Ο ρόλος του φόρουμ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685

    Ο ρόλος του φόρουμ

    Καλημέρα.Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πως αισθάνομαι σε αυτό το φόρουμ.Αρχικά, έγινα μέλος διότι το ίδιο το φόρουμ λέγεται "φόρουμ υποστήριξης"..έχοντας κάνει και κάποια ψυχοθεραπεία στο παρελθόν έχω μέσα στο μυαλό μου ένα συγκεκριμένο ορισμό για την έννοια της υποστήριξης.Για μένα υποστήριξη είναι να ακούω(στην προκειμένη περίπτωση να διαβάζω) τον άλλον και η ανάγκη που θα γεννάται για να τον κράξω να υποτάσσεται μπροστά στην ανάγκη ΤΟΥ να πει αυτό που πιστεύει.Εδώ μέσα μόνο υποστήριξη δεν υπάρχει.Όχι μόνο με την έννοια του να βοηθάω τον άλλον στα προβλήματά του, αλλά αν μη τι άλλο, να μη διεκδικώ το αλάθητο που πάπα, να μην παρουσιάζω ως αξιώματα τις δικές μου πεποιθήσεις, μόνο και μόνο επειδή ξέρω να "γράφω καλά", να μη διαστρεβλώνω τις απόψεις του άλλου μόνο και μόνο επειδή θέλω να εκφράσω τη δική μου φοβερή αποψάρα πάνω σε κάποιο θέμα, να μην κάνω κλίκες και να σνομπάρω μαζικά (εγώ και η κλίκα μου) τις απόψεις των άλλων, να μη συμπεριφέρομαι λες και είναι τσιφλίκι μου το φόρουμ..όλα αυτά παραπέμπουν στην πραγματική ζωή.Με τη διαφορά όμως ότι στην πραγματική ζωή αυτόν που με τον τρόπο του θα σε υποτιμήσει και θα "στην πει" μπορείς να τον βάλεις στη θέση του με πολλούς τρόπους.Επίσης μπορείς και να μην τον κάνεις παρέα.Η φύση του φόρουμ είναι όλοι να μπορούν να σχολιάζουν τα πάντα και μάλιστα μέσα από την ανωνυμία τους.Ίσως γι'αυτό και διάφοροι εδώ μέσα δράττονται της ευκαιρίας είτε να κράξουν (που είναι σαφώς προτιμότερο εφόσον είναι πιο ντόμπρο και άμεσο) είτε να υποτιμήσουν εμμέσως κάποιον άλλον που απλά τόλμησε να πει την άποψή του.Μου θυμίζει το σχολείο, όπου υπήρχαν τσακαλοπαρέες, με κάποιον αρχηγό (το πιο μάγκα πάντα), που με τον τρόπο τους σε έκαναν να αισθάνεσαι σκουπίδι και σε περιθωριοποιούσαν πριν προλάβεις να πεις κύμινο.έτσι είναι και το φόρουμ αυτό.Στην αρχή λες "α τι καλά, εδώ έχει ενδιαφέροντες ανθρώπους να συζητήσεις" και στη συνέχεια βέβαια διαπιστώνεις πόσο αφιλόξενο είναι το περιβάλλον του και φυσικά βιώνεις και το πως ακριβώς λειτουργεί μια αγέλη, και δε λειτουργεί μόνο ομαδικά.Το καλό είναι ότι το 95 % των ανθρώπων εδώ μέσα είναι κουλ.Το κακό είναι ότι το 5% έχει τόση δύναμη που καταφέρνει να διαστρεβλώσει το κλίμα του φόρουμ.Τι να πω?τις ρωμαϊκές αρένες (κλεμμένο από έναν συνφορουμίτη) δεν τις γλιτώνεις πουθενά τελικά.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Void το έχω αισθανθεί και εγώ αυτό. έχουν διαστρεβλώσει κουβέντες μου αλλά δεν θα κάτσω να σκάσω γιατί όμως? επείδη το μυαλό του καθενός λειτουργεί σε συγκεκριμένος μήκος κύματος από εμένα και εσένα ή περνάει φάσεις ή διαθέσεις ή έχει νεύρα και ξεσπάει με αυτόν τον τρόπο ή για να περάσει την δική του άποψη σαν σωστή είτε για να αισθανθεί καλύτερα είτε για οποιονδήποτε λόγο...και επίσης λογικό να επηρεαζόμαστε! Το θέμα είναι να μην επηρεαζόμαστε αρνητικά...άσε τους άλλους να λένε ότι θέλουν. Γιατί όλοι εδώ είμαστε ψυχολόγοι και ξέρουμε πως να συμπεριφερόμαστε?! Καθόλου...Κράτα μόνο αυτά που θές να κρατήσεις και δες ποιά άτομα είναι σοβαρά με συγκροτημένη και ισσοροπημένη σκέψη που πιστεύεις εσύ και παίρνε συμβουλές από αυτά...Για τους άλλους γέλα! :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Χριστίνα προφανώς δε θα βάλω και το γάτο μου να κλαίει!!!αλλά ξέρεις σπάζομαι..και δεν ξέρω αν έχει νόημα να συμμετέχω σε αυτό το πανηγυράκι.Στην καθημερινότητά μου αποφεύγω τέτοιες συναναστροφές πάντως...
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ποιος σε εκανε να αισθανθεις ετσι? ποια η αφορμη
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Καλά συμφωνώ! Αν πιστέυεις οτί δεν σε εξυπηρετεί κάπου τότε όντως γιατί να βρίσκεσαι εδώ? δεν πιστέυεις οτί μπορείς να βρεις ανθρώπους που να επικοινωνείς..?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    ποιος σε εκανε να αισθανθεις ετσι? ποια η αφορμη
    αφορμές πολλές...δεν έχω κανένα θέμα με την αντιπαράθεση έχω όμως τεράστιο θέμα με το να με κατατάσσουν σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία για να νιώσουν οι ίδιοι καλά...αυτό είναι απαράδεκτο.Και δεν το κάνουν μόνο σε μένα αλλά σε πολλούς, το έχω διαπιστώσει και σε άλλες περιπτώσεις.Αν ήμασταν έξω και κάποιος υπαινισσόταν το ότι,δήποτε για μένα (και πίστεψέ με, τους πιάνω τους υπαινιγμούς) θα τον έπαιρνε και θα τον σήκωνε.Εδώ μέσα όμως δεν έχει κανένα νόημα να το κάνω και βασικά δεν μπορώ κιόλας γραπτώς..δε μου βγαίνει.Επομένως χαλιέμαι, δεν μπορώ να το εκτονώσω και μετά νιώθω χειρότερα.Ενώ ο αρχικός μου στόχος όταν μπήκα εδώ ήταν η συντροφικότητα..
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    καλα περι αυτου εχεις τεραστιο δικιο και εγω ειχα τσακωθει στο παρελθον γι αυτο που μερικοι βαζαν θεματα η εβαζες δικα σου και σε αμφισβητουσαν η σου λεγαν ''δεν εχεις τιποτα δεν εχεις κατι σοβαρο εγω τι να πω!''

    ειναι αδικο γιατι δεν ζει ο αλλος στο πετσι σου ουτε ζεις εσυ στο πετσι του αλλου, αλλα υπαρχουν και μελη που εμενα προσωπικα με βοηθησαν πολυ οποτε σε μια μικρογραφια ''κοινωνιας'' παντα υπαρχουν ατομα που ταιριαζεις περισσοτερο και με αλλα λιγοτερο. ομως δυσκολο να κλεινεις και τα αυτια σου και να μην διαβαζεις η να μην ακους κατι που σε ταραξε και που σε προσεβαλλε, μπορεις ομως να ξεχωρισεις με ποιους θα μιλας και ποιων τις γνωμες να υπολογιζεις!!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ, γιατί όντως υπάρχουν και πολύ καλά άτομα εδώ μέσα.Μικρογραφία της κοινωνίας είναι και το φόρουμ, πράγματι.Και μπορεί να είναι και δική μου ανασφάλεια το να μην αντέχω την κακή κριτική..αλλά με χαλάει ο ύπουλος τρόπος που μερικοί την κάνουν για να το παίξουν δήθεν πολιτισμένοι.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Καλά συμφωνώ! Αν πιστέυεις οτί δεν σε εξυπηρετεί κάπου τότε όντως γιατί να βρίσκεσαι εδώ? δεν πιστέυεις οτί μπορείς να βρεις ανθρώπους που να επικοινωνείς..?
    γενικά περνάω μια φάση όπου πρέπει να βρίσκομαι αρκετές ώρες στο σπίτι και αναθεωρώ και πολλά πράγματα στις σχέσεις που είχα μέχρι τώρα.Οπότε νιώθω κάπως μοναξιά και με βοηθάει του να μιλάω με άτομα με ευαισθησίες που πάνω κάτω νιώθουμε το ίδιο.Αυτό μάλλον με κρατάει και στο φόρουμ.Και γι'αυτό και εκνευρίζομαι αντί να αδιαφορήσω.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Συμφωνώ με Broken Doll !!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Μπορείς να αδιαφορείς γι αυτά τα άτομα? Προσπάθησε...αυτό γίνεται παντού και πάντα...το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αδιαφορήσεις και κάνε οτί δεν υπάρχουν! Δίνε σημασία εκεί που πρέπει και μην επιτρέπεις να χαλιέσαι για κανέναν λόγο..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ειναι η συγκεκριμενη φαση σου μαλλον που δεν σε αφηνει να αδιαφορησεις! ολοι την περναμε , ειναι μερες που σε τρωει ο,τι ακουγεται και μερες που απλα δεν σε νοιαζει!μαλλον αυτο το καιρο εχεις τις ευαισθησιες σου απ οτι φαινεται! αλλα να προστατευεσαι οσο δεν πληγωνεσαι και οπως ειπαμε, διαλεγεις με ποιους θα μιλας και σε ποιους απευθυνεσαι κ ολα καλα! ;)
    I m a Good Person With Bad Attitude

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το φορουμ ειναι μια συναθροιση ατομων. Το συγκεκριμενο εχει την θεματολογια που ολοι ξερουμε. Απο κει και περα θα υπαρχει καθε "καρυδιας καρυδι" . Το κακο ισως ειναι οτι σε αλλα φορουμ υπαρχει μια αυστηροτητα μεσω Μoderation ενω εδω λογω ισως της υφης του φορουμ υπαρχει περισσοτερη "δημοκρατια".
    Δεν γινεται να αλλαξεις τον κοσμο πρεπει εσυ να προσαρμοστεις σε αυτον. Εκτος αν αρχισει να πεφτει η δαμακλειος σπαθα απο αυτους που εχουν την δυνατοτητα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    ναι ρε κορίτσια έχετε απόλυτο δίκιο...αλλά καμιά μέρα μπορεί αν είμαι και στη φάση του μπινελικώματος και όποιον πάρει ο χάρος τότε!!!χαχαχαχαχαχχα
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Χωρις ενα μπινελικι που και που θα βαριομασταν ρε feel free!
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σεξ και ο ρόλος του στην αναπτυξη ψυχωσης, διαταραχης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 29-01-2014, 00:08
  2. Ο ρόλος του κοινωνικού πλαισίου
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-06-2011, 12:15
  3. Ο ρολος των κουνουπιων στην ανθρωπινη κοινωνια
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 30-10-2010, 19:46
  4. Το μεγεθος του οργανου και ο ρολος του στο σεξ
    By πανος12345 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 0
    Last Post: 29-07-2009, 16:17
  5. Replies: 27
    Last Post: 02-01-2009, 13:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •