ΦΟΒΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: ΦΟΒΙΑ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119

    ΦΟΒΙΑ

    καταρχας γεια σας ειχα καιρο να γραψω στο φορουμ γιατι ειχα ξεπερασει το προβλημα μου και εμπενα πολυ σπανια για να βλεπω τι γινετε και αν μπορω να βοηθησω κανεναν ''ομοιοπαθη'' μου. Λοιπον ειμαι 18 χρονων οπως μπορειτε να δειτε. Απλα εχω μια τεραστια φοβια απεναντι σε διαφορες αρρωστιες οπως καρκινος και λευχαιμια. Εμαθα απο εναν φιλο οτι ενα παιδι εχει καρκινο στον λαιμο νομιζω και ειναι συνομιληκος με μενα. Μολις το μαθα τρελαθηκα αρχισα να ψαχνομαι και τα λοιπα. Ξερω ηδη 2-3 παιδια στην ηλικια μου ισως και λιγο πιο μικρα που εμφανισαν λευχαιμια . Σημερα οπως και χθες δεν ενιοθα και πολυ καλα και απο τι καταλαβαινετε αρχισα να ψαχνομαι στο ιντερνετ και παντου. Σημερα εβαλα μεχρι και θερμομετρο και μου βγαλε 37 και αρχισε το τεραστιο αγχος μηπως εχω τιποτα σημαντικο. Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι εχω και πρησμενους λεμφαδενες που μου εμφανιστηκαν πριν ενα χρονο και ηταν ενα αιτιο για εναν μηνα να σκεφτομαι σηνεχεια οτι εχω κατι σοβαρο. Τι μπορω να κανω γιαυτο δεν θελω να με ξαναπιασει και μονο που σκεφτομαι οτι εχω ''πυρετο'' 37 τρελενομαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    κωστα γεια σου!! προφανως καταλαβαινεις οτι ο πυρετος που ανεβασες κ οι πρησμενοι λεμφαδενες προερχονται απο το αγχος σου κ την φοβια σου σχετικα με τις αρρωστιες αυτες, ετσι?? Παμε παρακατω, ολοι λιγο πολυ φοβομαστε οταν ακουμε οτι καποιος γνωστος μας η φιλος επαθε καποια ασθενεια κ μαλιστα σοβαρη κ ανησυχουμε μηπως συμβει κ σε μας, αλλα προσπαθησε να βαλεις τη λογικη να δουλεψει κ να δεις οτι ο τοσος φοβος ειναι αβασιμος... αυτη τη φοβια με τις αρρωστιες την ειχες κ απο παλιοτερα η τωρα σου δημιουργηθηκε επειδη εμαθες για τα παιδια αυτα?? εισαι μικρος ειναι κριμα να αισθανεσαι ετσι, τα παιδια αυτα ηταν φιλοι σου η απλα ακουσες για αυτα?? γιατι αμα ηταν φιλοι σου λογικο να αγχωνεσαι περισσοτερο..

    τωρα πως νιωθεις?? εχεις πυρετο ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Γεια σου κι απο μενα.Οπως ειπε και η λακρυ,μέχρι ένα σημείο είναι λογικό να αγχωθούμε όταν ακούσουμε για τέτοιες ασθένειες.Αλλά μην το αφήνεις να σε πάρει από κάτω και να σε γυρίζει πίσω.Μην ψάχνεσαι,όσο ψαχνεις τόσο θα αγχώνεσαι και θα νομίζεις ότι κάτι έχεις.Σε καταστάσεις έντονου άγχους εγώ ανεβάζω πολλές φορές δέκατα από 37 μέχρι και 37,5..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Ευχαριστω παιδια τι να πω δεν ξερω επιτελους ποτε θα τελιωσει αυτο.

Similar Threads

  1. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  2. εγκεφαλικο φοβια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-2010, 17:24
  3. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 13:28
  4. Φοβια
    By Freddy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-2009, 15:17
  5. Η φοβια μου...
    By Gio_5555 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 5
    Last Post: 07-07-2006, 11:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •