Den vriskw lisi........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1

    Den vriskw lisi........

    Allo! Edelws tyxaia, psaxnodas, gia psixotherapeytei vrika ayto to forum, poy moy kinise tin periergia..Tha ithela na milisw gia to prolvima moy, giati pragmatika exw koyrasti kai oles oi prospatheies moy gia na alaksei kati exoyn apobei akarpes. Apo mikri ilikia siniditopoiisa oti eixa provlima apoxorismoy apo toyw goneis moy kai genika diskolia prosarmogeis se kainoyrgia perivalloda. Ayto oso zoysa me tin oikogeneia moy den moy dimioyrgoyse idiaitera problimata, giati ennoiwtha asfaleis. Meta apo mia edoni kai disarestika psixologika katastasi efanistike i prwti moy krisi panikoy se ena lewforeio iperastiko. I deyteri fora poy itan kai i kathoristiki gia tin metepita zwi moy itan sto prwto etos, 600 xiliometra makria apo to spiti moy. Niwthodas evaloti otan emana moni, kai me to agxos toy diavasmatos giati itan periodos eksetasikis, otan efige i fili moy to vradi ksana efanistiki, aforita kai vasanistika, fadastite oti tin anagasi na girisei pisw mia kai na boroysa na paw poythena ekeini tin wra. Ek tote fovame na minw moni sto spiti ta vradia kai na taksidepso se kyriws se makrines apostaseis. Ayto moy exei diskolepsei dramatika tin zwi moy giati twra poy efiga kai meno pio koda me toys goneis , einai stigmes poy gia sovaroys logoys prepei na katevw stin poli opoy einai i sxoli moy kai na dwsw ta mathimata, ayti i ipothesi me paei poli posi stin zwi moy kai den moy epitrepei na eklirwsw tis fidoksies moy afoy den borw na kanw kanena taksidi kai na diamino kapoy xwris kapoio ebistw prosopw kai kyriws tin mitera moy. Me liga logia ayti i katastasi epidinwhtike, meta kapoio disarestw simvan kai epatha krisi panikoy mesa sto idio moy to spiti to patriko, poy vriskodan ola ta agapimena moy proswpa. kai etsi perasa mia fasi poy eixa problima kai mesa sto idio moy to spiti me diskolies ston ipno kai ptwswi stin diathesi moy., sigoyra prepei na perasa kapoia katathliptiki fasi afoy den eixa diathesi gia tipota. Poy thelw na katalikso, oti apo to 2 etos to kalokairi piga se psixologo stin poli katagogeis moy, gia poli liges sidedries, alla epidi ayto poy spoykazw exei na kanei me ola ayta, boroysa na edwpisw me eykolia tis boyrdologies tis, kai to mono poy tis endiere itan na pernei ta lefta. tin idia xronia afoy me oles tis diskolies katevika stin poli opoy einai i sxoli moy, piga se psixiatro - psixotherapeyti , de mek, giati enw piga se ayton gia peripoy 2 xronia , den borese na kanei apolitws tipota, kai pisteva oti eimai akoma mikri kai pws to kseperasw girw sta 22, moy protine farmakeyiki agogi tin opoia kai akoloythisa, (effexor') tipota. Mi exodas teleiwsei tin sxoli feugw kaki kakos kai kanw tin eidikotita moy se mia poli, poli koda me aytin twn goniwn moy, ayto me anakoyfizei, i skepsei diladi oti einai kapoy koda. Episkeptomai allon giatro twra pleon, aytos den einai sinepeis sta radevoytoy kai genikws aerologoyme.. Stamataw apo ayton afoy o idios eksafanistike. Apogoiteymeni, anagazome na pw ston patera moy vrei enan ' kalo' giatro, moy briski me adra plirwmi kai ta sxetika. Pigenw ekei edw kai 6 mines, den apetoysa na moy lisi to provlima moy apo tin riza, alla toylaxiston na moy anakoyfisi kapws ta sibtomata, na parw to tharos kai na bw sto lewforeio kai na meinw gia liges meres gia na dwsw ta mathimata, exw xasei poses eksetastikes otan den pigenw niwthw axristi einai poli diskola. Twra den borw na paw oyte me kapoion parea exw eglwvisti se aytin tin poli.. kai exw ton kathena na moy leei pi....kai na ayxanei tin dosologeia malista twra moy protine kai anxolitika, diladi na mastoyrothw egw epidi aytos den borese oyte sto elaxistw na ekalipsi ta sibtomata, oxi na figei edelws elpizw na katalavenete ti ennow. Twra eftase o kairos poy prepei na figw kai den kserw ti na kanw, einai oloi anikanoi na me voithisoyn, kai i plaka einai oti kserw toi den einai toso diskolo, kai ayto poy me eknevrizei pio poli apo ola einai oi anesthisia toy giatroy kai to xasimo xronoy me annoysia pragmata, to mono poy ekane einai na moy rwtaei ti ekana tin evdomada moy maw perasei, kai na moy leei boreis boreis, boreis . Ti malakies!!!!!!!!!!!Ayta moy ta elegan kai i dikoi moy den itan angki na xrisoplirwnw ayton.....Opws eipe ka i mia kopela i zeta, pws oi files tiw eginan toso grigora kala toylaxiston ta sibtomata ....!!Toys sixathika oloys......Sorry alla borei to gramma moy na einai edelws koyrastiko, egrafa oti moy erxotan sto noy....Tha ithela na akoysw kapoio sxolio , lisi otidipote..Eyxaristw....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by Ηλέκτρα
    Allo! Edelws tyxaia, psaxnodas, gia psixotherapeytei vrika ayto to forum, poy moy kinise tin periergia..Tha ithela na milisw gia to prolvima moy, giati pragmatika exw koyrasti kai oles oi prospatheies moy gia na alaksei kati exoyn apobei akarpes. Apo mikri ilikia siniditopoiisa oti eixa provlima apoxorismoy apo toyw goneis moy kai genika diskolia prosarmogeis se kainoyrgia perivalloda.
    Αγαπητή φίλη....καλώς ήρθες στο φόρουμ.Σίγουρα η ψυχολογία και η ψυχιατρική έχουν ακόμα πολλά βήματα εξέλιξης να κάνουν...όπως και κάθε άλλος επιστημονικός τομέας.Σίγουρα...όλοι οι γιατροί ή όλοι οι ψυχολόγοι δεν είναι της ίδιας επιστημονικής επάρκειας και ικανότητας...με αποτέλεσμα να υπάρχουν και πολλοί που να μην τιμούν τον τίτλο που φέρουν.Μέσα λοιπόν σε αυτές τις επιστημολογικές συνιστώσες...είναι μάλλον αναμένομενο αρκετοί άνθρωποι όπως εσύ...να μην καλύπτονται ή να μένουν εντελώς ξεκρέμαστοι απ τη βοήθεια που τους προσφέρουν κάποιοι γιατροί ή κάποιοι ψυχολόγοι.Βέβαια...μην ξεχνάμε...και αρκετές άλλες περιπτώσεις όπου άνθρωποι χάρη στην ψυχιατρική ή την ψυχολογία...όχι μόνο βρήκαν την υγεία τους αλλά γλίτωσαν απ το σοβαρό ενδεχόμενο θανάτου που θα προκαλούσαν οι ίδιοι στον εαυτό τους.Υπάρχουν όμως και άνθρωποι (πιο σπάνιες περιπτώσεις) που σώθηκαν χάρη στην πίστη τους..ή σε δικές τους προσπάθειες.Τελικά το μωσα\'ι\'κό ασθενειών και θεραπειών είναι τόσο σύνθετο...ώστε να μην είναι υπερβολικό να πούμε ότι για κάθε άνθρωπο υπάρχει το φάρμακο του.

    Ίσως λοιπόν...να μην πέτυχες τον κατάλληλο θεραπευτή...ή ίσως να μην επίτρεψες να βρεθεί ο κατάλληλος θεραπευτής (που μπορεί να είναι και ο ίδιος σου ο εαυτός).Διαβάζοντας όλη σου την ιστορία...αυτό που εγώ διαπίστωσα είναι πως αυτό που διατύπωσες στην αρχή της παραγράφου (πρόβλημα αποχωρισμού απ τους γονείς και προσαρμογής σε νέα περιβάλλοντα) επιβεβαιώνεται...επαληθεύε� �αι.Μέσα απ το θεραπευτικό αδιέξοδο που μας παρουσίασες....τελικά διατηρείται αυτή η κατάσταση.Η παραμονή της κατάστασης αυτής είναι άραγε το απότελεσμα της μη επιτυχημένης θεραπείας....ή η αιτία για μια μη αποτελεσματική θεραπεία....(ή και τα δυο).Δεδομένου ότι όπως είπες έχεις σχέση με τον χώρο της θεραπευτικής....ίσως είσαι και η πιο κατάλληλη να ρωτήσεις στον εαυτό σου αν θέλει όντως να \"θεραπευτεί\"...και είμαι σίγουρος ότι μπορείς να του εκμαιεύσεις την αλήθεια....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •