Ο κόσμος δεν ξέρει να αγαπά..Γιατί?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Ο κόσμος δεν ξέρει να αγαπά..Γιατί?

    Παιδιά καλησπέρα,

    διάβαζα κάποια θέματα εδώ που μου θυμίζουν και την δική μου ζωή και άσχημη αντιμετώπιση από τους ανθρώπους(οικογένεια,σχέσε ις,φίλους,γνωστούς).Ας πάρω συγκεκριμένα την οικογένεια και πιο ειδικά τους γονείς μας. Μα είναι δυνατόν ρε παιδιά να μην μπορούμε να παίρνουμε αγάπη χωρίς να είναι σκληρός ο τρόπος των γονιών μας...μα είναι δυνατόν να μην έχουν την διάθεση να μας γνωρίσουν και να καταλάβουν την ευαισθησία μας και να προσπαθήσουν να μην μας απομακρύνουν? Είναι απαράδεκτο!!! Το βλέπω παντού πρώτα από το δικό μου σπίτι και ύστερα εδώ σε κάποιους από εσάς..Μας γέννησαν,είμαστε παιδιά τους γιατί αυτό?Χρειάζεται να μας μειώνουν? Να μας λένε ενώ μας βλέπουν να κλαίμε "έλα μωρέ τπτ δεν έχεις,καλά μου φαίνεσαι" έτσι απλά? Πχ να έχω φτάσει στο τσακ να δώσω τέλος στη ζωή μου πριν από κάποια χρόνια και η μητέρα μου να μην κάνει τπτ ενώ γνώριζε? Ότι και να κάνω να μην είναι ποτέ αρκετό? Να είμαι μια ζωή η αχάριστη,το παλιοθύλικο και πάντα να με βγάζουν λάθος? Να πηγαίνω στον ψυχολόγο και μια φορά να μην ρωτήσει πως πάω? Να με έχουν κακοποιήση σεξουαλικά επί 3 χρόνια και σαν να μην συμβαίνει τπτ? ΕΛΕΟΣ!!!
    Ο κόσμος δεν ξέρει να δίνει αγάπη και φροντίδα και με λυπεί τρομερά..είμαστε μόνοι!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Φυσικά και ξέρει. Όχι όμως όλος ο κόσμος, πάντως εγώ πιστεύω στους ανθρώπους παρότι μεγάλωσα δύσκολα. Πιστεύω πως έχουμε μέσα μας τη δυνατότητα και για την ελευθερία, και για την ομορφιά, και για την τρυφεράδα, και για αλλαγή και για ανατροπές.
    Ναι δυστυχώς χριστίνα, θα βρεθούν και άνθρωποι που θα σε πονέσουν και μάλιστα αναίτια. Όμως θα βρεθούν κι οι άλλοι, αυτοί που θα δουν βαθύτερα, που θα καταλάβουν...πόσο είναι αγωνιώδες να συνυπάρχεις με πλάσματα που δεν έχεις τίποτε κοινό όσο κι αν το πεθυμάς.
    Σιγά λοιπόν μη δώσεις τέλος στην υπέροχη ζωή, στις τόσες ευκαιρίες να δεις, να τραγουδήσεις, να ταξιδέψεις, να χορέψεις, να ερωτευτείς, να αγγίξεις δέρματα, πρόσωπα, χέρια, να χαιδέψεις ζώα, να κοιτάξεις μέσα στα μάτια των πλασμάτων και να ρουφήξεις τη ζεστασιά τους, να τη νιώσεις να σου μαλακώνει τα σωθικά. Καθόλου μόνοι, ψάξε γύρω σου, ό,τι θέλεις υπάρχει εκεί. Θα το βρεις. Όταν θα μπορέσεις να κοιτάξεις πέρα από τον πόνο.



    Αυτό ήταν το ρομαντικό κομμάτι μου. Τώρα το άλλο.


    Όσοι σε πονάνε, πες τους να παν να γαμηθούνε. Αν δεν πάνε, ούτε να γαμιούνται δεν ξέρουν καλά καλά, και συ κάθεσαι και χολοσκάς για αναίσθητα γομάρια.
    Και να θυμάσαι και το άλλο. Όχι, όποια σε γεννήσει δε σημαίνει ότι είναι μητέρα σου. Όσο παράδοξο κι αν ακούγεται. Μητέρα σου είναι οτιδήποτε σε τρέφει. Μπορεί να είναι άνθρωπος, μπορεί να είναι τέχνη, μπορεί να είναι λόγος, μπορεί να είναι μουσική, μπορεί να είναι θάλασσα ή βουνό, ψάξε να βρεις σε ποιο έδαφος και σε ποιον αέρα δε δυσκολεύεσαι να αναπνέεις και να γέρνεις το κορμάκι σου να κοιμάσαι.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Χριστινιώωωωωωωω!!!!
    δεν είμαι σίγουρη αν αυτό που περιγράφεις έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι γονείς δεν ήξεραν να αγαπούν...έχω την αντίληψη ότι συνολικά ένας μέσος έλληνας γονιός,είναι σα να μην το έχει ρε παιδί μου..αν κάτσουμε και καλοσκεφτούμε τις οικογένειες και τους γονείς των γονιών μας θα μπορέσουμε να αιτιολογήσουμε πολλά πράγματα.Νομίζω ότι πραγματικά οι γονείς μας, είχαν τόσα άλυτα ψυχολογικά προβλήματα μέσα τους (χωρίς φυσικά να έχουν την επίγνωση) που και οι ίδιοι με τους εαυτούς τους πρέπει να υπέφεραν..πως είναι δυαντόν αυτοί οι άνθρωποι να μπορούν να στηρίξουν.Είμαι 28 χρονών και όταν σκέφτομαι πως φερόταν η μάνα μου όταν ήμουν μικρή με πιάνουν τα κλάμματα..και δεν είχε κάποια ψυχική διαταραχή (διεγνωσμένη τουλάχιστον!!)..και ούτε πιστεύω ότι δεν αγαπούσε αυτή η γυναίκα.Είχε όμως τόσα άλυτα θέματα μέσα της και ήταν τόσο ακατέργαστη η ψυχή της που αυτό επισκίαζε τον τρόπο με τον οποίο εξέφραζε την αγάπη της.Μήπως θες να μιλήσεις περισσότερο για την σεξουαλική κακοποίηση που ανέφερες και τον τρόπο αντιμετώπισης της μητέρας σου?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Rain&Wind έχεις πλάκα!:) Αυτό κάνω..με εκφράζει η μουσική και ασχολούμαι από μικρή..είναι η μικρή και ζεστή φωλίτσα μου! και εσύ Void σε βρίσκω σωστή και τα καταλαβαίνω αλλά μέχρι ένα όριο..Δεν μπορώ να δικαιολογήσω τους γονείς για μια ζωή. Όσο ζουν έχουν την ευκαιρία να "δουν" και να "αναγνωρίσουν". Ο πατέρας μου παίθανε όταν ήμουν 9..είχα να τον δω από τα 4 που ήρθα Ελλάδα. Από τα 7 μέναμε με τον τότε σύντροφο της μητέρα μου και στα 9 ξεκίνησε να ασελγεί πάνω μου για 3 χρόνια με διάφορους τρόπους. Τα πάντα άλλαξαν..ενώ ήμουν άριστη μαθήτρια του 10 από τότε έχασα την συγκεντρωσή μου και πάτωνα. Κανένας δεν κατάλαβε τπτ μόνο η γιαγιά μου που κανένας δεν άκουγε ούτε έβλεπε. Δεν μπορούσα να πω τπτ σε κανέναν ένιωθα απειλή και φοβο. Το έμαθαν οι πάντες πριν από 4 χρόνια και τπτ...δεν άλλαξε τπτ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    λυπάμαι πολύ γι'αυτό που σου συνέβη..εννοείται ότι δεν αναφερόμουν σε κάτι τέτοιο..αυτό που περιγράφεις είναι πολύ χοντρό.Η μητέρα σου πως αντέδρασε όταν το έμαθε?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Πήγε σε ψυχολόγο για λίγο αλλά δεν ξέρω αν ήταν καθαρά αυτός ο λόγος και της στάθηκα. Μια φορά με κάλεσε να πάω και πήγα. Εκεί έβαλε τα κλάμματα και μου ζήτησε συγνώμη και της είπα οτί δεν την κατηγόρησα ποτέ και μετά τπτ...δεν έγινε τπτ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Πήγε σε ψυχολόγο για λίγο αλλά δεν ξέρω αν ήταν καθαρά αυτός ο λόγος και της στάθηκα. Μια φορά με κάλεσε να πάω και πήγα. Εκεί έβαλε τα κλάμματα και μου ζήτησε συγνώμη και της είπα οτί δεν την κατηγόρησα ποτέ και μετά τπτ...δεν έγινε τπτ
    απ'οτι φαίνεται όμως και με το δίκιο σου, την κατηγορείς.Γιατί εδώ που τα λέμε, αυτή ήταν η μάνα που έπρεπε να προστατεύσει το παιδί της..γιατί να της δώσεις συγχωροχάρτι έτσι απλά?φαντάζομαι δεν παραμένει με τον ίδιο άντρα έτσι?έχεις σκεφτεί να ξαναπάς σε ψυχολόγο μαζί της?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    προσωπικα θα μπορουσα να αγαπησω ΟΛΟ το κοσμο, και πολλες φορες οταν ειμαι στις καλες μου νιωθω να το κανω. οταν ομως βλεπω οτι το αποτελεσμα δεν ειναι καλο, και δε παιρνω την αγαπη που δινω πισω, απογοητευομαι και γυρναω στο αλλο ακρο. εξαλλου λενε πως μονο μια λεπτη κλωστη χωριζει την αγαπη απ'το μισος. ειναι πολυ ευκολο απ'το ενα να πας στο αλλο. ειδικα για μενα που μπορω να αγαπησω και να μισησω καποιο ατομο μεσα σε μια στιγμη. οσον αφορα τους γονεις μας ομως, το ειπα κι εχθες, οτι δεν τους επιλεγουμε, ουτε αυτοι μας επιλεγουν. ουσιαστικα ειμαστε τα λαθοι τους! κι εννοειται οταν ξεφυγουμε πολυ και δεν γινουμε αυτο που θελουν, δε μας αγαπανε, δε μας στηριζουν, δε θελουν να ειμαστε καν παιδια τους. σ'αυτη τη κατηγορια των μαυρων προβατων της οικογενειας ανηκω κι εγω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Void δεν θέλω πλέον..είχα προσπαθήσει να της μιλήσω οτί δλδ θα ήθελα η σχέση μου με εκείνη να ήταν σχέση πιο στενή και να μπορούμε να κουβεντιάζουμε, εκείνη απάντησε οτί δεν θέλει να είναι φίλη μου γτ πρέπει να κρατά την στάση του γονέα..με έχει πικράνει πολλές φορές. Πάντα με έκρινε άσχημα και με κατηγορούσε για πράγματα που δεν γνώριζε αντί να μου κάνει κουβέντα και το πιο άσχημο? την είχα ακούσει να μιλάει άσχημα για μένα στο τηλ..έτυχε να ακούσω δυστυχώς και μίλαγε σιγά. μου έχει κάνει πολλά...
    ΚΕΝΟ και εγώ έχω πολύ αγάπη μέσα μου αλλά δεν μπορώ να μισήσω και να κρατάω κακίες που θα έπρεπε. Ακομά και για τον κακοποιητή μου δεν νιώθω μίσος και είχα προσπαθήσει πολύ να τον μισήσω γτ με κατέστρεψε αλλά δεν τα κατάφερα...δεν ξέρω γτ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ίσως να είναι τόσο ασήμαντος που δεν του αξίζει ούτε το μίσος. Το έχεις καταγγείλει αυτό το καθίκι;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Όχι δεν τον έχω καταγγείλει γτ θεώρησα οτί ήταν πλέον αργά..μετά από τόσα χρόνια!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Έπρεπε να το κάνεις τότε. Κρίμα είναι όταν μένουν έτσι αυτές οι υποθέσεις και μένουν ατιμώρητοι οι ένοχοι. Και υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Απ' ότι καταλαβαίνω από το όλο θέμα πρέπει να έχεις βιώσει αρκετές άσχημες καταστάσεις. Και 'γω δεν μπορώ να αισθανθώ εύκολα μίσος αν και ορισμένες φορές θυμώνω με τον εαυτό μου.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    το κακο ειναι οτι ολα αυτα χριστινα που βιωνουμε στα παιδικα μας χρονια τα κουβαλαμε σε ολη μας την ζωη!
    δεν φευγουν ποτε απο το υποσυνηδυτο και μας βγαινουν στην καθημερινη μας ζωη με διαφορους τροπους χωρις να το καταλαβαινουμε!
    δεν φτανει που μας καταστρεψαν τα παιδικα μας χρονια αλλα μας δηλητηριαζουν και την υπολοιπη ζωη μας!
    δεν μπορουμε να λειτουργησουμε φυσιολογικα!
    εχουμε τοσες ανασφαλεις,τοσες ενοχες,τοσες τυψεις,που χρειαζεται χρονια ψυχοθεραπειας για να ισοροποισουμε και αν!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by void View Post
    Χριστινιώωωωωωωω!!!!
    δεν είμαι σίγουρη αν αυτό που περιγράφεις έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι γονείς δεν ήξεραν να αγαπούν...έχω την αντίληψη ότι συνολικά ένας μέσος έλληνας γονιός,είναι σα να μην το έχει ρε παιδί μου..αν κάτσουμε και καλοσκεφτούμε τις οικογένειες και τους γονείς των γονιών μας θα μπορέσουμε να αιτιολογήσουμε πολλά πράγματα.Νομίζω ότι πραγματικά οι γονείς μας, είχαν τόσα άλυτα ψυχολογικά προβλήματα μέσα τους (χωρίς φυσικά να έχουν την επίγνωση) που και οι ίδιοι με τους εαυτούς τους πρέπει να υπέφεραν..πως είναι δυαντόν αυτοί οι άνθρωποι να μπορούν να στηρίξουν.Είμαι 28 χρονών και όταν σκέφτομαι πως φερόταν η μάνα μου όταν ήμουν μικρή με πιάνουν τα κλάμματα..και δεν είχε κάποια ψυχική διαταραχή (διεγνωσμένη τουλάχιστον!!)..και ούτε πιστεύω ότι δεν αγαπούσε αυτή η γυναίκα.Είχε όμως τόσα άλυτα θέματα μέσα της και ήταν τόσο ακατέργαστη η ψυχή της που αυτό επισκίαζε τον τρόπο με τον οποίο εξέφραζε την αγάπη της.Μήπως θες να μιλήσεις περισσότερο για την σεξουαλική κακοποίηση που ανέφερες και τον τρόπο αντιμετώπισης της μητέρας σου?
    Νομίζω πως η λέξη "ακατέργαστοι" δίνει την πλήρη περιγραφή του Νεοέλληνα γονιού. Αλλά το ακατέργαστο όσο και αν δεν είναι κακό, συνεχίζει να πονάει..
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Άσε Μαρια έτσι είναι..! Δεν μπορώ να έχω μια ήρεμη και φυσιολογική ζωή. Όλοι γύρω μου μου λένε οτί είμαι νορμάλ και στις σκέψεις και σαν άνθρωπος γενικότερα αλλά εγώ μέσα μου δεν νιώθω. Το κακό είναι οτί όλα αυτά τα χρόνια προσπαθώ συνέχεια αλλά ξέρω οτί θα πρέπει να αποδεχτώ μερικά πράγματα και ίσως αν παίξω λίγο θέατρο οτί είμαι καλά και γεμάτη μέσα μου μέχρι να πεθάνω?δεν ξέρω...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ο άνδρας που αγαπά....
    By Betty- in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 11-03-2011, 16:22
  2. FANAPT-Το ξερει κανεις?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 12-01-2011, 19:42
  3. Replies: 10
    Last Post: 08-12-2010, 12:17
  4. ποιος ξερει?
    By mr.blond in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 01-09-2010, 12:17
  5. Ξέρει κανείς το Celius;
    By dimm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-09-2009, 18:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •