Όλοι είστε μια χαρά- εμάς είναι χειρότερο από το να μας έχουν βιάσει καθημερινά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 108
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    Όλοι είστε μια χαρά- εμάς είναι χειρότερο από το να μας έχουν βιάσει καθημερινά

    Αυτό που λέει ο τίτλος...........γι'αυτό μην βιαστείτε να πείτε ότι έχετε και προβλήματα, έλεος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Τι εννοείς ακριβώς?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,597
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Αυτό που λέει ο τίτλος...........γι'αυτό μην βιαστείτε να πείτε ότι έχετε και προβλήματα, έλεος.
    Ποιοι ειμαστε οι "μια χαρα"? Ποιοι ειστε εσεις? και ποιος "σαν να σας εχει βιασει"?
    μπορεις να μας πεις τι εννοεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    white,

    σε βρίσκω πολύ άδικη και μια τέτοια δήλωση δε βοηθάει καθόλου μέσα σ' ένα χώρο ψυχολογικής υποστήριξης.
    Καταλαβαίνω ότι η ψύχωση βασανίζει πολλά μέλη εδώ μέσα και πολλούς ανθρώπους εκεί έξω,
    αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνουμε σύγκριση.

    Δεν πιστεύω καθόλου ότι κάποιος που έχει κατάθλιψη, διπολική διαταραχή, διατροφική διαταραχή, αγχώδη διαταραχή, αγοραφοβία, κρίσεις πανικού, ΙΨΔ, διαταραχή προσωπικότητας, εξαρτήσεις ή ό,τι μα ό,τι άλλο είναι ''μια χαρά''.

    Ας μη χωριζόμαστε σε στρατόπεδα τύπου ''το δικό μου είναι χειρότερο-όχι, το δικό μου είναι''!

    Χρειάζεται λίγη κατανόηση. Από όλους μας. Τουλάχιστον εδώ μέσα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εννοώ ότι νιώθουμε χάλια όσοι έχουμε ψύχωση. Crazy diamond, να μην σχολιάσω καλύτερα. Συγκρίνεις την ψύχωση με την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Κάποιοι είναι μονίμως μίζεροι, κακοπροαίρετοι και επιθετικοί επειδή έτσι είναι ο χαρακτήρας τους και όχι λόγω της οποιασδήποτε "ασθένειάς" τους. Ας πάψουν επιτέλους να κρύβονται πίσω από αυτή.

  7. #7
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Κάποιοι είναι μονίμως μίζεροι, κακοπροαίρετοι και επιθετικοί επειδή έτσι είναι ο χαρακτήρας τους και όχι λόγω της οποιασδήποτε "ασθένειάς" τους. Ας πάψουν επιτέλους να κρύβονται πίσω από αυτή.
    ..είσαι τόσο εύστοχη....:)

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Κάποιοι είναι μονίμως μίζεροι, κακοπροαίρετοι και επιθετικοί επειδή έτσι είναι ο χαρακτήρας τους και όχι λόγω της οποιασδήποτε "ασθένειάς" τους. Ας πάψουν επιτέλους να κρύβονται πίσω από αυτή.
    Εσύ παλιομαλακισμένη, κρύβεσαι πίσω από έναν υπολογιστή, και κακώς που έγραψα πάλι, γιατί περίμενα κατανόηση, αλλά αυτό είναι σπάνιο αγαθό στις μέρες μας, οπότε την χαζομάρα την έχετε έτοιμη στο στόμα. Παρακαλώ το Νίκο να διαγράψει το θέμα μου και δεν ξανασχολούμαι. Νομίζετε ότι θέλετε, ότι έχετε και πρόβλημα. Χαχαχαχα

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Φόρουμ............υποστήριξης!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!! Μη γελάσω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    η ψυχική ασθένεια είναι σαν ένα φορτίο που πρέπει να κουβαλήσεισ γιατί για να λειτουργήσεις φυσιολογικά χρειάζεται προσπάθεια αυτό το βάρος δεν μπορούν να το μεταφέρουν όλοι μακριά κάποιοι κουράζονται κ δεν πάνε μακριά τι να κάνουμε να τους πάρουμε το κεφάλι προτείνω το θέμα να μετονομαστεί σε πως συνδέεται η ψυχική ασθένεια με το χαρακτήρα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω παντως ειμαι μια χαρα...και δεν ντρεπομαι που το λεω (αφου ειμαι). Βεβαια εγω μπορει να εχω "λιγη ψυχωση". Ποιος ξερει...

    Ο χαρακτηρας συνδεεται με τις ψυχικες ασθενειες φυσικα , οπως και μερικοι τυποι προσωπικοτητας εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να "παθουν" ορισμενα πραγματα , οπως ντροπαλοι λογω ελλειψης κοινωνικων και σεξουαλικων επαφων (λεω τωρα εγω υπεραπλουστευμενα).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    whitecandle πραγματικά ποιό είναι το πρόβλημά σου? Δείχνεις επίθεση χωρίς λόγο...Ο καθένας έχει τα προβλήματά του και δεν μπορούμε να μπαίνουμε σε σύγκριση με κανέναν-είναι λάθος. Είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι άλλοι πιο αδύναμοι άλλοι πιο δυνατοί άλλοι πιο ευαίσθητοι κλπ..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Αυτό που λέει ο τίτλος...........γι'αυτό μην βιαστείτε να πείτε ότι έχετε και προβλήματα, έλεος.

    Φαίνεσαι ιδιαίτερα εκνευρισμένος με αυτό που σου συμβαίνει αλλά δεν είναι λύση να διοχετεύεις το μίσος σου σε τρίτους που όντως δεν μπορούν να σε καταλάβουν και στο κάτω κάτω δεν ευθύνονται για αυτό. Εδώ δεν μπορούμε να συγκρίνουμε μια κατάθλιψη με μια άλλη θα βγάλουμε να τις μετρήσουμε να δούμε ποιός είναι χειρότερα; Το ότι έχεις ένα μεγάλο πρόβλημα δεν αφαιρεί το "δικαίωμα" από τους άλλους να έχουν και αυτοί τα προβλήματά τους, τα οποία δεν νομίζω ότι μπορείς τόσο εύκολα να κρίνεις. Είναι σκληρό και εγωιστικό ίσως αλλά σε αυτό το φόρουμ βλέπω άτομα με προβλήματα πολύ σημαντικότερα από το δικό μου που όμως με γεμίζουν ελπίδα και δύναμη με την στάση τους. Ναι το πρόβλημα μου είναι ένα τίποτα μπροστά σε μία ψύχωση αλλά αυτό δεν το καταργεί. Μακάρι να μπορούσε!
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    whitecandle πραγματικά ποιό είναι το πρόβλημά σου? Δείχνεις επίθεση χωρίς λόγο...Ο καθένας έχει τα προβλήματά του και δεν μπορούμε να μπαίνουμε σε σύγκριση με κανέναν-είναι λάθος. Είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι άλλοι πιο αδύναμοι άλλοι πιο δυνατοί άλλοι πιο ευαίσθητοι κλπ..
    Ποιό είναι το πρόβλημά μου ε; Μόνο αυτό έχεις δει. Το ότι τσακώνονται εδώ μέσα μαζί μου, φυσικά σου περνάει αδιάφορο. Κοίταξε να δεις, το πρόβλημά μου είναι να περνάω κάτι δύσκολο, που δυσκολότερό του δεν υπάρχει, και να έχω και μερικές σακοράφες από κάτω, που να λένε ότι το πρόβλημά μου δεν είναι σοβαρό και άλλα. Βέβαια εγώ κάνω το λάθος που δεν τις αγνοώ, όπως κι εσένα και επίσης κακώς που γράφω γενικότερα, αλλά από την μία δεν πρέπει να μου αφαιρέσουν το λόγο, ούτε να μου τον αφαιρέσετε να λέω ότι θέλω, γιατί δεν είστε χούντα, αλλά και επειδή κάποια παιδιά θέλουν να γράφω εδώ οκ;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Militon View Post
    Φαίνεσαι ιδιαίτερα εκνευρισμένος με αυτό που σου συμβαίνει αλλά δεν είναι λύση να διοχετεύεις το μίσος σου σε τρίτους που όντως δεν μπορούν να σε καταλάβουν και στο κάτω κάτω δεν ευθύνονται για αυτό. Εδώ δεν μπορούμε να συγκρίνουμε μια κατάθλιψη με μια άλλη θα βγάλουμε να τις μετρήσουμε να δούμε ποιός είναι χειρότερα; Το ότι έχεις ένα μεγάλο πρόβλημα δεν αφαιρεί το "δικαίωμα" από τους άλλους να έχουν και αυτοί τα προβλήματά τους, τα οποία δεν νομίζω ότι μπορείς τόσο εύκολα να κρίνεις. Είναι σκληρό και εγωιστικό ίσως αλλά σε αυτό το φόρουμ βλέπω άτομα με προβλήματα πολύ σημαντικότερα από το δικό μου που όμως με γεμίζουν ελπίδα και δύναμη με την στάση τους. Ναι το πρόβλημα μου είναι ένα τίποτα μπροστά σε μία ψύχωση αλλά αυτό δεν το καταργεί. Μακάρι να μπορούσε!
    Είμαι εκνευρισμένη και αυτό που μου τη σπάει είναι ότι οι άλλοι μου το δημιούργησαν, ενώ αυτοί είναι μια χαρά, γι'αυτό μη λες ότι ξεσπάω σε άλλους το μίσος μου οκ; Μάλλον κάποιο λόγο θα χω, κι εσύ δεν είσαι ψυχοθεραπευτής, αλλά μπήκες να μου την πεις οπότε.....Όπως βλέπεις είσαι και εγωιστής, που αντί να πεις να διορθωθεί ένα μεγαλύτερο πρόβλημα, έστω και λίγο, θες να διορθωθεί το δικό σου. Σαν να είσαι στην Αφρική που πεινάνε, και αντί να πεις παιδιά πρέπει να φάτε, να πεις μα γιατί δεν έχω κρουασάν; Έλεος έλεος και πάλι έλεος.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Όλοι θέλουν να έχουν αξία...
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 09-02-2011, 22:43
  2. ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΩ ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΟΥ...
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-10-2010, 01:19
  3. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 89
    Last Post: 23-05-2010, 16:10
  4. Δείτε το όλοι όσοι πιστεύουν οτι έχουν κάτι που δεν ξεπερνιέται...
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 30-04-2010, 15:19
  5. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •