ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264

    ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ

    καλησπερα παιδια,
    εχω καιρο να γραψω στο φορουμ μιας και τα πραγματα πηγαιναν καπως καλυτερα...τι περιεργο ομως ??? αυτη η περιοδος ηρεμιας δεν κρατησε για πολυ!το βασικο μου θεμα αυτην την περιοδο ειναι η εξεταστικη καθως δεν μπορω να συγκεντρωθω να διαβασω,μιας και εχω μια διαρκη θολουρα η οποια δεν ξερω που οφειλετε... αλλα ακομα και να διαβασω πιστευω οτι δεν θα αποδωσω το ανολογο....Πιστευω η οτι θα τα ξεχασω η δεν θα μπορεσω να αποδωσω αντιστοιχα αυτα που διαβασα...τις προαλλες εδινα και αυτο που με αποσχολουσε δεν ηταν τα θεματα,αλλα η ικανατητα μου ως προς να τα συνταξω..Δηλαδη σκεφτομουν οτι δεν 8α ειχα τον καταλληλο τροπο εκφρασης για να γινω κατανοητη και να σημειωσω οτι ειμαι σε μια σχολη που αυτο παιζει τον πιο βασικο ρολο..!Και αυτο δεν ειναι ενα μεμωνομενο φαινομενο που αφορα μονο την εξεταστικη,αλλα γενικα αισθανομαι αναξια πολλες φορες ακομα και για τα πιο απλα πραγματα..Π.Χ.το καλοκαιρι σκεφτομαι να πιασω δουλεια αλλα δεν θα το κανω γιατι φοβαμαι οτι δεν θα μπορεσω να ανταπεξελθω και θα με απολυσουν.Ακομη εχω ξεκινησει κατι με ενα παιδι,κ δεν βλεπω ιδιετερο ενδιαφερον κ αυτο το αποδιδω στην ανικανοτητα μου να κρατησω μια σχεση!Ακομα και τωρα που γραφω εδω νιωθω οτι δεν δεν σας αποτυπωνω ακριβως αυτο που σκεφτομαι...Γενικοτερα επικρατει ενα αισθημα αναξιοτητας και αυτο νιωθω οτι το εκπεμπω και προς τα εξω...και ρωτω ποιος θα σε σεβαστει οταν εσυ ο ιδιος δεν σεβεσαι τον εαυτο σου τοποθετωντας τον τοσο χαμηλα?Τωρα που τα σκεφτομαι ολα αυτα νευριαζω που εχω γινει ετσι...μου τη σπαω πως το λενε...αλλα τι κριμα,μακαρι να ηταν ικανα αυτα τα νευρα να μου αντιστρεψουν την εικονα Που εχω σχηματισει για μενα..Δεν ξερω τι περιμενω να ακουσω απο σας παντως ολες οι συμβουλες ειναι καλοδεχουμενες..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Μελινα, περναω και εγω μια φαση οπου μισω τον εαυτό μου, πιστευω οτι ειμαι χοντρη και κακασχημη και δεν θελω να βγαινω εξω ή να συναναστρεφομαι κοσμο γιατι νομιζω οτι ολοι θα σχολιαζουν! Και ειναι κουλο γιατι μεχρι πριν λιγο καιρο δεν πιστευα τιποτα απο ολα αυτα! Ο γιατρος μου μου ειπε οτι περναω καταθλιπτικη φαση γι αυτο τα σκεφτομαι ολα αυτα..
    Δεν ξερω τι συμβουλη να σου δωσω, καθως η λογικη δεν μπορει να λειτουργησει σε τετοιες περιπτωσεις... Βλεπεις κανεναν ειδικο (ψυχολογο, ψυχιατρο)?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    αχ μελινα ποσο σε καταλαβαινω... (Btw 20 εισαι?? ) κι εγω τα ιδια ρε συ με την εξεταστικη... δεν μπορω να συγκεντρωθω κ να διαβασω οπως παλια, κ ειμαι φουλ απογοητευμενη κ μες στα νευρα γιατι παω να διαβασω κ τρεχουν οι σκεψεις μου κ πεφτουν σαν βροχη η θα κολλησω σε κατι ασημαντο πχ τις προαλλες διαβαζα κατι κ εκει που εκανα σημειωσεις ειδα ενα ασημαντο ονομα κ κολλησα εκει κ επι 10 λεπτα ημουν αφηρημενη σαν χαμενη κ μετα που πηγα να συνεχισω αρχισα να εχω βομβαρδισμο σκεψεων κ τα παρατησα....

    με τη δουλεια κ εγω αρχικα σκεφτομουνα να πιασω σε μπουγατσατζιδικο κ μαλλον θα με παιρνανε επειδη τους ξερω αλλα φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω η θα γινει κατι κ δεν θα μπορω να ανταποκριθω....

    αλλα αυτο με την εξεταστικη ρε συ χτυπησες το ευαισθητο σημειο μου να φανταστεις 3 χρονια ημουν τελεια κ ολα τα περνουσα κ απο φετος που μου εμφανιστηκε ενα προβλημα τα χω σχεδον παρατησει αφου δεν μπορω να ανταποκριθω οπως παλια...

    ρε συ το ενδεχομενο αντιγραφης δεν παιζει??? εγω σ αυτο το εξαμηνο πηγα μονο σε 3 να δωσω κ τα 3 με αντιγραφη, εδω ρε συ περυσι πηγαιναμε με ολοκληρο το βιβλιο κ χαμπαρι δεν παιρνανε!! βεβαια εξαρταται κ που θα το κανεις !!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    παιδια εγω στη προηγουμενη εξεταστικη (του χειμερινου) επαθα τις πρωτες κρισεις πανικου και επειδη νομιζα πολυ εντονα εκειντη την περιοδο οτι εχω κατι πολυ σοβαρο κ ετρεμα ολη μερα απο το φοβο μου την εκαψα την εξεταστικη.. οχι οτι αλλαξαν και παρα πολλα 6 μηνες μετα αλλα τουλαχιστον ειμαι πιο παραγωγικη.. λακρυμοσα οσο για τη δουλεια, δοκιμασε το.. εγω επιασα κ δουλεια κ μια χαρα τα καταφερνω προς το παρον.. ισα ισα που νιωθεις παραγωγικος μεσα απο αυτο και λειτουργει υπερ σου αυτο.. αυτο που προσπαθω να κανω με το διαβασμα ειναι να το θεσω σαν στοχο "δεν θα αποτυχω παλι στην εξεταστικη γιατι αν αποτυχω θα αποδειξω στον εαυτο μου οτι αυτο πιυ εχω ειναι ενα σοβαρο κ αξεπεραστο προβλημα που με καθιστα ανικανη" αυτο κ μονο μου δινει δυναμη.. τι ετος ειστε στη σχολη σας??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    chesire εγω σε ολες τις εξεταστικες ως τωρα μια χαρα τα πηγαινα, μπορει το υπολοιπο εξαμηνο να μην πολυπατουσα κ να επαιρνα συνεχως σημειωσεις απο αλλους, αλλα την περιοδο των εξεταστικων εβαζα κωλο κατω κ χτυπουσα κ 12ωρα διαβασματος ακομη κ απορω τωρα πως αντεχα, κ παντα τα περνουσα ολα, κ απο τοτε που μου εμφανιστηκε ενα προβλημα εδω κ 4 μηνες εχουν καταστραφει τα παντα κ με το ζορι κανω οσα κανω, πλεον με μια ωρα διαβασμα με πιανει πονοκεφαλος κ δεν μπορω να συγκεντρωθω, η θα κολλησω καπου η θα εχω καταιγισμο σκεψεων κ θα μπλοκαρω...

    αυτο το εξαμηνο το χω καταστρεψει κ στην εξεταστικη πηγα μονο σε 3 κ αυτα αντιγραφη δεν μπορουσα αλλιως, ειμαι συνεχως κ σε καποια περιεργη φαση, κ τα χω σχεδον παρατησει.. κ οσο σκεφτομαι πως ημουν κ πως εγινα στενοχωριεμαι αλλα δεν μπορω ουτε καν να κλαψω, δεν νιωθω τιποτα......

    3ο ετος ειμαι, εσυ?? με την εξεταστικη τωρα πως τα πας??

    οσο για δουλεια, περυσι το καλοκαιρι ειχα πιασει δουλεια σε γραφειο με υπολογιστες αλλα δεν μου πολυαρεσε γιατι βαριομουνα την καθιστικη δουλεια κ εμεινα μονο ενα μηνα, φετος ελεγα να παω σε μπουγατσατζιδικο αλλα δεν ειμαι σε φαση λογω προβληματος που εχω να δουλευω κ εχω κ διατροφικο θεμα κ δεν ξερω πως θα αντεχω ολη μερα μεσα στις μπoυγατσες κ στα πεινιρλι κ σ ολα αυτα.....:P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    χαχαχα ναι θα ειναι πειρασμος.. κι εγω τριτο ειμαι.. αφου στις προηγουμενες ησουν μια χαρα θα τα καταφερεις και στις επομενες θα το βρεις εμενα παρεμβαινουν τα πανικο-υπαρξιακο-ψυχαναγκαστικο συναισθηματα μου την ωρα του διαβασματος και αποσυντονιζομαι καποιες φορες.. δηλαδη εκει που διαβαζω μπορει να αρχισω να σκεφτομαι "γιατι διαβαζεις?? ειναι ματαιο να διαβαζεις, γιατι σπουδαζεις?? γιατι προσπαθεις γιατι το ενα και γιατι το αλλο?" αλλα με τρομαζουν ολες αυτες οι σκεψεις και επειδη ακιρβως αυτες με οδηγησαν εκει θελω να φυγουν.. αλλα συνεχεια σπρωχνω τον εαυτο μου εκει.. ειναι λες και εχω φτασει σε ενα σημειο να συνηδειτοποιω ακριβως πως λειτουργουν ολα γυρω μου αλλα αυτο να με τρομαζει, να με φοβιζει και να μην με αφηνει να λειτουργω.. και εκει απελπιζομαι και φοβαμαι πως δεν θα το ξεπερασω ποτε.. οτι οποιος φτανει σε τετοιο σημειο σκεψεων μετα αυτοκτονει κλπ κ μεγαλυτερος φοβος μετα.. ε φαντασου ολα αυτα την ωρα που προσπαθω να διαβασω.. θελει πολυ προσπαθεια..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    ghost,και γω προς τα κει πιστευω πωσ κλεινω αν και μια ψυχολογος που πηγαινα μ ειπε οτι ειναι αγχος ολο αυτο αν και δεν το συμμεριζομαι και πολυ...γιατι αμα ειχα αγχος θα ημουν στην τσιτα τωρα παρατηρω οτι γενικοτερα εχω μια αδρανεια σε πολλα θεματα.Δεν βλεπω ειδικα συστηματικα,ειχα ξεκινησει κατι συνεδριες αλλα τις σταματησα...εσυ βλεπεις καποια βελτιωση με τις συνεδριες????
    lacrymosa,δυστυχως το ενδεχομενο αντιγραφης δεν παιζει,σε πολυ σπανιες περιπτωσεις μονο και αν πετυχεις καλο επιτηρητη,κοινως αμα δεν εχεις διαβασει τον π....λ..οοοοο!!!!!22 ειμαι την τριτη τα κλινω και οπως καταλαβαινεις ειμαι και 4 ετος..... που σημαινει οτι πρεπει να τελειωνω καποτεεε απο αυτη τη σχολη μιας και σπουδασω και σε διαφορετικη πολη απο τους δικους μου....και γω στην προηγουμενη εξεταστικη τα πηγα καλα,αλλα σ αυτη εδω δεν ξερω τι εχω παθει...δεν μπορω να συγκεντρωθω,δεν τα εχω παει και πολυ καλα σ αυτα που εδωσα μεχρι τωρα και οπως καταλαβαινεις εχω απογοητευτει παρα πολυ...εδω σκεφτομουν δεν μαμιεται να μην δωσω τιποτα αλλο...αλλα ξερω οτι πρεπει να πιεστω αλλα δεν ειμαι και στην αναλογη ψυχολογια να το κανω αυτο!
    chesire,αυτη η γνωση θα μας φαει γαμωτο μου...και μενα οι πρωτες κρισεις μετα τις πανελλαδικες με πιασανε..πφφφφφφφφφφφ!!!!!!!!!! μπραβο που επιασες δουλεια θα σε βοηθησει πιστευω...και γω θελω αλλα θα δειξει...αναλογως πως θα μαι μεχρι να τελειωσω την εξεταστικη!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ασε ρε συ ειναι πολυ δυσκολο.. εγω περασα φαση καταθλιψης κ πραγματικα δεν σηκωνομουν απο το κρεβατι, που ορεξη για διαβασμα... τωρα ειμαι σε αντιθετη μαλλον φαση κ παλι δεν μπορω γιατι ειμαι σε ενταση κ σκεφτομαι συνεχεια κ δε μπορω να κατσω σ ενα μερος κ το μυαλο μου ειναι σε αλλα πραγματα κ οχι στο διαβασμα κ στις μαλακιες του βαλον κ του πιαζε χαχαχαχα!!! δεν ξερω το σεπτεμβριο τι θα κανω, αλλα αυτο το εξαμηνο πηγε στο ντουκου... ειναι που μου εμφανιστηκε κατι κ με εκανε ανω κατω κ ειμαι μπλοκαρισμενη ωρες ωρες κ δεν σκεφτομαι καν κ τα κανω ολα μηχανικα κ δεν πολυνιωθω.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    chesire εξαρταται σε ποια πολη εισαι, ποιο πανεπιστημιο κ ποια σχολη!! κ τους επιτηρητες βεβαια!! αν κ δεν μπορεις παντα να το ρισκαρεις, αλλα περυσι ετυχε σε 2 μαθηματα πηγαμε με ολοκληρο το βιβλιο χαχαχα κ χαμπαρι δεν πηρε μπορει βεβαια να πηρε αλλα πολλοι κανουν κ τα στραβα ματια!! αλλα ειναι πολυ κουραστικο ρε συ, μπορει το υπολοιπο εξαμηνο να εισαι χαλαρα, αλλα στις εξεταστικες σου βγαινει ο πατος αναποδα..

    αυτο το εξαμηνο κ για μενα σκατα ηταν, χαμενο πηγε, σκεφτομαι το σεπτεμβριο να τα παρατησω γιατι δεν ξερω αμα πλεον μπορω να ανταποκριθω κ εχω βαρεθει τοσα χρονια διαβασμα κ διαβασμα, καλα για τις πανελληνιες δεν το συζητω, απο κει μου ξεκινησαν ολα, κ οι κρισεις πανικου κ το αγχος κ σωματικα προβληματα κ αγχολυτικα απ τα 16, ειναι πολυ ψυχοφθορες ολες οι μορφες εξετασεων αμα μπορουσα θα τις καταργουσα δια παντος.. συμφωνω αυτη η γνωση ειναι που θα μας φαει... θαρρεις κ θα ακουσεις το ευχαριστω απο κανεναν η πλεον ετσι οπως εχει γινει η κατασταση θα βρεις δουλεια...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    λακρυμοσα διπολικη δεν εχεις εσυ?? απο οτι εχω δει απο τα ποστς σου.. και σου ξεκινησε με κρισεις πανικου?? (ασχετο με το τοπικ αλλα μιας και ανεφερες για πανικους)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ναι δυστυχως διπολικη εχω κ γι αυτο ειμαι ανω κατω απο τοτε που μου εμφανιστηκε κ δεν εχει πολυ καιρο, 4 μηνες.. ναι, ειχα κ κρισεις πανικου κ αγχωδη διαταραχη που την εχω απο τα 16 οπως εγραψα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    υπαρχει περιπτωση μετατροπης δηλαδη?? αμα εχεις ας πουμε αγχωδη διαταραχη (πανικους κ ολα τα συναφη) να μετατραπει σε διπολικη διαταραχη?? πληροφοριακα ρωταω, για να μαθαινω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    ΚΑΛΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΑΤΑΩ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΑΝΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ 3,4 GUEST EMΦΑΝΙΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ ΠΑΡΟΝ..... ΑΛΛΑ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ ΟΝΤΩΣ.....ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΠΙΕΖΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕ.....ΕΥΚΟΛΟ ΤΟ ΧΟΥΝ???ΓΙΑ ΝΑ ΡΘΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩ ΤΙ ΜΑΓΚΕς ΕΙΝΑΙ... ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩς ΤΑ ΒΛΕΠΩΩΩΩ ΕΔΩ ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑΚΙΑ ΜΟΥ,ΧΡΩΣΤΑΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΜΟΥ...ΟΠΟΤΕΕΕΕ.....ΦΕΓΓΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΛΑΜΠΡΟ ΦΕΓΓΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΩ!!!¨(

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    μπα, δεν νομιζω, συνηθως η διπολικη ξεκιναει απο καταθλιψη λογω των αντικαταθλιπτικων που αμα πχ παιρνεις ειτε μεγαλη δοση ειτε για μεγαλο διαστημα παιζει να πυροδοτησουν high episode κ μετα αμα συμβει αυτο την εκατσες γιατι ειναι πολυ δυσκολη ασθενεια κ σε παει συνεχεια μπρος-πισω... αλλα δεν υπαρχει κατι στανταρ, γιατι αλλιως ολοι οι καταθλιπτικοι θα γινοντουσαν εν πορεια κ διπολικοι....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    melina αυτο με τις guest εμαφινισεις μ αρεσε χαχαχαχα!!!!!! εγω τα εξαμηνα μια φορα τη βδομαδα πηγαινα πιο πολυ για βολτα κ επαιρνα απο αλλους τις σημειωσεις αλλα στις εξεταστικες εβαζα κωλο κατω κ ειλικρινα ελιωνα στο διαβασμα.. μεχρι φετος αυτο το εξαμηνο που δεν ημουν σε θεση να κανω τιποτα κ πηγαν ολα στο ντουκου....

    ναι ρε συ κ εμενα μου τη σπαει, θαρρεις κ το χουν ευκολο, να παν αυτοι να δωσουν να δουμε ποσο ευκολο ειναι, οπως το ειπες....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΝΙΓΜΟΥ-ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By LILA28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 06-10-2023, 21:47
  2. αισθημα κενου
    By elirene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-2011, 15:27
  3. Πώς να αποβάλω το αίσθημα της ''φυλακής'' στο στρατόπεδο?
    By Kazan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 19-11-2010, 22:58
  4. Αισθημα ζαλης
    By janagn in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-08-2010, 01:53
  5. Αίσθημα ενοχής
    By Ορέστεια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 05-08-2009, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •