ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    70

    ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...

    ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ.ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΑΝΑΜΕΙΚΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΛΙΑ.ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΜΕΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΥΤΟΜΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΓΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΚΛΑΙΩ. ΕΚΛΕΓΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΣΑ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΙΠΛΑ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΙ ΕΧΩ .. ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΛΑΓΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΜΟΥΝ …ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ 10ΛΕΠΤΟ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΝΕΥΜΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΤΙ ΜΕ ΕΦΕΡΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΙ ΣΚΕΥΤΟΜΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ …ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΝΟΕΙΤΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΛΙΣΩ.ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΗΛΑΩ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Καλησπέρα Ματίνα.Δε θες να δώσεις ένα παράδειγμα μιας σκοτεινής σου σκέψης?εδώ μέσα είμαστε όλοι άγνωστοι, δε σε έχουμε ανάγκη, δε μας έχεις.Μίλα ελεύθερα, όπως όταν είσαι μόνο εσύ και ο εαυτός σου.

    ΥΓ: αν μπορείς χρησιμοποίησε μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία είναι πολύ κουραστικά στην ανάγνωση.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    70

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ....

    Quote Originally Posted by void View Post
    Καλησπέρα Ματίνα.Δε θες να δώσεις ένα παράδειγμα μιας σκοτεινής σου σκέψης?εδώ μέσα είμαστε όλοι άγνωστοι, δε σε έχουμε ανάγκη, δε μας έχεις.Μίλα ελεύθερα, όπως όταν είσαι μόνο εσύ και ο εαυτός σου.

    ΥΓ: αν μπορείς χρησιμοποίησε μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία είναι πολύ κουραστικά στην ανάγνωση.
    υπαρχουν στιγμες .. συνηθως οταν προσπαθω να κοιμηθω που άσχημες σκεψεισ έρχονται στο μυαλο μου ... παντα στις σκεψεισ μου ή στα ονειρα μου κατι κακο συμβαινει ... συμβαινει και σε αλους>?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    συμβαίνει σε όλους μας..έχεις παρατηρήσει κάθε πότε σου συμβαίνει αυτό?για παράδειγμα, όταν έχεις πιο πολύ άγχος?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    70
    συμβαινει σχεδον καθε μερα .. γενικα εχω πολυ αγχοσ ... τοσο που σε σημειο πριν 2 χρονια να παω στο νοσοκομειο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    τότε θα πρέπει να κάνεις κάτι γι'αυτό..και για τις αρνητικές σκέψεις και για το άγχος.Έχεις σκεφτεί να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό?δηλαδή κάποιον ψυχολόγο να συζητήσεις, να ξεκλειδώσεις που λέμε...πρέπει να είναι πολύ κουραστικό να σου συμβαίνει κάθε μέρα.Μόνη σου είναι μάλλον δύσκολο αλλά ένα άτομο με την κατάλληλη γνώση πάνω σε τέτοια ζητήματα πιστεύω μπορεί να σε βοηθήσει.Μην κάθεσαι να χαλιέσαι χωρίς λόγο, υπάρχει λύση.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    70
    ειχα παει σε ψυχολογο για λιγο καιρο αλλα για οικοομικους λογουσ δε νμπορεσα να συνεχισω..... σε ευχαριστω ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου που διαβασεσ και απαντισεσ σε αυτα που δεν μπορουσα να πω σε καποιο γνψστο προσωπο.. δεν ξερω πωσ ειναι εδω αλλα εγω σε ευχαριστω πραγματικα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Δεν κάνει τίποτα.Από ότι ξέρω υπάρχει και ψυχολογική υποστήριξη που δε χρειάζεται να πληρώσεις..ψάξτο και μόνη σου, εάν θες πραγματικά να αποβάλλεις αυτά που σε χαλάνε, θα βρεις την άκρη.Εκείνη την ημέρα που έκλαιγες είχε συμβεί κάτι, σκέφτηκες κάτι που σε χάλασε?ξέρεις πολλές φορές με το να μη μιλάμε στους γύρω μας, καταλήγουμε να μη μιλάμε ούτε στον εαυτό μας, οπότε να μη μπορούμε να ξεχωρίσουμε ακόμα και κάτι στοιχειώδες που μπορεί να μας ενοχλεί.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    70
    συχνα ειναι σαν να βυθιζομαι στον εαυτο μου ..εχω πολλα αισθηματα που μα κατακλιζουν και δεν ξερω πωσ να το αντιμετοπισω ολο αυτο. ενασ τροποσ διαφυγης ειναι το κλαμα για εμενα ..αισθανομαι μονη γιτι δεν εχω αφησει ποτε κανεναν να μα γνωρισει βαθια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    το κλάμα είναι όντως τρόπος εκτόνωσης αλλά συνήθως υπάρχει ένα ερέθισμα από πίσω.Αυτό σου λέω να προσδιορίσεις καταρχήν.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    70
    σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και για τα λογια σου... ειμαι ανθρωπος που δεν σηκωνει τα χερια ψηλα και αυτο ηταν η αρχη για εμενα! ([email protected]) αν θεσ στειλε μου εδω γιατι δεν ξερω αν θα μπαινω συχνα εδδω ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by matina24 View Post
    συχνα ειναι σαν να βυθιζομαι στον εαυτο μου ..εχω πολλα αισθηματα που μα κατακλιζουν και δεν ξερω πωσ να το αντιμετοπισω ολο αυτο. ενασ τροποσ διαφυγης ειναι το κλαμα για εμενα ..αισθανομαι μονη γιτι δεν εχω αφησει ποτε κανεναν να μα γνωρισει βαθια
    Αντιλαμβανομαι αυτο που λες! Ομως να σε ρωτησω...δεν εχεις καποιους στενους φιλους με τους οποιους θα μπορουσες να μιλησεις γι'αυτα που αισθανεσαι ή ακομα καλυτερα με τους γονεις σου?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    70
    δεν το εχω κανει ποτε ... δεν ειναι θεμα εμπιστονης απλωσ δεν μπορω ''δεν μου βγαινει'' ειμαι παγωμενη και χανω τα λογια μου καθε φορα που παω να μιλησω.. ειναι σαν να μην με καταλαβαινει κανεισ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by matina24 View Post
    δεν το εχω κανει ποτε ... δεν ειναι θεμα εμπιστονης απλωσ δεν μπορω ''δεν μου βγαινει'' ειμαι παγωμενη και χανω τα λογια μου καθε φορα που παω να μιλησω.. ειναι σαν να μην με καταλαβαινει κανεισ
    Μα πως να σε καταλαβει καποιος οταν δεν του μιλας και δεν του εξηγεις? Λοιπον...αμα δεις οτι αυτο συνεχιζεται και σου "μπλοκαρει" γενικως τη ζωη σου...τοτε ειτε να μιλησεις σε καποιο κοντινο σου προσωπο ειτε να απευθυνθεις σε ενα δημοσιο κεντρο ψυχικης υγειας ωστε να μην χρειαστει να πληρωσεις!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ποια είναι τα πράγματα από το παρελθόν σου που σκεφτόσουν σε κείνη τη φάση πριν κάνα μήνα που ανέφερες?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κάπου έχω χαθεί........
    By manner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 07-01-2011, 11:38
  2. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 02:18
  3. Και μετα σιωπη...
    By Seirina82 in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 02-02-2010, 23:00
  4. Και μετα σιωπη..
    By Seirina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 02-02-2010, 13:32
  5. Λόγια που χάθηκαν κάπου στην πορεία...
    By Aggelika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 210
    Last Post: 23-06-2009, 05:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •