αγχος και δυσπνοια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    28

    αγχος και δυσπνοια

    Γεια σας...

    είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το προβλημά μου...Απ τις αρχές του 2010 που ήμουν πεσμένη ψυχολογικά άρχισα να αισθάνομαι δύσπνοια και να έχω πολλά νεύρα,να φοβάμαι υπερβολικά το θάνατο, να μην κοιμάμαι χωρίς φωτάκι,να μην άντέχω μέσα σε λεωφορεία και ανσασερ.Ήμουν κακόκεφη και έβαλα απότομα 10 κιλά.Το καλοκαίρι άρχησα ομοιοπαθητική για τη δύσπνοια άλλα τη διέκοψα επειδή έπαθα μια πολύ δυνατή ημικρανία και πίστεψα οτι ήταν απ τα ομοιοπαθητικά.Μετά είχα σχεδόν κάθε μέρα πονοκεφάλους που ξεκινούσαν απ το αυχένα(γιατί έχω και αυχενικό) και άρχισα να μην βγαίνω πολύ συχνά.Μετά έφυγε η δύσπνοια και εκεί που έκανα το σταυρό μου οτι απαλλάχτηκα άρχισα να πονάω φρικτά στο έντερο και ο γιατρός μου είπε οτι λόγω άγχους έχω ευερέθιστο έντερο.Εξαιτίας όλων αυτών πήγα για βελονισμό μπας και απαλλαγώ απ τους πόνους αλλά μετα από 6 βελονισμούς άρχισα να παθαίνω κρίσεις πανικού.Τελικά τους βελονισμούς τους ολοκλήρωσα γιατί η βελονίστρια είπε οτι αυτά τα είχα μέσα μου και έπρεπε να ξεσπάσουν και να κάνω υπομονή.Το μόνο καλό ήταν οτι έχασα 5 κιλά.Πέρασα άσχημο χειμώνα, δεν πήγαινα πουθενά για μήνες και εκτός απ τα συμπτώματα των κρίσεων(ξήρό στομα,τρέμουλο,δυνατοι νευρόπονοι,διαρροιες,φούσκ ωνα στο στομάχι,καθημερινοί πονοκέφαλοι,αρρυθμίες στη καρδιά κτλ κτλ κτλ) εμφανίστηκε πάλι η δύσπνοια!και μετά από το φετινό τραγικό πάσχα που πέρασα πηγα σε μία ψυχίατρο που αν και δεν ήθελε να μου δώσει χάπια γιατί είπε λόγω άγχους τα παθαίνω όλα τελικά μου έγραψε τα zoloft των 50 τα οποία παίρνω απ το πάσχα και με έχουν βοηθήσει πάρα πολυ.Τώρα ούτε δυνατούς πόνους έχω ούτε το έντερο πονάει και βγαίνω και έξω συνέχεια.Α!και κρίση πανικού δεν έπαθα ξανά.Το μόνο που έχω ακόμα είναι δύσπνοια.Θέλω πολύ σύχνά να παίρνω βαθιές ανάσες.Είναι πολύ κουραστικό και το έχω από πέρσυ.Πήγα σε πνευμονολόγο και τα βρήκε όλα φυσιολογικα απλά είπε μπορεί να ναι αλλεργικό και μαζί και ψυχολογικό.Αλλά εγώ εχω σκασει και σκέφτομαι μηπως είναι απ το στομάχι γιατί τρώω γρήγορα και φουσκώνω και καταπίνω πολυ σάλιο και φαντάζομαι οτι καταπίνω αέρα και γι αυτό νιώθω δυσφορία μετά..είχε κανείς σας την αίσθηση οτι έχει δύσπνοια για τόσο καιρό και καθόλη τη διάρκεια της μέρας? Ξέχασα να πω ότι κάποιες φορές ξυπνάω απότομα στον ύπνο μου γιατί νομίζω οτι μου κόβεται η ανάσα.Γενικά είμαι πάντα αγχωμένη δεν έχω πολύ κατανόηση απ τους γύρω μου,ο φίλος μου είναι οτι να ναι μαλώνουμε μέρα παρά μέρα,είμαι άνεργη και απελπισμένη.

    Συγνώμη που έγραψα πολλά ....Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

    Υ.Γ. εύχομαι αυτό το καλοκαίρι να μην υποφέρει κανείς σας απ ότι τον απασχολεί

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    και δύσπνοια και αυτό με τον ύπνο (να πετάγομαι από όνειρο με κόμμενη ανάσα) το παθαίνω καμιά φορά όταν είμαι πολύ αγχωμένη για κάτι.
    τώρα αυτό που σκέφτεσαι μήπως είναι από το στομάχι σου, γιατί δεν προσπαθείς για ένα διάστημα να τρως πιο αργά για να δεις αν θα βελτιωθεί η κατάσταση?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    28
    δηλαδη κ εσυ εχεις δυσπνοια ολη μερα? Τωρα αυτο προσπαθω να κανω να τρωω αργα μηπως δω βελτιωση...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    όχι, κι όλη μέρα. αν καμιά φορά είμαι αγχωμένη μπορεί να το νιώσω κάποιες στιγμές.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    28
    μαλλον παραειμαι αγχωμενη....ευχαριστω παντως
    αν εχει συμβει και σε καποιον αλλο θα ηταν χαρα μου να μου πει πως το ξεπερασε..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Θα το ξεπεράσεις καλή μου με τον καιρό. Θα βρεις τις ισορροπίες σου. Συζητησε το και με το γιατρο σου.

    Α, και να σου πω, πως γίνεται παπάκι που είναι τόσοοοοο γλυκόοοοο να είναι κακό;;;;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    28
    χαχα γινεται αν το τσατιζουν καποιοι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    χαχαχαχαχα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    παπάκι, ο πνευμονολόγος σου έδωσε κανένα σπρεί για όταν σε πιάνει πολύ?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    28
    οχι μονο τα singulair τα χαπια που βοηθουν αν εχεις και αλλεργια...και μου ειπε μπορει να ναι ψυχολογικο, μπορει να το προκαλει η αλλεργια...δεν καταλαβα τιποτα! βασικα καπνιζω και λιγο αλλα δεν φαινεται να φταιει αυτο..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    28
    α! να πω και κατι που μου ρθε τωρα...μου τη δινει οταν οι γιατροι μιλανε επιστημονικα,τους κανεις 100 ερωτησεις και παλι φευγεις και δεν εχεις καταλαβει τι εχεις,εχεις δωσει και ενα σωρο λεφτα και παλι αγχωνεσαι μετα για το τι μπορει να εχεις...θελω να μου το λενε ευθεως..κοπελα μου εχεις ψυχολογικα η εχεις κατι αλλο...οχι να λενε εεεε εχεις και λιγο απ αυτο και λιγο απο κεινο...σου δινουν και χαπια αβερτα και μετα παλι δεν εισαι καλα...α!και σου λενε και στο τελος μην αγχωνεσαι τοσο πολυ η εισαι μικρη για να φοβασαι τοσο......συγχυστηκα παλι!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    1
    καΛο παπακι, εχω κ εγω το ιδιο προβλημα οσον αφορα τη δυσπνοια κ το θεμα με την αναπνοη το βραδυ. εδω κ ενα χρονο περιπου. το προβλημα με εμενα ειναι οτι δεν εχω καθολου αγχος(τουλαχιστον ετσι νομιζω), αθλουμαι παρα πολυ και γενικα κανω καλη διατροφη. εκανα triplex καρδιας κ ολα οκ. δεν εχω κανει τεστ για αλλεργιες ακομα. επισης για το οτι σου κοβεται η ανασα το βραδυ, το εχω παθει καποιες φορες και μια μαλιστα ξυπνησα σε οριακο σημειο πιστευω.θα εσκαγα.πρεπει να δουμε το θεμα της απνοιας γι αυτο. τεσπα, αν βρεις καμια λυση, προτεινε. αν κ ξερω...πανω απ'ολα οτι μου πει ο γιατρος.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    28
    αχ ποσο χαρομαι! εννοω που υπαρχουν κ αλλοι σ αυτο το κοσμο που με καταλαβαινουν.. κι εγω ετσι νιωθω οτι δεν ειμαι αγχωμενη αλλα μαλλον κατι υπαρχει που με αγχωνει καταβαθος!!!!σκεψου κ εσυ τι σε χαλαει..δεν ξερω τι θα κανουμε..εγω αν συνεχισω ετσι θα παω σε αλλεργιολογο...ας παρουμε τωρα μια βαθια ανασα και βλεπουμε... :-)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    18
    Εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα και πρόσθεσε και αρρυθμίες.
    Είμαι στο 2ο χρόνο που είμαι έτσι.
    Δεν παίρνω φάρμακα, δεν έχω πάει σε ψυχολόγο (κακως)
    Ένοιωθα ότι κάτι δεν πάει καλά με το στομάχι μου αλλα φοβόμουν τη γαστροσκόπηση.
    Τελικά πήγα και μου διεγνώσανε διαφραγματοκοίλη.
    Μέρος του στομάχου έχει ανέβει πάνω από το διάφραγμα και με πιέζει εσωτερικά.
    Αν και δεν έχω ξεκαθαρίσει αν αυτό είναι που προκαλεί το πρόβλημα σίγουρα το επιδεινώνει.

    Αν πραγματικά νοιώθεις πρόβλημα στο στομάχι σου πήγαινε τσέκαρέ το.
    Η γαστροσκόπηση είναι ακύνδυνη και ανώδυνη, δεν θα καταλάβεις τίποτα.

    Δημήτρης

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    28
    ευχαριστω για το μηνυμα Δημητρη..κ εγω αυτο σκεφτομαι να κανω αλλα φοβαμαι πολυ μην παθω καμια κριση πανω στη γαστροσκοπηση...ποσα λεπτα κραταει?η γαστρεντερολογος ειπε θα μου κανει και μια ηρεμιστικη και τωρα το φοβαμαι κ αυτο..τι ειδους ηρεμιστικη..αμα διαρκει λιγο θα κανω τη καρδια μου πετρα και θα παω!! σου ευχομαι περαστικα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δύσπνοια και αρρωστοφοβία
    By Sehrazat in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 34
    Last Post: 30-11-2018, 11:35
  2. ξαφνικη δυσπνοια
    By adonistsav in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-06-2011, 15:08
  3. Δύσπνοια, υποφέρω!
    By Cat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-03-2011, 13:15
  4. Δύσπνοια - αρρυθμίες
    By -despinak- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 13-10-2010, 14:07
  5. δυσπνοια και αλλα.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 25-08-2010, 21:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •