Θρησκευτικά και πνευματικά θέματα στην Ψυχιατρική Διάγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619

    Θρησκευτικά και πνευματικά θέματα στην Ψυχιατρική Διάγνωση

    Ενα βιβλιο που βρηκα στο διαδικτυο πανω σε ενα θεμα που ειχα υποψη μου καιρο, ελπιζω να μη θεωρηθει εμμεση διαφημιση του site, αλλωστε μπορει κανεις να βρει το βιβλιο και απο αλλες πηγες αν ψαξει λιγο στο google, ειναι αυτο:

    http://www.amazon.com/Religious-Spir...6977451&sr=1-1

    Τα θρησκευτικα και πνευματικα θεματα αναμενεται να συμπεριληφθουν στο DSM-V, το κυριο διαγνωστικο εργαλειο για τις ψυχικες παθησεις σημερα. Στη δε διαμορφωση του συγκεκριμενου θεματος συμμετειχε ενεργα ενας ψυχολογος που ειχε ο ιδιος ψυχωτικη εμπειρια, και για τον οποιον αυτη, κατα τον ιδιο, ηταν κατι σαν σαμανιστικη εμπειρια που προηγηθηκε/σηματοδοτησε και την επιλογη του και εισοδο του στο επαγγελμα του ψυχολογου. Οσο ενδιαφερον και αν ακουγεται αυτο, δυστυχως δε θυμαμαι το ονομα του συγκεκριμενου ατομου, αλλα αν το βρω θα το παραθεσω.
    Last edited by elafi; 17-06-2011 at 08:33.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    To ονομα του ειναι David Lukoff, τα υπολοιπα τα αφηνω στην αναζητηση σας στο google.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ενδιαφερον θεμα! κ πολυ ενδιαφερον θεμα ειναι νομιζω η σχεση εγκεφαλικων λειτουργιων κ συνειδησης!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ενδιαφερον θεμα! κ πολυ ενδιαφερον θεμα ειναι νομιζω η σχεση εγκεφαλικων λειτουργιων κ συνειδησης!


    Αυτό επίσης είναι ένα ακόμα βιβλίο από ένα ψυχολόγο που πέρασε ψύχωση και γράφει μια δική του εκδοχή για το τι είναι ψύχωση (που από ότι κατάλαβα έχει κάποιες μεταφυσικές προεκτάσεις, δεν το έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά θέλω)

    http://www.amazon.com/Schizophrenia-...8357691&sr=8-2

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    πετραν, του εριξα μια ματια του βιβλιου που προτεινεις κ μου φανηκε πολυ ενδιαφερον! θα το εχω στα υπ οψιν μου! ουφ! καπου πρεπει να σημειωνω τα ενδιαφεροντα βιβλια, γιατι μετα τα ξεχναω! :p
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Similar Threads

  1. Που θα παω για διαγνωση;
    By DeganDer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2011, 21:09
  2. διάγνωση ιψδ
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 08:44
  3. Εκφασισμός στην ψυχιατρική δια χειρός Σαρκοζί
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 17-12-2008, 23:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •