Νοιώθω μόνος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    32

    Νοιώθω μόνος...

    Γεια σας, παιδια! Ειναι η δεύτερη φορά που νοιώθω την ανάγκη να γράψω στο forum. Ελπίζω να βρείτε το θέμα μου πιο κοντά στα ενδιαφέροντά σας αυτή τη φορά. Το έχω περισσότερη ανάκη!:)

    Εδώ και πολύ καιρό νοιώθω μεγάλη μοναξιά. Στους φίλους μου προσπαθώ να μην το δείχνω, γιατί έχουν και αυτοί τα προβλήματά τους. Ισα-ίσα, έχουν μάθει να τους ακούω, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάποιοι από αυτούς δεν θα ήταν πρόθυμοι να μου συμπαρασταθούν. Εν μέρει το κάνω απο εγωισμό, να μην φανώ αδύναμος. Αλλά καποιες φορές αφήνομαι και πιστέυω ότι αν το έκανα με μεγαλύτερη συχνότητα, θα γινόμουν κουραστικός.

    Κατά καιρούς προσπαθώ να ανέβω ψυχολογικά...αλλά μου ειναι απίστευτα δύσκολο. Και έχει σχέση με τον προσδιορισμό της θέσης μου μέσα στον κόσμο. Νοιώθω ότι δεν ελέγχω τις σχέσεις μου και τη ζωή μου. Ότι έχω γεννηθεί κάτω από άσχημο αστρο!:) Αισθάνομαι μετέωρος σε πολλά πράγματα...αλλά το κυριότερο είναι τα προσωπικά μου. Μου λείπει πολύ η αίσθηση του οτι ανήκω κάπου, ότι έχω έναν δικό μου άνθρωπο δίπλα μου. Βασικά, δεν με έχει αγαπήσει ποτέ κανένας (αν και έχω κάνει σχέσεις, έστω λίγων μηνών)...και είμαι ήδη 26. Και έγω πια δύσκολα νοιώθω κάτι...άλλωστε, δεν προλαβαίνω...τελειώνουν όλα πριν κάν αρχίσουν. Νοιώθω ότι κάτι τέτοιο με αδικεί...και ας είναι αυτό που λέω ό,τι πιο εγωιστικό έχω πει ποτέ στη ζωή μου! Δεν είμαι ιδιαίτερα όμορφος, αλλά νομίζω ότι τα υπόλοιπα στοιχεία μου είναι αρκετά καλά για τον χώρο στον οποίο κινούμαι. Έχω συμπαθητικό παρουσιαστικό, αρκετή μόρφωση και μεγάλη εσωτερική ανησυχία και ειμαι ευγενικός, πιστός και δίνω πολλή έμφαση στις ανάγκες των άλλων. Όμως, δεν κάνω προσπάθειες να προβάλλομαι (κοινώς, δεν θέλω να πουλάω μούρη, δεν γουστάρω να φοράω το μυστήριο γυαλί, να αλλάζω συνέχεια κινητά και να κοιτάζω με υπεροπτικό ύφος τους άλλους). Μου αρέσει να δέιχνω τι είμαι απο τη δουλεία μου, τη συμπεριφορά μου, το βλέμμα μου. Κοιτάζω τους άλλους στα μάτια με καθαρότητα και στενοχωριέμαι που την απουσία διάθεσης εκ μέρους μου για προβολή και ανταγωνισμό, πολλοί την εκλαμβάνουν ως αδυναμία.

    Ουσιαστικά, έχω νοιώσει κάποιες φορές να μου λένε οι άλλοι με το βλέμμα τους \"ok, καλό παιδί είσαι, συμπαθητικό παιδί είσαι..αλλά μας την σπάς...μας χαλάς την πιάτσα\" Νομίζω αυτό με πεισμώνει και με κάνει να μην θέλω ακόμη περισσότερο να γίνω σαν τους άλλους. Και έτσι νοιώθω όλο και πιο μόνος. Μόνο η κολλητή μου μπορώ να πώ ότι με πιάνει...δίνω πολλή έμφαση στην ηθική, στην καλοσύνη (έμπρακτη, όχι στα λόγια) και πραγματικά πιστέυω ότι ο γύρω κόσμος μπορεί εύκολα να με χαρακτηρίσει μα...κα! Εκεί είναι που σπάζομαι πιο πολύ. Θέλει δύναμη να είσαι συνειδητά μα..κας! Αλλά οι πιο πολλοί έχουν βρεί τον εύκολο δρόμο για την πάρτη τους! Και όντας ομοφυλόφιλος...είμαι ακόμη πιο απομονωμένος...καθώς η κοινότητά μας σε μεγάλο βαθμό έχει ένα δικό της εσωτερικό ρατσισμό μεταξύ των ωραίων και των \"δευτερότριτων\". Αν δεν είσαι γυμνασμένος, fit, άτριχος και με πολύ όμορφα χαρακτηριστικά δεν μετράς. Και αν επιδιώξεις κάτι με κάποιον πιο κοντά στα μέτρα σου, θα πρέπει να ξεπεράσεις τα χίλια δυο complex κατωτερότητας ή ανασφάλειας που έχει για την ομοφυλοφιλία του και την αντίδραση του κοινωνικού περίγυρου ή την ρηχότητα των συναισθημάτων του και την ανάγκη για αποκλειστικά σεξουαλική έκφραση της επαφής. Και είναι περιττό να πώ ότι ο σνομπισμός δεν γνωρίζει καν εμφάνιση...διότι λίγοι έχουν συναίσθηση της πραγματικής τους εικόνας..κοινώς, ακόμη και οι λιγότερο όμορφοι (για να μην πω άσχημοι) διαστρεβλώνουν ηθελημένα την εικόνα που έχουν για τον εαυτό τους κατά το δοκούν, και αυτό το ονομάζουν αυτοπεποίθηση...δεν μπορώ να καταλάβω, τί είδους αυτοπεποίθηση είναι αυτή, όταν στρέφεται κατά των άλλων; Σου φέρονται άσχημα για να τονώσουν τον εγωισμό τους. Μου έχουν δείξει την αδιαφορία τους άτομα που πραγματικά δεν το αξίζουν, που συνέχεια κερατώνουν τους ανθρώπους με τα οποία έχουν σχέσεις, είναι δύστροπα, δήθεν, με σοβαρά εσωτερικά προβλήματα.

    Κι όμως, το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχω εγώ...που δεν πείραξα ποτέ κανέναν, που προσπαθώ να φέρομαι με μεγάλη λεπτότητα και ίσως ενοχικά σε ανθρώπους που δεν με ελκύουν και δυσκολεύομαι απίστευτα να τους το ομολογήσω...που προσπαθώ πάντα για το καλύτερο. Η ανταμοιβή μου είναι η κοροιδία εκ μέρους τους...μου λένε ότι τα αναλύω όλα πολύ, ότι σκέφτομαι σαν 36ρης και οχι σαν 26ρης, ότι τους την σπάω. Μα δεν θα συνέβαιναν όλα αυτά αν έβλεπα σωστούς ανθρώπους γύρω μου...δεν είμαι μόνο σοβαρός...οι άλλοι με αναγκάζουν να γίνω για να δώ τι μπορώ να κάνω με αυτούς...αν δεν έβλεπα τους άλλους απο απόσταση απο την παιδική μου ακόμη ηλικία, δεν θα γινόμουν έτσι...δεν αντέχω πια αυτόν τον κόσμο!!! Ειλικρινά...είναι δύσκολο, πολύ δύσκολο να διαφέρεις απο τους γύρω σου...σε κατασπαράζουν...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    gay_m_boy μου........αν θυμάσε σου είχα απαντήσει και στο προηγούμενο thread που είχες δημοσιεύσει!:)

    Μη νομίζεις ότι το θέμα δημιουργική και βαθιά σχέση είναι εύκολο για όλους μας , ανεξαρτήτως σεξουαλικών επιλογών.......
    Όλοι μας λίγο πολύ αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα και τους ίδιους ενδοιασμούς σε κάθε νέα σχέση.....

    Φαντάζομαι ότι για σένα όντως ίσως κατά μία παράμετρο να είναι ακόμα πιο δύσκολο......

    Χαίρομαι πάντως ειλικρινά και για το μεγαλείο των συναισθημάτων σου , αλλά και για την ξεχωριστή σου ιδεολογική αντιμετώπιση των αντιδράσεων στους γύρω σου.........;);)

    Το μόνο που μπορώ να σου ευχηθώ είναι να βρεις αυτό που πραγματικά θα σε γεμίζει ώς σχέση......Δεν είναι μόνο δικό σου πρόβλημα ,μιας και αποτελεί ένα από τα σημαντικά προβλήματα της εποχής μας.......
    ΦΙΛΙΑ!:)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    32
    ευχαριστώ, όλγα! να εισαι καλα:)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    27

    Φίλε δεν είσαι μόνος σου...

    Αδερφέ δεν μπορώ να σου μιλήσω πολύ τώρα κάποια άλλη στιγμή σου υπόσχομαι να σου πω και να ακούσω περισσότερα (επειδή θέλω πολυ και επειδή έχεις πραγματική ευγένια και θάρρος) αλλά να θυμάσαι ότι υπάρχουν πολλοί που νιώθουν πραγματικά μόνοι (όχι λόγω σεξουαλικών προτιμήσεων).
    Αρκεί να κάνεις μια παρόμοια κουβέντα με κάποιον λίγο πιο συνειδητοπιημένο άνθρωπο.
    Είναι κάτι που πριν λίγο καιρό μου φαινόταν ανεξήγητο όμως τώρα το καταλαβαίνω απόλυτα.
    Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για να μην νιώθεις μόνος σ\'αυτόν τον κόσμο είναι ή να βρεις κάποιον που σε καταλαβαίνει (δύσκολο αλλά όχι αδύνατο) ή να υποκύψεις, και να γίνεις σαν τους άλλους (αδύνατο) όπως κάνουν οι περισσότεροι που πουλάνε τα βαθύτερα¨\"θέλω\" τους και μπαίνουν με προσποιητή προθυμία στο κοπάδι μόνο και μόνο επειδή φοβούνται πραγματικά να είναι μόνοι τους.
    Αλλά λίγοι ξέρουν ότι μάθεις να ζεις σε αρμονία με τον πραγματικό εαυτό σου δεν θα είσαι ποτέ μόνος και δεν θα φοβάσαι ποτέ μήπως χάσεις κάποιον ή κάτι....
    Δεν θα κοροιδεύεις τον εαυτό σου με λίγα λόγια..
    Δεν γράφω με καμία κακία για κανέναν απλά με λίγη πίκρα....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    32
    t.n.t.k., μου άρεσαν αυτά που είπες! ʼλλωστε, πιστεύω ότι η καλή επικοινωνία έχει σχέση με όλα τα επίπεδα της ζωής μας και όχι μόνο με το καθαρά συναισθηματικό. Το μόνο προόβλημα σε αυτό είναι ότι αν κυκλοφορείς βλέπεις τυπικά ή ουσιαστικά ευτυχισμένα ζευγάρια γύρω σου και, άθελα (και χωρίς εμπάθεια), συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους. Εκεί είναι πιο δύσκολο να βρείς την αρμονία στην μοναξιά σου...αναρωτιέσαι τί σε διαφοροποιεί απο τους άλλους. Σίγουρα είναι ευκολότερη η ζωή αν δεν σκέφτεσαι και πολύ γι\' αυτήν, αλλά απλά τη ζείς! Από την άλλη, μερικοί έχουν το χάρισμα ή την κατάρα να θέλουν να βλέπουν τί κρύβεται πίσω απο τον τείχο. Εκεί είναι και το πρόβλημα. Και μάλιστα δεν είμαι σίγουρος για την αρχή του προβλήματος. Οι καταστάσεις σε κάνουν να γίνεσαι \"διαφορετικός\" ή επειδή είσαι διαφορετικός αναγκάζεσαι να ζήσεις το δικό σου μοναχικό (ή εναλλακτικό, αν θέλετε) μονοπάτι;:)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    27
    Έχεις απόλυτο δίκιο για την αμφιβολία για το αν όλο αυτό είναι χάρισμα ή κατάρα... αν είναι χάρισμα όλα καλά-πλην όμως δύσκολα.Αν όμως είναι κατάρα και πάλι με τι κουράγιο να το εγκαταλείψεις από τη στιγμή που έχεις ήδη δει λίγη αλήθεια?Και είναι δυνατόν να το εγκαταλείψεις έστω κι αν το θέλεις?
    Όσο για τα ευτυχισμένα ζευγάρια έχω αρχίσει πολύ να αμφιβάλω για το ποιος είναι ευτυχισμένος και το ποιος το παίζει ευτυχισμένος-οπότε απλά δεν ασχολείσαι με τους άλλους γιατί απλούστατα ποτέ δεν θα μάθεις.
    Δυστυχώς πρέπει να σταματήσεις να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους -συμβουλή και στον εαυτό μου-γιατί είναι σαν να συγκρίνεις ένα όμορφα τυλιγμένο κουτί που δεν ξέρεις τι κρύβει με ένα κουτί που γνωρίζεις ότι κρύβει και πολλά πράγματα που δεν σου αρέσουν ιδιαίτερα...
    Το να είσαι σαν τους άλλους είναι πολύ εύκολο (έχεις πολλά πρότυπα και μονοπάτια για να βαδίσεις χωρίς να αναρωτιέσαι). Το δύσκολο είναι να ζεις με βάση τα δικά σου θέλω, γιατί δεν αρέσει σε πολλούς να είσαι ελεύθερος -όσο μπορείς φυσικά- να επιλέγεις...
    Όλα αυτά βέβαια δεν έχουν άμεση σχέση με τη μοναξιά που νιώθεις , είναι πολλά που παίζουν ρόλο.
    Έχει πολλή μεγάλη σημασία αυτό που είπες -απλά να ζεις τη ζωή σου- αλλά όμως με κέντρο τον εαυτό σου...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    32
    Ευχαριστώ, t.n.t.k.! Συμφωνώ με αυτό που είπες για τα ευτυχισμένα ζευγάρια. Γενικά είμαι σε πολύ καλύτερη διάθεση αυτές τις μέρες. Σε κάθε περίπτωση, σας ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας!:)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    gay_m_boy δεν είσαι ο μόνος που νιώθει μόνος ( καλό ? ) :P πολλοί νιώθουν και δεν νομίζω ότι πρέπει να τα ρίχνεις όλα στο ότι φταίει ο σεξουαλικός και συναισθηματικός σου προσδιορισμός
    Και στη τελική τι νομίζεις ? στους ετεροφιλόφιλους ισχύει το αντίθετο ? δυστυχώς στις μέρες μας βασιλεύει η επιφανειακή εικόνα
    Στο χέρι σου είναι όμως να αλλάξει ο κόσμος
    ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ
    ΠΕΣ ΟΧΙ , δεν θέλω να πάω στο Χ gaybar που καμαρώνουν όλοι σαν παγώνια , θέλω να πάω μια βόλτα πρόχειρα ντυμένος με ένα απλό τζιν και μια μπλουζίτσα να με φυσήξει ο αέρας να πιω κάτι από το περίπτερο και να καθήσω να μιλήσω απλά και όμορφα με ένα φίλο
    Μην κάνεις κάτι που δεν σε γεμίζει

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    32
    Έχεις δίκιο, aporia! Και να πώ την αλήθεια, αυτό προσπαθώ να κάνω και με γεμίζει. Πάντα όταν βγαίνω χαλαρά με φίλους μου και περνάμε καλά, γυρίζω σπίτι χαρούμενος. Πιστεύω ότι εν μέρει επηρεάζει ο σεξουαλικός μου προσανατολισμός, καθώς οι κοπέλες που έχω στη ζωή μου ως φίλες ξεκίνησαν με μια πιο...ερωτική διάθεση απέναντι μου και είναι όλες αξιόλογες απο κάθε άποψη! Αντίθετα τα αγόρια είναι πολύ πιο επιφανειακά. Και για να μην το δώ μόνο απο την αρνητική για μένα σκοπιά...έχει τύχει να με προσεγγίσουν καθαρά επειδή τους άρεσα και μόλις γνωριστήκαμε καλύτερα να καταλάβουν ότι είμαι σε εντελώς άλλη φάση και ότι δεν με καταλαβαίνουν (και δεν τους καταλαβαίνω). Αντίθετα, αν οι άνθρωποι έκαναν απλές, διακριτικές γνωριμίες (π.χ. μέσω φίλων, σε κοινές παρέες) και σιγά-σιγά γνώριζαν ο ένας τον άλλο, οι όποιες σχέσεις θα κρατούσαν περισσότερο και θα ήταν πιο ουσιαστικές. Ως ομοφυλόφιλος, δεν έχω τις ίδιες ευκαιρίες, καθώς δυστυχώς οι σχετικές παρέες των ομοφυλόφιλων ανθρώπων αποτελούνται μόνο από άντρες. Και ένας άντρας ίσως αναρωτηθεί γιατί βγάζω μια αρνητικότητα ως προς το φύλο. Εδώ μέσα (αλλά και έξω) πιθανόν υπάρχει και μια σοβαρή μειοψηφία με θετικά χαρακτηριστικά. Όμως, μέχρι τώρα, όσο και αν έψαξα, δεν βρήκα στον χώρο μου πάνω απο 2 τέτοια άτομα. Και δεν ήταν υποχρεωτικό να ταιριάξουμε και ερωτικά...Ευτυχώς στις ετεροφυλοφιλικές σχέσεις υπάρχει και η γυναίκα!:) Και αν κάποιοι άντρες, πιθανόν πικραμένοι απο κάποια γυναίκα, αναρωτιούνται που είναι αυτές οι καλές κοπέλες που έχω υπόψη μου, ας μου στείλουν μήνυμα (ok, πλάκα κάνω...). Διότι, είναι οι κοπέλες που κοιτάνε τον κ...λο του άλλου, ή αν έχει πλατάρες και είναι και οι κοπέλες που θέλουν να ζήσουν μια πλήρη ζωή, με αμοιβαιότητα και αλληλοϋποστήριξη, ταξίδια, φίλους και όμορφο σεξ (για να μην τα βαφτίζουμε όλα \"έρωτα\") με ένα σοβαρό και συνειδητοποιημένο άνθρωπο. Και αν και πάντα υπάρχει το προσωπικό γούστο σε όρους αισθητικής, δεν έχουν απαιτήσεις που ξεφεύγουν απο τα όρια του σεβασμού προς την αξιοπρέπεια του άλλου και δίνουν ευκαιρίες στον περισσότερο φυσιολογικό σε συμπεριφορά κόσμο. Φυσικά, όλα αυτά είναι εύκολο να ανατραπούν, καθώς ακόμη και ένας τέτοιος άνθρωπος μπορεί κάποια στιγμή να δείξει έναν άλλο εαυτό. Κανείς δεν δίνει υπόσχεση για αιώνια σταθερότητα. Αλλά η προσπάθεια κατανόησης των αναγκών των συνανθρώπων μας αξίζει. Γι\' αυτό και στον δικό μου κύκλο επιρροής προσπαθώ να χτίσω κάποιους τέτοιους κανόνες. Όχι τυπικά (κανόνας Νο1, Νο2, κτλ...έλεος...), αλλά με την έμπρακτη συμπεριφορά μου. Και χαίρομαι που αναγνωρίζονται. Είναι σημαντικό να ζείς σε ένα μικρόκοσμο που απουσιάζει η κακία, ο δόλος και η προσπάθεια εκμετάλλευσης. Να ξέρεις ότι οι άνθρωποι γύρω σου σκέφτονται εναλλακτικά, τους αρέσει να διαβάζουν βιβλία, να κάνουν humour (και όχι καγκουριές και \"πλάκα\") και να προσπαθούν για το καλύτερο, πάντα με θετική διάθεση. Συμπερασματικά, aporia, έχεις δίκιο. Στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε ό,τι δεν μας αρέσει και να κάνουμε τις επιλογές μας! Απλά στον χώρο μου, αλλά και γενικότερα με τους άντρες (όχι όλους, είπαμε), τα πράγματα είναι πιο δύσκολα!:) Sorry, guys!!!:)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    27
    Διαφωνώ μαζί σου gay_m_boy αλλά ούτως ή άλλως όλα αυτά έχουν να κάνουν με τις προσωπικές εμπειρίες.
    Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν μπορώ να ξεχωρίσω σε όλα αυτά τους άντρες από τις γυναίκες.
    Και δεν έχει να κάνει απλά με τον τρόπο έκφρασης μιας ολόκληρης νοοτροπίας, αλλά με την ίδια τη νοοτροπία που κατά τη γνώμη μου δεν διαφέρουν όι μεν με τους δε.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    32
    Πιστεύω πως τυχαίνει να έχεις άλλες εμπειρίες απο εμένα, t.n.t.k.. Σίγουρα αυτό έχει σχέση και με την οπτική γωνία που βλέπεις τις γυναίκες. Εσύ τις βλέπεις ερωτικά, εγώ όχι. Και καλώς η κακώς, συνήθως δεν είμαστε αντικειμενικοί με κάποιον που μας αρέσει. Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι ο κάθε ένας είναι διαφορτικός. Απλά μας βολεύει να ομαδοποιούμε σε μερικές περιπτώσεις κάποια χαρακτηριστικά, για να διευκολύνουμε την ζωή μας. Αυτό έκαν και εγώ στο προηγούμενο μήνυμα. Σίγουρα έχω πολύ καλές εμπειρίες απο γυναίκες...απο την μάνα μου μέχρι τις φίλες μου ή και τις σχέσεις των περισσότερων ετεροφυλόφιλων φίλων μου. ϊσως είμαι τυχερός, ίσως φταίει το περιβάλλον που κινούμαι, που μου επιτρέπει να γνωρίζω ποιοτικό κόσμο, κυρίως δε ποιοτικές γυναίκες.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    27
    Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω με το \"ποιοτικός\" γιατί δυστυχώς, δυστυχώς (και το εννοώ το δυστυχώς) στην ελλάδα υπάρχει ακόμη μια περίεργη αντίληψη και αντιμετώπιση των gay από τους άντρες. Που σημαίνει ότι έχεις γνωρίσει πολλές γυναίκες και λιγότερους άντρες.
    Αυτό που λέω εγώ (και επειδή έχω φίλους ή καλύτερα ένα καλό κύκλο από gay αντρες) είναι ότι ακόμη και σε αυτούς αυτό που παρατηρώ είναι κάτι ανάλογο με ότι συμβαίνει σε άντρες και γυναίκες. Δεδομένης φυσικά πάντα της δυσκολίας έκφρασής τους πολλές φορές και ότι συνεπάγεται αυτό στη συμπεριφορά τους..
    Όσο για το ποιοτικός που είπα στην αρχή επιμένω γιατί έχεις πολύ λίγες ευκαιρίες να μιλήσεις ειλικρινά με άντρες, να σε δεχτούν και να δημιουργηθεί μια καλή σχέση. Τουλάχιστον πιο δύσκολα από ότι με τις γυναίκες...
    Συνοψίζοντας (και επιμένω) δεν είναι δυνατόν να είμαστε διαφορετικοί. Αλλά είναι δυνατόν να χανόμαστε (η πλειοψηφεία) μέσα στα στερεότυπα που στο τέλος νομίζουμε ότι είμαστε εμείς...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    32
    Δεν έχεις άδικο για την αντιμετώπιση των ομοφυλόφιλων απο τους ετεροφυλόφιλους στην ελλάδα. Η αλήθεια είναι ότι έχω πολύ καλούς ετεροφυλόφιλους φίλους (άντρες, εννοώ), γιατί έκανα προσεκτικές επιλογές. Όσον αφορά το περιβάλλον στο οποίο δραστηριοποιούμαι, δεν αναφέρομαι στον χώρο των ομοφυλόφιλων. Απλά τυχαίνει να κινούμαι σε χώρο που υπάρχουν αρκετοί σκεπτόμενοι και διαλλακτικοί άνθρωποι...αυτό είναι όλο! Πάντως, τα καλούπια γενικά δεν είναι καλά...ακόμη και όταν τα εφαρμόζουμε εμείς οι ίδιοι για προσωπική μας διευκόλυνση! Βιολογικά υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο φύλων, σε επίπεδο λειτουργίας και δομών του εγκεφάλου...αλλά ναι, ένας ρατσισμός εκ μέρους μου κατά των ανδρών (επηρεασμένος και απο προσωπικές εμπειρίες) δεν επιτρέπεται! Επομένως, ζητώ συγγνώμη απο όποιον θεώρησε ότι με τις σκέψεις μου, έστω, τον αδικώ! Απλά προσπαθώ να ερμηνέυσω την ζωή γύρω μου:)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    27
    Εντάξει δεν νομίζω ότι αδικείς κανέναν..Και εγώ απλά διαφώνησα, όπως και για το ότι δεν δέχομαι οποιαδήποτε βιολογική διαφορά (όλα,λέω εγώ, οφείλονται σε στερεότυπα-κοινωνικά πρότυπα κτλ).
    Τέλος πάντων χαίρομαι που βρίσκεις σχετικά εύκολα ανθρώπους διαλλακτικούς, γιατί δεν είναι από τα εύκολα εδώ γύρω.....Μα αν είναι έτσι όμως θα πρέπει να είσαι καλά... Γιατί σκέψου αυτό το είδος δεν είναι ευρέως διαδεδομένο...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    gay_m_boy καιρό έχω ρε παιδί να σου μιλήσω.......μπες και λίγο on-line!!!!!!:):)

    Προχθές σε έφερα στο μυαλό μου!! Ήμουν σε μια παρέα όπου δύο πολύ κολλητές μου έπειτα από έξοδο θέλησαν σαν after να πάμε για ποτό σε καφετέρια-μπαρ στο μοναστηράκι που συχνάζουν gay. Οι δύο από την παρέα μου αποχώρησαν μιας και ήταν τυπικό-παραδοσιακό ζευγάρι (άντρας-γυναίκα) και εγώ επειδή με το αγόρι μου δεν είμασταν κουρασμένοι δεν μας χάλαγε να σου πω η συνέχεια.......χαλαρά........:):)
    ʼλλωστε οι παρέες και οι φίλοι μου είναι μπορώ να πω χρόνια τώρα απροκατάλυπτα όλων των σεξουαλικών προτιμήσεων και ιδεολογικών παρατάξεων , άσχετα με τις όποιες διαφωνίες μας.....:)

    Νά\'μαστε λοιπόν στον εν λόγο μπαρ-καφέ.........και απολαμβάνω τη μπύρα μου....:)
    Γενικά σε αντίστοιχες φάσεις που έχω βρεθεί σε αντίστοιχα μέρη μπορώ να πω ότι δέχομαι καμάκι χωρίς να ξέρουν βέβαια ότι έχω προτίμηση στους άντρες και απλώς συνοδεύω την παρέα μου επειδή δεν έχω ιδεολογικά κολλήματα.......Και βέβαια ευγενικά απορρίπτω αλλά και γελάω.........Τί να κάνω η γυναίκα????:)

    Προσωπικά δεν μου χαλάει η διάθεση.....ίσα-ίσα θα έλεγα ότι μεγαλώνει η σεξουαλική μου αυτοπεποίθηση μιας και γοητεύω και γυναίκες........;)

    Το αγόρι μου (όντας απροκατάλυπτος και αυτός , γέλασε με την πέρασή μου.......:)) Το ίδιο του είπα και για τα αγόρια που ήταν εκεί και δεν ήξεραν ότι είχαμε σχέση.......

    Κάπου γεννιέται αμηχανία σε τέτοιες φάσεις, κάπου γέλιο στυλ Mr Bean, τι να πεις..........:D:D

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •