Ασυγκράτητα νεύρα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100

    Ασυγκράτητα νεύρα!

    Παλιότερα δεν εξέφραζα ιδιαίτερα τον θυμό μου απέναντι στον οποιονδήποτε...
    Κυρίως από φόβο...μην με πουν κακό παιδί,μην μπλέξω σε καυγάδες,μην,μην,μην........
    Μέσα από διάφορες καταστάσεις έκανα 180 μοίρες στροφή και άρχισα να εκφράζω περισσότερο τα συναισθήματα μου στους γύρω μου...

    Ας τα πάρω από την αρχή...
    Το προηγούμενο σάββατο είπα στους γονείς μου οτί ήθελα να πάω σε ένα παραλιακό bar μιας γειτονικής πόλης με κάποιους φίλους μου (που τους ήξεραν) και άρχισε να λέει ο πατέρας μου κάτι άκυρα του στυλ τι θα πιείτε εκεί,τζάμπα θα πάτε δεν θα σας αφήσουν να μπείτε κτλ κτλ λες και δεν ήξερε την κατάσταση στην Ελλάδα με τα ανήλικα και το ποτό...εντομεταξύ μου την έσπασε γιατί δεν μου έχει εμπιστοσύνη,έχω ξαναβγει αρκετές φορές και δεν έχω μεθύσει ούτε μια φορά,δεν του έχω δώσει το παραμικρό δικαίωμα να μου κάνει νύξη για το θέμα του ποτού...
    Συνεχίστηκε η συζήτηση και αφού είχε στριμωχτεί από εμένα και από τον αδερφό μου οπού με υποστήριζε μου λέει πάντως εγώ δεν θεωρώ ποιοτηκές τις παρέες που κάνεις με τα τάδε άτομα,τα άλλα άτομα τα θεωρώ ποιό ποιοτικά....εκεί εκνευρίστηκα περισσότερο για τον τρόπο που κρίνει τους φίλους μου αλλά σηκώθηκα και έφυγα γιατί θα είχαμε θύματα αν συνεχιζόταν η κουβέντα...
    Την επόμενη μέρα κατά τις 12 το μεσημέρι που σηκώθηκα έβρεχε και έφυγα από το σπίτι κατά τις 3 για να πάω με τους φίλους μου σε εκείνο το bar...γύρισα κατά τις 9 το βράδυ και δεν μου είπαν τίποτα...νόμιζα οτί είχε λήξει το θέμα εκεί όμως έκανα λάθος...

    Σήμερα καθήσαμε εγώ η μάνα μου και ο πατέρας μου στο μπαλκόνι χαλαρά για συζήτηση...Μιλούσαμε γενικά για το εκπαιδευτικό σύστημα και ήθελα να τους εξηγήσω οτί η οποιαδήποτε αλλαγή στην εκπαίδευση θα αναγνωριστεί μετά από χρόνια αν ήταν θετική η αρνητική και σε μια φάση του συλλογισμού μου τους λέω πως εφόσων η άποψη της κοινωνίας για τα σχολεία είναι οτί τα δημόσια σχολεία είναι μπουρδέλα τα παιδιά πάνε προκατειλημένα στα σχολεία με την αντίληψη οτί πάνε σε μπουρδέλα και οτί όταν αυτά τα παιδιά αργότερα μεγαλώσουν και αντιληφθούν τι τους έχει προσφέρει το σχολείο και σταματήσουν να αναπαράγουν το οτί τα σχολεία είναι μπουρδέλα τότε θα είναι μια αλλαγή στην εκπαίδευση επιτυχημένη και θετική...
    Μόνο που οι γονείς μου κόλλησαν στο οτί υπάρχει η γενική αντίληψη οτί τα σχολεία είναι μπουρδέλα και έβγαλαν αυθέρετα το συμπέρασμα οτί και εγώ είμαι υποστηρικτής αυτής της αντίληψης (όχι οτί δεν είμαι),με ρωτάνε πως δηλαδή είναι ένα παιδί προκατειλημένο απέναντι στο σχολείο και τους λέω λόγο οτί ο κοινωνικός περίγυρος δείχνει συνεχώς πως τα σχολεία είναι μπουρδέλα (και ενώ εγώ αναφερόμουν στον κοινωνικό περίγυρο ενός οποιοδήποτε παιδιού,αυτοί το πήραν προσωπικά το ζήτημα) και μου λένε πως ποτέ τα αδέρφια μου δεν μου είπαν τέτοιο πράγμα...τους απαντάω πως δεν το είπαν ακριβώς έτσι όμως αυτό έδειχναν από τις πράξεις τους αλλά εκτός από αυτό όχι μόνο τα αδέρφια μου αλλά όλος ο κοινωνικός περίγυρος έδειχνε πως τα σχολεία είναι μπουρδέλα....και πετάγεται ο πατέρας μου και μου λέει πως αφού κάνω παρέα με το τάδε άτομο (ένα παιδί από την παρέα μου που δεν θεωρεί ποιοτική και πάει επαλ) λογικό είναι να είμαι επηρεασμένος οτί τα σχολεία είναι μπουρδέλα!!!!
    Νευρίασα άπειρα με αυτό που είπε,με τον τρόπο που σκέφτεται και με τον τρόπο που κρίνει τις παρέες μου και έφυγα κοπανώντας την πόρτα και πετώντας ένα ξεγυρισμένο διαβολόστελμα...


    Και ρωτάω τώρα είναι φυσιολογική αυτή η αντίδραση;
    Ακόμα δεν μου έχουν φύγει τα νεύρα....
    Κάθε φορά που νευριάζω μαζί τους υπόσχομαι στον εαυτό μου πως δεν θα ξαναέχω ουσιαστικές σχέσεις μαζί τους αυτά τα δύο χρόνια και κάθε φορά που μου δίνουν αφορμές μετανιώνω που δεν κάνω τις υποσχέσεις μου πράξεις....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Μια χαρά φυσιολογική μου ακούγεται, ένας νέος διαφώνησε με την κριτική που έκανε ο γονιός του σε μια πτυχή της ζωής του... nothing new there.

    Προσωπική μου άποψη, αν και είναι πιο δύσκολο να την εφαρμόσεις από το να την πεις, λόγω διαφοράς φάσης μεταξύ παιδιών και γονιών, μην παίρνεις τα λόγια τους τοις μετρητοίς. Κράτησε μερικές από τις προθέσεις τους διότι οι περισσότεροι γονείς το καλό των παιδιών τους θέλουν, αλλά ο τρόπος που το εκφράζουν κινείται μεταξύ αυταρχικού και απροσδιόριστα άξεστου. Καταλαβαίνω ότι θυμώνεις αλλά δεν αξίζει, Τσαντίσου λίγο και μετά ξέχασέ το γιατί ο θυμός είναι πολύ έντονο συναίσθημα για να το χαραμίζεις σε τέτοιες καταστάσεις, εκτός και αν το εννοούσες γενικά και απλά τα παίρνεις για λίγο, οπότε no harm done :)

    Εντελώς από περιέργεια, τι χαρακτηριστικά πιστεύεις ότι έχει αυτός ο φίλος σου που κάνουν τους γονείς σου να πιστεύουν ότι δεν είναι "ποιοτικό"; (έλεος δηλαδή, τι κουλό επίθετο χρησιμοποίησαν οι άνθρωποι!)
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ. Στο λέω και γω, που δεν είμαι η μητέρα ή ο πατέρας σου. Και ουσιαστικά στο λένε όλες/οι οι συνομήλικοί σου, έτσι?
    Μπουρδέλα επίσης ήταν και σε γενιές πριν από τη δική σου, και σε γενιές πριν από τη δική μου. Αλλά παράγινε νομίζω το πράγμα και αυτό που μας δείχνει η πραγματικότητα και οι γονείς θυμώνουν (γιατί βάζουν την ηθική κρίση μπροστά από την αλήθεια, και υπάρχει φόβος μέσα στην κρίση τους επίσης) είναι ότι ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ. Όποιος δηλαδή πει ότι αγαπάει το σχολείο όπως αυτό λειτουργεί, έχει θέματα με την πραγματικότητα την ίδια. Ή πιστεύει πως η μόνη δυνατή πραγματικότητα είναι αυτή η οποία ζει. Kαμία έμπνευση, καμία φαντασία, καθόλου παιχνίδι και τα κίνητρα μαλακισμένα, η επαγγελματική ανέλιξη και η εξασφάλιση ενός μισθού, η περηφάνια των γονέων και η μέσω εσού επιβεβαίωση του τάχαμου λειτουργήματος της εκπαίδευσης. Χώροι αποστειρωμένοι από ιδανικά, χώροι νοτισμένοι μούχλα νόησης, τοίχοι που κλείνουν ώρες και χρόνια μέσα τους ανθρώπους, φυλακές συνειδήσεων.

    Αν ήμουν μητέρα σου ή πατέρας σου, θα σου έλεγα μπράβο, γιατί λες την αλήθεια, κι αυτό δείχνει πως ακόμη δεν έχουν καταφέρει να σε κάνουν να την παραποιείς για να τους εξυπηρετείς το οτιδήποτε χρειάζονται. Το σχολείο δε σε μαθαίνει να σκέφτεσαι αυτόνομα, σε καθοδηγεί. Οι διδασκαλίες είναι ξεπουλημένες σε ό,τι θέλουν να σου πλασάρουν οι θεσμοί και αποτυπώνουν της κοινωνίας σου τα απαραίτητα να μάθεις. Τα συμφέροντα προς αποτύπωση, γίνονται κατόπιν αποτυπωμένα συμφέροντα στη σφαίρα του ιδιωτικού, περνάμε από την επίσημη διδασκαλία στην υπάκουη μονάδα.

    Καλά κάνεις και είσαι τόσο κοντά στην αλήθεια. Και αυτοί λάθος κάνουν που προσπαθούν να σου τη διαστρεβλώσουν, καθώς στη συγκεκριμένη, το παιδί τους έχει τη δυνατότητα να μην ψεύδεται στον εαυτό του και στους άλλους και εκείνοι προσπαθούν να το μάθουν να ψεύδεται.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    προφανώς και είναι. αν δεν ήταν δεν θα χρειαζόσουν τόσα φροντιστήρια συμπληρωματικά με το σχολείο. επίσης μια ματιά στα σχολικά βιβλία είναι ένα ακόμα επιχείρημα υπέρ αυτής της άποψης.
    τώρα, δε νομίζω πως οι γονείς σου πιστεύουν κάτι διαφορετικό, απλά ίσως ανησυχούν ότι αν εσύ το πιστεύεις αυτό μπορεί να παρατήσεις την προσπάθεια για τις εξετάσεις κτλ κτλ. δηλάδη ότι θα το απαξιώσεις και μετά θα είσαι αδιάφορη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    @Dissolved

    Αυτή τη στιγμή είμαι σε φάση που πραγματικά δεν θέλω να τους βλέπω μπροστά μου,ειδηκά τον πατέρα μου...
    Τον συγκεκριμένο δεν τον θεωρούν ποιοτικό επειδή πάει επάλ και έχει γράψει τα μαθήματα εκεί που δεν πιάνει μελάνι...(Και καλά κάνει,έχει εξασφαλισμένο μέλλον ο συγκεκριμένος...)


    @Rain Δεν το αναπαράγω απλά,ξέρω και για ποιό λόγο λέω οτί τα σχολεία είναι μπουρδέλα!Έχω ακούσει αρκετά και από τους γονείς μου,τα αδέρφια μου,τους φροντηστές μου,τους φίλους μου και τους γνωστούς μου γενικά,έχω βιώσει και εγώ διάφορες καταστάσεις στο σχολείο και από αυτά έβγαλα τα συμπερασματά μου...
    Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι σάπιο αλλά αναγκαστικά θα περάσω από αυτή την σαπίλα αλλιώς δύσκολα θα κάνω κάτι στην ζωή μου...

    @Claire με τους γονείς μου έχω συζητήσει αρκετές φορές για το μέλλον μου κτλ κτλ...
    Ξέρουν πολύ καλά οτί θα κάτσω να διαβάσω αυτά τα δύο χρόνια οπού μου έχουν μείνει.
    Εγώ ο ίδιος τους ζήτησα να πάω καλοκαιρινά για προετοιμασία για την δευτέρα λυκείου,δεν με πίεσαν αυτοί να πάω...
    Δεν χρειάζονται καμία απόδειξη για να πειστούν οτί τα σχολεία είναι μπουρδέλα,το ξέρουν πολύ καλά,εκπαιδευτικοί είναι και οι δύο...απλά φοβούνται να το παραδεχτούν...

    Α και κάτι άλλο...αδιάφορος όχι αδιάφορη....

Similar Threads

  1. Νεύρα...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 04-07-2010, 15:00
  2. Νεύρα,νεύρα και αλκοόλ
    By mpirakia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 02-02-2010, 16:14
  3. νευρα
    By lina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 14-08-2009, 16:48
  4. ΝΕΥΡΑ
    By kallia13 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 11
    Last Post: 25-07-2007, 20:25
  5. ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑΑΑ...
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 11-10-2006, 16:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •