σειρες και φαντασια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605

    σειρες και φαντασια!

    Γεια σας.καιρο εχω να γραψω.:P
    Λοιπον,για οσους δεν ξερουν,ειμαι,φαντασιοπληκτ η να το πω; Βλεπω ταινιες και σειρες κι αν μου αρεσουν πολυ δημιουργω καταστασεις στο μυαλο μου σχετικες απο την σειρα η την ταινια και βαζω και τον εαυτο μου μεσα σ αυτες,η δημιουργω ιστοριες τελειως μονη μου....τον τελευταιο καιρο το ειχα κοψει λιγο.η τουλαχιστον ημουν στην προσπαθεια.
    Τις τελευταιες 2 βδομαδες ομως ξεκινησα να βλεπω μια σειρα,το skins...στον πρωτο και τον 2 κυκλο δεν επηρεαστηκα τοσο πολυ...και ξαφνικα ηρθε ο 3 κυκλος...και θελω σαν τρελω να γινω σαν την εφη,αλλα δεν μπορω,θελω να εχω εναν φιλο η γκομενο σαν τον φρεντι...κ τελοσπαντων καταλαβαινετε τι εννοω...αρχισαν παλι οι ιστοριες στο μυαλο μου.ιστοριες που δεν μπορω να σταματησω.
    Θα μου πειτε να σταματησω να παρακολουθω τη σειρα...1.δεν μπορω,το προσπαθησα κι οχι μονο μ αυτη. 2.και να τη σταματαγα το "μικροβιο" υπαρχει...πηρα ηδη χαρακτηρες,ιστορια,τα παντα.
    Δεν μπορω να το σταματησω.
    Τι θα κανω σε μερικους μηνες; Του χρονου δινω πανελληνιες.
    Τι θα κανω;
    Δεν θελω ολη μου τη ζωη να ζω σε ψευτικους κοσμους. Δεν μπορω αλλο!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    φτιαξε μια ιστορια και με μενα στο ρολο του Bateman απο το American Psycho.

    ontopic, δε θες να ζεις τη ζωη σου σε ψευτικους κοσμους, τοτε ζησε κατι αληθινο! μαλλον εχεις αναγκη να ερωτευτεις, και να ζησεις κατι δικο σου, αλλα για καποιο λογο δυσκολευεσαι κι ετσι βρισκεις διεξοδο μεσα απ'τις ιστοριες των σειρων που βλεπεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου Νηπενθές, χρόνια και ζαμάνια βρε παιδί!! Έχει δίκιο ο ΚΕΝΟ και 'γω το ίδιο πάθαινα, ίσως να δυσκολέυεσαι να ζήσεις στην πραγματικότητα. Να ξέρεις (και στο χω ξαναπει) ότι όταν ένας άνθρωπος έχει ζωηρή φαντασία, είναι χάρισμα γι' αυτόν και όχι μειονέκτημα απλά πρέπει να μπορέσει να την προσαρμόσει στην πραγματικότητα. Στην σχέση που θα κάνεις για παράδειγμα, θα μπορούσες να την εμπλουτίσεις με φαντασία. Εξάλλου η φαντασία είναι απαράιτητο συστατικό στον έρωτα. Αν, εξακολουθείς να έχεις απορίες γι' αυτό το ζήτημα τότε καλά θα κάνεις να επισκεφτείς ψυχολόγο (όχι παιδοψυχολόγο) και να τον ρωτήσεις κάποια πράγματα. Μην ανησυχείς πάντως, η φαντασία είναι απαραίτητη για όλους μας :) Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΛΟΙΠΟΝ!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    1.ευχαριστω πολυ και τους 2 σας που απαντησατε.
    2.βγαινω με ενα αγορι και μαλιστα παει πολυ καλα...
    Δεν ξερω τι μου γινεται!!!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ελπίζω το "δεν ξέρω τι μου γίνεται" να έχει θετικό νόημα! :)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Δεν νομιζω.
    Περασα μια φοβερη βδομαδα παντως.
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    αχ δεν σε πιάνω. Δηλαδή δεν πάνε καλά τα πράγματα με το αγόρι;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Όταν η πραγματικότητα αδρανεί, η φαντασία οργιάζει.

    Στο στάδιο που περιγράφεις τώρα, δε θεωρώ ότι χρειάζεται ανησυχία, ούτε καταλαβαίνω το άγχος του να "το κόψεις". Είναι απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο να πλάθεις ιστορίες και καταστάσεις με τον εαυτό σου πρωταγωνίστρια και τους αγαπημένους σου χαρακτήρες να σε πλαισιώνουν. Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα και στις συγκατοίκους μου, ανά φεγγάρια κολλάμε με σειρές ή ταινίες και πλάθουμε σενάρια ολόκληρα του στυλ "αν ήμουν εγώ η Catelyn" και "αν είχα γκόμενο τον Dean" και "Sura vs. Lucretia"... εβδομάδες ολόκληρες, και αλλάζουμε και πόστερ στο διάδρομο όταν περνάμε από σειρά σε σειρά!

    Όταν αυτή η τάση αρχίζει να τρυπώνει στην πραγματικότητά σου και να υπερισχύει, τότε να καταλάβω τον προβληματισμό σου. Αν βλέπεις ότι, από το να βγαίνεις με το αγόρι σου και να τρελαίνεστε στο σεξ, προτιμάς να μένεις σπίτι και να φαντασιώνεσαι τον Freddy (μα και εσύ χαρακτήρα που διάλλεξες) εκεί θα σου έκρουα τον κώδωνα του κινδύνου. Αν πηγαίνεις για ψώνια και αντί να σκέφτεσαι τι ταιριάζει σε εσένα, ψωνίζεις με βάση τι θα έπαιρνε η Elizabeth, εκεί θα σου έλεγα ότι έχεις λίγο φανατιστεί με τη σειρά... αλλά από τη στιγμή που η καθημερινή σου ρουτίνα και η πραγματική συναισθηματική σου ζωή δεν υποφέρουν από αυτό το θέμα, keep it up όσο σου αρέσει και σε γεμίζει.

    Είναι καλή σειρά btw? Να την κατεβάσω;
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Νομιζω πως τα πραγματα πανε πολυ καλα με το αγορι.

    Η σειρα ειναι φοβερη,αλλα ετοιμασου για μεγαλη καταθλιψη.αφου δεν την εχεις δει γιατι μου λες πως και διαλεξα τον φρεντυ;
    Νομιζω οτι προς το παρον δεν εχει αρχισει να με επηρεαζει στο βαθμο π λες.
    Αν θες εχω ποοοοολλες σειρες να σου προτεινω!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    I googled it βρε συ, πως θα απαντούσα επί του θέματος αλλιώς; Τσέκαρα πρωταγωνιστές και φωτογραφίες και episode guides... καλό ακούγεται!
    Χαίρομαι που δεν επηρεάζεσαι τόσο, και πρότεινε όσες σειρές θέλεις, έχουμε πολύ αποθηκευτικό χώρο!
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Χαχαχα...και πολυ καλα εκανες.σωστη σε βρισκω.
    Χμ...λοιπον, λατρευω one tree hill απο τον πρωτο μεχρι τον τεταρτο κυκλο, glee,how I met your mother,chuck,gossip girl,hellcats,flash forward,vampire diaries,veronica mars,cougar town, φυσικα μη ξεχναμε τα λατρεμενα φιλαρακια,που δεν βαριεμαι ποτε...αυτες μου ηρθαν τωρα.
    Το skins ειναι απιστευτο και τελειως διαφορετικο...εγω ειχα ξεκινησει το πρωτο επεισοδιο πριν καιρο και χωρις λογο ειχα στραβωσει...κ πριν 2 βδομαδες λεω ας το ξεκινησω και βλεπουμε...και ειναι απλα τελειο!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

Similar Threads

  1. ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ:ΕΙΝΑΙ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ;;
    By LETA in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 29-12-2011, 23:11
  2. Ξενες σειρες
    By Παστελι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-08-2011, 18:29
  3. ΦΑΝΤΑΣΙΑ Η ΤΡΕΛΛΑ
    By ekimi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-10-2010, 20:09
  4. Εμμονές- Φαντασία, ποια μέθοδος υπάρχει
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-07-2010, 08:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •