Ο αδερφός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422

    Ο αδερφός

    Καλησπερίζω για ακόμα μια φορά το group therapy!!! :D
    Το πρόβλημα μου αυτή τη φορά είναι ο αδερφός τους συντρόφου μου...
    Έχουμε πάει που λέτε τριήμερο με το φίλο μου κ την υπόλοιπη παρέα μέσα στην οποία βρίσκεται και ο αδερφός του...
    Όλα καλά εκτός από μερικές στιγμές που ο αδερφός μου απήυθυνε το λόγο με όχι κ τόσο όμορφο τρόπο...Ειδικά όταν βρισκόμασταν μπροστά στους υπόλοιπους...Εκφράσεις τύπου "εσύ πως την έχεις δεί τώρα" μόλις σχολίαζα κάτι που συζητιόταν ή "να σου δωσω κανα χαστούκι" την ώρα που έκανα μια πλάκα είναι κάποια παραδείγματα...
    Με στενοχώρησε πολύ αυτό γιατί με κάνει κ νομίζω πως δε με συμπαθεί κ πολύ, αν κ ο φίλος μου μου έχει πει ότι με όσους συμπαθεί έτσι κάνει...
    ήθελα να το συζητήσω με το σύντροφό μου ολο αυτό, αλλά το ανέβαλα γιατί δεν ήθελα να τον στενοχωρήσω (αδερφός του είναι), κ επίσης δεν ήθελα να νομίζει ότι είμαι μυγιάγγιχτη κ όλο γκρινιάζω...
    Μήπως θα πρέπει όμως να αναφέρω κάτι? Μήπως έχω εγώ πρόβλημα κ τα παίρνω ΟΛΑ τοις μετρητοίς? Μήπως θα πρέπει να συνηθίσω τις "πλάκες" του αδερφού???
    Every morning we are born again

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Μηπως εμπλεξες με μ**ακα? Αυτο υποψιαζομαι. Και υποτιμας τον εαυτο σου στην πορεια να αποδεχτεις αυτον. Καθολου καλο. Συζητησε το, και αν δεις οτι επιμενει, προσπαθησε να αποφευγεις αυτον τον αδερφο. Γιατι γραφεις εδω? Εχει καποιος απο ολους αυτους η εσυ ψυχικο προβλημα η το γραφεις γενικα?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Φυσικά να του το αναφέρεις!

    Απορώ πως δεν πήρε θέση, στην συμπεριφορά του αδελφού του προς εσένα, ιδίως στο "να σου δωσω κανα χαστούκι". Διεκδίκησε τον σεβασμό που σου αρμόζει, αν βέβαια κι εσύ από τη μεριά δείχνεις τον ανάλογο.

    Αυτή η "στάση" του αδελφού, από κάπου - κάπως δεν άρχισε; Γιατί την άφησες να πάρει τέτοια τροπή;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι στο φορουμ περι σχεσων οποτε καλα κανει και το γραφει για να παρει συμβουλες.

    Ναι νομιζω και εγω οτι επεσες σε μαλακα. Ατυχια. Προσπαθησε να του το κοψεις , αλλα πρωτα συζητησε με τον συντροφο σου μηπως του μιλησει αυτος και τον εκλογικευσει. Στην τελικη απεφευγε να τον κανεις παρεα οσο μπορεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    @elafi Γιατί να μην γράψω εδώ? Οικογένεια,σχέσεις,σεξουαλ ικότητα λέγεται το φόρουμ...
    @Seduction Προσπαθώ όσο γίνεται να μη του απευθύνω το λόγο...Με μπερδευει όμως αυτό το διφορούμενο "όταν είμαστε μπροστά σε παρέα κάνω το μάγκα, κ όταν είμαστε εμείς κ εμείς συζητάω όμορφα..."
    Every morning we are born again

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by astimatnam View Post
    @elafi Γιατί να μην γράψω εδώ? Οικογένεια,σχέσεις,σεξουαλ ικότητα λέγεται το φόρουμ...
    EΠΙΤΕΛΟΥΣ! Ας κατανοηθεί σε τι ενότητα βρισκόμαστε! Δεν χρειάζεται να έχει κάποιος ψυχολογικά για να γράψει εδώ!

    @Seduction Προσπαθώ όσο γίνεται να μη του απευθύνω το λόγο...Με μπερδευει όμως αυτό το διφορούμενο "όταν είμαστε μπροστά σε παρέα κάνω το μάγκα, κ όταν είμαστε εμείς κ εμείς συζητάω όμορφα..."
    Εσύ επιτρέπεις αυτό το "διφορούμενο". Μίλησε του και ξεκαθάρισε την θέση σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Θα σου έλεγα ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν έναν ιδιάζοντα τρόπο να εκφράζουν την συμπάθεια τους αλλά διάβασα και παρακάτω και νομίζω πως ο τύπος είναι αρχιμαλάκας, μάγκας του γλυκού νερού. Ίσως να εκμεταλλεύεται την δική σου αδυναμία να τον βάλεις στην θέση του. Εκτός και αν του 'χες κάνει τίποτα στο παρελθόν και προσπαθεί μ' αυτόν τον τρόπο να σ' εκδικηθεί αν και μου φαίνεται ανόητο. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δείξεις με σαφή τρόποτην δυσαρέσκεια σου και σ' αυτόν και στον σύντροφο σου.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    δεν νομιζω οτι το ελαφι εννοουσε οτι καποιος μη ασθενης, δεν θα επρεπε να γραφει εδω, αλλα μαλλον ηθελε να μαθει αν υπαρχουν προσθετα προβληματα σε καποιον απο την παρεα που αναφερεις, που θα μπορουσαν να περιπλεκουν τα πραγματα...
    αν κανω λαθος ας με διορθωσει.

    στο θεμα σου τωρα.
    να πω ξεκαθαρα κατα αρχας, οτι ουτε μυγιαγγιχη εισαι, ουτε περιεργη και ευθικτη.
    το χοντραινει αγενεστατα χωρις λογο και σε προσβαλει ο τροπος του.

    ΑΛΛΑ

    παρολο που ο φιλος σου υποστηριζει οτι ειναι θεμα δικης του παραξενιας και το κανει "σε οσους συμπαθει",
    εγω πιστευω οτι αυτο ισχυει εν μερει...
    ειναι δλδ ο τυπος, ενας απο αυτους τους καγκουρομαγκες, χωρις πολλες κοινωνικες δεξιοτητες, που σπανε τον παγο και την αμηχανια τους και γινονται κολλητοι με τετοιες αηδιες.
    εσυ δεν φταις γι αυτο ομως, ουτε εισαι υποχρεωμενη να το ανεχεσαι.

    ειπα "εν μερει"
    γιατι κατι μου λεει, οτι το ουσιαστικο προβλημα βρισκεται στην σχεση των δυο αγοριων...
    οσο και να το συνηθιζει ο καγκουρας αυτο, δεν μπορει να μην αντιλαμβανεται οτι προσβαλλοντας την φιλη του αδερφου του, προσβαλλει και τον ιδιο και στην ουσια παιζει με την ανοχη του....
    ειναι πιστευω μια κινηση επιβολης απεναντι στον φιλο σου κι οχι αδεξιοτητα τουα δερφου του οπως νομιζει ο ιδιος...
    οσο πιο πολλες τετοιες εξυπναδες ανεχεται, τοσο πιο υποταγμενος ειναι στην μεταξυ τους σχεση.

    εσυ τωρα, δεν χρειαζεται να του κανεις ολη αυτη την αναλυση, ουτε προτεινω να λαβεις δραση αμεσα.
    προτεινω να το συζητησεις με τον φιλο σου σε πρωτη φαση.
    να του πεις τοι σε ενοχλει η σταση αυτη, σε φερνει σε αμηχανια και σε προσβαλλει και οτι θα προτιμουσες να του το κοψει αυτος οσο πιο ανωδυνα γινεται (μιας και ξερει τον τροπο να τον προσεγγισει) γιατι αν δεν το κανει, θα αναγκαστεις να το κανεις εσυ, τοτε ομως μπορει να χαλασετε τις καρδιες σας και ισως και την παρεα σας...

    αν δεν το παρει σοβαρα υποψη του, η αν διστασει να το κανει θεμα, πολυ απλα, τυπικα και σταθερα και χωρις καυγαδες , θα του το πεις η ιδια "ξερεις, ισως εσυ το κανεις για πλακα, αλλα δενε χω συνηθισει τετοιες συμπεριφορες κι εγω νοιωθω ασχημα. σταματα το σε παρακαλω"
    κι αν δεν πιασει ουτε αυτο, να του το λες αμεσα μπροστα σε οποιονδηποτε, ηρεμα και σταθερα (δεν θα γινεις και η "περιεργη" της παρεας)
    και προσοχη να μην καταφερει να σε εκνευρισει , γιατι θα προσπαθησει να το ριξει στην πλακα αρχικα και στην συνεχεια να σε βγαλει υπερβολικη...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Επιβεβαίωση του ανδρισμού του μέσω passive aggressive λεκτικής υποτίμησης του θηλυκού της παρέας. Αν μάλιστα υπάρχει και ένας υπόγειος ανταγωνισμός με τον αδερφό του, μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια. Μη σου κάνει εντύπωση, είναι κατάλοιπα της πατριαρχίας στην ανδρική "δημόσια" εικόνα. Κάποιοι ανασφαλείς άνδρες επιλέγουν τη μείωση της γυναίκας μπροστά σε άντρες, για ίδιον όφελος.
    Εγώ δε σου προτείνω να το πεις πρώτα στο αγόρι σου, αλλά να καθαρίσεις η ίδια και μάλιστα με δηκτικό τρόπο. Όταν κάποιος σου μοστράρει την περιβόητη αρρενωπότητα
    ως ανωτερότητα, αν αφήσεις αναπάντητο το σχόλιο του έδωσες στο χέρι ό,τι γύρευε να προσδώσει στην εικόνα του. Άργησες κιόλας.
    Και κοίτα λιγάκι και το θεματάκι το ενοχικό, γιατί αυτά τα είπα να μην τον στενοχωρήσω είπα να μην με πούνε...
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Ο αδερφός vol II

    Κ συνεχίστηκε το σήριαλ με τον αδερφό...Την τελευταία φορά είχα μιλήσει στο αγόρι μου μέσα από μια συζήτηση που είχαμε περί χαρακτήρων της παρέας, κ "θύμωσε" που δε του το είπα εκείνη τη στιγμή που το ένιωσα... Η ίδια ιστορία όμως επαναλήφθηκε και αυτό το σαβ/κο όπου ο "κουνιάδος" μου, πάλι ασχολιόταν μαζί μου...Αλλά παρατήρησα πως μιλάει κάπως παρόμοια κ σε κάποια απ' τα υπόλοιπα κορίτσια της παρέας, οι οποίες όμως προφανώς μπορούν να το ανεχτούν. Προσπάθησα εμμέσως να του δείξω πως με πειράζουν αυτά που λέει, είτε απαντώντας του, ή αδιαφορώντας γι' αυτά που έλεγε κ απλά σιωπούσα.
    Στο αγόρι μου πάλι δεν είπα τίποτα, αλλά δε ξέρω πόσο ακόμα θα ανέχομαι αυτή τη συμπεριφορά...Αγαπάω το αγόρι μου πάρα πολύ, θα ήθελα να είναι ο άνθρωπος που θα περάσω ένα μεγάλο μέρος της ζωής μου (αν όχι όλο), κ ξέρω πως δεν αξίζει να δίνω σημασία. Αλλά αυτός ο άνθρωπος είναι μέλος της ζωής του αγοριού μου, κ ξέρω πως δε θέλει να στενοχωριέμαι ούτε εγώ, ούτε κ ο αδερφός του...Πώς όμως να του δώσω να καταλαβει πως μάλλον θα νιώθω καλύτερα αν είμαστε..."μακρυά κ αγαπημένοι"?
    Every morning we are born again

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ίσως ο τύπος να έχει γενικότερο πρόβλημα με τον εαυτό του και προσπαθεί μέσω επιθετικής συμπεριφοράς ν' αμυνθεί. Η συμπεριφορά του είναι ανώριμη και κομπλεξική (αναρωτιέμαι πόσο χρονών είναι). Σκέφτηκες ποτέ ότι ίσως να ζηλεύει τον αδερφό του; ή ότι μπορεί να γουστάρει εσένα και του εκδηλώνεται με επιθέτικότητα δεδομένου ότι είναι κάτι απαγορευμένο που ίσως να προσπαθεί να το καταπολεμήσει; Δεν ξέρω αν σου φαίνονται σενάρια επιστημονικής φαντασίας όλα αυτά :p. Προσπαθώ ν' απαριθμήσω όλα τα πιθανά ενδεχόμενα.


    Όσο για το αγόρι σου, μίλησε του ανοιχτά για όσα σ' έχουν ενοχλήσει. Μην αφήνεις να διαιωνίζονται καταστάσεις που σε ταλαιπωρούν. Είναι φυσικό να εκνευρίζεται γιατί αυτό σημαίνει ότι σ' αγαπάει, σ' εμπιστεύεται και θέλει να μαθαίνει την αλήθεια. Τόνισε του βέβαια ότι δεν θέλεις να γίνεις η αιτία να έρθει σε αντιπαράθεση με το αίμα του αλλά έτσι όπως έχει η κατάσταση, δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Οι ισορροπίες είναι λεπτές αλλά ελπίζω ότι έχει το κριτήριο να βγάλει τα σωστά συμπεράσματα. Τουλάχιστον από τα όσα λες μέχρι τώρα, αυτό φαίνεται.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Similar Threads

  1. Ξεχασιάρης αδερφός
    By ΜΕΘ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 00:44
  2. Ο αδερφός μου είναι μανιοκαταθλιπτικός
    By frantonis in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-08-2007, 19:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •