Πολλά νεύρα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Πολλά νεύρα!

    Την τελευταία εβδομάδα είμαι όλο νεύρα! Θυμώνω με το παραμικρό! Ψάχνω λόγο για να τσακωθώ και κρατιέμαι για να μην το κάνω. Εντομεταξύ ξέρω πως μόλις πάρω το αγχολυτικό μου μετά απο λίγη ώρα περνάει αλλά δεν θέλω και συνέχεια να το παιρνω. Παρόλα αυτά τον τελευταίο μήνα παίρνω κάθε μέρα! Πως να ανιμετωπίσω αυτή την ένταση με τον εαυτό μου; Εχετε καμια λύση; Το χειρότερο είναι πως φοβάμαι μήπως τρελαθώ και αυτό είναι η αρχη! Τότε αγχώνομαι ακόμη περισσότερο και καταλήγω να έχω τα γνωστα της κρίσης πανικού: ταχυκαρδία, σφίξιμο στο στήθος, δυσφορία....και όλα τα συναφή....ουφ! που θα πάει αυτό;
    Χαμογελώ και προχωράω...........;)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    να βγάλεις από το κεφάλι σου την ιδεά ότι θα τρελαθείς. πραγματικά σε κάνει χειρότερα αυτή η σκέψη!
    μήπως είσαι στις περίεργες μέρες του μήνα?
    γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις κάτι χαλαρωτικό, πχ μια βόλτα στη θάλασσα, ή τέλος πάντων κάτι που να σου αρέσει?
    επίσης κάτι που εμένα με βοηθάει πολύ όταν μου συμβαίνει κάτι που με θυμώνει είναι για λίγο να απομακρύνομαι από την εστία θυμού και να σκέφτομαι πιο λογικά γιατί θύμωσα και τι θα κερδίσω από αυτό, ε, μετά από λίγο ηρεμώ. και νομίζω πως το πιο σωστό είναι να το διαχειρίζεσαι έτσι, και όχι να ξεσπάς, γιατί απλά μετά θα σε οδηγήσει σε περισσότερο θυμό και νεύρα και ξεσπάσματα. ο θυμός φέρνει θυμό.

    επίσης, το λέω σε κάθε θέμα και έχει καταντήσει κλισέ, αλλά η γυμναστική βοηθάει απίστευτα!

  3. #3
    Η αλήθεια είναι πως είμαι στην "μέση" του κύκλου μου και το αποδίδω λίγο εκεί. Επίσης είμαι με διάφορες καταστάσεις στεναχωρημένη ή πιεσμένη οπότε και ο οργανισμός κάπου θα βρει να ξεσπάσει! Μιας και ανέφερες για γυμναστική, σήμερα σκέφτομαι να πάω για περπάτημα,με έντονο βήμα. Ετσι για να ξεσπάσω, να κουραστώ, να φύγουν όλα αυτά. Αυτό που δεν θέλω είναι να παίρνω φάρμακο. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.
    Χαμογελώ και προχωράω...........;)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    essie κι εγω σαν εσενα ημουν πριν λιγο καιρο κ πολλες φορες ειμαι επι μονιμου βασεως, τωρα με τα χαπια ειμαι πιο απαθης, μην ανησυχεις δεν τρελενεσαι, απλα σου ρχεται να τους σπασεις ολους στο ξυλο η να αρχισεις να κατεβαζεις καντηλια κ νιωθεις τρεμουλο ξερω πως ειναι σε λεω!! Λοιπον θα συμφωνησω με την claire οτι η γυμναστικη βοηθαει κ αν εχεις κανα σακο του box η κανεις κανα εντονο αθλημα (kick-boxing, tae kwo ndo) βοηθαει ακομη περισσοτερο στην εκτονωση παρα κατι πιο ηρεμο... εγω βαζω κ μεταλ δυνατα να γουσταρω κ τα ξεχναω ολα!!

    τι αγχολυτικο παιρνεις?? παιρνε αλλα με μετρο γιατι μετα καθε φορα που θα συμβαινει κατι θα ανατρεχεις αμεσως εκει στην ευκολη λυση (δυστυχως εγω ετσι εχω καταντησει, μην το κανεις κι εσυ αυτο στον εαυτο σου) κ ο,τι αλλες συμβουλες σχετικα με διαχειριση νευρων κ θυμου θες μπορω να σου δωσω χεχεχ οκ ???

    Καλη συνεχεια κουκλα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Όχι καλέ, σιγά μην "τρελαθείς" επειδή έχεις νεύρα. Να τρελάνεις όλες/ους γύρω σου, ναι.:P
    Bρες ένα καλό, αγνό, αλτρουιστικό άτομο, που θα θελήσει να κάνει την καλή πράξη να ξεσπάσεις τα νεύρα σου πάνω του, λολ
    Τώρα σοβαρά, δοκίμασε κάνα φυτικό σκεύασμα, χαμομηλάκι, γυμναστική όχι με μεγάλη ένταση, θα σου πρότεινα κάτι σε γιόγκα δλδ αντί για κικ μπόξινγκ προσωπικά. Και το κολύμπι επίσης, καταπληκτικό για χαλάρωση, ακόμη προτιμότερο!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Όχι καλέ, σιγά μην "τρελαθείς" επειδή έχεις νεύρα. Να τρελάνεις όλες/ους γύρω σου, ναι.:P
    Bρες ένα καλό, αγνό, αλτρουιστικό άτομο, που θα θελήσει να κάνει την καλή πράξη να ξεσπάσεις τα νεύρα σου πάνω του, λολ
    Τώρα σοβαρά, δοκίμασε κάνα φυτικό σκεύασμα, χαμομηλάκι, γυμναστική όχι με μεγάλη ένταση, θα σου πρότεινα κάτι σε γιόγκα δλδ αντί για κικ μπόξινγκ προσωπικά. Και το κολύμπι επίσης, καταπληκτικό για χαλάρωση, ακόμη προτιμότερο!
    σωστή! κικ μπόξινγκ και τέτοια που υποτίθεται σε εκτονώνουν, κάνουν ακριβώς το αντίθετο, σε γεμίζουν επιθετικότητα.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    essie κι εγω σαν εσενα ημουν πριν λιγο καιρο κ πολλες φορες ειμαι επι μονιμου βασεως, τωρα με τα χαπια ειμαι πιο απαθης, μην ανησυχεις δεν τρελενεσαι, απλα σου ρχεται να τους σπασεις ολους στο ξυλο η να αρχισεις να κατεβαζεις καντηλια κ νιωθεις τρεμουλο ξερω πως ειναι σε λεω!! Λοιπον θα συμφωνησω με την claire οτι η γυμναστικη βοηθαει κ αν εχεις κανα σακο του box η κανεις κανα εντονο αθλημα (kick-boxing, tae kwo ndo) βοηθαει ακομη περισσοτερο στην εκτονωση παρα κατι πιο ηρεμο... εγω βαζω κ μεταλ δυνατα να γουσταρω κ τα ξεχναω ολα!!

    τι αγχολυτικο παιρνεις?? παιρνε αλλα με μετρο γιατι μετα καθε φορα που θα συμβαινει κατι θα ανατρεχεις αμεσως εκει στην ευκολη λυση (δυστυχως εγω ετσι εχω καταντησει, μην το κανεις κι εσυ αυτο στον εαυτο σου) κ ο,τι αλλες συμβουλες σχετικα με διαχειριση νευρων κ θυμου θες μπορω να σου δωσω χεχεχ οκ ???

    Καλη συνεχεια κουκλα!!
    Παίρνω xanax. Κάποτε έπαιρνα πολύ σπάνια, μια φορά το μήνα άν συνέβενα κάτι και με άγχωνε πολύ, αλλά τον τελευταίο μήνα παίρνω κάθε μέρα. Προσπαθώ να το αποφεύγω αλλά δεν γίνεται διαφορετικά. Πριν ένα μήνα που πήρα την γιατρό μου τηλέφωνο και τις είπα τι συμβαίνει που είπα να το πάρω συστηματίκα, σαν θεραπεία, για 10 μέρες. Πρωϊ - μεσημέρι΄- βράδυ. Αλλά εγώ για να το αποφύγω το έπαιρνα όποτε δεν ένοιωθα καλά. Απο σήμερα όμως σκέφτηκα να το πάρω όπως μου είπε. Ετσι κι αλλιώς όταν πρωτοξεκίνησαν τα προβλήματα το έπαιρνα σχεδόν ένα τρίμηνο με αυτό το τρόπο και έφτασα στο σημείο να μην το παίρνω καθόλου. Το έκοψα σταδιακά και, όπως είπα και παραπάνω, το έπαιρνα μόνο σε έκτακτη ανάγκη. Τώρα μάλλον μαζεύτικαν πολλά και πρέπει να κάνω την θεραπεία μου! Θα προσπαθήσω και ότι γίνει. Για πες όμως, αν σε νευριάζουν για ασήμαντο λόγο, που ξέρεις πως είναι παράλογος, τι κάνεις; Βάζεις τι φωνές και τσακώνεσαι; Δεν είναι άδικο για τον άλλο; Αυτό με στεναχωρεί. Αντε να φωνάξω και να τσακωθω΄για να εκτονωθώ αλλά τι μου φταίνε οι δικοί μου άνθρωποι;
    Χαμογελώ και προχωράω...........;)

  8. #8
    Η αλήθεια είναι πως το κολύμπι και γενικά η θάλασσα είναι το αγαπημένο μου σπορ. Περιμένω πως και πως να ξεκινήσω τα μπάνια. Ηθελα να πάω αυτό το τριήμερο αλλά με πρόδωσε ο καιρός! Αλλά αυτό με το καλό, αγνό, αλτρουιστικό άτομο που θα θέλει να ξεσπάσω επάνω του είναι καλή ιδέα. Αλλά δεν ξέρω που θα βρω εθελοντή !!! ΧαχΧΑ. Μήπως θέλει κανείς να βριστούμε λίγο έτσι για να ξεθυμάνω; Χαχαχα. Καλή ιδέα!!! Να φτιάξω και ένα θέμα που να τσακωνόμαστε μεταξύ μας για να ξεδίνουμε!!! Αλλα να είναι ανώνυμο. Να μην φαίνεται το nic μας. Για να μην γίνονται παρεξηγήσεις!!!
    Χαμογελώ και προχωράω...........;)

Similar Threads

  1. Νεύρα...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 04-07-2010, 16:00
  2. Νεύρα,νεύρα και αλκοόλ
    By mpirakia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 02-02-2010, 17:14
  3. νευρα
    By lina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 14-08-2009, 17:48
  4. ΝΕΥΡΑ
    By kallia13 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 11
    Last Post: 25-07-2007, 21:25
  5. ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑΑΑ...
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 11-10-2006, 17:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •