ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ:ΕΙΝΑΙ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1

    ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ:ΕΙΝΑΙ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ;;

    Γειά σας! μολις ανακάλυψα αυτό το φορουμ και σκέφτηκα να εξομολογηθώ για πρώτη φορα αυτό που με βασανίζει εδώ και καιρό. έλπίζω να καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ..
    Λοιπόν, απο πολύ μικρή έχω την εξής συνήθεια. φτιάχνω με το μυαλό μου ιστορίες, δηλ. φαντάζομαι ότι έχω μια ζωη διαφορετική από την πραγματική, πλάθω ιστορίες. το πρόβλημα όμως δεν είναι ότι το κάνω αυτό. ξέρω πως όλοι λιγο ή πολύ το κάνουμε. το πρόβλημα είναι πως εγώ το κάνω ΠΟΛΥ! προτιμώ να \"ονειρεύομαι\" αντι να βγαίνω με την παρέα μου, αντί να διαβάζω, και γενικά προτιμώ τη φαντάσία μου από το να ζω! ακόμα κι όταν είμαι με άλλους πιάνω τον εαυτό μου να ονειρεύεται\"με αυτό τον τρόπο. το απότέλεσμα; οι περισσότερες αναμνήσεις της 25χρονης ζωής μου να βρίσκονται στη...φαντασία μου!!
    Μήπως είναι σύμπτωμα σχιζοφρένειας; τι να κάνω; έχω προσπαθήσει πολλές φορές να σταματήσω μα αισθάνομαι σα να μου αφαιρεί κάποιος το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    κι αν προσπαθούσες να κάνεις ιστορίες της φαντασίας σου με τα όνειρά σου, και τις έκανες ΓΡΑΠΤΩΣ;
    Μήπως έτσι έφτιαχνες διηγήματα ή μυθιστόρημα, και θα μπορούσες να τις ζήσεις στο χαρτί, ενώ με τον έξω κόσμο θα μπορούσες και να μεταφέρεις αυτές τις ιστορίες σου, και να γίνεται ένα θέμα συζήτησης;
    όταν είμουν μικρή, αυτό το έκανα, κι έφτιαχνα ιστορίες...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    πολυ καλη η προταση απο την \'\'τη ποτε\'\' Κοιτα οι ψυχωσικες διαταραχες εχουν μια συγκεκριμενη σημειολογια,περαν των μυθοπλασιων που δημιουργεις υπαρχει κατι αλλο;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    24
    Δε βλέπω κάποια σχιζοφρένεια να σε περιβάλλει LETA.. Μόνο θέληση για πράγματα και ζωή.. και προφανώς μια μικρή αναμονή στο να βρεθεί ο άνθρωπος που η ενέργειά του θα σου δώσει ώθηση για τα πράγματα αυτά... :)..

    Έχε μόνο τα μάτια σου ανοιχτά και μίλα για τα όνειρά σου.. Κάποιος εκεί έξω σκέφτεται τα ίδια μ εσένα..:)...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    συμφωνω με heaven, δεν υπαρχει καμια σχιζοφρενεια σε αυτο. αληθεια, διηγείσαι ποτε σε αλλους τα περιστατικα/τη ζωη που εσυ εχεις πλασει σαν να εχουν συμβει? αν ναι, προσεχε μην μπερδευτεις και λες αλλ\'αντ\'αλλων στον καθενα! :-)

    προσπαθησε απλα να ζησεις στ\'αληθεια οσα θες και ειναι εφικτα και μην κλεινεσαι στο σπιτι, γιατι πραγματι υπαρχουν ανθρωποι και καταστασεις που θα σου δωσουν μεγαλη ικανοποιηση και ωθηση. στο μεταξυ η φαντασια σε κρατα σε εγρηγορση και σε προετοιμαζει!

    οσα δεν ειναι εφικτα κρατα τα στη φαντασια σου και απολαυσε τις ιστοριες που πλαθεις, αλλα ταυτοχρονα προσπαθησε να τις αναλυσεις και μεσα απο αυτες να εντοπισεις τι πραγματικα σε εκφραζει, ποιες ειναι οι αναγκες σου και τι στοχους μπορεις να βαλεις.

    κι οσα δεν γινουν....δεν πειραζει, θα εχεις παντα τη φαντασια να καλυπτει αυτο το μικρο κενο. :-)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....ε να μην ψυχιατρικοποιησουμε&τη φαντασια!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by Alkmeon
    ....ε να μην ψυχιατρικοποιησουμε&τη φαντασια!
    Αυτή η φράση σου Αλκμέον μου θύμησε ένα πολύ ωραίο (απ\' όσο έχω ακούσει) βιβλίο, έργο τι είναι δε θυμάμαι τον \"Κατά φαντασίαν ασθενή\". Έχει δύναμη η φαντασία και για αυτό λένε \"η φαντασία σου οργιάζει\" καμιά φορά, θα πρέπει να την ελέγχουμε.
    Φιλικά
    Αλέξης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....Aλεξη να την ελεγξουμε βεβαιως οταν χρειαζεται ,μετουσιωνοντας την σε λογοτεχνικα,εικαστικα,θεατ ρικα&εν γενει δημιουργικα συμβαντα!Οκ αν χρειαστει&κανενα φαρμακακι εδω ειμαστε,αλλα με μετρο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by Alkmeon
    ....Aλεξη να την ελεγξουμε βεβαιως οταν χρειαζεται ,μετουσιωνοντας την σε λογοτεχνικα,εικαστικα,θεατ ρικα&εν γενει δημιουργικα συμβαντα!Οκ αν χρειαστει&κανενα φαρμακακι εδω ειμαστε,αλλα με μετρο!
    Συμφωνώ Αλκμέον ότι η φαντασία έχει συμβάλει τα μέγιστα στην τέχνη και στη δημιουργηκότητα γενικά. Αλλά όπως λες για το φάρμακο γενικά στη ζωή μας σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο.
    Φιλικά
    Αλέξης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Leta μου όλοι λίγο πολύ ξεφεύγουμε με τη φαντασία.......Ακόμα και στον ξύπνιο μας...........Εγώ το κάνω ιδιαίτερα συχνά και μπορώ να σου πω ότι με χαλαρώνει χωρίς να με αποσυντονίζει από την πραγματικότητα.........:)

    Μην βάζεις λοιπόν περίεργα πράγματα στο νου σου επί το θέματος βρε παιδί.........;)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    14
    geia..alex 30..fovamai poly re paidia ..etsi kapws erxetai i trella?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    η τρέλα είναι ένας τρόπος να φτάνει κανείς στα άκρα. στην ουσία δεν υπάρχει. (παρακαλώ εσείς οι ειδικοί μη βαράτε! :) ) όταν κάποιος πάει στα άκρα, έχει συνείδηση. όσο έχει συνείδηση, ας βιαστεί! δε χρειάζεται να στουκάρουμε σε τοίχους...
    η συζήτηση με ειδικούς μπορεί να είναι μια πολύ καλή διέξοδος για να χειριστείς την πορεία, το δρόμο, την ταχύτητα...
    στην ουσία αυτό που βλέπω εδώ μέσα και μ\' αρέσει, κι ακόμα εγώ δεν μπορώ να το πετύχω, είναι ότι οι περισσότεροι από εδώ, διαχειρίζονται την ιδιαιτερότητα, την αδυναμία, την αρρώστεια, ό,τι τέλος πάντων βαραίνει το ανθρώπινο πρόσωπο, και το διαχειρίζονται οι ίδιοι. επεμβαίνουν, μιλάνε, απευθύνονται. το θεωρώ πολύ καλό.
    κι εσύ, αν νιώθεις ανάγκη, αν φοβάσαι μη ... λασκάρει η βίδα, που λέμε κάπως αστεία, μην αφήνεις τον εαυτό σου αβοήθητο.
    κάθε κρίση θέλει προσοχή.
    κι εγώ απευθύνθηκα σε είδικό κάποια στιγμή της ζωής μου, γιατί ένιωθα κάπως όπως κι εσύ. πάντως τίπτα στην ουσία δεν είναι δραματικό. δραματικό γίνεται μέσα μας, από τη σημασία που του δίνουμε...
    κουράγιο φίλη, καλή δύναμη, χαμογέλασε, βρέχει και μετά τη βροχή η γη γονιμοποιείται περισσότερο... και το ουράνιο τόξο μας αφήνει ένα χαμόγελο...
    καλό σαββατοκύριακο!
    καλό σκ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by ζωη
    geia..alex 30..fovamai poly re paidia ..etsi kapws erxetai i trella?
    Ζωή για εμένα το καλύτερο είναι να μιλήσεις με κάποιον ειδικό. Δεν είναι κάτι εύκολο κατά τη γνώμη μου να χάσεις τα λογικά σου. Ο φόβος είναι ο χειρότερος σύμβουλος. Μη λοιπόν τον λαμβάνεις υπ\' όψην σου.
    Φιλικά
    Αλέξης

  14. #14
    Quote Originally Posted by LETA View Post
    Γειά σας! μολις ανακάλυψα αυτό το φορουμ και σκέφτηκα να εξομολογηθώ για πρώτη φορα αυτό που με βασανίζει εδώ και καιρό. έλπίζω να καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ..
    Λοιπόν, απο πολύ μικρή έχω την εξής συνήθεια. φτιάχνω με το μυαλό μου ιστορίες, δηλ. φαντάζομαι ότι έχω μια ζωη διαφορετική από την πραγματική, πλάθω ιστορίες. το πρόβλημα όμως δεν είναι ότι το κάνω αυτό. ξέρω πως όλοι λιγο ή πολύ το κάνουμε. το πρόβλημα είναι πως εγώ το κάνω ΠΟΛΥ! προτιμώ να \"ονειρεύομαι\" αντι να βγαίνω με την παρέα μου, αντί να διαβάζω, και γενικά προτιμώ τη φαντάσία μου από το να ζω! ακόμα κι όταν είμαι με άλλους πιάνω τον εαυτό μου να ονειρεύεται\"με αυτό τον τρόπο. το απότέλεσμα; οι περισσότερες αναμνήσεις της 25χρονης ζωής μου να βρίσκονται στη...φαντασία μου!!
    Μήπως είναι σύμπτωμα σχιζοφρένειας; τι να κάνω; έχω προσπαθήσει πολλές φορές να σταματήσω μα αισθάνομαι σα να μου αφαιρεί κάποιος το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή μου...
    ΔΙΑΒΑΣΕ το θρεντμου ιαση της ψυχωσης το σταματημα του παραλληρηματος(εγω πιστευω οτι κοβοντας αυτες τις φαντασιες γλυτουμε σταδιακα απο την ψυχωση)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Γεια σου....αυτο που περιγραφεις το κανω ακριβως κι εγω...ειναι πλεον ααναποσπαστο κομματι της καθημερινοτητας μου.
    Δημιουργεις ιστοριες στο μυαλο σου,σαν ταινιες και ζεις μεσα σ αυτες,ε;
    Ειναι απο τους λογους που ξεκινησα να γραφω εδω...
    Ειναι βασανιστικο,γιατι δεν ειναι απλως φαντασια...σε κανει να πονας επειδη ξερεις οτι αυτες οι ζωες ειναι ψευτικες...
    Αλλες φορες ειμαι καλυτερα...αλλες οχι..

    Η συμβουλη μου,οσα απ αυτα που σκεφτεσαι μπορεις να τα κανεις καντα.
    Και βρες τους ανθρωπους που θα σε κανουν να ξεχνιεσαι εστω και λιγο..
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •