Κρίσεις πανικού λόγω αυπνίας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    5

    Κρίσεις πανικού λόγω αυπνίας!

    Καλησπέρα παιδιά!

    Νεος στο forum όμως όχι νέος και στις αγχώδη διαταραχές,κρίσεις πανικού,αγοραφοβία κτλπ..

    Η καινούρια μου ασχολία όσο αφορά τις κρίσεις πανικού ξεκίνησε την παρασκεύη αφού κατα τις 2 η ώρα το βραδάκι που πήγα να κοιμηθώ, βρέθηκα μέχρι τις 6:30-7 να στριφογυρίζω στο κρεβάτι. Βέβαια κοιμήθηκα απο τις 7 μέχρι τις 2 το μεσημέρι αλλά ο ύπνος ήταν σκατά.

    Τότε δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία γιατί το έχω ξαναπάθει αρκετές φορές να μην μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ και να στριφογυρνάω.

    Το θέμα μου ξεκίνησε όταν την επόμενη μέρα είχα πάλι τα ίδια..άρχισε να με πιάνει ο φόβος και να πανικοβάλομαι..αυτή τη φορά προσπάθησα πάλι να κοιμηθώ 2 και στριφογύρνούσα μέχρι τις 7:30-8 οπου κοιμήθηκα κιόλας μέχρι τις 1 το μεσημέρι, και πάλι ο ύπνος ήταν κακής ποιότητας γιατί αισθανόμουν πως προσπαθούσα να κοιμηθώ και όχι οτι κοιμάμαι επειδή το θέλει ο οργανισμός μου.

    Όπως ήταν λογικό, την επόμενη μέρα(3η)την πέρασα μέσα στην φοβία και στα ερωτιματικά για το τι μπορεί να έχω και δεν μπορώ να κοιμηθω! Πέρασα απ'ολες τις πιθανές αρρώστιες μέχρι που βρήκα μια πολυ σπάνια κληρονομική αρρώστια που ακούει στο όνομα familial insomnia ή αλλιως FFI.
    Κυριολεκτικά ο δημιουργός του wiki έφαγε μεγάλο κράξιμο απο μένα..

    Περιττό να πω ότι χέστηκα απάνω μου, όλη η κυριακή μου μαύρισε. Στα συμπτώματα μέσα είχε και τις κρίσεις πανικού και έδεσε το γλυκό! Σύμφωνα με αυτή την αρρώστια δεν κοιμάσαι καθόλου μέχρι που μετά απο μεγάλο διάστημα αποχής απο τον ύπνο πεθαίνεις.(αφού κιόλας περάσεις τα στάδια των παραισθήσεων κτλπ..).

    Να μην πολυλογώ το βράδι τις κυριακής είπα να το ξενυχτίσω περισσότερο και να κοιμηθώ στις 3(3 παρα τεταρτο για την ακριβεια). Τζίφος, και πάλι αισθανόμουν φοβία, μούδιασμα στο κεφάλι, σαν κάτι να κρατάει το κεφάλι μου σε εγρήγορση!

    Πέρασα το χειρότερο βράδι της ζωής μου και το εννοώ! Μέσα σε μια τραγική προσπάθεια να κοιμηθώ με έπιασε πανικός και κυριολεκτικά άρχισα να τρέμω, δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες, μπορείτε όλοι να φανταστείτε πως είναι να χάνεις τον έλεγχο και να τρελένεσαι σιγά σιγά βραδιάτικα επειδή φοβάσαι πως δεν θα ξανακοιμηθείς ποτέ στη ζωή σου μέχρι να πεθάνεις.

    Πάλι καλά που έιχα προβλέψει σε περίπτωση που δεν θα με πιάσει ο ύπνος να έχω δίπλα μου βαλεριάνα..αφού πήρα ένα χάπι μετά από κάποια ώρα πανικού και παραληρήματος κοιμήθηκα επιτέλους..μάλλον η ώρα που κοιμήθηκα ήταν 5:30-6 και ξύπνησα στις 12 όπου ξανακοιμήθηκα μέχρι τις 2..

    Ο ύπνος ήταν σαφώς καλύτερος από αυτούς τις προηγούμενες μέρες. Ολη μέρα μέχρι το απόγευμα είχα αυτη την αίσθηση που είναι κάπως ελαφρό το κεφάλι σου και σαν η πραγματικότητα να σου φαίνεται περίεργη και λίγο σαν να έχεις πιεί :p Μόλις μου πέρασαν και τα τελευταία συμπτώματα άρχίσα να έχω ευφορία! Ολο το απόγευμα αισθανόμουν σαν να γλύτωσα απο θάνατο και είμουν ο πιο χαρούμενος άνθρωπος στον πλανήτη!

    Όπως και να έχει, τώρα που έρχεται η ώρα για ύπνο φοβάμαι μην έχω πάλι τα ίδια..
    έχετε να προτείνετε κάτι πάνω στις αυπνίες και στην κρίση πανικού εξαιτίας αυτών?

    Εχω περάσει 3 μέρες μαρτυρικές μέρες με αυτόν τον φόβο, το κύριο ζήτημα είναι μην μου μείνει και συνεχίσω να ζω έτσι τα βράδια ή ακόμη χειρότερα μην πάσχω απο κανά FFI!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Αυτη η ασθενεια εμφανιζεται μετα το 50ο ετος της ζωης σου! Εκτος και εισαι τοσο μεγαλος, ειναι απιθανο να το εχεις! :P Γενικα ειναι απιθανο να το εχεις, αλλα τελος παντων! :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    al_ex γεια και καλώς ήρθες :)

    Έχεις μιλήσει με κάποιον ειδικό για το θέμα της αγχώδους διαταραχής; Έχεις δοκιμάσει κάποια θεραπεία;

    Η βαλεριάνα βοηθάει πάντως πολύ. Τη χρησιμοποιώ κι εγώ σε περιόδους μεγάλης πίεσης και άγχους, κυρίως επειδή είναι φυτική,
    με βοηθάει να κοιμάμαι αλλά και να είμαι γενικότερα ήρεμη.
    Φοβάσαι και για απόψε.. Προτείνω να κάνεις ένα χλιαρό μπανάκι, να πάρεις τις βαλεριάνες σου (εως 3 κάψουλες μπορείς από τη γνωστή εταιρία που κυκλοφορεί) και να βάλεις λίγη χαλαρή μουσικούλα, ίσως να ξαπλώσεις και να διαβάσεις κάποιο βιβλίο, να μην σκέφτεσαι δηλαδή ότι δεν θα μπορέσεις να κοιμηθείς για άλλη μια νύχτα.

    Αφού σε βοήθησε η βαλεριάνα να ηρεμήσεις και να κοιμηθείς γιατί δεν τη συνεχίζεις για λίγες μέρες να δεις πώς θα πας;
    Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι όσο λιγότερος ο ύπνος και η ξεκούραση τόσο πιο εύκολα μας παραλύει το άγχος, ο πανικός.

    Σκέψου πάντως και το ενδεχόμενο να το αντιμετωπίσεις όλο αυτό με τη βοήθεια ενός ειδικού..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Όλα τα βράδια της ζωής μου κοιμάμαι λιγότερο από όσους ξέρω. Αλλά δε νομίζω πως αυτό αποτελεί λόγο πανικού, είσαι σίγουρος πως δεν είναι άλλο το θέμα και απλά το ακουμπάς στον ύπνο? Αν δλδ έψαξες, βρήκες και πανικοβλήθηκες, θα σου έλεγα πως προσωπικά μου κάνει περισσότερο για υποχονδρία, παρά για διαταραχή ύπνου. Πάντως αν εξακολουθήσει και σου κάνει τη ζωή δύσκολη, πάντα μπορείς να απευθυνθείς σε μία κλινική που να σου γίνει μελέτη ύπνου, αλλά και γι αυτό πρέπει να κοιμηθείς τώρα που το σκέφτομαι, λολ. Σου κάνω πλάκα. Θα πρότεινα αντί να ψάχνεις πού να χωρέσεις τον εαυτό σου και τα "συμπτώματα", να αθλείσαι, ώστε το σώμα σου να κουράζεται, η σημερινή ζωή μάλλον μας αφήνει ενέργεια αξόδευτη, είναι περισσότερο εγκεφαλική η δραστηριότητα λόγω αλλαγών σε τρόπο ζωής, αλλά όταν δεν κουράζεται το κορμί, δε ζητάει και πολύ ή βαθύ ύπνο. Επίσης μπορείς να σταματήσεις να σκέφτεσαι τόσο πολύ!:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    3 μέρες ε?Εγώ ήμουν έτσι για πάνω από 6 μήνες,κοιμόμουν μόνο τις πρωινές ώρες και αν..Είχα αγχωθεί πάρα πολύ μ'αυτό το θέμα.Αλλά έζησα τελικά..Σκεφτόμουν κι εγώ τότε ότι δεν θα μπορέσω να ξανακοιμηθώ ποτέ και θα πεθάνω από αυπνία.Σαν ζόμπυ ήμουν.Δεν είναι καμία σπάνια ασθένεια.Είναι το άγχος για το αν θα μπορέσεις να κοιμηθείς που σε κάνει να μην κοιμάσαι τελικά.Οσο λιγότερο το σκέφτεσαι τόσο πιο γρήγορα θα φτιάξουν τα πράγματα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    5
    Μαρτύριο παιδιά, χτες την έπεσα κατα τις 5 και μέχρι πρίν μισή ώρα στριφογυρνόυσα. μάλλον θα κοιτάξω να πάω σε ειδικό, με έχει πανικοβάλει αυτό το πράγμα..δηλάδη μακάρι να κοιμώμουν και 2 ώρες όπως είπε ο φίλος..εγώ δεν κοιμάμαι καθόλου!

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

    ΥΓ: τα βαλεριάνα δεν κάνανε τίποτα χτες..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    1. έστω και λίγο κοιμάσαι, στην ασθένεια αυτή δεν κοιμάσαι καθόλου.
    2. υπάρχουν και τα λεγόμενα micro-sleeps ο εγκέφαλος κλείνει για δευτερόλεπτα ή μερικά λεπτά (εσύ δεν το καταλαβαίνεις, νομίζεις πως απλώς έχεις αφαιρεθεί) και ξεκουράζεται όταν έχει στερηθεί ύπνο. (στην ασθένεια που αναφέρεις, ούτε αυτό συμβαίνει)
    3. αν κοιμάσαι λίγο είναι λογικό να νιώθεις περισσότερο άγχος την επόμενη, αφού οι ορμόνες σου είναι σκατά από την αυπνία, είναι φυσιολογικό δεν χρειάζεται να σε τρομάζει.
    4.δοκίμασε να κάνεις γυμναστική το απόγευμα.
    5.εκτός από τη βαλεριάνα βοηθάει πάρα πολύ το τήλιο.
    6. όσο το σκέφτεσαι τόσο χειροτερεύει το πρόβλημα. δηλαδή μπορεί απλά να είχες ένα βράδυ κακού ύπνου και τώρα έχεις μπει σε φαύλο κύκλο αυπνίας επειδή το σκέφτεσαι υπερβολικά και φοβάσαι. επίσης μην πιέζεις τον εαυτό σου να κοιμηθεί πιο νωρίς απ'οτι είναι συνηθισμένος γιατί απλά θα μπεις σε φάση υπερέντασης. αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αρχίσεις να σηκώνεσαι πιο νωρίς άσχετα με την ώρα που κοιμήθηκες (πχ να σηκώνεσαι κάθε μέρα 10, κι ας κοιμήθηκες στις 7) κάποια στιγμή θα αρχίσεις να θες να κοιμηθείς και νωρίτερα. να ξέρεις πάντως πως για να ρυθμίσεις το βιολογικό σου ρολόι θέλει αρκετό καιρό και υπομονή και αρκεί ένα βράδυ λάθος ύπνου για να ξαναχαλάσει. γι' αυτό πειθαρχία μέχρι να το ρυθμίσεις!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Φιλε καλυτερα να πας σε καποιον ειδικο, ισως χρειαστει να παρεις καποιο υπνωτικο η αγχολυτικο προσωρινα για να σε βοηθησει, τι να σε κανει ρε συ η βαλεριανα.. παντως μην το αφηνεις ετσι... δεν ειναι αστεια αυτα τα πραγματα... εγω οταν ημουν σε μια περιεργη φαση τελος παντων κ δεν μπορουσα να κοιμηθω 3 μερες ειχα τρελη υπερδιεγερση κ νευρα κ ημουν ευεξαπτη με το παραμικρο κ ολα μου φαινοντουσαν περιεργα κ επαθα κατι σαν παραισθηση δεν ξερω πως να το εξηγησω, ενω καπνιζα κ ειχα σβησει τα τσιγαρα εξακολουθουσα να βλεπω καπνους μεσα στο δωματιο ενω δεν πιστευω οτι υπηρχαν αφου τα τσιγαρα τα ειχα σβησει, αυτο πως χαρακτηριζεται, ως παραισθηση?? ξερει κανενας να μου πει??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Μήπως απλώς ήταν θολή η όρασή σου λόγω αυπνίας και κούρασης?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Oχι ρε συ δεν ενιωθα καθολου κουρασμενη ισα ισα μια χαρα διαθεση ειχα εξ ου κ οτι δεν μπορουσα να κοιμηθω, κανονικα εβλεπα τους καπνους ενω δεν ειχα αναμμενο τσιγαρο κ δεν εκανα κανα μπαφο ωστε να πω οτι ηταν απο κει, τα slim ειχα κανει κ οχι πολλα......:( δεν ξερω ρε γαμωτο τι σκατα ητανε παντως το σκεφτομαι τωρα κ φρικαρω λιγακι....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Φιλε καλυτερα να πας σε καποιον ειδικο, ισως χρειαστει να παρεις καποιο υπνωτικο η αγχολυτικο προσωρινα για να σε βοηθησει, τι να σε κανει ρε συ η βαλεριανα.. παντως μην το αφηνεις ετσι... δεν ειναι αστεια αυτα τα πραγματα... εγω οταν ημουν σε μια περιεργη φαση τελος παντων κ δεν μπορουσα να κοιμηθω 3 μερες ειχα τρελη υπερδιεγερση κ νευρα κ ημουν ευεξαπτη με το παραμικρο κ ολα μου φαινοντουσαν περιεργα κ επαθα κατι σαν παραισθηση δεν ξερω πως να το εξηγησω, ενω καπνιζα κ ειχα σβησει τα τσιγαρα εξακολουθουσα να βλεπω καπνους μεσα στο δωματιο ενω δεν πιστευω οτι υπηρχαν αφου τα τσιγαρα τα ειχα σβησει, αυτο πως χαρακτηριζεται, ως παραισθηση?? ξερει κανενας να μου πει??
    όχιιιιιι! μακριά! μακροπρόθεσμα σε κάνουν χειρότερα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by claire View Post
    όχιιιιιι! μακριά! μακροπρόθεσμα σε κάνουν χειρότερα.
    ρε συ δεν ειπα για παντα οτι θα παιρνει, προσωρινα ισως χρειαστει 1-2 φορες κ αυτο θα του το πει ο γιατρος του, με 1-2 φορες δεν παθαινεις τιποτα, αφου λεει οτι δεν μπορει με τιποτα να κοιμηθει.... τεσπα ας παει σε καποιον ειδικο να του πει τι να κανει δεν ειναι αστεια πραγματα παντως οι αυπνιες που συνεχιζονται για μερες........
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Φιλε καλυτερα να πας σε καποιον ειδικο, ισως χρειαστει να παρεις καποιο υπνωτικο η αγχολυτικο προσωρινα για να σε βοηθησει, τι να σε κανει ρε συ η βαλεριανα.. παντως μην το αφηνεις ετσι... δεν ειναι αστεια αυτα τα πραγματα... εγω οταν ημουν σε μια περιεργη φαση τελος παντων κ δεν μπορουσα να κοιμηθω 3 μερες ειχα τρελη υπερδιεγερση κ νευρα κ ημουν ευεξαπτη με το παραμικρο κ ολα μου φαινοντουσαν περιεργα κ επαθα κατι σαν παραισθηση δεν ξερω πως να το εξηγησω, ενω καπνιζα κ ειχα σβησει τα τσιγαρα εξακολουθουσα να βλεπω καπνους μεσα στο δωματιο ενω δεν πιστευω οτι υπηρχαν αφου τα τσιγαρα τα ειχα σβησει, αυτο πως χαρακτηριζεται, ως παραισθηση?? ξερει κανενας να μου πει??
    Μπορεί όντως να είδες λίγο καπνό. Και γω πριν λίγες μέρες άκουσα ένα περίεργο θόρυβο (κράτησε και λίγη ώρα!) δίπλα απ'το κρεβάτι μου και κοιμήθηκα με τα φώτα ανοιχτά. Είχα πολύ καιρό να κοιμηθώ με τα φώτα ανοιχτά αφού είχα συνηθήσει πλέον να κοιμάμαι σε πλήρης σκοτος τα βράδια.
    Ωστόσο κοιμάμαι και τα μεσημέρια πολλές φορές, μια κούραση γενικά δεν ξέρω γιατί.
    Θα την βρούμε τη λύση που θα πάει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    περνάει πάντως. αρκεί να μην το σκέφτεσαι και αγχώνεσαι για τον ύπνο.

    εκτός να είναι σύμπτωμα άλλης πάθησης...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Μπορεί όντως να είδες λίγο καπνό. Και γω πριν λίγες μέρες άκουσα ένα περίεργο θόρυβο (κράτησε και λίγη ώρα!) δίπλα απ'το κρεβάτι μου και κοιμήθηκα με τα φώτα ανοιχτά. Είχα πολύ καιρό να κοιμηθώ με τα φώτα ανοιχτά αφού είχα συνηθήσει πλέον να κοιμάμαι σε πλήρης σκοτος τα βράδια.
    Ωστόσο κοιμάμαι και τα μεσημέρια πολλές φορές, μια κούραση γενικά δεν ξέρω γιατί.
    Θα την βρούμε τη λύση που θα πάει.
    ρε συ παιζει να ηταν ψυχωτικο συμπτωμα?? να ηταν παραισθηση?? αφου τους εβλεπα κανονικα τους καπνους!! ημουν σε up επεισοδιο οπως σου ειπα, εχω ακουσει οτι σ αυτα τα επεισοδια πολλες φορες ενδεχεται να εχεις κ καποια συμπτωματα ψυχωσης χωρις ομως να εχεις ψυχωση αυτη καθεαυτη, παιζει να ταν κατι τετοιο??? παντως απο τοτε δεν το χω ξαναπαθει...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις Πανικού και εγω !!!!!
    By filakhs in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 02-01-2015, 00:06
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  3. Φυσικη Καταπολεμιση Αϋπνιας
    By deleted-member30-03 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 21-12-2010, 16:58
  4. ΕΧΩ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ/?
    By NASTAZIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 62
    Last Post: 19-12-2008, 19:40
  5. Κρίσεις Πανικού
    By Aggelos76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2008, 13:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •