ΜΠΑΦΟΣ Κ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 125
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΜΠΑΦΟΣ Κ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ....

    Sometimes dreams are better than reality...

    That' s why we close our eyes when we sleep, cry and dream...


    Θα θελα αρχικα να ρωτησω κατα ποσο κανει κακο ο μπαφος αν εχεις ηδη μια ψυχικη ασθενεια?? Αν κ πανω κατω ξερω την απαντηση, οπως κ το οτι μπορει να πυροδοτησει οτιδηποτε κτλ κτλ οποτε δεν θα επικεντρωθω εκει...

    Εχω βαρεθει να ζω σε μια γυαλα.. Σε μια πραγματικοτητα δυσαρεστη, ζοφερη που μονο πονο σου προκαλει κ σε πληγωνει.. Ορισμενες φορες δεν παλευεται κ αλλες φορες λειτουργεις τελειως μηχανικα σαν ρομποτ... εχω βαρεθει να μου επιβαλλουν πραγματα κ να ειμαι αναγκασμενη να ακολουθω τα "πρεπει" κ τα "μη" της κωλοκοινωνιας κ οσων το παιζουν ειδημονες ντεμεκ "για το καλο σου".. κ στην τελικη που ξερουμε ποιο ειναι το καλο του καθενος?? δεν παιζουν κ υποκειμενικοι παραγοντες στη μεση?? κ με ποιο δικαιωμα να παμε να κανουμε κατι καποιον με το ζορι?? η ζωη ειναι του καθενος κ την κανει ο,τι θελει... αμα θες την κανεις τελεια, αμα θες την καταστρεφεις.. it 's up to you...

    Θα θελα να ζω ωρες ωρες σε μια ψευδαισθηση, σε μια ψευτικη πραγματικοτητα που δεν ποναει.. σε κατι αλλιωτικο.. κ το ζω ζησει αυτο ως ενα σημειο.. αλλα παραπερα δεν εχω προχωρησει ακομη... οταν εχεις παρει μονο πονο κ απογοητευση αναγκαστικα θες εστω κατι ψευτικο αλλα κ τοσο αληθινο ταυτοχρονα, αλλιως δεν παλευεσαι κ κινδυνευεις να φουνταρεις...

    Εκανα 3 χρονια μπαφο κ buble κ ημουν μια χαρα... πετυχαινα τα παντα, ημουν μεσα σε ολα... η τελειομανια κ η επιδιωξη της εξασφαλισης του ελεγχου δεν ελειπαν... χτες ξαναζησα την εμπειρια κ δεν συγκρινεται με τιποτα.. εχω βαρεθει να ζω σε μια γυαλα.. ισως ειναι κραυγη διαμαρτυριας κ απογνωσης, ισως ειναι κ το ιδανιτκοτερο, δεν ξερω, ισως ειναι κ τροπος αντιληψης κ ζωης.... ας μην κατακρινουμε τα παντα... προσωπικα αν κ εχω κανει με ουσιες κ ειμαι εξαρτημενη 5 χρονια κ απο αγχολυτικα κ γουσταρω δεν με θεωρω τζανκι, δεν εχω παει στα σκληρα, αν κ θα θελα εστω να δοκιμασω... αλλα ειναι αυτα τα "κωλοπρεπει" που σου βαζουν υποσυνειδητα κολαρο στο λαιμο κ σε κατευθυνουν εκει που θελουν αυτοι.... κ δεν μπορω την επιβολη καθολου.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    η πραγματικοτητα ειναι ασχημη αλλα εχει κ τα ωραια της ετσι πρεπει να τη ζεις,κκατα τη γνωμη μου ο μπαφος δεν ειναι κατι κακο κ σιγουρα καλυτερο απο το κοινο τσιγαρο αν κ δεν εχω κανει ποτε περα απο μια δυο φορες που δοκιμασα κ απλα κοιμηθηκα ειναι κατι φυσικο αν σε χαλαρωνει γιατι οχι αλλα οποιαδηποτε χημεια.....τι να πω εχω δει πολλους κατεστραμενους ανθρωπους απο αυτα ειναι αναλογως το πως θες να καταληξεις,δεν ξερω τι να σου πω γιατι δεν εχω περασει κ τις καλυτερες καταστασεις μ'αυτα κ ισως δεν ειμαι η καταλληλη απλα προσεχε μη κανεις κακο σε σενα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ρε συ με μια δυο φορες δεν παιζει να ενιωσες κ τιποτα εξαρταται κ ποσα τσιγαρα ηπιες!!

    συμφωνω οτι ειναι καλυτερο απο τα κοινα τσιγαρα που απλως τα κανεις ετσι για να πεις οτι κανεις κ κατι, αλλα ειναι μια μαλακια κ μιση, αφου δεν σε φτιαχνουν, αλλα η αισθηση του μπαφου ειναι τελειως διαφορετικη!!

    κ δεν κανει κακο, υπαρχουν πιο σκληρα που οκ μπορει να κανουν κ κακο, αλλα αυτο ειναι χορταρακι, δεν ειναι καν χημεια, οπως τα ψυχοdrugs ακομη κ τα αγχολυτικα που τα παιρνεις για μαστουρα καλα ειναι δεν λεω αλλα ειναι 100% χημικα κ εχεις στερητικα αμα τα κοψεις..

    παντως 3 χρονια που εκανα μπαφο κ buble μια χαρα ημουνα, απο τοτε που τα κοψα ολα στραβωσαν, πιστευω σε βοηθανε να γινεσαι καλυτερος κ να πετυχαινεις πραγματα !! αλλα ειναι πολυ soft αυτα, θελω να δοκιμασω κ αλλες εμπειριες!!

    εσυ με τις 2-3 φορες πως ενιωσες??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Για καθίστε ρε παιδιά, και το κώνειο και τα μανιτάρια απευθείας από την φύση έρχονται! Τί σημαίνει αυτό; Ποιές είναι οι επιπτώσεις των μαλακών και των σκληρών ναρκωτικών ξέρουμε ή τις αμφισβητούμε και αυτές όπως του τσιγάρου; Εξαρτησιογόνες ουσίες δεν είναι; Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να ελέγξει την χρήση και τις παρενέργειες. Γνωρίζετε ότι η χρήση τους σχετίζεται με την ενδοοικογενιακή βία, την αντικοινωνική συμπεριφορά (εδώ κολλάει το αντικοινωνικός και όχι στην εσωστρέφεια) και την επικίνδυνη οδήγηση με ότι αυτό συνεπάγεται;

    Δεν ξέρω κατά πόσο κάποιος μπορεί να πίνει "υπεύθυνα" όπως θα έπινε δύο ποτηράκια αλκοόλ και δεν νομίζω ότι οι επιπτώσεις στον οργανισμό είναι αντίστοιχες...

    Τα κωλοπρέπει είναι η "απαγόρευση"; Διαφωνώ με την παράνομη διακίνηση (το παράνομο αυξάνει την επικινδυνότητα των ουσιών) αλλά δεν νομίζω ότι η άνευ όρων νομιμοποίηση (και δεν μιλώ για κατηγοριοποίηση μαλακών και σκληρών) είναι η λύση. Επίσης και με το εθελοντικό καθεστώς απεξάρτησης (το οποίο είναι και ανύπαρκτο)...
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μακροπρόθεσμα, καίει λίγο τον εγκέφαλο. βέβαια ο εγκέφαλος είναι δικός σου για να τον κάνεις ό,τι θες.
    παλιότερα ήμουν κι εγώ υπερ της ελεύθερης διακίνησης όλων των ναρκωτικών, για να ελέγχονται οι ποιότητες και να μην είναι τόσο ακριβά. τώρα δεν είμαι και τόσο σίγουρη αν και αυτό θα έχει αποτέλεσμα.

    δεν ξέρω αν έχετε δει, ενα αρθράκι που δείχνει συσκευασίες παλιών φαρμάκων, τα περισσότερα ήταν σταγόνες και καραμέλες κοκαίνης, μορφίνης και κάτι τέτοια, με σκοπό το well being. όντως ήταν τόσο διαδεδομένα? μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    εγω 2 φορες να χω πιει δεν ειμαι υπερ γενικος σε κατι που σε κανει να εξαρτιεσαι απλα εχω ζησε πολλες καταστασεις ο αντρας μου επερνε πρεζες κ μαλακιες τωρα κανει μονο χασισι κ τον ηρεμει δεν με νοιαζει εχω διαβασει πολλα περι ινδικης καναβης κ πραγμαικα το αλκοολ το τσιγαρο κ πολλα φαρμακα ειναι πολυ χειροτερα ο λογος που στην ελλαδα κ σε αλλες χωρες δεν νομιμοποιειτε ειναι καθαρα περι συμφεροντων καποιον κρατων τελος παντων καλο ειναι βεβαια να αποφευγονται ολα αλλα.......παντος τα ψυχοφαρμακα νομιζω κανουν περισσοτερο κακο κ καψιμο εγκεφαλου απο οτι το χασις....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ram συμφωνω ετσι ειναι οπως τα λες! δεν νομιμοποιειται οπως σε αλλες χωρες γιατι παιζουν πολλα συμφεροντα στη μεση κ ειναι πολυ πιο soft κ καλο για τον οργανισμο απο τα ψυχοdrugs που ειναι σκετη χημεια κ καινε περισσοτερο τον εγκεφαλο απο το απλο χορτο που κ σε ηρεμει κ σε φτιαχνει... οκ το μαυρο δεν ειναι τοσο ακριβο, αλλα σε σχεση με αλλες εξαρτησιογονες ουσιες κ ναρκωτικα ειναι πανακριβες (εχω ακουσει υπερβολικες τιμες για κοκα κ εχω φρικαρει) κ λογω παρανομης διακινησης ειναι πολλες φορες κακης ποιοτητας κ ενω το παιρνεις για αλλο σκοπο μπορει τελικα να χαλαστεις χειροτερα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by claire View Post
    δεν ξέρω αν έχετε δει, ενα αρθράκι που δείχνει συσκευασίες παλιών φαρμάκων, τα περισσότερα ήταν σταγόνες και καραμέλες κοκαίνης, μορφίνης και κάτι τέτοια, με σκοπό το well being. όντως ήταν τόσο διαδεδομένα? μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει?
    εχω διαβασει πολλα στο νετ και πραγματι ετσι ειναι!! τα περισσοτερα ναρκωτικα κ δη τα χημικα-συνθετικα αρχικα χρησιμοποιηθηκαν για ιατρικους καθαρα σκοπους κ πραγματι βοηθουσαν σε πολλες ασθενειες κ πιστευω αν κ τωρα χρησιμοποιουνταν θα ειχαν εξισου ευεργετικα αποτελεσματα!!!

    ηταν πραγματι πολυ διαδεδομενα, ποιος δεν γνωριζει την περιφημη sandoze οταν πρωτοεβγαλε το lsd τι εγινε?? κ για τι σκοπους χρησιμοποιηθηκε?? κ ακομη εχω διαβασει οτι το lsd χρησιμοποιουνταν για τη θεραπεια ψυχωσεων κ σε κλινικες στην αμερικη ακομα εφαρμοζεται πειραματικα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    εγω μια φορα σαλεψα απτον μπαφο...με ειχε πιασει φρικη και νομιζα οτι πεθαινα και αυτο ειχε συνεχεια για 2 μηνες αλλα κατα τα αλλα ειναι γαματο το χορτο το ατιμο σου προκαλει μυοχαλαση σου προκαλει ευφορια δεν νιαζεσαι για τιποτα και δν ειναι και εθιστικο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Νομίζω ότι η επίδρασή του είναι να μεγενθύνει αυτό που αισθάνεσαι τη στιγμή που πίνεις. Αν εχεις καλή διάθεση θα γίνει καλύτερη. Αν ομως εχεις άγχος θα τα....δεις όλα.
    Lacry ελπιζω οι νεες εμπειρίες που αναζητάς να μην εχουν να κάνουν με ναρκωτικά.φιλικά

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    43
    lacry kai ego to idio epada idela leei na imoun pio synkentromenos kai tetoia ap to kairo pou to kopsa apto kako sto xeirotero kai diskoleyomai na to xanaexiso to atimo giati

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εγώ μια φορά έκανα και δεν ένιωσα τίποτα. Όταν λέμε μπάφος εννοούμε χασίς; γιατί είμαι και λίγο άσχετη. Δεν είναι άμεσα επικίνδυνο για την υγεία αλλά όταν συνδυάζεται με ψυχοφάρμακα νομίζω είναι χειρότερα. Λες ότι δεν σ' αρέσει η επιβολή, ούτε και μένα. Σ' αρέσει να εξαρτάσαι όμως από ναρκωτικά μαλακά ή σκληρά δεν έχει σημασία. Και αυτό μια μορφή τυραννίας είναι. Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου και προς Θεού...μην δοκιμάσεις τίποτα πιο βαρύ...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Gypsy Cello ναι, μπαφος κ μαυρο οταν λεμε η χορτο ειναι το χασις!! ρε συ με μια φορα τι να καταλαβεις, πρεπει να κανεις αρκετες φορες για να εχεις αποτελεσμα κ εξαρταται κ ποσα τσιγαρα ηπιες κ σε τι φαση ησουν ηδη, γιατι αυτο την ηδη ψυχολογικη σου κατασταση την κανει ακομη καλυτερη αμα ειναι ηδη ανεβασμενη αλλα αμα εισαι αγχωμενη η στενοχωρημενη ενδεχεται να σε κανει χειροτερα!!

    Εγω παντως το προτιμω κ σε φτιαχνει το ατιμο ρε συ ειτε θα μου φερει απαθεια ειτε ευφορια ειτε κ τα 2 μαζι !!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Θυμάμαι που το μοιραστήκαμε στα 3 και μου είπανε κιόλας ότι είναι "γύφτικο"!! χεχε!! Ωραίες εποχές!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    "Γυφτικο" ?? χεχεχεχ!!! κ το μοιραστηκατε κ στα 3?? :)

    Τι ηλικια ησουν τοτε?? Σχολειο, κοπανες, μπαφοι κ ετσι??

    Αχ ρε συ τι μου θυμισες τωρα!! Εγω 3 χρονια στο λυκειο εκανα κ ητανε γαματα κοπανες, καφριλες κ ετσι, ειναι στιγμες που θελω να ξαναγυρισω σ αυτες τις εμπειριες ασε εμεις τυχαινε φορες κ 8 ατομα να γυρναει το τσιγαρο απο τζουρα σε τζουρα!!!!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ασθενειες και διατροφη!!
    By Adzik in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 86
    Last Post: 26-12-2016, 22:33
  2. Συντάξεις κ ψυχικές ασθένειες
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 8
    Last Post: 02-06-2011, 15:13
  3. Γιατρευονται οι ψυχικες ασθενειες..?
    By talikiller in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-09-2010, 16:06
  4. Υποστηρίζω τους συνανθρώπους μου με ψυχικές ασθένειες!!!
    By papg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 30-05-2010, 23:23
  5. θεραπευονται με αυτον τον τροπο οι ψυχικες ασθενειες?
    By oneiropagida in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 12
    Last Post: 15-04-2010, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •