Zoloft Sertraline Energy levels.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    thanasisGR
    Guest

    Zoloft Sertraline Energy levels.

    καλησπέρα είπα να ανοίξω εδώ ένα topic για να ρωτήσω αν εσείς έχετε νιώσει υπερβολική ενέργεια από το zoloft.

    πήρα χτες για πρώτη φορα ένα zolosoft 50mg και μετά από 1 ώρα περίπου παρατήρησα ότι είμαι πιο σταθερός στα πόδια μου. μετά όταν περάσανε 5 ώρες περίπου παρατήρησα ότι είχα παρα πολύ έντονο άγχος και ταχυκαρδία ασταμάτητη. όλο το βραδυ δεν έκλεισα μάτι.

    τώρα έχουνε πέραση 24 ώρες και η ενέργεια δεν έχει φύγει.. με έπιασε πάλι ένα σφίξιμο στο κεφάλι. και μια ένταση και έχω και λίγο πόνο στα χερια και στα πόδια. νιώθω πολύ νευρικός. νιώθω μερικές φορες ότι έχω πίεση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου Θανάση, δεν νομίζω να οφείλεται στο χάπι αυτό που νιώθεις. Αυτού του είδους τα σκευάσματα λειτουργούν απ' ότι ξέρω μακροπορόθεσμα. Είναι αδύνατο να έχει συμβεί κάτι τέτοιο και μάλιστα με χάπι των 50mg. Εγώ πάιρνω το sertral και αυτό στην σερτραλίνη βασίζεται όπως λέει και το όνομα του.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Γεια σου Θανάση, δεν νομίζω να οφείλεται στο χάπι αυτό που νιώθεις. Αυτού του είδους τα σκευάσματα λειτουργούν απ' ότι ξέρω μακροπορόθεσμα. Είναι αδύνατο να έχει συμβεί κάτι τέτοιο και μάλιστα με χάπι των 50mg. Εγώ πάιρνω το sertral και αυτό στην σερτραλίνη βασίζεται όπως λέει και το όνομα του.
    και όμως στο Zolosoft οφείλεται googlare το λίγο

    εμενα τώρα με έπιασε νευρικότητα και πίεση στο κεφάλι! με υπερβολική ενέργεια και αυξημένα αντανακλαστικά.. μου ήρθανε τα παλιά συμτώματα που είχα 5 μήνες... δεν αντέχετε.. δεν περνώ πάλι από τα zoloft μου φέρανε μέχρι και κατάθλιψη. βλέπω όσο πάει χειροτερεύει η νευρικότητα μου.. και δεν το αντέχω..

    έχω τρομοκρατηθεί λίγο, μην με πείραξε το zoloft.. σκέφτομαι μην έχει μολύνει το αιμα μου η μην πάθω κάτι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πως θα μολυνθεί το αίμα βρε; Καμία σχέση. Ίσως και να μην έχουν το ίδιο αποτέλεσμα σε όλους τους ασθενείς. Εσύ για ποιο λόγο τα πήρες; το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πεις στον ψυχίατρο σου. Ή μήπως τα πήρες μόνος σου χωρίς έγκριση γιατρού; Θα σε μαλώσω
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Πως θα μολυνθεί το αίμα βρε; Καμία σχέση. Ίσως και να μην έχουν το ίδιο αποτέλεσμα σε όλους τους ασθενείς. Εσύ για ποιο λόγο τα πήρες; το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πεις στον ψυχίατρο σου. Ή μήπως τα πήρες μόνος σου χωρίς έγκριση γιατρού; Θα σε μαλώσω
    oxi o giatros mou egrapse ta farmaka sigekrimena zoloft kai zyprexa mou eipe na pino 1 prwi kai to allo messimeri..

    ton pira tilefono kai mou eipe na pio kai to zybrexa. egw ipia 1 alla mou efere ypnilia kai h dia8esi mou htane xalia..

    twra sxetika me to Zoloft paratirisa oti me ponane h fleves mou apo tin muikh entash exw dunatous palmous kai grigorous.. ta xeria-podia me ponane exw kati tsibimata sta daxtila kai ston karpo.. kai polu entash kai neura.. ma to perirgo einai apisteuta sta8era ta podia mou kai exw apisteuth dunamh kai isoropia periergo pantos.. alla mipos h muikh entash einai genika apo entono stress pou exw ka8imerina? sigoura kanei kai to xapaki kati... alla to anxos fernei ta panta

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ίσως ναι. να ευθύνεται και το στρες. Από τι νοσείς και σου έδωσε το zyprexa; Είναι βαρύ αντιψυχωσικό..
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Νομίζω ότι συχνά υπάρχει η προειδοποίηση για "επιδείνωση" της κατάστασης τις πρωτες μέρες που παίρνεις το αντικαταθλιπτικό, όπως ένταση, εκνευρισμός, ταχυκαρδία κ.ά. Εμένα μου ειχε επισημανει ο γιατρός μου μια πιθανή υποτροπή με κάποιο αντικαταθλιπτικό. Μήπως είναι κάτι τέτοιο?(Αν ισχύει βέβαια)
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Εγώ παίρνω 200mg zoloft. Με τα λεγόμενα σου θα έπρεπε να δουλεύω σε τσίρκο.Χαλάρωσε και δώστους μια ευκαιρία.Θεωρείται καλό φάρμακο.

  9. #9
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Ίσως ναι. να ευθύνεται και το στρες. Από τι νοσείς και σου έδωσε το zyprexa; Είναι βαρύ αντιψυχωσικό..
    gia ta psixosomatika gt eixa ena fovo me tin kardia mou alla twra perase auto..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πως είναι δυνατόν να χορηγούν τόσο βαριά φάρμακα; δεν μπορώ να καταλάβω
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Πιστεύω ότι είναι η ιδέα σου και όχι το zoloft. Τα 50 mgr λίγο δύσκολο να σου δημιουργήσουν όλα αυτά. Όσο ψάχνεις και διαβάζεις παρενέργειες, τόσο χειρότερα θα νιώθεις. Ειδικά αν τις έχεις τις φοβίες σου. Και σ' ένα depon να διαβάσεις τις πιθανές παρενέργειες, θα τρομάξεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    θαναση ανοιξες θεμα για το ζολοφτ κ την ενεργεια που νιωθεις χαχαχαχαχα δεν το πιστευω !!!!!!!!

    ρε συ ειναι επειδη εισαι στην αρχη ακομα κ μεχρι να το συνηθισει ο οργανισμος σου κανε λιγο υπομονη ειναι καλο αντικαταθλιπτικο το χω παρει κ εγω κ με αυτα που μου λες σκεφτομαι να το ξαναπαρω χεχεχεχ!! κ γω με το λαντοζ το ιδιο ενιωθα αρχικα ημουν σε ενταση κ ταχυπλαμια κ δεν μπορουσα να ηρεμησω κ να κατσω σ ενα μερος κ με το αμπιλιφαι τα ιδια επαθα αλλα τωρα ειμαι μια χαρα!

    50 mg δεν ειναι μεγαλη δοση επισης ποτε το παιρνεις?? πρωι η βραδυ?? συνηθως τα αντικατ τυπου λαντοζ κ ζολοφτ (ssri) τα δινουν πρωι γιατι το βραδυ θα βρυκολακιασεις α κ πες τον ρε συ αμα δεν την παλευεις να σε δωσει αρχικα κανα ηπιο αγχολυτικο να ηρεμεις μεχρι να δρασει το ζολοφτ κ οχι ρε συ το ζυπρεξα ειναι πολυ βαρυ κ σκετη μαλακια....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    θαναση ανοιξες θεμα για το ζολοφτ κ την ενεργεια που νιωθεις χαχαχαχαχα δεν το πιστευω !!!!!!!!

    ρε συ ειναι επειδη εισαι στην αρχη ακομα κ μεχρι να το συνηθισει ο οργανισμος σου κανε λιγο υπομονη ειναι καλο αντικαταθλιπτικο το χω παρει κ εγω κ με αυτα που μου λες σκεφτομαι να το ξαναπαρω χεχεχεχ!! κ γω με το λαντοζ το ιδιο ενιωθα αρχικα ημουν σε ενταση κ ταχυπλαμια κ δεν μπορουσα να ηρεμησω κ να κατσω σ ενα μερος κ με το αμπιλιφαι τα ιδια επαθα αλλα τωρα ειμαι μια χαρα!

    50 mg δεν ειναι μεγαλη δοση επισης ποτε το παιρνεις?? πρωι η βραδυ?? συνηθως τα αντικατ τυπου λαντοζ κ ζολοφτ (ssri) τα δινουν πρωι γιατι το βραδυ θα βρυκολακιασεις α κ πες τον ρε συ αμα δεν την παλευεις να σε δωσει αρχικα κανα ηπιο αγχολυτικο να ηρεμεις μεχρι να δρασει το ζολοφτ κ οχι ρε συ το ζυπρεξα ειναι πολυ βαρυ κ σκετη μαλακια....
    εγω εχω παρει μονο λαντοζ κ με εχει βοηθησει.νομιζω τελικα οτι το προβλημα μου ειναι ιδψ

  14. #14
    thanasisGR
    Guest
    δεν έχω πάρει άλλο άλλο zoloft από προχτές σήμερα που ξύπνησα το πρωί ξαφνικά σηκώνομαι από το κρεβάτι και ένιωθα όλο το σώμα μου μουδιασμένο δεν μπορούσα να κουνήσω χερια-πόδια. και έχω και έναν πονόλαιμο και μόλις περνώ ανάσα πονάω στο στήθος αυτό πιστεύω δεν οφείλεται στο χαπάκι.

    πονάνε τώρα και τα κοκάλα μου έχω και συνεχόμενη ταχυκαρδία περίπου στους 107 παλμούς και έτσι μια μυική ένταση.

    αλλά αυτό το πράγμα που ξύπνησα το πρωί και δεν ένοιωθα το σόμα μου σαν κόπωση κάτι με τρόμαξε υπερβολικά! :P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    βρε παιδί μου, όντως τα αντικαταθλιπτικά στην αρχή προκαλούν λίγο άγχος και δυσκολία στον ύπνο, αλλά όχι και σε αυτό το βαθμό που περιγράφεις (δεν έχω πάρει ζολοφτ, αλλά φαντάζομαι όλα πάνω κάτω ίδια είναι)

    μήπως σου έκανε καμιά αλλεργική αντίδραση? με το γιατρό μίλησες? σου είπε να συνεχίσεις?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μία εβδομάδα με Zoloft...
    By Dimitris1979 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 11-02-2019, 17:42
  2. sertraline/generics
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2011, 01:45
  3. παιρνετε zoloft???
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-02-2010, 20:27
  4. Zoloft
    By cinamon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2010, 13:21
  5. Zoloft
    By tanzapfel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 03-06-2008, 15:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •