Προκατάληψη στην σχέση..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Προκατάληψη στην σχέση..

    Καλησπέρα!

    Με τον φίλο μου ή μάλλον πρώην μου(? δεν ξέρω!) μετά από έναν χωρισμό δεν τα πηγαίναμε καλά..Το θέμα είναι οτί φοβάται να μου πει αυτό που μπορεί να τον προβληματίζει..Γιατί φοβάται?!Μήπως δεν το δεχτώ και αντιδράσω και γίνουμε χάλια. Μου φαινεται παράξενο και άδικο γτ από την στιγμή που τα ξαναβρήκαμε του έδινα καλές στιγμές και ενώ και εμένα με φοβιζε να εκφραστώ παρ'ολα αυτά θεωρησα σωστό να ξεπεράσω την χαζή προκατάληψή μου και να συζητάω για αυτό που με απάσχολεί. Εκείνος όμως είναι προκατειλημένος και αντί να μου πει τι έχει,μου συμπεριφέρεται περίεργα και άδικα ενώ εγώ θα πρέπει να μυρίζω τα νύχια μου κάθε φορά..παρότι τον ρωτάω και δεν μου απαντά. Συζητώντας του είπα οτι θα έπρεπε να βγει απο αυτη την προκατάληψη και να έχει τα κότσια να μου μιλάει γτ με αδικεί και χαλάει την σχέση, εκείνος είπε οτι εγω θα πρέπει να τον βγάλω από αυτήν την γ@#$% ψυχολογία που του δημιούργησα πριν τον χωρισμό...Το περίεργο είναι οτι συνέχεια λεει οτι με αγαπά και με θέλει και δεν μπορεί χωρίς εμένα και από την άλλη αυτό..Σαφώς του είπα οτί είναι δικό του θέμα να διώξει αυτην την προκατάληψη γτ αν ο ίδιος δεν βγει από αυτό εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι...
    Μπορεί κάποιος να μου πει την αποψή του?

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Ειναι πολυ κομπλεξικο το ατομο! Προχωρα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Έτσι λέω και εγώ! Είχα όλη την καλή διάθεση να δημιουργήσω ένα καλό κλίμα μετά τον χωρισμό και εκείνος το χαλάει όλα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πόσο καιρό είστε μαζί; Είναι γεγονός ότι στις πρόσφατες γνωριμίες δυσκολευόμαστε ν' ανοιχτούμε γιατί δεν γνωρίζουμε καλά τον άλλο αλλά μέσα σε μια μακροχρόνια σχέση κρίνω πως είναι πολύ σημαντικό να έχει αναπτυχθεί και μια φιλία πέραν του έρωτα γιατί μέσα απο το μοίρασμα της αλήθειας και την ανιδιοτελή προσφορά μας στον άλλον δενόμαστε περισσότερο και δημιουργούμε τις βάσεις για το μέλλον. Είναι αδύνατο να μην υπάρχει φιλία μέσα σε μιά συντροφική σχέση στην οποία επενδύουμε πολλά. Πιστέυω πως οι πιο πετυχημένες σχέσεις είναι εκείνες που συνδυάζουν έρωτα και αγάπη. Τότε μόνο αισθανόμαστε πραγματικά ολοκληρωμένοι. Υπάρχει το ενδεχόμενο να σε βλέπει ανταγωνιστικά μέσα του γι' αυτό δεν θέλει ίσως να σου αποκαλύψει πράγματα που θα μειώσουν την καλή εικόνα που έχεις εσύ γι' αυτόν. Αυτό το έχεις σκεφτεί;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    κατι σου κρυβει ,νομιζω χωρις να ειμαι ειδικος κ χωρις να το παιζω πονηρος,υπαρχει καπου μια διπροσωπια που τον συμφερει!κατι σου κρυβει!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Είμαστε 4-5 μήνες μαζί αλλά τον πρώτο καιρό ήθελε και επεδίωκε να βρισκόμαστε ΚΑΘΕ μέρα και να μιλάμε συνέχεια όμως μετά από μερικούς τσακωμούς άλλαξε και ήθελε τον χρόνο του κλπ κλπ γενικώς υπάρχει αλλαγή στην συμπεριφορά του...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Καλησπέρα!

    Με τον φίλο μου ή μάλλον πρώην μου(? δεν ξέρω!) μετά από έναν χωρισμό δεν τα πηγαίναμε καλά..Το θέμα είναι οτί φοβάται να μου πει αυτό που μπορεί να τον προβληματίζει..Γιατί φοβάται?! Μήπως δεν το δεχτώ και αντιδράσω και γίνουμε χάλια.

    Εδω απαντας η ιδια στην ερωτηση σου απο ό,τι βλεπω, το οποιο μας λεει οτι αυτος ο ανθρωπος σε θελει, αλλιως δεν θα τον ενοιαζε να γινετε χαλια και θα σου ελεγε αυτο που σκεφτεται χωρις να φοβαται.. Παμε παρακατω.

    Μου φαινεται παράξενο και άδικο γτ από την στιγμή που τα ξαναβρήκαμε του έδινα καλές στιγμές και ενώ και εμένα με φοβιζε να εκφραστώ παρ'ολα αυτά θεωρησα σωστό να ξεπεράσω την χαζή προκατάληψή μου και να συζητάω για αυτό που με απάσχολεί. Εκείνος όμως είναι προκατειλημένος και αντί να μου πει τι έχει,μου συμπεριφέρεται περίεργα και άδικα ενώ εγώ θα πρέπει να μυρίζω τα νύχια μου κάθε φορά.. παρότι τον ρωτάω και δεν μου απαντά. Συζητώντας του είπα οτι θα έπρεπε να βγει απο αυτη την προκατάληψη και να έχει τα κότσια να μου μιλάει γτ με αδικεί και χαλάει την σχέση, εκείνος είπε οτι εγω θα πρέπει να τον βγάλω από αυτήν την γ@#$% ψυχολογία που του δημιούργησα πριν τον χωρισμό...

    Εσυ οπως λες καταφερες να μιλας για αυτο που σε απασχολει, αλλα το θεμα του φιλου σου απο οτι μας ειπες παραπανω ειναι αλλο, οτι φοβαται την αντιδραση σου σε αυτον. Αυτο το εχεις αλλαξει; Θα μου πεις απο τη στιγμη που δε σου μιλαει ωστε να αποδειχτει δια της πραξης του λογου το αληθες, δηλαδη το πως θα αντιδρουσες σε αυτον, μονο υποθετικα μπορεις να απαντησεις. Και καπως ετσι για να μη χαλασει αυτη η "ισορροπια", ο φιλος σου δεν μιλαει, γιατι ισως να φοβηθηκε την αλλαγη σου που απαιτει να αλλαξει και αυτος αλλιως η σχεση σας θα διαλυθει, ή ισως απλα φοβαται οτι δεν εχεις αλλαξει (παντα συμφωνα με οτι μας εχεις πει σε αυτο το νημα μιλαω)

    Το περίεργο είναι οτι συνέχεια λεει οτι με αγαπά και με θέλει και δεν μπορεί χωρίς εμένα και από την άλλη αυτό..

    Αυτο το ειπαμε και πιο πανω, ναι, οσο παραδοξο και αν ακουγεται, αυτο δειχνει η σταση του, οτι σε θελει..

    Σαφώς του είπα οτί είναι δικό του θέμα να διώξει αυτην την προκατάληψη γτ αν ο ίδιος δεν βγει από αυτό εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι...
    Μπορεί κάποιος να μου πει την αποψή του?

    Ευχαριστώ!
    Αυτα.. Οταν αλλαζει ο ενας πρεπει να αλλαξει και ο αλλος, εδω επερχεται η δυσκολια. Ετσι, ο φιλος σου με τη συμπεριφορα του, αυτο που θελει ασυνειδητα ειναι να γινεις οπως παλια.. Αυτο σου προκαλει η ανεξηγητη μυστικοπαθεια του..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Γενικά είμαι άνθρωπος που μου βγαίνει αυθόρμητα να βλέπω το αγόρι μου σύντροφο και φίλο...και μου αρέσει να συζητάω!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Carrie έχεις πέσει μέσα...αλλά δεν υπάρχει λόγος να φοβάται. Αν δεν δοκιμάσει δεν θα δει...αυτο πρέπει να το είχε από την αρχή

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μπράβο συγχαρητήρια! Έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να ευτυχήσεις μέσα σε μια σχέση! Στο λέω απο προσωπική πείρα. ένα φιλικό μου ζευγάρι ανταγωνίζονταν πολύ μεταξύ τους (κυρίως από την πλευρά του άντρα), δεν κατάφεραν να γίνουν ποτέ φίλοι με αποτέλεσμα οι τίτλοι τέλους να πέσουν με αυτούς ν' αλληλοσπαράζονται και εμένα το δύστυχο ακροατήριο. Αυτά έβλεπα και δεν ήθελα να κάνω σχέση. Πάντως απ ότι βλέπω το διάστημα είναι λίγο για να σου μιλάει ανοιχτά σαν φίλος, πόσο μάλλον αν είχε πληγωθεί στο παρελθόν. Αυτό το ξέρεις; Ρώτησε τον γι' αυτό και πες του ότι μπορεί να σ' εμπιστεύεται.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Έχουμε μοιραστεί πάρα πολλά για να μην μπορεί...είναι σαν να είμαστε κανα χρόνο μαζί! Ναι έχει πληγωθεί αλλά είναι λιγο άδικο να με κατηγορεί και να απαιτεί να μυρισω τα νύχια μου και να τον κάνω καλά από αυτή την "γ@#$% ψυχολογία" όπως εκείνος έτσι το αποκάλεσε. Πρέπει να μου δείχνει τι συμβαίνει για να μπορέσω να κάνω κάτι και αυτό πιστεύω οτί είναι στο χέρι του. Εσείς τι λέτε? αν δεν μου λέει πως θα καταλαβαίνω τι θέλει? και δεν μπορώ να ανέχομαι τις αντιδράσεις του επείδη και μόνο φοβάται..με αδικεί!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Απλά πρέπει μέσα από μια τρυφερή συζήτηση να τον καθυσηχάσεις και πιστεύω μετά θα σου μιλήσει. Οι άντρες είναι και λίγο σαν μωρά. :P
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Έχουμε μοιραστεί πάρα πολλά για να μην μπορεί...είναι σαν να είμαστε κανα χρόνο μαζί! Ναι έχει πληγωθεί αλλά είναι λιγο άδικο να με κατηγορεί και να απαιτεί να μυρισω τα νύχια μου και να τον κάνω καλά από αυτή την "γ@#$% ψυχολογία" όπως εκείνος έτσι το αποκάλεσε. Πρέπει να μου δείχνει τι συμβαίνει για να μπορέσω να κάνω κάτι και αυτό πιστεύω οτί είναι στο χέρι του. Εσείς τι λέτε? αν δεν μου λέει πως θα καταλαβαίνω τι θέλει? και δεν μπορώ να ανέχομαι τις αντιδράσεις του επείδη και μόνο φοβάται..με αδικεί!
    Eχεις σκεφτεί, την περίπτωση να έχεις πέσει σε έναν ακόμα άντρα που στην σχέση του, δεν βλέπει την σύντροφό του, αλλά την μαμά του; Δλδ, να σε θέλει σε ρόλο "μαμάς" να τον κανακεύεις και να περιμένει συνεχώς από σένα να τον καθοδηγείς, να τον προστατεύεις, να τον ωθείς...; Εχει αντιστρέψει τους ρόλους σας.

    Μια λέξη μου φέρνει όλο αυτό, pathetic.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Eχεις σκεφτεί, την περίπτωση να έχεις πέσει σε έναν ακόμα άντρα που στην σχέση του, δεν βλέπει την σύντροφό του, αλλά την μαμά του; Δλδ, να σε θέλει σε ρόλο "μαμάς" να τον κανακεύεις και να περιμένει συνεχώς από σένα να τον καθοδηγείς, να τον προστατεύεις, να τον ωθείς...; Εχει αντιστρέψει τους ρόλους σας.

    Μια λέξη μου φέρνει όλο αυτό, pathetic.
    Δεν φαίνεται κάτι τέτοιο από τα λεγόμενα της Χριστίνας. Εξάλλου όλοι οι άντρες κατά βάθος ψάχνουν την μαμά τους και όλες οι γυναίκες τον μπαμπά τους (ουα!). Η ερωτική σχέση των ενηλίκων δεν είναι τίποτα παραπάνω από την αναβίωση της πρώτης σχέσης της ζωής μας. Φυσικά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμπεριφερόμαστε ανώριμα και τα περιμένουμε όλα από τους άλλους.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Καλησπέρα!

    Με τον φίλο μου ή μάλλον πρώην μου(? δεν ξέρω!) μετά από έναν χωρισμό δεν τα πηγαίναμε καλά..Το θέμα είναι οτί φοβάται να μου πει αυτό που μπορεί να τον προβληματίζει..Γιατί φοβάται?!Μήπως δεν το δεχτώ και αντιδράσω και γίνουμε χάλια. Μου φαινεται παράξενο και άδικο γτ από την στιγμή που τα ξαναβρήκαμε του έδινα καλές στιγμές και ενώ και εμένα με φοβιζε να εκφραστώ παρ'ολα αυτά θεωρησα σωστό να ξεπεράσω την χαζή προκατάληψή μου και να συζητάω για αυτό που με απάσχολεί. Εκείνος όμως είναι προκατειλημένος και αντί να μου πει τι έχει,μου συμπεριφέρεται περίεργα και άδικα ενώ εγώ θα πρέπει να μυρίζω τα νύχια μου κάθε φορά..παρότι τον ρωτάω και δεν μου απαντά. Συζητώντας του είπα οτι θα έπρεπε να βγει απο αυτη την προκατάληψη και να έχει τα κότσια να μου μιλάει γτ με αδικεί και χαλάει την σχέση, εκείνος είπε οτι εγω θα πρέπει να τον βγάλω από αυτήν την γ@#$% ψυχολογία που του δημιούργησα πριν τον χωρισμό...Το περίεργο είναι οτι συνέχεια λεει οτι με αγαπά και με θέλει και δεν μπορεί χωρίς εμένα και από την άλλη αυτό..Σαφώς του είπα οτί είναι δικό του θέμα να διώξει αυτην την προκατάληψη γτ αν ο ίδιος δεν βγει από αυτό εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι...
    Μπορεί κάποιος να μου πει την αποψή του?

    Ευχαριστώ!
    Χριστίνα μήπως θες να δώσεις ένα παράδειγμα του τι έκανες πριν το χωρισμό και του δημιούργησες γ..νη ψυχολογία?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 23:23
  2. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  3. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 22:57
  4. Προκατάληψη 2
    By John11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 04-08-2010, 04:43
  5. ...προκατάληψη
    By John11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 75
    Last Post: 30-06-2010, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •