ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602

    ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ?

    προσεξα μολις σημερα, οτι μετα το πρωτο ποστ ενος θρεντ, ακολουθει μπανερ διαφημιστικο και οι απαντησεις ακολουθουν ΜΕΤΑ απο αυτο.
    το μπανερ αυτο, εμπαινε στο τελος της σελιδας παλια
    για ποιο λογο μπαινει σε μια τετοια θεση η διαφημιση? μη τυχον και δεν την δουμε?

    σημερα που το ειδα σε καποια ποστ, νομισα οτι δεν ειχε δεχτει απαντησεις, μεχρι να καταλαβω τι εχει γινει.
    νομιζω οτι ειναι πολυ ενοχλητικες οι διαφημισεις σε αυτην την θεση, αφου ουσιαστικα μπαινουν σφηνα, στην συζητηση μας.

    δεν θα μπορουσαν να επανελθουν σε μια πιο διακριτικη θεση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχμ , οικονομικη κριση:P

    Μερικα κλικ ακομα σε καποια διαφημιση κανουν την χρηματικη διαφορα σε ενα σαιτ και κανεις δεν ειναι υπερανω χρηματων
    Αλλωστε ολα κοστιζουν , οπως το να ειναι το σαιτ στο internet
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Τζάμπα ο κόπος τους. Κανείς δεν τα προσέχει και μερικές φορές πετυχαίνουν ακριβώς το αντίθετο, να μας εκνευρίσουν.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εχμ , οικονομικη κριση:P

    Μερικα κλικ ακομα σε καποια διαφημιση κανουν την χρηματικη διαφορα σε ενα σαιτ και κανεις δεν ειναι υπερανω χρηματων
    Αλλωστε ολα κοστιζουν , οπως το να ειναι το σαιτ στο internet
    Ναι, keep, έτσι μα έτσι ακριβώς..
    Συμφωνώ όμως με Remedy. Η θέση των διαφημίσεων είναι λίγο άκυρη!
    Θα μπορούσαν να υπάρχουν στη σελίδα, αλλά κάπου πιο διακριτικά..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Συμφωνω κ επαυξανω με τα παιδια απο πανω ειναι παρα πολυ σπαστικο αυτο με τις διαφημισεις προτεινω να βγουν απο παντου (ουτε πανω, ουτε κατω, ουτε στη μεση, ελεος πια...γινεται οεο??)

    Κ δεν ξερω εσας τι σας βγαζει, αλλα εμενα ολη την ωρα μου βγαζει αυτο που δειχνει την σουπερ γκομενα με το μπικινι κ την κορμαρα να χαιρεται κ απο διπλα να λεει " Εισαι ετοιμη να βγεις στις παραλιες??" Τα νευρα μου μεσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΑΣ ΒΓΕΙ PLEASE ΕΧΩ Κ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΟ Κ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΛΕΙΠΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ!!!!!!!!!

    ΒΓΑΛΤΕ ΤΗΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΥΠΙΣΣΑ PLEASEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εγω θελω να βγουν οι διαφημισεις απο την τηλεοραση ( λεμε τωρα γιατι δεν βλεπω) , αλλα δεν γινεται διοτι μετα απο θα βγαζουν λεφτα τα καναλια για να πληρωνουν τους εργαζομενους και τα τηλεοπτικα προγραμματα κλπ. κλπ.

    Εμενα δεν με ενοχλουν τοσο , μπορω να επιζησω :P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εγω συμφωνω με τη Lacrymosa. δε σεβονται τπτ τα παλιοτομαρια του κερατα ρε εδω μεσα. κι εμενα μου βγαζει συνεχεια London School of Business & Fiance και Combine work & study παλι στην Αγγλια, ενω ξερουν οτι εχω διπλο προβλημα με τις σπουδες και που θελω να φυγω επιτελους εξωτερικο. ΚΑΘΑΡΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΝΕΥΡΩΝ ΚΥΡΙΟΙ! να μπαινεις σε φορουμ υποστηριξης και να καταντας χειροτερα απο πριν. ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΚΑ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι διαφημισεις google , ολο το διαδικτυο τις χρησιμοποιει σαν μεσο επιβιωσης. Μπορεις να αρχισεις εκστρατεια αν θες κατα της google.

    Ο διαφημίσεις Google εμφανίζονται σε ιστότοπους που χρησιμοποιούν το πρόγραμμα AdSense της Google για την εμφάνιση διαφημίσεων. Ορισμένες φορές, οι διαφημίσεις που εμφανίζουμε σε εσάς βασίζονται στο περιεχόμενο της σελίδας που προβάλλετε. Άλλες φορές, οι διαφημίσεις έχουν σκοπό να αντικατοπτρίσουν τα ενδιαφέροντά σας, που βασίζονται στο περιεχόμενο των ιστοσελίδων από συμμετέχοντες ιστότοπους που έχετε επισκεφθεί προηγουμένως. Επισκεφθείτε τον Διαχειριστή προτιμήσεων διαφημίσεων για να μάθετε περισσότερα και να ορίσετε ποιες διαφημίσεις θα εμφανίζονται βάσει ενδιαφέροντος.
    Διαφήμιση βάσει ενδιαφέροντος: Πώς λειτουργεί

    Πολλοί ιστότοποι, όπως οι ειδησεογραφικοί ιστότοποι και τα ιστολόγια, χρησιμοποιούν το Δίκτυο εμφάνισης Google για την προβολή διαφημίσεων στις σελίδες τους. Στόχος μας είναι να κάνουμε αυτές τις διαφημίσεις όσο το δυνατόν πιο σχετικές με ενδιαφέροντά σας. Αν και προβάλλουμε συχνά διαφημίσεις βάσει του περιεχομένου της σελίδας που βλέπετε, πολλές φορές επιλέγουμε διαφημίσεις που είναι πιθανό ότι θα βρείτε χρήσιμες, κρίνοντας από τους ιστότοπους που επισκέπτεστε συνήθως.
    Το παράδειγμα που ακολουθεί περιγράφει αναλυτικά αυτήν τη νέα τεχνολογία:
    Γνωρίστε τη Μαρία

    Η αγαπημένη ασχολία της Μαρίας είναι η κηπουρική. Με την τεχνολογία διαφήμισης βάσει ενδιαφέροντος της Google, η Μαρία θα βλέπει περισσότερες διαφημίσεις συναφείς με την κηπουρική, διότι επισκέπτεται πολλούς ιστότοπους κηπουρικής. Παρακάτω περιγράφεται ο τρόπος λειτουργίας:

    • Όταν η Μαρία επισκέπτεται ιστότοπους και παρακολουθεί βίντεο στο Δίκτυο εμφάνισης Google, η Google αποθηκεύει έναν αριθμό στο πρόγραμμα περιήγησης που χρησιμοποιεί (χρησιμοποιώντας ένα "cookie") για να θυμάται τις επισκέψεις της. Αυτός ο αριθμός θα μπορούσε να έχει την εξής μορφή: 114411.
    • Λόγω του ότι πολλοί ιστότοποι που επισκέπτεται η Μαρία σχετίζονται με την κηπουρική, η Google τοποθετεί τον αριθμό της (114411) στην κατηγορία ενδιαφέροντος "φίλοι της κηπουρικής". Παρομοίως, αν αυτοί οι ιστότοποι συγκεντρώνουν περισσότερες γυναίκες επισκέπτες (με βάση τα συγκεντρωτικά δεδομένα ερευνών για τις επισκέψεις του ιστοτόπου), ο αριθμός της (114411) ενδέχεται να προστεθεί στη δημογραφική κατηγορία που αφορά το γυναικείο φύλο.
    • Κατά συνέπεια, η Google θα προβάλλει στη Μαρία περισσότερες διαφημίσεις που ενδιαφέρουν τους φίλους της κηπουρικής και τις γυναίκες, καθώς περιηγείται σε ιστότοπους που ανήκουν στο Δίκτυο εμφάνισης Google.

    Χωρίς προσωπικά στοιχεία

    Καθ' όλη τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, η Google δεν γνωρίζει το όνομα της Μαρίας ή οποιοδήποτε άλλο προσωπικό στοιχείο αυτής. Η Google αναγνωρίζει τον αριθμό που αποθηκεύτηκε στο πρόγραμμα περιήγησης της Μαρίας και προβάλλει διαφημίσεις που αφορούν τις κατηγορίες ενδιαφέροντος και τις δημογραφικές κατηγορίες που συσχετίζονται με το cookie της.
    Επίσης, η Google δεν θα προβάλλει διαφημίσεις βάσει ευαίσθητων πληροφοριών ή κατηγοριών ενδιαφέροντος, όπως είναι οι κατηγορίες σχετικά με τη φυλή, τη θρησκεία, τις σεξουαλικές προτιμήσεις, την υγεία ή κατηγορίες ευαίσθητων οικονομικών στοιχείων.
    Επεξεργασία ενδιαφερόντων με το Διαχειριστή προτιμήσεων διαφημίσεων

    Επίσης, η Google επιτρέπει στη Μαρία την επεξεργασία των κατηγοριών ενδιαφέροντος που συσχετίζονται με τον αριθμό του προγράμματος περιήγησής της. Εκτός από την κηπουρική, στη Μαρία αρέσει το γκολφ, γι' αυτό προσθέτει και αυτό το ενδιαφέρον χρησιμοποιώντας το Διαχειριστή προτιμήσεων διαφημίσεων της Google. Τώρα, θα βλέπει περισσότερες διαφημίσεις σχετικά με το γκολφ. Η Μαρία μπορεί επίσης να επεξεργάζεται ή να προσθέτει περισσότερα στοιχεία στις πιθανές δημογραφικές κατηγορίες που έχει συσχετίσει η Google με το cookie της.
    Χρήση ενός διαφορετικού υπολογιστή ή εκκαθάριση των cookies του προγράμματος περιήγησης

    Όταν η Μαρία χρησιμοποιεί ένα διαφορετικό πρόγραμμα περιήγησης ή υπολογιστή, ο αριθμός της δεν θα μεταφερθεί διότι ισχύει μόνο για το πρόγραμμα περιήγησης που χρησιμοποιούσε πριν. Όταν η Μαρία εκκαθαρίζει τα cookie του προγράμματος περιήγησής της, ο αριθμός διαγράφεται και η Google παύει να συσχετίζει πλέον το πρόγραμμα περιήγησης της Μαρίας με τις συγκεκριμένες κατηγορίες ενδιαφερόντων και δημογραφικές κατηγορίες.
    Εξαίρεση

    Εάν προτιμάτε να μην λαμβάνετε διαφημίσεις βάσει ενδιαφέροντος αυτού του τύπου, μπορείτε να εξαιρεθείτε κάνοντας κλικ στο κουμπί "Εξαίρεση" στην αρχική σελίδα του Διαχειριστή προτιμήσεων διαφημίσεων. Αφού επιλέξετε να εξαιρεθείτε, η Google δεν θα συλλέγει πληροφορίες κατηγοριών ενδιαφερόντων και δημογραφικών κατηγοριών και δεν θα λαμβάνετε διαφημίσεις βάσει ενδιαφέροντος. Θα βλέπετε τον ίδιο αριθμό διαφημίσεων με πριν, αλλά ενδεχομένως να μην είναι τόσο συναφείς.
    Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στις Συνήθεις ερωτήσεις και επισκεφθείτε τη σελίδα Διαφήμιση και απόρρητο του Κέντρου απορρήτου.




    Γενικα , πατα πανω στο διαφημισεις για να διαβασεις πως να τις αφαιρεσεις να μην εμφανιζονται βασει προτιμησεων σου , αλλα απο οτι καταλαβα αφαιρουνται.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Γενικα , πατα πανω στο διαφημισεις για να διαβασεις πως να τις αφαιρεσεις να μην εμφανιζονται βασει προτιμησεων σου , αλλα απο οτι καταλαβα αφαιρουνται.
    keep, παίζει κάτι τέτοιο; Να μπλοκάρεις εσύ τη διαφήμιση;

    Το προσπάθησα αλλά δεν μπορώ.. Σκέφτηκα μήπως έχει να κάνει με τον αρχαίο και αραχνιασμένο explorer που χρησιμοποιώ.
    Στο πατρικό μου, στο πισι του αδερφού μου, είχα προσπαθήσει παλιότερα και μπορούσα να κάνω μπλοκ σε κάποιες διαφημίσεις,
    όμως εκείνος χρησιμοποιεί mozilla.

    Θα ξανακάνω μια προσπάθεια.. Αν δεν το ρυθμίσει η διαχείριση μήπως τουλάχιστον το ρυθμίσει ο.. Γκοτζίλα :/

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    βρε keep_walking χωνω το adblock plus στον firefox και καθαριζω απο διαφημισεις μια για παντα, δεν χρειαζοταν τοση αναλυση, ελεος...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ε τοτε τι γκρινιαζεις...εγω δεν το ξερω το προγραμμα γιατι δεν σκεφτηκα να τις μπλοκαρω ποτε...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κηπ thanks για αυτο που παραθετεις θα προσπαθησω να τις βγαλω τις κωλοδιαφημισεις μου χουν κανει τα νευρα ζαρτιερες ελεος πια...

    Κ αλλο ρε συ για την τηλεοραση, οπου μπορεις να την κλεισεις στην τελικη αν δεν αντεχεις, κι αλλο να υπαρχουν διαφημισεις σε εναν ιστοτοπο που μπαινουν ανθρωποι με ψυχολογικα προβληματα η ευαισθητοι κ θαρρεις κ τα χαν ολα λυμενα αυτο που τους εμεινε ειναι να βλεπουν πραγματα σαν αυτο που ανεφερα (με την τυπισσα με το μπικινι) που σχετιζονται με ορισμενα θεματα...

    Εντωμεταξυ τωρα μου σταματησε την γκομενα με το μαγιω κ μου βγαζει ενα αλλο που λεει "sunera" κ κατι αλλες μαλακιες διπλα κ δειχνει παλι μια τυπισσα με ενα χαμογελο ως τα αυτια κ να κραταει στο χερι 500ευρα!!!!!!!!!!!! Αν ειναι δυνατον!!!!!!! Να το βλεπει πχ καποιος που εχει μονο 5 ευρω ισα για τσιγαρα, ελεος πια, απλα απαραδεκτο....

    Παιζουν με τα νευρα μου μαλλον, θα προσπαθησω να τις βγαλω, εχει καταντησει αηδια πια........
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    ε τοτε τι γκρινιαζεις...εγω δεν το ξερω το προγραμμα γιατι δεν σκεφτηκα να τις μπλοκαρω ποτε...
    γκρινιαζω γιατι ειναι κι αλλα ατομα εδω περα μεσα που δε το κατεχουν, και βλεπουν αναγκαστικα τις διαφημισεις και πληγωνονται οπως η Lacrymosa...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    mozilla εχω κι εγω λοιπον το δοκιμαζω ελπιζω να πετυχει!!!!!!!!!!!!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ εμενα μου αρεσει η τυπισσα με το μπικινι:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαφημίσεις στην κορυφή του forum
    By Ονούφριος in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 07-01-2008, 10:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •