικά δεν μπορώ να το κάνω!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εγω να γυμναστω με τπτ πολυ δυσκολο εκτος αν παρω κανα σιντι της πετρουλακη που εχω και να χοροπηδαω σπιτι...εγω δεν 3ερω πως να αποφυγω τους πολλους υδατανθρακες και κυριως το ψωμι γτ στη δουλεια τι να φας τοστ ειναι το πιο ευκολο και μετα ο φιλος μ θελει και ψωμι με το φαι κ δεν μπορω να αντισταθω 1-2 φετες σιγουρα κ αμα φτιαξουμε κρεας με πατατες, μακαρονια, κοτοπουλο με πατατες, φασολακια με πατατες δεν αποφευγονται με τπτ...ασε που φοβαμαι τη χημεια του εγκεφαλου μην με ριξει τετοια διαιτα..παντα το πρωι πριν φυγω μαζω αναμεικτα λαχανικα στον ατμο γινονται σε 10' να γεμιζω το πιατο με λαχανικα τουλαχιστον...
    παρολαυτα κ σωστα να τα κανω δεν νομιζω να χασω με τον κολλημενο μεταβολισμο μου και θεωριτικα ειμαι κατω απτο οριο των κιλων μ κ τοτε δεν χανεις..ακομα κ αν παρεις δεν τα χανεις ευκολα..
    πριν 2 χρονια εκανα κατι πολυ στερητικο κ μ αρεσα πολυ στα κιλα που ειχα παει...πεινα δεν ειχα
    το πρωι επινα καφε, το μεσημερι μια φετα του τοστ με γαλοπουλα, ενα λαζανι εβραζα απο σπανακι κ τυρι απο πανω ,απογευματινο γαλα με κορνφλεικς (1 χουφτα μην ξεγελιομαστε<)κ το βραδυ παλι αυτο με το λαζανι μετα αν δεν μπορουσα να κοιμηθω το βραδυ αλλη μια φετα με λαζανι ε κ ειχα παει 40 κιλα απο 45 που μαι τωρα...πως καταφερα τετοια μονοτονια κ στερηση αν κ δεν με νοιαζει συναηθως αρκει να μην πειναω ..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    40 κιλά? ελπίζω να είσαι γύρω στο 1.50-55

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    1,60 δεν ειμαι κοκαλιαρα ομως, αδυνατη βεβαια αλλα προς κανονικη..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    elirene,

    δεν ξέρω το ύψος σου, πάντως για το μέσο όρο, 45 κιλά δεν είναι καθόλου πολλά, ίσα ίσα. Βέβαια, σημασία έχει πώς νιώθεις εσύ με το σώμα σου. Συμφωνώ με τα κορίτσια πιο πάνω και θα επιμείνω στο πράσινο τσάι. Οκ, είμαι φαν :)

    Βοηθάει πολύ στην ενεργοποίηση του μεταβολισμού και μπορείς να το βρεις και σε ice tea (έτοιμο) τώρα που είναι καλοκαιράκι, ή ακόμα καλύτερα να το φτιάχνεις μόνη σου και να το βάζεις στο ψυγείο. Δροσίζει, ξεδιψάει και κάνει και καλό.
    Από μόνο του, βέβαια, δεν κάνει θαύματα, όπως στη διαφήμιση που το πίνει η κοπελιά για 20 μέρες και μετά τρέχει super slim στα λιβάδια..

    Και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι όταν συγκατοικείς να ακολουθείς δικούς σου ρυθμούς και συνδυασμούς στο φαγητό, όμως είναι θέμα συνήθειας και απόφασης κι αυτό.
    Αν φτιάξετε με το φίλο σου πχ κοτόπουλο με πατάτες, μπορείς να φας τη δική σου μερίδα κοτόπουλο με σαλάτα,
    αντί για ψωμί που θα τρώει ο φίλος σου εσύ να τρως ψωμί ή παξιμαδάκια ολικής άλεσης.

    Ακόμα κι αν δεν μπορείς να πας γυμναστήριο ή δε σου αρέσει και πολύ, μπορείς να περπατάς περισσότερο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ντάξει δεν θέλω να αρχίσω το κήρυγμα, αλλά δεν πρέπει να χάσεις άλλα αν τώρα είσαι 45! είσαι μια σταλιά! φαντάζομαι ίσως έχεις κάπου τοπικά και αυτό σε ενοχλεί. αλλά δεν γίνεται να χάσεις μόνο απο εκεί.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    συμφωνώ για το μαύρο ψωμί. επίσης με το κοτόπουλο δεν πειράζει να φας και λίγες πατάτες, τη ζημιά την κάνει το λάδι που βάζουμε, αν μπορείς να το βάζεις ωμό αφού το φαί έχει μαγειρευτεί. επίσης στη δουλειά σου μπορείς να τρως και ξηρούς καρπούς (ανάλατους και άψητους όμως) και μπανάνα, που χορταίνει και έχει συστατικά που κάνουν καλό στη διάθεση.

    πάντως, σοβαρά δεν πρέπει να χάσεις κιλά!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Απότομη απώλεια βάρους
    By birmin in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 22-12-2016, 12:27
  2. Πρόβλημα στην απώλεια βάρους
    By Demmie_88 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 23-03-2011, 18:22
  3. απώλεια βάρους
    By chr1986 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 57
    Last Post: 25-04-2010, 01:19
  4. το μυστικο..ο νομος της ελξης
    By lola in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 42
    Last Post: 22-12-2009, 17:34
  5. Απωλεια βαρους
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 26-10-2009, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •