Υποτροπιασα παλι φαρμακο παλι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359

    Υποτροπιασα παλι φαρμακο παλι

    Γεια σας οχι οτι σας ενδιαφερει αλλα ειχα κοψει τα αντιψ για κανα 5-6μηνο και ενιωθα περιεργα τις τελευταιες μερες επικοινωνησα με το γιατρο μου και παιρνω ινβεγκα των 3ων. παντως οπως ειχα πει τα φαρμακα σε βοηθανε οταν τα χρειαζεσαι και καλυτερα ειναι να τα παιρνεις πριν φουντωσει η ψυχωση. τεσπα γεια σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Και πολύ καλά έκανες! Και εγω την ίδια άποψη εχω για τα φάρμακα, Ευχομαι γρήγορα να αισθανθείς καλύτερα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    μην ανησυχεις 3 μγ ειναι πολυ μικρη δοση!ουτε που θα καταλαβεις οτι το παιρνεις:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    δεν επερνες φαρμακα για συντηρηση?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    μπα δν εχω παρει ποτε φαρμακα για συντηρηση αν και μαλλον θα πρεπε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    the downward spiral, έχω μια απορία, διαβάζω τόσο καιρό από διαφορετικά άτομα τις υποτροπές, δυσάρεστες συνέπειες που τις περισσότερες φορές έχουν τέτοιες πρωτοβουλίες κοψίματος των φαρμάκων, ή μειώσεων αυθαίρετων,κτλ. Γιατί το έκανες? Ήταν μετά από συνεννόηση με το γιατρό ή δική σου απόφαση?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    ο γιατρος μου τα κοψε δν εκανα καμια ξεροκεφαλια απο μονος μου γιατι ειχα κανει στο παρελθον και υποτροπιασα

    Πι ες: ενταξει και παλι υποτροπιασα....δν νομιζω να τα ξανακοψω τωρα εστω και αν μου το πει ο γιατρος...δν μπαινω στο τριππακι " τα κοβω-υποτροπιαζω ετς ετς"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    αλεξανδρε κ εγω αυτο αρχικα σκεφτηκα οτι τα εκοψες μονος σου κ ετοιμαστηκα να στα χωσω χεχεχε αλλα μετα ειδα οκ!!

    κοιτα κ οι υποτροπες ειναι μεσα στο προγραμμα δυστυχως αλλα πρεπει να μαθουμε να παλευουμε κ να αντιμετωπιζουμε ο,τι μας συμβαινει αλλωστε σημασια δεν εχει αμα θα πεσουμε, αλλα το να σηκωθουμε..

    κι εγω εχω σκεφτει πολλες φορες να τα κοψω μονη μου αλλα φοβαμαι την υποτροπη κ δεν το χω κανει ακομη...

    τεσπα, ευχομαι να πανε ολα καλα κ να αισθανθεις καλυτερα!!

    καλη συνεχεια!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Περαστικά σου! Αλλά ποιo είναι το ποσοστό υποτροπής μετά από κόψιμο των φαρμάκων? Είναι υψηλό? Το είχες ζητήσει από το γιατρό σου να στα κόψει ή έκρινε η ίδια/ος πως ήταν η στιγμή να το δοκιμάσετε? Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις, να μαθαίνω. άμα δεν κάνεις κέφι μην απαντάς.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Περαστικά σου! Αλλά ποιo είναι το ποσοστό υποτροπής μετά από κόψιμο των φαρμάκων? Είναι υψηλό? Το είχες ζητήσει από το γιατρό σου να στα κόψει ή έκρινε η ίδια/ος πως ήταν η στιγμή να το δοκιμάσετε? Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις, να μαθαίνω. άμα δεν κάνεις κέφι μην απαντάς.:)

    κοιτα το ποσοστο υποτροπης ειναι 80% μου ειχε πει. εκρινε οτι επρεπε να μου τα κοψει τα πηγαινα καλα για 5-6μηνες ομως αναγνωρισα οτι ειχα ψυχωτικο συμπτωμα και δν ηθελα να φουντωσει και να εγκλιστω η να μου δωσουν πολλα φαρμακα οποτε τα συζητησαμε και μου δωσε ινβεγκα των 3ων. και στυση εχω και ουτε τρεμω και ουτε τπτ μια χαρα ειμαι.;)

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Μια χαρα, ευχαριστημενος να εισαι, το προλαβες στην αρχη του ο,τι και να ηταν!! :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {έχω μια απορία, διαβάζω τόσο καιρό από διαφορετικά άτομα τις υποτροπές, δυσάρεστες συνέπειες που τις περισσότερες φορές έχουν τέτοιες πρωτοβουλίες κοψίματος των φαρμάκων, ή μειώσεων αυθαίρετων,κτλ. Γιατί το έκανες? } <<<<<<<<να σου απαντησω εγω ισως σου λυσω την απορια .: παρενεργειες , περενεργειες , περενεργειες !!!. Σαν αυτες που αν δεν εχεις προσωπικη εμπειρια δεν μπορεις να φανταστεις . δεν ειναι μια κακη φημη οτι οι περισσοτεροι αρνουνται να παρουν αντιψυχωσικα , ειναι μια πραγματικοτητα . Οι ψυχωσεις ειναι η ποιο οδυνηρη ασθενια ,, δεν ειναι μαζοχιστες ολοι αυτοι οι ανθρωποι ! αν τους βοηθουσαν ολους δεν θα δημιουργουνταν ολος αυτος ο μυθος ,,,, Οπως δεν εχει δημιουργηθει για την ασπιρινη τα αντιβιοτικα τα εμβολια τα καρδιολογικα φαρμακα και ενα σωρο αλλα...
    Και ειναι τα ακριβωτερα φαρμακα , και οι φαρμακοβιομηχανιες πανε και κανουν δοκιμες για να παρουν εγκριση στην ινδια στο πακισταν και σε ενα σωρο χωρες του τριτου κοσμου ,,,, γιατι αραγε ;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Καλα, βιομηχανια ειναι, δεν το συζηταμε. Αλλα ολα τα φαρμακα ετσι δουλευουν, γι αυτο και λεγεται φαρμακοβιομηχανια και οχι φιλανθρωπικη αποστολη. Και γυρω απο ολα τα φαρμακα υπαρχει ενας μυθος, φτιαχνουν κατι χαλοντας κατι αλλο παντα, κατι που φαινεται περισσοτερο αμα τα παιρνεις καθε μερα και ακομα χειροτερα σε μακροχρονια βαση. Και ασπιρινη αμα παιρνεις καθε μερα εχει παρενεργειες, δεν το συζηταμε. Απλα πρεπει να παιρνεις τα θετικα και να περιοριζεις οσο γινεται τα αρνητικα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Πες τα βρε path! Και μετά λένε ότι η δικιά μας αρρώστια είναι η χειρότερη! Ε μα γιατί το λένε, γιατί είμαστε επικίνδυνοι; Φυσικά γι'αυτά που περνάμε!! Είτε παρενέργειες των φαρμάκων - είτε παρενέργειες της αρρώστιας, είναι τραγικές!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    όταν πάσχεις απο μια ψυχική διαταραχή οφείλεις να λαμβάνεις μια φαρμακευτική αγωγή.
    αν δν τη ακολουθείς πρεπει να δεχτείς κ τις συνέπειες.

    όσο για τα ερωτήματα αν πρέπει να τα παίρνω, φαρμακοβιομηχανίες κλπ έχουμε πάμπολλες περιπτώσεις εδώ μεσα που μας ειπαν για αυτές τις συνέπειες.
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πάλι..
    By αν? in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 3
    Last Post: 26-01-2011, 01:26
  2. oχι παλι!
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2011, 15:24
  3. ΠΑΛΙ ΕΓΩ...
    By Mariannaki87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-08-2010, 14:02
  4. Οχι πάλι....
    By margo44 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 00:56
  5. Παλι..
    By zeta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2006, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •