Νικοτίνη από πούρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    16

    Νικοτίνη από πούρο

    Παιδιά γεια σας. Κάπνιζα από 15 χρονών-τώρα είμαι 31- και πριν δύο μήνες το έκοψα. Αυτό το διάστημα έχοντας αλλάξει σπίτι και έρθει στην Αθήνα αό την επαρχία, άρχισα να καπνίζω πουράκια. Από εκεί που το έκανα για πλάκα είδα να ξαναπέφτω στην εξάρτηση. Όταν καπνίζω σοβαρά προβλήματα, κρίσεις πανικού, ταχυκαρδίες, αυπνίες. Όταν το σταματάω πάλι τα ίδια συμπτώματα στέρησης. Τι με συμβουλεύεται ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Να καπνιζεις με μετρο, οσο αυτο γινεται βεβαια. Ο αντρας μου το εκοψε λογο αυτων των κρισεων αλλά δεν αντεξε και το ξαναρχισε αλλά προσπαθει να κανει 5 με 6 τσιγαρα την ημερα. Και η αληθεια ειναι πως αυτα ειναι μονο που πραγματικα απολαμβανουμε. Εγω προσωπικα για να μην στο παιζω ξυπνια δεν μπορω να το κανω. Καπνιζω σαν αραπης. Αλλά δεν εχω τετοιες κρισεις οποτε δεν με φοβιζει τιποτα ωστε να το ελλατωσω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Όταν κατάφερα να το κόψω είχα καταφέρει να δημιουργήσω μέσα μου μια αρνητική εικόνα για το τσιγάρο. Με βοήθησε πολύ που έχω κι εγώ τέτοια συμπτώματα αδυναμίας όταν καπνίζω, οπότε κάθε φορά που μου ερχότανε όρεξη μου ερχόταν αυτόματα στο μυαλό πόσο πολύ χάλια θα νιώσω και μου κοβότανε. Μετά τον 1ο μήνα δεν ένιωθα κιόλας συμπτώματα στέρησης. Μετά από 10 μήνες δοκίμασα 1 τσιγάρο κι αυτό ήτανε, σταδιακά το ξανάρχισα κανονικά.

    Το τελευταίο διάστημα που ήθελα να το ελλαττώσω γιατί είχα φτάσει τα 2 πακέτα και για να μην έχω τέτοιες αδυναμίες αφού με έκαναν να τρώω συνέχεια, άρχισα τα στριφτά, από τα οποία κάνω πολύ λιγότερα, γιατί 1) δεν απλώνω πια το χέρι μηχανικά για να πάρω τσιγάρο και 2) σβήνουν συνέχεια οπότε κρατάνε περισσότερη ώρα και 3) φτιάχνονται με λιγότερο καπνό και δε μπορείς να το καπνίσεις όλο.

    Καλά, αν εγώ έκανα πουράκια νομίζω ότι μέσα σε μία μέρα θα ξεκίναγαν οι λιποθυμίες.
    Πάντως η συμβουλή μου από την εμπειρία μου είναι να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις μια πολύ αρνητική εικόνα για τα πουράκια και θα δεις ότι μετά από λίγο διάστημα θα σου είναι πιο εύκολο να το κόψεις. Μετά βάλε μια ημερομηνία που να είναι κάπως σημαντική και να γινονται ήδη αλλαγές στη ζωή σου. Π.χ. εγώ το έκοψα όταν μετακόμισα σε άλλη πόλη, οπότε είπα με το που θα πατήσω το πόδι μου δε θα ξανακαπνίσω.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    11
    δοκίμασε το ηλεκτρονικό τσιγάρο, σαν εναλλακτική μέθοδο καπνίσαμτος. μπορείς να βρεις και εμ νικοτίνη και χωρίς καθόλου νικοτίνη. εγώ μονο αυτό χρησιμοποιώ πλέον και δεν ανάβω τσιγάρο. δεν χρειάζεται ούτε εσύ να βρίσκεις εναλλακτική στα πούρα... πάρε αυτό και το χρησιμοποιείς για όσο θες...!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •