ΦΟΒΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    ΦΟΒΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ

    καλησπέρα,Το τελευταίο καιρό επειδή είμαι πολύ πιεσμένος και έχω πολύ άγχος, φοβάμαι από την πολύ πίεση μην πεθάνω.Για πχ, μην μου έρθει και πηδήξω από το μπαλκόνι.Μόνο και μόνο που μου έρχετε αυτή η σκέψη τρομοκρατούμε γιατί μου αρέσει πολύ η ζωή.Στενοχωριέμε μόνο και μόνο που την σκέφτομαι! πως είναι δυνατόν να φαντάζομαι κάτι τέτοιο!!!!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Τι παράδοξος φόβος είναι αυτός; Συγγνώμη αλλά μου φαίνεται λίγο παράξενο. Υπάρχουν άνθρωποι που φοβούνται μήπως τους συμβεί κάτι, κάποιο ατύχημα για παράδειγμα, άλλοι που φοβούνται μολυσματικές ασθένειες κ.α. Αλλά εσύ τι φοβάσαι ακριβώς; Εάν δεν το θέλεις δεν θα γίνει. Ή μήπως φοβάσαι μήπως χάσεις τον έλεγχο του εαυτού σου; Και 'γω βιώνω άγχος και πίεση αλλά τέτοια σκέψη δεν μου πέρασε ποτέ απ' το μυαλό. Μήπως σε διακρίνουν κι άλλες ανεξέλεγκτες συμπεριφορές ή κρίσεις πανικού;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Τι παράδοξος φόβος είναι αυτός; Συγγνώμη αλλά μου φαίνεται λίγο παράξενο. Υπάρχουν άνθρωποι που φοβούνται μήπως τους συμβεί κάτι, κάποιο ατύχημα για παράδειγμα, άλλοι που φοβούνται μολυσματικές ασθένειες κ.α. Αλλά εσύ τι φοβάσαι ακριβώς; Εάν δεν το θέλεις δεν θα γίνει. Ή μήπως φοβάσαι μήπως χάσεις τον έλεγχο του εαυτού σου; Και 'γω βιώνω άγχος και πίεση αλλά τέτοια σκέψη δεν μου πέρασε ποτέ απ' το μυαλό. Μήπως σε διακρίνουν κι άλλες ανεξέλεγκτες συμπεριφορές ή κρίσεις πανικού;
    Δεν με διακρίνη καμιά ανεξέλεκτη συμπεριφορά, Φοβάμαι μήπως χάσω τον έλεγχο χωρίς να το θέλω,απλώς αυτό!!πως λέμε για πχ μου ηρθε να τον κτυπήσω αλλά δεν το έκανα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by freit View Post
    Δεν με διακρίνη καμιά ανεξέλεκτη συμπεριφορά, Φοβάμαι μήπως χάσω τον έλεγχο χωρίς να το θέλω,απλώς αυτό!!πως λέμε για πχ μου ηρθε να τον κτυπήσω αλλά δεν το έκανα...
    Αντιλαμβανομαι αυτο που λες. Αν παρατηρησεις οτι συνεχιζονται τετοιου ειδους σκεψεις...τοτε ισως θα ηταν καλυτερο να το συζητησεις με καποιον ειδικο! Αν,ομως,φταιει η συγκεκριμενη περιοδος που απ'οτι λες ειναι φορτισμενη...τοτε κανε υπομονη και προσπαθησε να απασχολεις το μυαλο σου με ευχαριστες σκεψεις! Σκεψου θετικααα!!!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    ναι οκ το πιασα. Όντως καλύτερα να μιλήσεις σε κάποιον.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    μην ανησυχεις καθολου..ειναι οι αρχες των κρισεων πανικου..εμενα τλχ ετσι ηταν στην αρχη ..αυτο που λες ενιωθα πως θελω τοσο πολυ να ζω αλλα φοβομουν ταυτοχρονα πως θα πηδηξω απο το μπαλκονι η θα μου κανω κακο...ολα ειναι χαζες ιδεες που περνουσαν απο το μυαλο,φυσικα και δεν θα εκανα τπτ ουτε και εσυ απλα φοβασαι...ετσι ειναι οι φοβιες φοβασαι πραγματα που για καποιους ακουγονατι εντελωσ παραξενα...εγω ειχα παει σε ψυχολογο και μου ειπε οριστε παρε το μαχαιρι και κανε κακο μπορεις στον εαυτο σου?φυσικα και δεν μπορουσα...να ηρεμησεις να καθεσαι να σκεφτεσαι οσο το δυνατον πιο ψυχραιμα και να μιλασ με τον εαυτο σου αυτη ειναι η πραγματικη βοηθεια...εγω πλεον το ξεπερασα αυτο το σταδιο...για πολυ καιρο ειμαι μια χαρα αλλα δυστυχως εχω και εγω και τσ κακες μου μερες οπως ειναι φυσιολογικο?ναι για μενα ειναι..το μονο που με ταλαιπωρει ειναι η ιδεα του θανατου...ΔΕΝ ΤΗ ΧΩΝΕΥΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!..αλλα που θα παει καλοκαιρακι ειναι θα μ φυγουν παλι οι χαζοιδεεες..καλη επιτυχια σου ευχομαι

Similar Threads

  1. Ψυχιατρική: μια βιομηχανία θανάτου (Ντοκιμαντέρ)
    By TasosAthens in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 10-02-2011, 14:58
  2. Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-11-2010, 23:40
  3. Φοβιες θανατου...
    By nonos1503 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 27-11-2008, 16:56
  4. Το σεξ αντίδοτο κατά του φόβου του θανάτου ?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 17-07-2008, 01:16
  5. Voltaren-κινδυνος αιφνιδιου θανατου
    By Alkmeon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2006, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •