καπνισμα και αλκοολ: στυλ ή πρόβλημα? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Πότε είναι που κάποιος έχει πρόβλημα; Πότε είναι που πρέπει να σταματήσει τελείως; Κάποιος που το έχει ρίξει στο ποτό λόγω προβλημάτων είναι αλκοολικός; Στην Αμερική είναι υπερβολικοί σε αυτό το θέμα. Σε στέλνουν στον counsellor αν μεθύσεις 1-2 φορές. Στην Αγγλία πάλι έχουν μια πολύ παράξενη στάση απέναντι στο αλκοόλ. Παρόλο που υπάρχει το binge drinking, σαν να λέμε δηλαδή βουλιμία στο ποτό, δεν το έχουν πάρει αρκετά σοβαρά ως εξάρτηση, ούτε ως παθολογία, αλλά το βλέπουν ως μια αντικοινωνική συμπεριφορά.

    Στην Ελλάδα πάλι δε νομίζω να υπάρχει υστερία στο θέμα, θα έλεγα ότι δεν είναι καθεστώς το ποτό στην υπερβολή του (λέτε να μας σώζει ο φραπές; ). Μήπως το βλέπουμε πιο χαλαρά, γιατί ποτέ δεν ήταν κάτι το απαγορευμένο (όπως είναι για τις χώρες στις οποίες υπάρχει νομοθεσία και απαγορεύσεις) ; Από την άλλη, πώς θα νιώθατε ως γονείς, να πίνει το έφηβο παιδί σας τα Σάββατα ουίσκι;

    Πάντως fellow αγγλοζούσες, δεν είναι παράξενο, που παραπονιέστε για τις 15 λίρες ενός μπουκαλιού βότκας, την ώρα που στην Ελλάδα δίνουμε 10-20 ευρώ για ένα μόνο ποτάκι; :D

    Πότε λοιπόν γίνεται too much το πιοτί; Όταν το έχουμε ανάγκη για μια κοινωνική συμπεριφορά, ή όταν πλέον εξαρτώμαστε από αυτό βιολογικά;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Επειδη δουλευω στο NHS (National Health System στην Αγγλια) εν μερει θα συμφωνησω εν μερει θα διαφωνησω οσον αφοα την χρηση και την καταχρηση αλκοολ στο Αγγλικανισταν. Η χρηση αλκοολ θεωρειται κατα βαση κοινωνικο φαινομενο και παραδοση των Αγγλων απο την αλλη ομως ειναι διαταραχη. Το binge drinking δεν ειναι ακριβως βουλιμια ειναι η μεγαλη καταναλωση αλκοολ χωρις κανενα λογο, χωρις ελεγχο, σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα και πολυ γρηγορα. Ειναι διαταραχη γιατι συνδεεται με τις κυριοτερες διαταραχες -σχιζοφρενεια, διπολικη νοσο- και απο την αλλη με δυο απο τις πιο κοινες διαταραχες προσωπικοτητας τη μεθοριακη και την αντικοινωνικη.
    Στην Αμερικη που λες οτι τους στελνουν σε counsellor αν μεθυσουν 2-3 φορες δεν ειναι καθολου υπερβολικο. Γιατι η υπερβολικη χρηση αλκοολ συνδεεται αμεσα με ψυχοπαθολογια αλλα πισω απο την καταχρηση κρυβονται αλλα προβληματα. Γιατι καταχρηση ειναι να μεθυσεις γιατι ειτε δεν ξερεις που να σταματησεις η μαλλον που εχεις αντικοινωνικη και αφυσικη συμπεριφορα.
    Τωρα οποιος πινει γιατι εχει προβληματα μπορει να μην ειναι αλκοολικος αλλα συντομα θα γινει. Εφοσον ομως εχει προβληματα αρα οδηγειται σε self medication για να εξαλειψει τα συμπτωματα αρα δεν ειναι δαιαταραχη απο μονο του αυτο?
    Στην Ελλαδα απο την αλλη το αλκοολ δεν ειναι απαγορευμενο. Ειναι σχετικα φτηνο αρα ο καθενας εχει προσβαση αλλα παραλληλα υπαρχουν καποια ορια.
    The key word here ειναι η αναγκη. Αναγκη μπορει να ειναι ενα μπουκαλι μπορει να ειναι και ενα δυο ποτα οταν βρισκεσαι με παρεα. Αν στα καλα καθουμενα καποιος κατεβαζει ουισκυ γιατι βιολογικα το εχει αναγκη η εστω για να ερθεις στο κεφι πρεπει να γινεις πιττα το υπαρχει χοντρο προβλημα.


    αυτα....

  3. #18
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Originally posted by tessa
    The key word here ειναι η αναγκη. Αναγκη μπορει να ειναι ενα μπουκαλι μπορει να ειναι και ενα δυο ποτα οταν βρισκεσαι με παρεα. Αν στα καλα καθουμενα καποιος κατεβαζει ουισκυ γιατι βιολογικα το εχει αναγκη η εστω για να ερθεις στο κεφι πρεπει να γινεις πιττα το υπαρχει χοντρο προβλημα.
    Σ\' αυτό δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Το αλκοόλ είναι ένα συνοδευτικό (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) για μερικούς ανθρώπους όταν βγαίνουν έξω και αυτό σε λογικές ποσότητες, όπως το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του. Υπάρχουν όμως και συνάνθρωποί μας, που πέρα από ένα ποτήρι κρασί το δίμηνο (και πολύ ίσως να λέω) δεν πίνουν... Δεν τους αρέσει? Δεν το θέλουν? Οδηγούνε? Όποιος και αν είναι ο λόγος...

    Άρα το πρόβλημα υπάρχει όταν πλέον φτάνει ο οργανισμός σε σημείο εθισμού, να μην μπορεί να λειτουργήσει χωρίς 4-5 ποτηράκια για αρχή, αν ζαλίζεται, παραπατάει και θέλει το \"δυναμωτικό\" του...

    Θα μου πείτε και το κάπνισμα μία από τα ίδια είναι, όταν ξυπνάω το πρωί, φτιάχνω καφέ και ανυπομονώ να ανάψω τσιγάρο...

    Τελικά δεν βγάλαμε συμπέρασμα, ποιο είναι χειρότερο εκ των δύο...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Originally posted by tessa
    Η χρηση αλκοολ θεωρειται κατα βαση κοινωνικο φαινομενο και παραδοση των Αγγλων απο την αλλη ομως ειναι διαταραχη. Το binge drinking δεν ειναι ακριβως βουλιμια ειναι η μεγαλη καταναλωση αλκοολ χωρις κανενα λογο, χωρις ελεγχο, σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα και πολυ γρηγορα.

    Στη βουλιμία υπάρχει μεγάλη και γρήγορη κατανάλωση φαγητού για ψυχολογικούς λόγους, ανεξέλεγκτα και συνήθως με αποτέλεσμα το να κάνουν μετά εμετό (στην αρχή τεχνητό, μετά γίνεται μόνο του). Ιδια δεν είναι με το ποτό, αλλά έχει πολλά κοινά στοιχεία-η κύρια διαφορά είναι ότι το binge drinking είναι κοινωνικό, ενώ η βουλιμία μυστική δραστηριότητα.

    Ειναι διαταραχη γιατι συνδεεται με τις κυριοτερες διαταραχες -σχιζοφρενεια, διπολικη νοσο- και απο την αλλη με δυο απο τις πιο κοινες διαταραχες προσωπικοτητας τη μεθοριακη και την αντικοινωνικη.
    Μη χρησιμοποιείς βρε τόσο πολύ το labelling, κάνουμε αγώνες εναντίον του! Διαταραχή δεν είναι, είναι απλώς ένα κοινωνικό φαινόμενο, μια κακιά μόδα, ένα λάθος στον τρόπο διασκέδασης, το να καπνίσεις ένα πακέτο στην καθησιά. Πιστεύουν δηλαδή ότι η διασκέδαση επιτυγχάνεται μόνο όταν έχεις πιει και έχεις ξεράσει. Τα πρώτα ποτά τους χαλαρώνουν (και ως λαός έχει την ανάγκη μιας ουσίας που θα τους επιτρέψει να κάνουν όσα δεν είναι πρόπερ να κάνουν στην υπόλοιπη ζωή τους, δηλαδή να φωνάξουν, να ακουμπηθούν, να έρθουν πιο κοντά, να χορέψουν πιο χαλαρά), αλλά δεν καταλαβαίνουν πότε το έχουν παρακάνει και πότε και αν πρέπε να σταματήσουν. Είναι ένα λάθος πρότυπο, όπως είναι πχ και οι εφηβικές εγκυμοσύνες (για το οποίο θα μιλήσουμε άλλη φορά).


    Στην Αμερικη που λες οτι τους στελνουν σε counsellor αν μεθυσουν 2-3 φορες δεν ειναι καθολου υπερβολικο. Γιατι η υπερβολικη χρηση αλκοολ συνδεεται αμεσα με ψυχοπαθολογια αλλα πισω απο την καταχρηση κρυβονται αλλα προβληματα.
    Έχω μεθύσει 2-3 φορές στη ζωή μου, σημαίνει ότι ήμουν διαταραγμένη και έπρεπε να δω ψυχολόγο; ΌΤαν κάτι γίνεται τακτικά, φυσικά και χρήζει αντιμετώπισης, αλλά μετά από ένα-δύο μεθύσια, το κρίνω τελείως υπερβολικό. Ιδίως όταν γίνεται στη νεαρή ηλικία, όπου ακολουθείται συνήθως μια μόδα και υπάρχει τεράστιο peer pressure. Αν πάλι ενόχλησε η αντικοινωνική συμπεριφορά, το άτομο πρέπει να πάει σε counsellor για τη συμπεριφορά του, όχι για το ποτό (γιατί το υπερβολικό ποτό δεν ταυτίζεται με την αντικοινωνική συμπεριφορά, απλώς τη βγάζει εύκολα στην επιφάνεια)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Δεν κανω ουτε labelling ουτε σε καμια περιπτωση πιστευω οτι καποιος που εχει μεθυσει 2-3 φορες χρειαζεται να δει ψυχολογο.
    Εγω μιλησα για Αγγλια οπου το αλκοολ δεν ειναι ουτε κακια μοδα ουτε συνηθεια ουτε κοινωνικο φαινομενο ειναι μια παραδοση που εχει παρει διαστασεις επιδημιας και θεωρειται απο τα κυρια αιτια της εγκληματικης συμπεριφορας και συνδεεται με αυτη.
    Συμφωνα με το manual και ολες τις ερευνες που εχω διαβασει ολα οδηγουν οτι η καταχρηση αλκοολ συνδεεται με διαφορα αλλα φαινομενα.
    Δεν ειπα οτι οποιος μεθυσει μια φορα το μηνα εχει διαταραχη. Μην ξεχναμε οτι πολλες φορες υπαρχει το φαινομενο του νοθευμενου ποτου, της σταχτης κατα λαθος και τα λοιπα.
    Γι αυτο με οσα ειπες ουτε θα συμφωνησω ουτε θα διαφωνησω :)

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Originally posted by tessa
    Δεν κανω ουτε labelling ουτε σε καμια περιπτωση πιστευω οτι καποιος που εχει μεθυσει 2-3 φορες χρειαζεται να δει ψυχολογο.
    Εγω μιλησα για Αγγλια οπου το αλκοολ δεν ειναι ουτε κακια μοδα ουτε συνηθεια ουτε κοινωνικο φαινομενο ειναι μια παραδοση που εχει παρει διαστασεις επιδημιας και θεωρειται απο τα κυρια αιτια της εγκληματικης συμπεριφορας και συνδεεται με αυτη.
    Συμφωνα με το manual και ολες τις ερευνες που εχω διαβασει ολα οδηγουν οτι η καταχρηση αλκοολ συνδεεται με διαφορα αλλα φαινομενα.
    Δεν ειπα οτι οποιος μεθυσει μια φορα το μηνα εχει διαταραχη. Μην ξεχναμε οτι πολλες φορες υπαρχει το φαινομενο του νοθευμενου ποτου, της σταχτης κατα λαθος και τα λοιπα.
    Γι αυτο με οσα ειπες ουτε θα συμφωνησω ουτε θα διαφωνησω :)
    Τα manuals όμως (σε ποια αναφέρεσαι αλήθεια; )για να χαρακτηρίσουν κάτι ως διαταραχή πρέπει να τηρούνται προϋποθέσεις χρονικές (συχνότητα) στα συμπτώματα. Είπες ότι \"Ειναι διαταραχη γιατι συνδεεται με τις κυριοτερες διαταραχες -σχιζοφρενεια, διπολικη νοσο- και απο την αλλη με δυο απο τις πιο κοινες διαταραχες προσωπικοτητας τη μεθοριακη και την αντικοινωνικη\". Το ότι έχει κοινά χαρακτηριστικά ή συνδέεται ως σύμπτωμα με άλλες \"διαταραχές\" ή γενικά προβληματικές συμπεριφορές δεν κάνει το ποτό \"διαταραχή\" από μόνο του. Συγγνώμη, απλώς είμαι πολύ ευαίσθητη με τις ταμπέλες.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Εγω παλι κανενα απολυτως προβλημα με τις ταμπελες γιατι αυτη ειναι η δουλεια μου ευτυχως η δυστυχως ;)
    Οσον αφορα το manual αναφερομαι στο DSM-IV.
    Για τα υπολοιπα τι να πω οταν ερχεται καποιος με σχιζοφρενεια και παραλληλα εχει και χρηση η καταχρηση αλκοολ και υπαρχει η λεγομενη dual diagnosis στην οποια κατασταση δεν ξερουν με τι να πρωτοασχοληθουν δεν θεωρειται διαταραχη που υπαρχει λογω της ασθενειας η προ της ασθενειας. Τουλαχιστο αυτο εχω διαβασει προσωπικη ερευνα δεν εχω κανει ακομα αλλα επειδη ασχολουμαι με τις συναισθηματικες και ψυχικες διαταραχες το αλκοολ ειναι απαραιτητο στοιχειο στο πακετο της διαγνωσης τις περισσοτερες φορες.
    Κι αν θελεις ασε τις \'βαριες\' διαταραχες στην ακρη αλλα για το λεγομενο binge drinking μπορει να μην αναφερεται στο DSM-IV σα διαταραχη απο μονη της αλλα συνδεεται με διαταραχες των παρορμησεων. Αλλο να πιεις 10 ποτα μεσα σε ενα βραδυ που μπορει να τα φερει η κουβεντα ο χορος το κεφι και μετα να πεις πωπω χωμα εγινα ουτε το καταλαβα. κι αλλο να πιεις 10 ποτα μεσα σε 3 ωρες με μονο σκοπο να γινεις χαλια. Ε συγνωμη δηλαδη αλλα αν αυτοσκοπος της ζωης καποιου ειναι να βγαινει για να γινεται πιττα, για να σπαει στο ξυλο δεκα ατομα, να οργιαζει και να βγαλει ολα τα απωθυμενα του μη μου πειτε πως δεν εχει προβλημα. :D :o

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Τι να σου πώ, προέρχομαι από τον χώρο της σχολικής ψυχολογίας και συμβουλευτικής και πραγματικά πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί με τις ταμπέλες για πάρα πολλούς λόγους. Είναι μεγάλη κουβέντα η περί διαγνώσεων και αξίζει κάποια στιγμή να την κάνουμε.

    Το τι ορίζεται ως παθολογική κατάσταση ή όχι κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολύ υποκειμενικό. Και το τι έχει μέσα του ο κάθε άνθρωπος είναι τόσο διαφορετικό, που, αν και αναγνωρίζω την ανάγκη ταξινόμησης, τα εγχειρίδια τα βρίσκω χρήσιμα συνήθως μόνο για περιπτώσεις φαρμακευτικής.

    Και, στην περίπτωση της κατάχρησης αλκοόλ, δε βρίσκω καμία χρησιμότητα ταξινόμησης του ασθενούς στη μία ή την άλλη κατηγορία \"διαταραχής\", αφού τελικά, αν έχει πρόβλημα, θα λάβει εξατομικευμένη θεραπεία. Το αν έχει πρόβλημα εξαρτάται από αυτό που τα εγχειρίδια λένε \"αν αυτό παρεμποδίζει τις υπόλοιπες δραστηριότητες της ζωής\" του ασθενούς όπως και από την ύπαρξη ή όχι και άλλων συμπτωμάτων από άλλες \"διαταραχές\". Άρα ακόμα και η διάγνωση μπορεί να ξεκινήσει με personalised τρόπο και όχι τσουβάλιασμα.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Και αφού το αναλύσατε μέσω της επαγγελματικής σας ιδιότητας... μήπως κατασταλάξατε και στο ερώτημα αν είναι στυλ ή πρόβλημα? ;)

    Just joking girls... :D

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    To be honest....εγω κατεληξα. Για καποιους μπορει να ειναι προβλημα ειτε το ποτο ειτε το τσιγαρο για αλλους μπορει να ειναι στυλ. Εξαρταται πως το βλεπει κανεις, το βαθμο που πινει η καπνιζει καποιος, το λογο και τις συνεπειες η τα συναισθηματα και τα επιχειρηματα που αναπτυσσει.
    Απο τη δικη μου τη σκοπια το μοτο που υιοθετω ειναι τελικα παν μετρον αριστον :D


    φιλικα τεσσα

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    18

    Καπνό αντί για χάδι

    Καπνό αντί για χάδι
    Οινόπνευμα αντί για φιλί
    Αυνανισμό αντί για α γ κ α λ ι ά
    Ναρκωτικά αντί για έμπνευση


    Κουβέντα αντί για επαφή
    Χιούμορ αντί για γέλιο
    Λήθαργο αντί για ύπνο
    Φαντασία αντί για ζωή


    Ένστικτα σε βασανιστική καταστολή
    Θέλω σε θανάτωση



    Καρκίνο αντί για γεράματα



    Του πούστη, θάνατο αντί για θάνατο..Όχι; Παίζει καλύτερη ιδέα;



    Φιλιά και καλά Χριστούγεννα σε όλους. Πρέπει να\' ναι υπέροχο να σ\' αγαπούν και ν\' αγαπάς.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Originally posted by almostjunkie
    Φιλιά και καλά Χριστούγεννα σε όλους. Πρέπει να\' ναι υπέροχο να σ\' αγαπούν και ν\' αγαπάς.
    Επίσης... χρόνια πολλά και καλές γιορτές...

    Εύχομαι υγεία, χαρά ευτυχία και αγάπη...

    ... and World Peace ! :D


    (το τελευταίο είναι αγαπημένη ατάκα / τελείωμα κάθε απάντησης στα interview στα καλλιστεία της Αμερικής) :D

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2

    kapnisma kai alkool stil i provlima

    2 sunithies poy ine stil otan tis elegxoyme i tha mporuse na ine kai provlima otan tiw afinume na mas elegxune aytes pantos opos ke alles usies poy protinontai os agxolitikes kata tin apopsi mu dimiurgun perissotero iperentasi sti proektasi tus
    pan metron ariston pu legane ke i arxeoi hmon progoni gia naxume psixiki ke organiki ygia
    isoropia toso lepti grammi alla ke toso elkistiki
    mono i isoropia mas kane eytixismenus diskola petixenetai ajizi omos i sklhrh prospaueia :)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Kellyark συμφωνώ με τα περί ισορροπίας και μέτρου, μόνο που πιστεύω ότι στο τσιγάρο δεν ισχύει. Προσωπική μου άποψη είναι ότι έστω κι αν καπνίζεις μόνο ένα την ημέρα, πάλι το κακό στην υγεία γίνεται και η εξάρτηση συντηρείται.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ...εν γενει προβληματικο το ολο στυλ!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •