Ποιά είναι η αντίστροφη λέξη του "μισογύνη"? μισοανήρ?? :mad:
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 215
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2

    Ποιά είναι η αντίστροφη λέξη του "μισογύνη"? μισοανήρ?? :mad:

    Φεμινίστρια δε θα μ' έλεγα, αλλά μία απέχθεια για το ανδρικό φύλο το έχω!
    Υποθέτω ότι σε άλλη εποχή ή σε άλλη χώρα ίσως να μην ένοιθα το ίδιο, αλλά με τους Ελληνάρες έχω πρόβλημα!!
    Τί ψάχνω εδώ στο forum ακριβώς δε ξέρω. Μάλλον να καταθέσω το θυμό μου, διότι με όσες γυναίκες το συζητάω μου λένε απλώς "έτσι είναι οι άνδρες (ολίγον ανατολίτες)". Δηλαδή, τί σημαίνει ότι εγώ πρέπει να το αντέχω, να το ανέχομαι και να κάνω την "Μαίρη την Παναγιωταρά". Μόνο εγώ νοιώθω να "βι-άζομαι";;;
    Όλη η αντίδραση μου όμως να μην υποκύψω, μου χει στοιχίσει ένα διαζύγιο και δε ξέρω μήπως πάω και για...δεύτερο. Ουφ πιά!!:mad:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    καλημέρα!πως γίνεται να τρέφεις απέχθεια για το ανδρικό φύλο και να έχεις παντρευτεί δύο φορές?αν κατάλαβα καλά, έχεις πάρει ήδη ένα διαζύγιο και προφανώς ξαναπαντρεύτηκες (εφόσον λες ότι πας για δεύτερο)...τι κάνει ο άντρας σου που θεωρείς ότι σε βιάζει?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    μισανδρια ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    371
    Μισανδρία ΚΕΝΟ, χωρίς ερωτηματικό. Αυτή ακριβώς είναι η λέξη.

    Για την φίλη που άνοιξε το θέμα, με καμία διάθεση προσβολής, θα ήθελα να πω ότι η τοποθέτησή σου είναι εξ αρχής ανώριμη. Δεν θα πω λάθος, γιατί κανενός η τοποθέτηση δεν είναι λάθος, από την στιγμή που αυτό βιώνει ο ίδιος ως πραγματικότητά του.

    Ας το πάρουμε από την αρχή. Η εμπειρία σου με τους άντρες είναι μάλλον κακή, γιατί όπως η ίδια περιγράφεις, είναι «Ελληναράδες» , «ανατολίτες» και όλα εκείνα που συνιστούν τον άντρα της Ελληνικής παράδοσης και κουλτούρας, στις αρνητικές του εκφάνσεις. Σωστά;
    Αυτό εμένα μου λέει ότι επιλέγεις αυτού του είδους άντρα και δεν τυχαίνει απλώς. Οι αρχαίοι έλεγαν «το δις εξ αμαρτείν ουκ ανδρός σοφού εστί». Προφανώς κάποιο κοντινό σου αντρικό πρότυπο, υπήρξε αυτού του είδους σύντροφος και μοιραία έλκεσαι από αυτό, ακόμα και αν δεν το εγκρίνεις.

    Οι συμπεριφορές ενός ανατολίτη δυνάστη δεν αρέσουν σε κανέναν. Θα έλεγα με βεβαιότητα ότι δεν αρέσουν σε εμένα, αλλά δεν μου έχουν τύχει κιόλας. Από την άλλη, τα όρια της καταδυνάστευσης και της ανατολίτικης συμπεριφοράς, είναι διαφορετικά για τον καθένα.
    Για να δώσω ένα εντελώς απλοϊκό παράδειγμα, θα ήθελα ο σύντροφός μου να έχει την πρόθεση να μοιραστεί μαζί μου τις δουλειές του σπιτιού αφού και οι δύο θα εργαζόμασταν, αλλά γνωρίζοντας τον εαυτό μου, ξέρω ότι στο τέλος θα του ανέθετα πολύ λιγότερα από αυτά που ο ίδιος θα είχε την πρόθεση να προσφέρει, επειδή μέσα μου σοβεί η παραδοσιακή εικόνα του άντρα και δεν θα ήθελα να τον μετατρέψω σε χαρούμενη νοικοκυρά. Χαλαρά όμως, θα του φόρτωνα όλες τις εξωτερικές δουλειές μαζί με το απεχθές σούπερ μάρκετ και τα λοιπά κουβαλήματα, μαζί με την γκρίνια που δεν τα έφερε σωστά, όπως του τα έγραψα.

    Τα παραπάνω χαριτωμένα, είναι απλώς για να διασκεδάσουμε τις εντυπώσεις. Τι ακριβώς εννοείς «Ελληναράς;». Το να μην με αφήνει να βγαίνω με τις κοινωνικές συναναστροφές μου μόνη; Αυτό ναι, είναι καταπίεση. Το να μην μπορώ να έχω τις ασχολίες μου; Ναι αυτό είναι καταπίεση. Το να θέλει να κάνει κουμάντο στο τι θα φορέσω, πως θα εκφραστώ, ποια στάση ζωής επιλέγω…Ναι, αυτό είναι καταπίεση!

    «Ελληναράς» και «ανατολίτης» δεν είναι ο άντρας που τον έχουν μάθει να του σερβίρουν το φαγητό και να του κόβουν σαλάτα. Αυτός είναι απλά κακομαθημένος και χαϊδεμένος. Εντάξει μωρέ! Και τι έγινε; Όλες αυτές οι μικρές ιεροτελεστίες φροντίδας, έχουν και την τρυφερή τους πλευρά. Αλλά μιλάμε για κάτι τέτοιο ή για καταπάτηση προσωπικότητας;

    Νομίζω ότι για να κάνουμε σοβαρή συζήτηση, υπάρχει ανάγκη να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς εννοείς και να μας δώσεις ένα παράδειγμα ή να μας περιγράψεις τι είναι αυτό που σε θυμώνει.

    Και προς θεού. Φτάνει πια αυτός ο διαχωρισμός των φύλων. Είναι αστείο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Λήθη έχεις δίκιο αλλά αν ο κακομαθημένος χρησιμοποιεί την μαμά του για να την συγκρίνει συνεχώς με την σύζυγο, να την μειώνει και να διατάζει να είναι όλα στην εντέλεια, αυτό όντως αγγίζει τα όρια του εκβιασμού και της καταπάτησης προσωπικότητας. Οι ισορροπίες είναι λεπτές.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by OYPS View Post
    Φεμινίστρια δε θα μ' έλεγα, αλλά μία απέχθεια για το ανδρικό φύλο το έχω!
    Υποθέτω ότι σε άλλη εποχή ή σε άλλη χώρα ίσως να μην ένοιθα το ίδιο, αλλά με τους Ελληνάρες έχω πρόβλημα!!
    Τί ψάχνω εδώ στο forum ακριβώς δε ξέρω. Μάλλον να καταθέσω το θυμό μου, διότι με όσες γυναίκες το συζητάω μου λένε απλώς "έτσι είναι οι άνδρες (ολίγον ανατολίτες)". Δηλαδή, τί σημαίνει ότι εγώ πρέπει να το αντέχω, να το ανέχομαι και να κάνω την "Μαίρη την Παναγιωταρά". Μόνο εγώ νοιώθω να "βι-άζομαι";;;
    Όλη η αντίδραση μου όμως να μην υποκύψω, μου χει στοιχίσει ένα διαζύγιο και δε ξέρω μήπως πάω και για...δεύτερο. Ουφ πιά!!:mad:
    Λέγεται μισανδρια! Ομως,ο φεμινισμός δεν εχει σχέση με την μισανδρία! Ο φεμινισμος επιδιωκει την εξισωση των δυο φυλων ενω η μισανδρια την ανωτεροτητα της γυναικας εναντι του ανδρα! Ο φεμινισμος ουσιαστικα αλλοιωθηκε ως κινημα με την εμφανιση καποιων φεμιναζιστριων αλλα σαν αρχικη ιδεολογια ηταν δικαιη και εν τελη διεκδικησε και πετυχε πολλα απο τα δικαιωματα των σημερινων γυναικων! Τωρα οσον αφορα τον ανδρα "ανατολιτη"...απ'την στιγμη που δε συμβαδιζεις με την νοοτροπια του (και πολυ καλα κανεις!),προσπαθησε να μη μπλεκεις ουτε φιλικα μ εναν τετοιο τυπο! Ψαξε να βρεις αυτον που σου ταιριαζει γιατι δεν ειναι και ολοι ιδιοι!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Λήθη View Post
    δεν θα ήθελα να τον μετατρέψω σε χαρούμενη νοικοκυρά
    Δε συμφωνω καθολου με αυτην την αντιληψη! Η εποχη οπου οι γυναικες δεν εργαζονταν και ηταν οι "χαρουμενες νοικοκυρες" κλεισμενες στους τεσσερις τοιχους...εχει περασει! Τωρα καθως εργαζονται οπως τους ανδρες θα πρεπει να σηκωσουν τον ανδρουλη τους απο το αραλικι και να τον στρωσουν στις μισες δουλειες του σπιτιου! Πίστεψέ με...ο ανδρισμος δε χανεται απο τετοιου ειδους πραγματα! Αυτες οι στενομυαλες αντιληψεις χρειαζεται να εξαλειφθουν για να προχωρησει η κοινωνια!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    371
    Αυτά έγραψα πιο πάνω : "επειδή μέσα μου σοβεί η παραδοσιακή εικόνα του άντρα και δεν θα ήθελα να τον μετατρέψω σε χαρούενη νοικοκυρά. Χαλαρά όμως, θα του φόρτωνα όλες τις εξωτερικές δουλειές μαζί με το απεχθές σούπερ μάρκετ και τα λοιπά κουβαλήματα, μαζί με την γκρίνια που δεν τα έφερε σωστά, όπως του τα έγραψα." Ακριβώς επειδή πιστεύω ότι είναι τα κατάλοιπα των ταμπού με τα οποία έχουμε μεγαλώσει.


    Σαφώς και δεν μειώνεται ο ανδρισμός του άντρα που βοηθάει και μοιράζεται τις υποχρεώσεις, όπως άλλωστε θα έπρεπε. Ιδιαίτερα εκείνες που έχουν να κάνουν με την φροντίδα των παιδιών. Στο ποστ μου ανέφερα τα ενδεχόμενα μόνο και μόνο για να προτρέψω το μέλος που άνοιξε το θέμα, να μας ξεκαθαρίσει τι εννοεί.

    Δεν ξέρω αν το καταλάβατε, αλλά δεν έχω καν τοποθετηθεί ακόμα!

  9. #9
    σαφως και δεν μειωνεται ο αντρισμος με το πλυνει πιατα,να μαγειρεψει αντι να ξαπλαρει στον καναπε η να μπει στα ιντερνετ καναλα,σαφως και δεν μειωνεται ο αντρισμος με το κανει λιγο πιο ευαισθητα και αγαπησιαρικα σεξ,με το να μην θελει πιπες,με το να πλενει τα ποδια του.με το να λεει αληθειες...
    αντρας -ανθρωπος(με σεβασμο στα δικαιωματα ολων υπαρχει?¨)
    και για εμενα αποψη μου και ας βριστω ολο αυτο ξεκιναει απο την υπερπροστασια και μαλακια καποιων καλων μανων που πεθαινουν για τους γιους τους...
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Λήθη View Post
    Σαφώς και δεν μειώνεται ο ανδρισμός του άντρα που βοηθάει και μοιράζεται τις υποχρεώσεις
    Δε μ'αρεσει και τοσο η χρηση της λεξης "βοηθαει" γιατι ειναι σαν να λεμε οτι η γυναικα θα κανει παλι τη δουλα κι αντε κατι μπορει ν'αφησει και για τον ανδρουλη της! Νομιζω πως η λεξη "μοιραζεται" ειναι η πιο καταλληλη!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by olgaki82 View Post
    και για εμενα αποψη μου και ας βριστω ολο αυτο ξεκιναει απο την υπερπροστασια και μαλακια καποιων καλων μανων που πεθαινουν για τους γιους τους...
    Γιατι να βριστεις? Δεν εχεις κι αδικο! Υπαρχει,ομως,και μια ολοκληρη κοινωνια που το συντηρει ολο αυτο!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by olgaki82 View Post
    και για εμενα αποψη μου και ας βριστω ολο αυτο ξεκιναει απο την υπερπροστασια και μαλακια καποιων καλων μανων που πεθαινουν για τους γιους τους...
    συζητηση κανουμε, γιατι να σε βρισουν ? δεστο ομως κι απ'την αντιθετη, δε μπορουν να υπαρξουν καλοι πατερες που καλωμαθαινουν τα κοριτσακια τους, με αποτελεσμα μετα αυτα να ζητανε παρομοια συμπεριφορα απ'τους γκομενους τους ? κι επειδη εδω ειναι Ελλαδα και δεν ειμαστε ολοι πλουσιοι, φαντασου ενα κοριτσακι πχ των Βορειων Προαστειων, εχωντας τα παντα ηδη απ'τον πατερουλη του, τι απαιτησεις θα εχει απ'τον γκομενο της. κι επειδη δε βρισκουν τοσο μαλακες να τις κανουν ολα τα χατηρια, λογικα καταληγουν να μισουν το αντρικο φυλο (μισανδρια οπως εγραψα). μαλλον φαινεται να ειναι ολα θεμα ανατροφης...

  13. #13
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ....
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    συζητηση κανουμε, γιατι να σε βρισουν ? δεστο ομως κι απ'την αντιθετη, δε μπορουν να υπαρξουν καλοι πατερες που καλωμαθαινουν τα κοριτσακια τους, με αποτελεσμα μετα αυτα να ζητανε παρομοια συμπεριφορα απ'τους γκομενους τους ? κι επειδη εδω ειναι Ελλαδα και δεν ειμαστε ολοι πλουσιοι, φαντασου ενα κοριτσακι πχ των Βορειων Προαστειων, εχωντας τα παντα ηδη απ'τον πατερουλη του, τι απαιτησεις θα εχει απ'τον γκομενο της. κι επειδη δε βρισκουν τοσο μαλακες να τις κανουν ολα τα χατηρια, λογικα καταληγουν να μισουν το αντρικο φυλο (μισανδρια οπως εγραψα). μαλλον φαινεται να ειναι ολα θεμα ανατροφης...
    Σε βρισκω εκτος θεματος! Μιλουσαμε για την ανισοτητα μεταξυ ανδρα-γυναίκας και τα συναφη στερεοτυπα-ταμπου!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by olgaki82 View Post
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ....
    Το οτι ολα ειναι θεμα ανατροφης το βρισκω απολυτο! Μου θυμιζει τον Παυλοφ(συμπεριφοριστης) ο οποιος διατυμπανουσε:"φερτε μου μερικα παιδια και θα τα κανω οπωσ επιθυμειτε"! Δηλαδη σαν να ειναι ρομποτ! Ουσιαστικα επικρατει μια αλληλεπιδραση γενετικης-περιβαλλοντος! Οποτε...δεν ειναι ακατορθωτο να βγεις απ'τον κυκλο των προκατηληψεων με τις οποιες εχεις γαλουχηθει!!!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  3. ποια είναι τα πιο κρυφα/"τρελα" σας όνειρα?
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 10-02-2011, 12:18
  4. Η ζωη ειναι απλη αρκει να ξερεις να την\"ΜΠΙΠ\"
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 16-02-2010, 14:46
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •