ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ - STEDON - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 54
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    απο το σεμπτεμβριο.παλια επαιρνα τα σεντρακ πολυυυυυυυυυυυ παλια αλλα τα εκοψα μετα καραμελιτσες μπροστα στα ζαναξ.<για να τα σταματησουμε πρεπει να μας πιασει η θεραπεια και να ξεπερασουμε το προβλημα με ψυχοθεραπεια αλλιως πως να τα σταματησουμε οεο????Δε με πιανουν οπως στην αρχη οχι αλλα δεν αντεξα και αυτη την αλλαγη σε φριζουμ (εσυ εισαι σε καλυτερη φαση απο μενα ισως γιαυτο σε πιασανε..)εγω αναμενω να δω τι θα γινει με τα εφεξορ....νιωθες οτι με τη θεραπεια που κανεις οτι εισαι καλα?ψυχοθεραπεια κανεις???<<στη γιατρο σου ειπες τους προβληματισμους σου?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ρε συ με βοηθανε τα σκασμενα κ φοβαμαι να τα κοψω... ηθελα να συνεχισω τα λεξοτανιλ αλλα μαλλον δεν με πιανουν πλεον, κ απο ο,τι εψαξα στο ιντερνετ σχετικα με βενζοδιαζεπινες τα στεντον ειναι πιο δυνατα κ εχουν μεγαλυτερο χρονο ημιζωης, γι αυτο μαλλον μου τα δωσε... εγω παιρνω αγχολυτικα 5 χρονια κ φοβαμαι μην εχω παθει εξαρτηση γι αυτο κ χτες ισως ηταν στερητικο αυτο που επαθα επειδη δεν πηρα το λεξο αλλα αλλο αγχολυτικο αλλα με βοηθανε πολυ στην αγχωδη διαταραχη κ δεν θα θελα να τα κοψω.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    πως βρηκες οτι ειναι πιο δυνατα???<μπορεις να μου ψαξεις και για τα frizium???

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Σε σχεση με τα ζαναξ.....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Eχει να κανει με το χρονο ημιζωης..

    Δες το παρακατω :



    Ταξινόμηση με βάση τον χρόνο ημιζωής
    Το πιο κοινό σύστημα ταξινόμησης των βενζοδιαζεπινών είναι με βάση τον χρόνο ημιζωής τους (μεταξύ παρενθέσεων η εμπορική ονομασία που χρησιμοποιείται περισσότερο):


    Βενζοδιαζεπίνες με μακρό χρόνο δράσης

    Ημιζωή μεγαλύτερη των 30 ωρών:

    •Αλαζεπάμη (Paxipam)
    •Διαζεπάμη (Stedon,Valium, Ansiolin, Tranquirit)
    •Δελοραζεπάμη (En)
    •Εσταζολάμη (Prosom)
    Κλοβαζάμη (Frisium)
    •Κουαζεπάμη (Doral, Quazium)
    •Μεδαζεπάμη (Nobrium)
    •Νορδαζεπάμη (Madar, Stilny)
    •Πραζεπάμη (Centrax, Lysanxia, Prazene, Trepidan)
    •Φλουραζεπάμη (Dalmadorm, Flunox)
    •Χλωραζεπάτη ή κλοραζεπάτη (Tranxene)


    Βενζοδιαζεπίνες με μέσο χρόνο δράσης

    Ημιζωή μεταξύ 20 και 30 ωρών:

    •Εσταζολάμη (ProSom, Eurodin)
    •Ετιζολάμη (Sedekopan, Depas, Pasaden)
    •Κλοναζεπάμη (Klonopin, Klonapin, Rivotril)
    •Κλοξαζολάμη (Lubalix, Sepazon, Olcadil)
    •Κλοτιαζεπάμη (Tienor, Rizen)
    •Νιτραζεπάμη (Mogadon)
    •Πιναζεπάμη (Domar)
    •Σινολαζεπάμη (Gerodorm)
    •Τοφισοπάμη (Emandaxin, Grandaxin)
    •Φλουνιτραζεπάμη (Darkene, Roipnol)
    •Χλωροδιαζεποξείδιο (Librium)

    Βενζοδιαζεπίνες με σύντομο χρόνο δράσης

    Ημιζωή μικρότερη των 20 ωρών:

    •Αδιναζολάμη (Deracyn)
    •Αλπραζολάμη (Xanax, Frontal, Valeans, Mialin)
    •Βρωμαζεπάμη (Lexotanil, Compendium)
    •Καμαζεπάμη (Albego, Limpidon, Paxor)
    •Κεταζολάμη (Anseren)
    •Κλοτιαζεπάμη (Rizen, Tienor)
    •Λοπραζολάμη (Dormonoct, Sonin)
    •Λοραζεπάμη (Tavor, Control, Lorans, Ativan)
    •Λορμεταζεπάμη (Noctamid)
    •Οξαζεπάμη (Serpax, Limbial)
    •Τεμαζεπάμη (Restoril, Normison, Euhypnos)
    •Τετραζεπάμη (Mylostan)

    Βενζοδιαζεπίνες με πολύ σύντομο χρόνο δράσης

    Ημιζωή από 1 έως 7 ώρες:

    •Βρωτιζολάμη (Lendormin)
    •Δοξεφαζεπάμη (Doxans)
    •Ετιζολάμη (Depas)
    •Μιδαζολάμη (Hypnovel, Dormicum)
    •Τριαζολάμη (Halcion, Songar)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    δηλαδη μου λες οτι τα φριζιουμ ειναι πιο δυνατα?ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΕ ΠΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ???

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    τα frisium κ τα stedon ανηκουν στην πρωτη κατηγορια, ειναι δλδ πιο δυνατα σε σχεση με αλλα αγχολυτικα... για αυτο μαλλον μου το αλλαξε κι εμενα το αγχολυτικο, το lexotanil κ το xanax ειναι στην τριτη κατηγορια...

    ισως θελει λιγες μερες ακομη για να δειξει.. εξαρταται κ τη δοση που παιρνεις.. αν παιρνεις πολυ η λιγο...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Κι εγω γιατι ενιωθα σα να μην πηρα τιποτα οεο???????????????????και επανηλθε ολο το τρομερο αγχος και οτι θα πεθανω και θα παθω κριση??
    πολυ παραδοξο...προβληματιστηκα τωρα...εισαι σιγουρη για το χρονο ημιζωης???

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    τι να σου πω για το χρονο ημιζωης, σε αυτο που σου παρεθεσα αυτο λεει, λογικα θα ειναι εγκυρο!!!

    ρε συ παιζει να παθες αυτο που επαθα κι εγω που σου περιεγραψα πριν!! δλδ επειδη ησουν συνηθισμενη στα ζαναξ ισως ηρθε καινουργιο το φριζιουμ στον οργανισμο σου γι αυτο ειχες αυτα τα συμπτωματα!! περιμενε καποιες μερες ακομα, ισως στρωσει κ το συνηθισεις!! οπως κ εγω με τα στεντον!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Δεν ξερω την διαφορα του stedon απο to hpnostedon ,παντως χθες πηρα πρωτη φορα ενα υπνοστεντον κ μετα μιση ωρα ,κοιμηθηκα μεσα στο ταξι, εχασα το πορτοφολι μου με 700 ευρ. , ταυτοτιτα κ καρτες! μαλλον μουπεσε μεσα στο ταξι! Ουτε με ναρκωτικα εχω παθει κατι τετοιο.Δεν νομιζω οτι θα ξαναπαρω !!!!!
    υπνοστεντον 1 μγ. γραφει το κουτι!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Πω πω κατερινακι κριμα τι να πω... φανταζομαι φρικες που θα φαγες...

    Κ μονο 1 mg να φανταστεις, που να παιρνες περισσοτερο...

    Το stedon ειναι αγχολυτικο, το hypnostedon ειναι υπνωτικο αλλα πολλοι το παιρνουν κ ως ναρκωτικο, η δραση του ειναι οπως τα buble (vulbegal αμα τα ξερεις) ειχα παρει παλιοτερα buble κ μπορω να φανταστω περιπου πως ενιωσες.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    ΤΤΟ 1 μγ σε υπνο μπορει να ειναι 10 μγ σε στεντον ,δεν ξερω ακριβως! Ναι λακρυ επαθα μεγαλη φρικη , εκλαψα πολυ! κ σημερα με τρεχανε για να δηλωσω απωλεια ταυτοτητας., για το πορτοφολι δεν νομιζω να το παραδωσει ο ταξιτζης η καποιος που το βρηκε!
    Σκεφτηκα μετα το συμβαν , αν το εβρισκα εγω με τα χρηματα ,θα το εδινα σε καποιο αστ. τμημα για να παραδοθει στον κατοχο, ομως μεχρι τωρα τιποτα....
    Αραγε ποιοι ειναι οι πιο πολλοι ,αυτοι που θα το επεστρεφαν η αυτοι που θα το κρατουσαν?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  13. #28
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35
    Κι εγώ έπαιρνα για αρκετούς μήνες centrac των 10 (μισό κάθε βράδυ). Λέγεται ότι τα αγχολυτικά προκαλούν εθισμό, αλλά αν ξεκινήσεις την απόσυρση σταδιακά και με ελάχιστη μείωση κάθε φορά ο οργανισμός συνηθίζει και δεν έχεις στερητικά. Έτσι έχω ακούσει, δεν μιλάω με καμία βεβαιότητα. Εγώ πάντως όταν θέλησα να το κόψω το πήγα πολύ αργά. Κάθε εβδομάδα μείωνα και από 1/4 της δόσης. Τελικά δεν ένιωσα ότι έκανα στερητικά, εκτός ίσως από κάποια συμπτώματα στην αρχή που και πάλι πιστεύω ότι ήταν καθαρά ψυχολογικό το θέμα (η ανασφάλεια που νιώθεις χωρίς το ''χρυσό'' χάπι). Στην αυπνία με βοηθούσε στην αρχή, μετά το αγχολυτικό δεν λειτουργεί σαν υπναγωγό. Επίσης, όλως παραδόξως, εμένα το xanax ποτέ δεν με έπιασε όπως το centrac κι ας είναι πιο δυνατό και νεότερης γενιάς χάπι. Όλα είναι θέμα οργανισμού τελικά...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    ΤΤΟ 1 μγ σε υπνο μπορει να ειναι 10 μγ σε στεντον ,δεν ξερω ακριβως! Ναι λακρυ επαθα μεγαλη φρικη , εκλαψα πολυ! κ σημερα με τρεχανε για να δηλωσω απωλεια ταυτοτητας., για το πορτοφολι δεν νομιζω να το παραδωσει ο ταξιτζης η καποιος που το βρηκε!
    Σκεφτηκα μετα το συμβαν , αν το εβρισκα εγω με τα χρηματα ,θα το εδινα σε καποιο αστ. τμημα για να παραδοθει στον κατοχο, ομως μεχρι τωρα τιποτα....
    Αραγε ποιοι ειναι οι πιο πολλοι ,αυτοι που θα το επεστρεφαν η αυτοι που θα το κρατουσαν?
    το υπνοστεντον ειναι πιο δυνατο απο το στεντον κ ειναι αλλης κατηγοριας φαρμακο (σαν τα buble αν τα ξερεις..)
    btw, πηρα σημερα το τριτο στεντονακι !! αντε να δω αμα παλι εχω στερητικο πως θα την παλεψω....
    οσο για αυτο που λες, εκανες μηνυση κατ αγνωστου μαλλον ε?? κοιτα, αμα μενεις κ σε μεγαλη πολη (αθηνα-θεσσ) δυσκολευουν τα πραγματα, καθως υπαρχουν κ πολλοι που ερχονται απο αλλου πχ για δουλειες κ για να συναντησουν καποιον κ βλεποντας κατι τετοιο δεν ξερω τι θα σκεφτονταν...
    ειναι θεμα ανθρωπου κ παιδειας που εχει λαβει τι θα κανει σε αναλογη περιπτωση... κ τι ερεθισματα εχει δεχτει απο την οικογενεια κτλ...
    Επλιζω να βρεθει η ταυτοτητα κ το πορτοφολι κ ο,τι αλλο εχασες...
    Παλιοτερα ειχαμε βρει με την αδερφη μου ενα πορτοφολι με καρτες, λεφτα κ πιστωτικες κ το παραδωσαμε στην αστυνομια... εγω τις προαλλες βρηκα 100 ευρω στο δρομο κ τα παρεδωσα... ειναι θεμα παιδειας ο καθενας πως λειτουργει σε τετοιες περιπτωσεις...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by KaterinaA View Post
    Κι εγώ έπαιρνα για αρκετούς μήνες centrac των 10 (μισό κάθε βράδυ). Λέγεται ότι τα αγχολυτικά προκαλούν εθισμό, αλλά αν ξεκινήσεις την απόσυρση σταδιακά και με ελάχιστη μείωση κάθε φορά ο οργανισμός συνηθίζει και δεν έχεις στερητικά. Έτσι έχω ακούσει, δεν μιλάω με καμία βεβαιότητα. Εγώ πάντως όταν θέλησα να το κόψω το πήγα πολύ αργά. Κάθε εβδομάδα μείωνα και από 1/4 της δόσης. Τελικά δεν ένιωσα ότι έκανα στερητικά, εκτός ίσως από κάποια συμπτώματα στην αρχή που και πάλι πιστεύω ότι ήταν καθαρά ψυχολογικό το θέμα (η ανασφάλεια που νιώθεις χωρίς το ''χρυσό'' χάπι). Στην αυπνία με βοηθούσε στην αρχή, μετά το αγχολυτικό δεν λειτουργεί σαν υπναγωγό. Επίσης, όλως παραδόξως, εμένα το xanax ποτέ δεν με έπιασε όπως το centrac κι ας είναι πιο δυνατό και νεότερης γενιάς χάπι. Όλα είναι θέμα οργανισμού τελικά...
    Ρε συ ουτε κι εμενα με επιανε το ζαναξ απο ενα σημειο κ μετα γι αυτο το αλλαξα σε λεξοτανιλ!! Κ μαλλον ουτε τωρα το λεξοτανιλ με πολυπιανει γι αυτο κ το πηγα στο στεντον που ειναι πιο δυνατο αλλα εχω καποια συμπτωματα που παιζει να ναι στερητικα λογω της διακοπης του λεξοτανιλ!! Αλλα αφου αρχισα αλλο παρομοιο γιατι να τα εχω?? Τεσπα, θα δουμε..

    Ποσο καιρο παιρνεις αγχολυτικα?? Εγω ρε συ παιρνω 5 χρονια !!! Γι αυτο λεω οτι πολυ πιθανον να εχω παθει εξαρτηση αλλα γαμωτο με βοηθανε στην αγχωδη διαταραχη κ νιωθω ασφαλεια μ αυτα κ δεν θελω να τα κοψω!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Stedon
    By aliento in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2010, 21:14
  2. Αγχολυτικά απεξάρτηση;;;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 24-05-2010, 20:42
  3. Διπολική διαταραχή κ αγχολυτικά
    By Konstantinoss in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 21-04-2010, 00:29
  4. στερητικο συνδρομο απο αγχολυτικα
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-08-2009, 02:13
  5. Αγχολυτικά Tranxene (ειδος Benzodiapine)
    By lamegirl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-08-2009, 23:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •