Αποδιοργανωση της σκεψης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619

    Αποδιοργανωση της σκεψης

    Ενας γνωστος μου εμφανιζει αυτο το θετικο συμπτωμα της σχιζοφρενειας, το οποιο εμφανιζεται απο τα πρωτα και καλυτερα στα απαραιτητα για τη διαγνωση της σχιζοφρενειας.
    Οποτε μιλαει, τα λογια του δεν εχουν ειρμο, πηδαει απο το ενα θεμα στο αλλο, ψαχνεις να βρεις πως του ηρθανε στο μυαλο αυτα που λεει και απο που κλπ. Το χειροτερο, και ειναι μαλλον αυτονοητο, ειναι οτι δεν το καταλαβαινει, και οσο και αν του το εχουν επισημανει, ειναι πολυ μακρια απο το να το συνειδητοποιησει.
    Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις? Ειναι συμπτωμα απο τα συμπτωματα, δηλαδη μπορει να θεωρηθει οτι μπορει πιο κατω στον δρομο να βρισκεται μια υποτροπη? Μπορει να βελτιωθει και πως, ειδικα αν δε γινεται καθολου συνειδητα και αν δεν το καταλαβαινει αφου του το επισημανουν?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Eπισης εχει ιδεες αναφορας, νομιζει οτι λενε για αυτον χωρις να λεει καποιος κατι. Αυτο που εντασσεται, στις παραισθησεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    η αποδιοργανωση ειναι αρνητικο συμπτωμα.

    μηπως του περασει οταν ελαττωθουν λιγο τα φαρμακα ;

    δε ξερω..

    Quote Originally Posted by elafi View Post
    Ενας γνωστος μου εμφανιζει αυτο το θετικο συμπτωμα της σχιζοφρενειας, το οποιο εμφανιζεται απο τα πρωτα και καλυτερα στα απαραιτητα για τη διαγνωση της σχιζοφρενειας.
    Οποτε μιλαει, τα λογια του δεν εχουν ειρμο, πηδαει απο το ενα θεμα στο αλλο, ψαχνεις να βρεις πως του ηρθανε στο μυαλο αυτα που λεει και απο που κλπ. Το χειροτερο, και ειναι μαλλον αυτονοητο, ειναι οτι δεν το καταλαβαινει, και οσο και αν του το εχουν επισημανει, ειναι πολυ μακρια απο το να το συνειδητοποιησει.
    Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις? Ειναι συμπτωμα απο τα συμπτωματα, δηλαδη μπορει να θεωρηθει οτι μπορει πιο κατω στον δρομο να βρισκεται μια υποτροπη? Μπορει να βελτιωθει και πως, ειδικα αν δε γινεται καθολου συνειδητα και αν δεν το καταλαβαινει αφου του το επισημανουν?
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    H αποδιοργανωση ειναι σαφως θετικο συμπτωμα. Εγω σκεφτομουνα οτι μαλλον χρειαζεται φαρμακα σε αυτη τη φαση. Το αντιθετο δηλαδη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    H αποδιοργανωση ειναι σαφως θετικο συμπτωμα. Εγω σκεφτομουνα οτι μαλλον χρειαζεται φαρμακα σε αυτη τη φαση. Το αντιθετο δηλαδη.



    Η αποδιοργάνωση είναι θετικό σύμπτωμα και είναι πολύ "ζόρικο" όταν υπάρχει (επίσης υπάρχει και σε φάση "μανίας" στην διπολική). Έχω δει να υφίσταται σε πολύ έντονο βαθμό σε κάποια άτομα αλλά μετά από την φαρμακευτική αγωγή να μειώνεται αρκετά εώς τελείως. Δυστυχώς δεν γνωρίζω άλλη λύση γι'αυτές τις περιπτώσεις.

Similar Threads

  1. Μεταβίβαση σκέψης
    By niah in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 12-05-2011, 23:04
  2. Η δύναμη της σκέψης και ο Θεός.
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-11-2010, 03:04
  3. η δυναμη της σκεψης μας
    By selas-selas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 29-09-2010, 19:55
  4. Υγιής τροπος σκέψης
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-05-2006, 22:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •