ladose και ιδψ. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    philosopher καταρχας ειμαιι κοριτσακι χαχα
    το λαντοζ δε μου χει δημιουργησει καμια παρενεργεια το παιρνω 6 χρονια(!)κ το αναφρανιλ κανα 2μηνο η μονη παρενεργεια ειναι ξηροστομια κ δυσκοιλιοτητα αλλα σιγα σιγα αρχιζω κ το συνηθισω.οχι νεος ειναι ο γιατρος μου

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    εχω ακουσει οτι για τον ιδψ χρειαζονται μεγαλες ποσοτητες λαντος.ποια ειναι η δοσολογια που παιρνετε;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    η μεγιστη δοσολογια στο λαντοζ ειναι 80 mg, σε σοβαρες περιπτωσεις, εγω επαιρνα μεχρι κ 40 για καταθλιψη, φερνει ανοργασμια ναι
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #19
    εγω παιρνω 1 τη μερα αλλα συντομα θα το αυξησει σε 2 ο ψυχιατρος καταργωντας σταδιακα το xanax

  5. #20
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    Πριν καμία 10ετία έπαιρνα Ladose για την κατάθλιψη. Σχετικά με τα "αν και αν και αν" θυμήθηκα το ανέκδοτο με τον γρύλο (του αυτοκινήτου, όχι το ζωίφιο).
    Ήτανε ένας μπάρμπας που έπαθε το αμάξι του λάστιχο. Δεν είχε γρύλο στο αμάξι και λίγο παρακάτω είδε ένα σπίτι με το φως της εξώπορτας (ήτανε βράδι) αναμένο. Ξεκίνησε με τα πόδια να πάει να ρωτήσει αυτόν που έμενε στο σπίτι αν έχει γρύλο. Ενώ πήγαινε προς το σπίτι σκέφτηκε "αν αυτός που μένει στο σπίτι με βρίσει που τον ενοχλώ τέτοια ώρα; αν με κοροιδεύει και γελάει μαζί μου που δεν έχω γρύλο στο αμάξι;" Σκεφτότανε τέτοια σενάρια όσο πλησίαζε στο σπίτι. Όταν έφτασε χτυπάει την πόρτα και βγαίνει ένας κύριος και ευγενικά ρωτάει τον μπάρμπα τι θέλει. Ο μπάρμπας του απάντησε "ας το καλό και εσύ και ο γρύλος σου" και έφυγε.
    Μου το είχε πει ο ψυχίατρός μου για να καταλάβω πόσο με τα "αν" κάνω σενάρια που στο τέλος τα πιστεύω και φθάνω να φέρομαι βάσει υποθέσεων και όχι γεγονότων.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    εγω κυμαινομαι απο 20Mg εως 40mg αλλα παιδια καμια παρενεργεια

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by DimitriThess View Post
    επίσης αν παίρνεις αναφρανίλ σου προτείνω ανεπιφύλακτα να βρεις κοπέλα, επειδή φτάνεις σε οργασμό μετά από κανένα 2ωρο και η γκομενα θα σε κάνει θεό! (βαση εμπειρίας στο λέω)
    Αυτά καλύτερα να λέγονται μόνο σε π.μ . Σίγουρα θα υπάρχουν και άτομα προθυμα να πάρουν μέχρι και ψυχοφάρμακα για να έχουν αυτό το αποτέλεσμα . Μην γίνεστε αυτουργοί για τέτοιες καταχρήσεις .

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    Αυτά καλύτερα να λέγονται μόνο σε π.μ . Σίγουρα θα υπάρχουν και άτομα προθυμα να πάρουν μέχρι και ψυχοφάρμακα για να έχουν αυτό το αποτέλεσμα . Μην γίνεστε αυτουργοί για τέτοιες καταχρήσεις .
    μα τα αντικαταθλιπτικα συνταγογραφουνται για την προωρη εκσπερματιση δεν είπε κατι καινουριο. το γεγονος οτι τα αντικαθλιπτικα ειναι επικινδυνα φαρμακα και δεν πρεπει να λαμβανονται χωρις παρακολουθηση απο ψυχιατρο είναι αλλο θέμα.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    13
    Θα ήθελα να παραθέσω και εγώ τη δική μου εμπειρία σχετικά με το ladose. Έπαιρνα και εγώ από το 2009 μέχρι και το 2014 για ιδψ. Είχα πάει μέχρι και 5 για λίγο χρονικό διάστημα αλλά γενικά ήμουν στα 2-3 ημερησίως που είναι και η ενδεικτική δόση για ιδψ των 20mg. Προσωπικά δεν είχα καταλάβει κάποια παρενέργεια αλλά όταν είχα αποτυχίες με κοπέλες κατάλαβα ότι πλέον ευθύνεται το φαρμάκο. Δυστυχώς μέχρι και σήμερα βιώνω το λεγόμενο pssd (post ssri sexual dysfunction) με ατελής στύσεις και ανοργασμία. Προκειμένου να βρω λύση στο πρόβλημα είχα πάρει zoloft για ένα χρονικό διάστημα για ιδψ αλλά δυστυχώς δε ξέρω αν χειροτέρεψε τα πράγματα. Έχω κάνει και triplex υπερηχογράφημα του πέους αλλά δεν έδειξε κάτι οργανικό ωστόσο η στύση ήταν ατελής και όχι σκληρή άκαμπτη ικανή για διείσδυση. Φυσικά το απέδωσε στο άγχος της εξέτασης ο ουρολόγος. Επίσης η προκλητή στύση προκλήθηκε με trimix αγγειοδραστική ουσία ενώ όταν είχα κάνει από άλλο ουρολόγο ενδοπεικη ένεση Caverject (αλλη αγγειοδραστική ουσία) δυστυχώς το πέος δεν ανταποκρίθηκε ακόμη και στη μέγιστη δόση και μου διαβεβαίωσε ότι έχω σοβαρό πρόβλημα και ότι το πέος έχει κυριολεκτικά ξεσκιστεί. Τότε έπαιρνα ladose 2-3 αν θυμάμαι καλά. Είχα ψυχοσωματικά συμπτώματα (και ακόμα έχω) που αποδίδονται από τον ψυχίατρο σε ιδψ διαταραχή αν και εγώ δε πίστευα (και δε πιστεύω) ότι πάσχω από αυτό αλλά από σύνδρομο Μινχάουζεν γνωστό και ως Ακατανόητη Προσποιητή Διαταραχή (Factitious Disorder) με οριακά χαρακτηριστικά προσωπικότητας. Σε κάθε περίπτωση οι SSRIS ενδείκνυνται και για τις δύο περιπτώσεις. Πιστεύω όμως ακράδαντα (μετά από 8 χρόνια) ότι τα συμπτώματα της ανοργασμίας και των ατελών στύσεων προέρχονται δυστυχώς από τις παρενέργειες κυρίως του ladose και δε πιστέυω ότι μία διαταραχή μπορεί να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα. Πιστεύω ότι το θέμα είναι νευροβιολογικό καθώς οι SSRIS αποδιοργανώνουν τους νευροδιαβιβαστές (σεροτονίνη, ντοπαμίνη, GABA, ακετυλοχολίνη κτλπ) που μεταφέρουν τα μηνύματα από τον εγκέφαλο και μέσω του νωτιαίου μυελού και των νευρικών οδών στο πέος. Δυστυχώς τις "προσποιήσεις" τις πλήρωσα με τη σεξουαλική μου ζωή και δε ξέρω αν θα ανακάμψει ποτέ από το pssd. Έχω μετανιώσει που τα έπαιρνα καθώς αισθανόμουν μετά από ένα σημείο ότι τα έπαιρνα χωρίς λόγο απλά λόγω των προσποιητών επεισοδίων (που ο ψυχίατρος τα θεωρεί ψυχαναγκασμούς) αναγκαζόμουν να λέω ότι έχω θέμα και δε κάνουν τπτ τα φάρμακα. Για αυτό και γίνονταν αυξομείωσεις στις δόσεις. Θα προτιμούσα να είμαι προσποιητός παρά να έχανα τη σεξουαλική μου ζωή. Παρακαλώ κάθε μέρα το Θεό να μου επαναφέρει αυτό που τόσο πολύ αγαπάμε όλοι. Φυσικά νιώθω θυμό, λύπη, οργή για το τι έκανα με τον ίδιο μου τον εαυτό. Ωστόσο, προσπαθώ μόνος μου πλέον και προσπαθώ μέρα με τη μέρα να βελτιώνομαι συνεχώς. Σας συμβουλεύω να μην τα παίρνετε παρά μόνο εάν οι περιπτώσεις είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ σοβαρές. Φιλικά από έναν παθόντα.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    20
    Δεν ξέρω πως στέλνω προσωπικό μήνυμα.Στειλε μου να σε ρωτήσω κάτι

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. LADOSE
    By stratosdr in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 223
    Last Post: 22-11-2022, 07:23
  2. Ladose Ναι ή Οχι
    By specialguy in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 45
    Last Post: 30-10-2022, 01:40
  3. ladose...
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 04-05-2010, 23:42
  4. ladose
    By rosemary in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-02-2010, 20:56
  5. ladose!!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-11-2008, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •