Σχεδιαζουν να προκαλεσουν σχιζοφρενεια μαζικα σε ολη την ανθρωποτητα - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 125 of 125
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,015
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    δεν ειναι καλο αυτο ομως γιατι ειναι σαν να του υπενθυμιζουμε οτι "σε ξεχωριζουμε και σου δινουμε τοση αξια και τη φουσκωνουμε την αξια σου επειδη εχεις προβλημα" και δλδ ειναι σαν αν τον νταντευουμε ενα πραγμα?πώς ειναι τα παιδακια?που τους λεμε:μπραβο Γιαννακη!!
    ενω το καλυτερο θα ηταν να τον αντιμετωπιζαμε κανονικα και χαλαρα οπως θα αντιμετωπιζαμε στη θεση του και τον αλλον τον ανθρωπο τον κανονικο που δεν θα ητανε μουγγος.
    Αλλα η αντιμετωπιση παλι που θα εχουμε απεναντι στον καθενα εξαρταται και απο το χαρακτηρα του καθε ατομου.
    Μπορει αυτος ο μουγος με τις δεξιοτητες να τον εχει αναγκη αυτον τον εκθειασμο,οποτε θα μας το δεξει κι εμας με τις πραξεις του,και θα το καταλαβουμε και θα αρχισουμε να τον χειροκροτουμε.

    Ειχα μια διαφωνια με τη μητερα μου μια μερα,σχετικα με τα ατομα που βγαινουν κατα καιρους,τα ατομα με ειδικες αναγκες και αναπηριες που λαμβανουν μερος σε αγωνες και κανουν πρωταθλητισμο και κερδιζουν διαφορα μεταλλια και μετα τα ακουμε στις ειδησεις και μετα λενε ολοι:"και μπραβο και μπραβο,και μαθηματα ζωης!και δεν το βαζει κατω"
    κι εγω ελεγα μαλακιες.χαχαχααααα.αδυναμ ια ψυχης ειναι αυτο.ενας φυσιολογικος ανθρωπος που θα ειχε αναπηρια ,η φυσιολογικη του αντιδραση θα ηταν η εξης.
    "Ποια γαμημενη φυση με εκανε αναπηρο??ποια γαμημενη τυχη μου ελαχε να μεινω αναπηρος?"
    "δεν αποδεχομαι τπτ απο αυτο που ειμαι και παω να φουνταρω.ή μαλλον οχι επειδη δεν μπορω να παω να φουνταρω φοβαμαι κιολας θα ζητησω να μου κανουν ευθανασια,
    ή να μου βαλουν τεχνητα μελη να συνεχισω να ζωή αν δε μου αρεσουν τα τεχνητα μελη ή αν η αναπηρια μου ειναι αλλου ειδους ας πουμε νευρικη παραλυση και δεν θα μπορεσω να ξανασηκωθω απο το καροτσακι θα παω να μου κανουν ευθανασια."

    αυτοι οι αναπηροι που σκοτωνονται για πρωταθλητισμο δλδ τους αρεσει να καταπιεζονται και να κουραζονται?οχι βεβαια.οποτε απο τη στιγμη που το κανουν ενω δεν τους αρεσει ενω εχουν τη δυνατοτητα και να μην το κανουν αυτο σημαινει οτι μας λενε ψεματα.απλα θελουν να αποδειξουν οτι ειναι κι αυτοι κατι.οτι αξιζουν.
    και θελουν να παρουν το χειροκροτημα το οποιο θα ειναι μιας στιγμης και μετα θα ξεχαστει.μετα θα τους ξεχασει ο κοσμος.
    σκατα ματαιοδοξοι ειναι.
    αλλο οι κανονικοι πρωταθλητες που το κανουν για βιοποριστικους λογους.
    αυτοι οι αναπηροι λεω θα επρεπε να ειναι ειλικρινεις με τον εαυτο τους και να αντικρυσουν την αληθεια παρ'όλα αυτα
    καθονται εκει και εχουν εφευρει αθληματα για να τους περναει η ωρα γιατι δεν εχουν τι να κανουν και
    προτιμουν να τους λενε ψεματα και μπραβο και μαλακιες και χειροκροτηματα που κρατανε μια στιγμη παρα
    να κατσουν ειτε να ζησουν την καθημερινοτητα τους με ατομα γυρω τους που τα αγαπουν και φιλους τους
    ειτε να αυτοκτονησουν αμα δεν αντεχουν τη ζωη τους.

    εν τω μεταξυ επειδη ειναι και επικαιρο το θεμα με τους παραολυμπιακους αγωνες..
    εγω νομιζω οτι περισσοτερο λυπηση νιωθουν οι θεατες που τους χειροκροτουν παρα θαυμασμο γι'αυτους τους ανθρωπους.
    δλδ "αα τα καημενα τα παιδα..ειδες?προσπαθουν κι αυτα τα κακομοιρα πρ'ολες τις δυσκολιες.."
    εε καπως ετσι δεν σκεφτονται ολοι απο μεσα τους?
    και γιατι αυτοι οι ανθρωποι δεν διεκδικουν να ζησουν με αξιοπρεπεια και ακθετουν τον εαυτο τους στα ματια τοσων θεατων και προκαλουν τη λυπηση?
    εγω δεν θα το εκανα.
    Υπερβολη , εγω μπορει να μη κανω πρωταθλητισμο αλλα ασχολουμε με διαφορα και παιρνω μερος και σε αγωνες που και που. Δεν μετραει να σαι η κορυφη του κοσμου μονο , αν και θα το θελα αν γινοταν αναιμακτα και χωρις κοπο στους τομεις που με ενδιαφερουν , οχι τοσο για την καταξιωση , αλλα γιατι μου αρεσει να ανεβαινω επιπεδο στα πραγματα που μου αρεσουν να ασχολουμε.
    Εντωμεταξυ βαζεις τα λογια των αλλων στα κινητρα του αθλητη. Οι αλλοι μπορει να λενε οτι τους καπνισει , αλλα τα κινητρα του αθλητη για να φτασει να ειναι top of the world δεν μπορουμε να τα ξερουμε. Σιγουρα θελει παθος και ενασχοληση με το αντικειμενο παντως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #122
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1
    Πιστευω πως οι "σχιζοφρενεις" απλα εχουν την ικανοτητα να επικοινωνουν με αλλες διαστασεις...ειναι μια απο τις πολλες ικανοτητες του ανθρωπινου πνευματος..αλλα στους περισσοτερους ανθρωπους αυτη η ικανοτητα ειναι θαμενη κατω βουνα βαριας υλης."προφανος" υπαρχουν χιλιαδες διαστασεις και επιπεδα υπαρξης.πιστευω πως η σχιζοφρενεια δεν ειναι μια "αρρωστια"..αρρωστια ειναι ο φοβος που προκαλει λογο της αγνοιας των πολλαπλων επιπεδων υπαρξης... αγνοια του θεου και της πνευματικοτητας.αρρωστια επισεις ειναι η αντιμετωπιση ποθ εχουν αυτα τα χαρισματικα ατομα απο τους "επιστημονες" και απο την κοινωνια.με την "επιστημονικη λογικη" αγιοι/μποντισατβα/βουδδας και χριστος..δεν ηταν τιποτα αλλο παρα σχιζοφρενεις επειδη μιλαγανε και επικοινωνουσαν με ανωτερες διαστασεις.δεν λεω πως οι σχιζοφρενεις ειναι αγιοι η θεοι...αυτο εξαρτατε απο το πνευματικο τους επιπεδο...καποιοι μπορουν να επικοινωνουν με ανωτερες διαστασεις...καποιοι αλλοι με κατωτερες διαστασεις.αν ελευθεροθουνε ομως απο τα παθοι...εγωισμο/αλαζονεια κλπ κλπ...τοτε εχουν την ευκαιρια να αφησουν για παντα τον γεματο πονο υλικο κοσμο..και να ζησουν στον παραδεισο βοηθοντας αλλους ανθρωπους να κανουν την υπερβαση και να φυγουν απο την "σαμσαρα".δεν ειμαι σχιζοφρενεις αλλα ειχα καποιες εμπειριες "αλλων διαστασεων" δεν μιλαω με επιστημονικα τεκμηρια...αλλωστε η επιστημη ολα αυτα τα θεωρει δεισιδαιμονιες...μιλαω απο την προσωπικη μου εμπειρια και ερευνα.το ματριξ ειναι πολυ βαθεια ριζωμενο...καλο θα ηταν ολοι οσοι ειχαν εμπειριες τετοιες και γενικοτερα οσοι θελουν να αποκτησουν γνωση της πνευματικοτητας...βιβλια οπως:ινδουιστικες βεδες...βιβλια της μπλαβατσκυ...ταοισμος-λαο τσε...πλατωνας και ΝΕΟΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ/πλωτινος/φιλοσοφια απο βουδισμο (βιβλιο:οκτω βηματα προς την ευτυχια)ερμητικα κειμενα-ερμης τρισμεγιστος/nag hummadi texts-gospels αρχαιος χριστιανικος γνωστικισμος και αλλα...μπορουν να βοηθησουν πολυ στην πνευματικη αφηπνιση.χριαζετε μεγαλη προσοχη ομως στον εσωτερισμο...μια απο της τακτικες τους ειναι να μπερδευουν γνωση με ψεμα...ας πουμε τα ερμιτικα κειμενα τα πρωτα 4 βιβλια ειναι οκ..μπορουν να δωσουν πολλες πληροφοριες για την λειτουργια του συμπαντος και για τον θεο...το πεμπτο βιβλιο ειναι καθαρα μαυρη μαγεια...o ALEISTER CROWLEY ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΤΟΝ ορισμο της πνευματικοτητας...μονο απο το γεγονος πως σε ολη του τη ζωη ηταν χρηστης ηρωινης καταλαβαινουμε πως ειναι "απο την αλλη πλευρα" η πλευρα του κακου...θελει πολυ προσοχη. πρεπει καποια στιγμη να ξυπνησουμε και να βρουμε τον δρομο μας..οσοι ειχαν εμπειριες με αλλες διαστασεις μπορουν να προχωρισουν γριγοροτερα στο δρομο προς τη θεωση.
    Quote Originally Posted by Fele View Post
    να πχ αυτη η συζητηση θα επρεπε να γινει κανονικα...οχι μεσο νετ..εγω εχω ζησει καποια πραγματα μεσα στην σχιζοφρενια μ..πιστευω οτι οι σχιζοφρενεις εχουν τον τροπο να μιλισουν με τον θεο..βασικα εγω νομιζω οτι τον συναντησα..και ηταν ενας συνδιασμος αγγελου κ lusifer...αλλα ηταν μπερδεμενος..δν ηξερε τι θα επρεπε να κανει..να μας αφανησει η να μας δωσει μια ευκαιρια??εγω πιστευω οτι θεος ειναι οι σκεψεις ολων των ανθρωπων μαζι..και στεκει η θεορια μ..σκεψου μονο τι δυνατοτητα εχει το μυαλο ενος ιερεα π μιλαει οντος με τν θεια φυση(παιζει να ειναι σχιζοφρενης ο τυπος:Ρ)ενας μαστορας ,ενα παιδι,ενας επανασταττης καλιτεχνης και βαλε με την φαντασια σ 2 3 ακομα μεσα..κεπσοθ λοιπον τον συνδιασμο....σκεψου τωρα τη φυση καθε ζοντανου οργανισμου και την σκεψη του και τα ενστικτα του και τον τροπο που λειτουργει το σωμα του..και καντα 1...γτ 1 ειμαστε...
    σκεψου τον θεο σαν ενα πλασμα π για να υπαρξει πρεπει να υπαρχουν οντοτητες που τον ψαχνουν..ο ανθρωπος δεν ωρικε ποτε τον θεο γιατι εκανε λαθος ερωτησεις...αναρωτιοταν γιατι πεθτει η αστραπη κ δν ρωτουσε τι με κανει εμενα να αναρωτιεμαι...ο θεος υπαρχει..αρα δεν υπαρχει...αρα υπαρχει...

  3. #123
    θα σου μιλήσω από τη δική μου εμπειρία η μητέρα μου πάσχει από σχιζοφρένεια εδώ και η είκοσι πέντε χρόνια, πιστεύει εδώ και είκοσι πέντε χρόνια ότι την παρακολουθούν από την τηλεόραση και όμως βλέπει τηλεόραση είναι θέμα φόβου το έχει συνηθίσει. Ήταν σαν ήξερε ότι κάποια στιγμή θα μας παρακολουθούν αλλά από άλλο μέσο το internet δηλαδή με τις κάμερες και τα λοιπά, το ξέρουμε αλλά το κάνουμε, εγώ δυστυχώς κληρονόμησα την πάθηση και ξέφυγα αλλά επειδή το είχα ζήσει με την μητέρα μου το έριξα στο μεταφυσικό προσπαθώντας να το αποφύγω, ήμουν πεπεισμένη ότι με δοκίμαζε ο θεός στην αρχή και μετά την επιδείνωση ότι υπήρχαν εξωγήινη ήμουν πεπεισμένη ότι το είδα ακόμα και τώρα που το σκέφτομαι δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν ήταν της φαντασίας μου ή αν το είδα, έκλεινα τα μάτια μου και νόμιζα ότι επικοινωνούσα με άλλους κόσμους από το μέτωπο με διάφορα σχήματα. Με άλλα λόγια το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι η φαντασία των ανθρώπων που πάσχουν από σχιζοφρένεια είναι στο δεκαπλάσιο οξυμένη από αυτούς που δεν πάσχουν γιαυτό βλέπεις και ανθρώπους που έχουν να κάνουν με την φαντασία να πετυχαίνουν, ζωγράφοι, επιστήμονες και πολλοί άλλη τίποτα παραπάνω φαντασία αν πιστεύεις ότι αυτό σε κάνει πιο έξυπνο, απλά σε κάνει πιο ανοιχτώ σε πράγματα όπως στο να ανακαλύψεις κάτι ή να παρατηρήσεις κάτι καλύτερα γιατί γίνεσαι ακόμα πιο παρατηρητικός επεξεργάζεσαι τα πάντα καλύτερα γιατί ο χρόνος σταματάει δεν έχεις ταμπού δεν τον σκέφτεται.

  4. #124
    μαριαννα δεν ειναι μονο να υπαρχει φαντασια ειναι και η ποιοτητα της φαντασιας να ειναι καλη, κατι(ποιοτητα φαντασιας) που μπορει να διδαχτει ο εγκεφαλος πιστευω...

  5. #125
    αυτό πιστεύω και εγώ συμφωνώ αλλά όλοι συνήθως οι ασθενείς πάνω κάτω φαντάζονται τα ίδια και τους πιάνει κάποια εμμονή να λύσουν ένα γρίφο, αν δεν είχα τις φωνές και ότι δεν επικοινωνούσα γιατί δεν με καταλάβαιναν δεν θα με ενοχλούσε πάντως η πάθηση μου ίσα ίσα ταξιδεύει η ψυχή.

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Similar Threads

  1. Ανοσογνωσία στη σχιζοφρένεια
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 19-06-2011, 03:17
  2. Replies: 0
    Last Post: 23-09-2010, 20:25
  3. Ανθρωπότητα
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 86
    Last Post: 09-05-2009, 21:05
  4. σχιζοφρενεια ή ιδεοληψια
    By AWE in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2008, 11:59
  5. Σχιζοφρένεια & Κάπνισμα
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-09-2008, 00:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •