ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ????? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 24 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 353
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    θέλει να βγει από το σπίτι;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Στο άν θέλει η απάντηση είναι όχι.
    Στο άν βγαίνει η απάντηση είναι ναι. Βγαίνει για να πάει στην δουλειά της. (έχει μειώσει το ωράριό της πάντως)
    Σημαντικό για να καταλάβεις είναι ότι ούτε το παιδί στο σχολείο δεν πάει. Ούτε βόλτες ούτε καφέδες ούτε φιλενάδες.
    Μόνο στο σπίτι με μία φίλη της τα λέει.Τελευταία (τι τελαυταία από το καλοκαίρι πάει αυτό) έχουμε αρχίσει σε κάθε ευκαιρία να την κοπανάμε για οπουδή στην Ελλάδα. Από καλαμάτα μέχρι έβρο έχουμε πάει. ΚΑι Θεσνίκη και Αθήνα. Πάντα μαζί. Και οι τρείς μας. Μάλον για το παιδί το κάνει παρά για τον ευατό της.
    Καμιά φορά την πιέζω και παίρνουμε τα βουνά. Από αυτά έχουμε εδώ. Περπάτημα 5-10 λεπτά ξεκούραση και πάλι πίσω γιατί δεν αντέχει και το πόδι της που το έχει σπάσει και δεν έγινε σωστή αποθεραπεία με τόσο καθισιό στο σπίτι.

    Και νάσου η λύση με το pc και την διέξοδο στις καταστάσεις που περιγράφω στο thread.

    Οδήγηση ξέρει αλλά δεν αισθάνεται έτοιμη να πάρει το αμάξι να φύγει μόνη της. Πάντα μαζί μου και μόνο μαζί μου αισθάνεται καμιά φορά κάπως καλίτερα (αυτό όταν δεν αισθάνεται την ανάγκη να με κατηγορεί για το πώς είναι)

    Και για να συμπληρώσω το προηγούμενό μου post ούτε στους γονείς στήριγμα δεν έχει. Η μάνα της που την υπεραγαπά με το Altshaimer τελευταία χειροτέρεψε και αυτή και ο μπαμπάς της μες την δική του στεναχώρια και το δράμα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    φιλε μου θα σου πω κατι που ο ιδιος αναφερεις.ολοι οι γαμοι περνανε κρισεις.ολες οι σχεσεις γενικως.δεν ειμαι παντρεμενη αλλα εχω 7 χρονια σχεση συζω τα 2 τελευταια και με το αγορι μου εχω περασει παρα πολλα.μπορω να σου πω οτι επαιξε πολυ μεγαλο ρολο στην καταθλιψη και στα ψυχολογικ που επαθα.αυτο ομως που καταλαβαινω απο σενα ειναι οτι την αγαπας.οπως αρκετα ατομα προανεφεραν καλα θα κανει να μεινεις μαζι της να της σταθεις και να την βοηθησεις.να την ωθησεις να παει σε εναν ψυχολογο να μιλησει να βγαλει αυτα που εχει μεσα της και αν δεν θελει τοτε να προσπαθησεις εσυ να την κανεις να σου ανοιχτει για να βρειτε σιγα σιγα λυση στο προβλημα σας.ισως απο αυτα που θα ακουσεις να τρομοκρατηθεις αλλα κοιτα να μεινεις ψυχραιμος και να μην αγριεψεις σε κανενα σημειο.να της μεταδιδεις την αγαπη που της εχεις και να την κανεις να νιωσει ασφαλεια.μπορει καποια η αυτα που εγραψα να εχουν προαναφερθει.δεν διαβασα ολα τα ποστ.συγνωμη

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Originally posted by maria210800
    μπορω να σου πω οτι επαιξε πολυ μεγαλο ρολο στην καταθλιψη και στα ψυχολογικ που επαθα.
    Καλά ρε συ πως μπορείς να λές αγαπώ αυτόν που έπαιξε μεγάλο ρόλο σε αυτό το λούκι που τραβάς. Εδώ κάποιος λίγο σου την δίνει στα νεύρα και του κλείνεις την πόρτα. Του λές άντε γειά. Ειλικρινά αν μπορούσα θα έβαζα poll με θέμα ποιός φταίει για αυτά που περνάω. Άντε καλά όχι απλώς ποιός φταίει γιατί μπορεί πολλά να πέζουν και πολλοί να ευθύνονται. Τότε ποιός φταέι περισσότερο Εγώ ή οι άλλοι? Και αν φταίνε κάποιοι άλλοι (δεύτερο poll) τότε ποιος λόγος υπάρχει να εξακολουθώ να είμαι μαζί τους? Για να γίνω χειρότερα? γιατί μόνο μαζί τους μπορώ να γίνω καλίτερα και άμα τα καταφέρω φεύγω για να μην ξαναπέσω? ή γιατί φοβάμαι να κάνω κάτι άλλο (επιλογή γιατί τους αγαπώ αυτούς που με έκαναν να γίνω έτσι δεν μπορώ να σκεφτώ ότι υπάρχει)

    Originally posted by maria210800.δεν διαβασα ολα τα ποστ.συγνωμη
    Καλά και να τα διαβάσεις πιό πολύ θα μπερδευτείς. Όταν τα έγραφα είμουν αρκετά down και δεν είχα και τον καλύτερο συνειρμό των γραφομένων μου ούτε του όγκου των κειμένων που postαρα.
    Πάντως τουλάχιστον σε εμένα κανένας δεν πρέπει να λέει συγνώμη.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Originally posted by maria210800
    να της μεταδιδεις την αγαπη που της εχεις και να την κανεις να νιωσει ασφαλεια.
    SO true.
    Αλλά πλέον έχω χάσει κάπου και εγώ την ελπίδα ότι μπορώ να το κάνω. Επαναλαμβάνω δύο χρόνια χάλια (σερί χωρίς διακοπές έστω μιάς μέρας) την βλέπω και πονάω. Και αναρωτιέμαι αν μπορώ να κάνω κάτι και δεν το κάνω καλά.

    Άντε για να μην τα βλέπω και εγώ όλα μαύρα πρέπει να πω πως πιστεύω ότι ο γιατρός που βλέπει την έχει βοηθήσει. Τώρα αν το πιστεύω γιατί έτσι συμβαίνει ή αν το πιστεύω γιατί αυτό θέλω να βλέπω δεν το ξέρω.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Από όσα έχω διαβάσει φαίνεται ότι κάνεις ότι μπορείς για να την βοηθήσεις.Και μόνο το ότι είσαι δίπλα της και μπαίνεις και εδώ ψάχνοντας τρόπους να την βοηθήσεις είναι πολύ σημαντικό.
    Με συγκινεί πολύ όταν βλέπω εδώ μέσα να μπαίνουν συγγενείς και φίλοι ανθρώπων που έχουν προβλήματα για να ενημερωθούν και να ζητήσουν συμβουλές για να τους βοηθήσουν.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Μη με πάρεις για αγενή (και χαίρομαι να ακούω καλά πράγματα για μένα) αλλά η αλήθεια είναι ότι εγώ τουλάχιστον (ο καθένα ίσως?) την πάρτη μου κοιτάω πρώτα. Δεν είμαι εγώ καλά όταν η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ μου υποφέρει. Και όλοι κάτι πιστεύουν ότι κάνουν για να βοηθήσουν. Ότι νομίζει ο καθείς. Απλά εγώ νομίζω ότι πρέπει να καταλάβω κάποια πράγματα καλίτερα και εσείς εδώ με βοηθάτε αφάνταστα και γιαυτό είμαι εδώ. Πάντα όμως το αποτέλεσμα δείχνει. Όχι η πρόθεση.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Έχω εδώ και μιά ώρα που σκέφτομαι πως να πάω σπίτι.
    Με τι καρδιά να ανοίξω την πόρτα?
    Με τι ψυχή να ΤΗΝ δώ ξαπλωμένη πάλι στο κρεβάτι και τον ΑΓΓΕΛΟ μου στην τηλεόραση στο σαλόνι?
    Με τι μυαλό να ΤΗΝ ρωτήσω πως είσαι και τι κάνεις?
    Με ποιά λόγια να ΤΗΝ κάνω να νιωσει έστω λίγο καλίτερα?
    (και όμως τον τρόπο τον ήξερα ήταν το pc και το messenger αλλά και αυτό ΤΗΝ έκανα να το σταματήσει παρόλο που ήξερα ότι τουλάχιστον ξέφευγε γιατί δεν άντεξα εγώ)
    Συγχώρα με ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ λιγοψυχώ αλλά δεν θα στο δείξω ποτέ
    ΒΡΑΧΟΣ ρε ΒΡΑΧΟΣ

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Τα αδύνατα κοματάκια μου μόνο διώχνω και ξανά θυμάμαι ΕΣΕΝΑ και παίρνω δύναμη.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ναι αλλά ακόμα και έτσι να είναι σημαίνει ότι την αγαπάς και συνδέεις τη δική σου ευτυχία με τη δική της.Κάποιος άλλος π.χ. ίσως να την εγκατέλειπε σ\'αυτήν τη δύσκολη περίοδο που περνάει,να μην το άντεχε όλο αυτό.Ενώ εσύ είσαι δίπλα της και την στηρίζεις.Και εύχομαι να βρίσκεις το κουράγιο να την στηρίζεις για όσο καιρό ακόμα χρειαστεί μέχρι να το ξεπεράσει.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Γιατί την έκανες να σταματήσει να μπαίνει στο pc?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Dalia βάλσαμο.......
    και εσύ SpyrosGR21 όποιος και αν είσαι δεν μπορώ να σε ευχαριστήσω αρκετά για το thread σου http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=1187.
    Ο Clapton (που τον είχα ξεχάσει και έπρεπε να τον θυμηθώ)παίζει ασταμάτητα

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Originally posted by Dalia
    Γιατί την έκανες να σταματήσει να μπαίνει στο pc?
    Οκ πρέπει να το πώ. Γεγονότα είναι και όχι απλά σκέψεις. Δικαιούστε να τα γνωρίζετε για να με βοηθήσετε.
    Ε λοιπόν το κόλημα με το messenger της ΑΓΑΠΗΜΕΝΗΣ μου το περιέγραψα στα αρχικά posts μου
    Δεν σταμάτησε ποτέ να μπαίνει όμως και να τον ψάχνει αυτόν τον άλλον. ΟΚ το δέχτηκα ότι ήταν η ανάγκη της να ξεφύγει. Όμως παραξέφυγε. Βρήκε άλλον και πάλι τα ίδια. Και χειρότερα. Μετά από δύο μυνήματα βρέθηκαν να κάνουν messenger sex. Και ως γνωστό εγώ πάλι το ήξερα και αυτή νόμιζε ότι επειδή άλλαξε κωδικούς δεν θα τα μάθαινα. Δεν είχα το δικαίωμα θα πείτε? Το δέχομαι. Αλλά το διαταύτα έίναι τι συνέβη πάλι.
    Και μιλάμε για κανονικό sex. Με περιγραφές και από όλα. (Βίντεο και photosharing δεν πρόλαβαν ούτε και ήθελε η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ μου) Μόνο να ξεφύγει ζητούσε. ΕΤΣΙ το προσέλαβε ο δικός μου εγκέφαλος. Ε λοιπόν η δική μου αντίδραση?
    Δεν μπορεί κανείς να φανταστεί. Ούτε αυτή μπόρεσε
    Της έδωσα αυτό που ήθελε. Pc sex ήθελε αυτό της το έδωσα ΕΓΩ. Είτε από άλλο pc οταν δεν είμουν σπίτι είτε από το mobile κινητό μου. Χαμπάρι δεν πήρε ότι ο φανταστικός άντρας που ανακάλυψε ήμουν εγώ. Ούτε που μπόρεσε να διανοηθεί ότι εγώ είμουν αυτός που την έκανε να νιώθει τόσο καλά. Θα αναρωτηθεί κανείς γιατί το έκανα. Για ΑΥΤΗΝ ή για εμένα. Η πιό πιθανή απάντηση είναι και για τους δύο μας
    Αλλά εγώ δεν άντεξα πολύ. Από την μιά να με βλάπει ζωντανό και να μου βγάζει μόνο την μαυρίλα που περνάει και απο την άλλη για τσιγάρα να πηγαίνω και τα μυνήματα με τα \"i love u i want u i need u και να μην επεκταθώ σε λεπτομέρειες\" να έρχονται πριν καν βγώ από το σπίτι.
    Και βρήκα τον τρόπο και της έδωσα να καταλάβει ότι ήμουν εγώ. Τα κατάφερα να μην το πάρει στραβά και να δεί ότι το έκανα γιατί την έβλεπα ότι είχε ανάγκη να ξεφύγει. Χάρηκε. Δεν περίμενε ότι μπορούσα να την κάνω χαρούμενη ξανά. Δεν της είπα ούτε κατάλαβε ούτε πρόκειτε να δεί ποτέ πόσο πληγώθηκα. Δεν είναι αυτό το θέμα.
    Το πρόβλημα είναι ότι ενώ είχα βρεί ένα τρόπο να την κάνω να ξεχνιέται (μα καλά τρόπος είναι αυτό θα πείτε. Ε αυτό ήθελε αυτό της έδωσα) παει και αυτό.
    Και πάλι στα ίδια. Μόνο που τώρα δεν έχει πλέον διέξοδο στο pc.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Originally posted by Dalia
    Γιατί την έκανες να σταματήσει να μπαίνει στο pc?
    Προς αποφυγή παρεξήγησης.
    Δεν είναι ότι δεν θέλω να μπαίνει σε site σαν και αυτά. ΊΣα ίσα το αντίθετο. Μπαίνει σε ένα άλο παρόμοιο site και εφράζεται εκεί. Και αυτό την έχει βοηθήσει. Έστω και μόνο που περιγράφει τι της συμβαίνει. Αλλά δεν έχει γνωρίσει άτομα σαν και εσάς εκεί. Μόνο ο διαχειριστής εκεί βοηθάει κάπως.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    να ξεχωρίσει πρώτα αυτή ποια συναισθήματα είναι της κατάθλιψης και ποια δικά της να της πεις. άλλο να κλαίει γιατί είναι δυστυχισμένη -αν είναι- και άλλο να κλαίει λόγω της κατάθλιψης της. είναι δύο διαφορετικά πράγματα. αν δεν μπορείς να την κάνεις ευτυχισμένη -και το αντίστροφο- απλά αναλώνεστε σε κάτι που δεν αλλάζει. καλώς ή κακώς. γιατί ο άγγελος μεγαλώνει και καταλαβαίνει ακόμα και αν δεν το παίρνει χαμπάρι κανένας από τους δυο σας.

    αν -κάτι για το οποίο δεν είμαι σίγουρος- κλαίει ΜΟΝΟ για την κατάθλιψη της και όχι γιατί νοιώθει παγιδευμένη σε μια αδιέξοδη ζωή, τότε υπάρχει ελπίδα.

    διαφορετικά, θα σε κάνει σκαλοπάτι και θα την πληρώσεις άσχημα εκείνη τη στιγμή που θα γίνει, αν γίνει συτό.

    υγ:όταν μπεις στο σπίτι και την δεις ξαπλωμένη ΜΗΝ τη ρωτήσεις τι κάνει. φίλησέ την και πήγαινε στον άγγελό σου.
    υγ.α:στη ζωή παίρνουμε αποφάσεις. κάτσε και σκέψου αν μπορείς να κάνεις καινούργιο, κάτι διαφορετικό. γιατί για την ευτυχία δεν φτάνει μόνο η αγάπη. εξαρτάται πάντοτε τι θέλεις εσύ από τη ζωή σου μιας και για τη ζωή σου μιλάμε.

Page 3 of 24 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •