Τι κάνω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52

Thread: Τι κάνω?

  1. #1

    Τι κάνω?

    Υπάρχει κάτι που με απασχολεί εδώ και μέρες και θα ήθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σας και να διαβάσω την άποψη σας. Τους τελευταίους μήνες κάνω παρέα με μια κοπέλα, την οποία συμπαθω πολύ. Έχει σχέση με ένα παιδί εδώ και χρόνια και παρά τις δυσκολίες και τις αντιξοότητες, το παλεύουν και είναι ευτυχισμένοι.
    Τελευταία γνώρισαν μια άλλη κοπέλα και λόγω κοινών δραστηριοτήτων άρχισαν να κάνουν παρέα μαζι της. Στην αρχή της γνωριμίας τους, η καινούργια έδειξε κάποια...αδυναμία στο αγόρι της φιλης μου, ο οποίος φρόντισε και να την γειώσει και να πληροφορησει τη φίλη μου γι' αυτό.
    Η άλλη το έκοψε μαχαίρι και τα παιδιά έδωσαν τόπο στην οργή γιατι δεν είχε γίνει τίποτε τραγικό. Απλά περισσότερο ενδιαφέρον απ ότι έπρεπε και όχι πολύ φιλικό.
    Πέρασε ο καιρός, η φίλη μου άρχισε να κάνει πιο πολύ παρέα μαζί της, δεν έδωσε καμία σημασία στο θέμα, (που στην ουσία δεν υπήρξε καν θεμα) και η επαφή τους συνεχίστηκε.
    Πριν λίγες μέρες έγινε όμως κάτι που δεν περίμενε κανείς μας.
    Η καινούργια την έπεσε στο αγόρι της φίλης μου και μάλιστα με πολύ χυδαίο τρόπο, τόσο ώστε εκείνος τη γείωσε απότομα και έκοψε κάθε επαφή μαζί της.
    Η αναισθησία της πλέον, είναι πως συνεχίζει να μιλάει με τη φίλη μου σα να μη συμβαίνει τίποτα. Το παιδί δεν ξέρει τι να κάνει, όπως και εγώ.
    Να της το πούμε να ξέρει τι γίνεται?
    Να σημειώσω πως η φίλη μου αντιμετωπίζει διάφορα προβλήματα και είναι υπερβολικά ευαίσθητη αλλά δεν το έχει και σε τίποτα να πάει να της σπάσει τα μούτρα, ( το πιο πιθανό είναι να τη σκοτώσει και να μπει φυλακή, αλλά τέλος πάντων λολ).
    Οι φίλες μου λένε να της το πω με το όποιο κόστος, αλλά κολλάω στο ότι μπορεί να φτάσουν τα πράγματα στα άκρα και έχω πελαγώσει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Θεόφ, λέω να μην μπλεχτείς καθόλου, αφού δε σε αφορά ουσιαστικά. Αν το δεις λιγάκι απέξω το θέμα, το δίλημμα είναι λίγο ηθικολογικά καδραρισμένο. Και αν το καλοσκεφτείς, ίσως διαπιστώσεις, εγώ δλδ το βλέπω έτσι, δεν ξέρω για άλλες, πως για να αναλαμβάνει αυτή να γίνει καουμπόισσα, φαίνεται το γείωμα να μην ήταν πειστικό. Θα σου πω και μία άλλη μου σκέψη, που είναι ερμηνεία πάνω στα παιχνίδια ανεβοκατεβάσματος του ερωτικού ενδιαφέροντος με έμμεσο τρόπο. Ο άντρας αυτός μπορούσε και να μην πει τίποτε στην κοπελιά, τη φίλη σου δλδ. Γιατί το ανέφερε? Γιατί γουστάρει να τον θέλουν και το να το κρατούσε για τον εαυτό του δεν ήταν αρκετά ανεβαστικό, όσο να τα παίρνει η δικιά του και να γίνεται τζερτζελές.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Πες μου τι ποσοστά δίνεις για τις συμβουλές να σου πω μια καλή λύση.

  4. #4
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Ο άντρας αυτός μπορούσε και να μην πει τίποτε στην κοπελιά, τη φίλη σου δλδ. Γιατί το ανέφερε? Γιατί γουστάρει να τον θέλουν και το να το κρατούσε για τον εαυτό του δεν ήταν αρκετά ανεβαστικό, όσο να τα παίρνει η δικιά του και να γίνεται τζερτζελές.
    λολ ρειν...:)
    άνοιξες μια πόρτα στο μυαλό μου που δεν υπήρχε καν.
    Ναι, ενδεχομένως να το είπε και γι αυτό, ΟΜΩΣ, είναι πολύ-πολύ μικρο σε σχέση με τον τρόπο που λειτουργεί το τρίτο πρόσωπο. Τύπου δε συμβαίνει τίποτα και υποψιάζομαι πως το κάνει ώστε αν ο άλλος το πει στη φίλη μου να έχει αλλοθι πως ο άλλος έκανε λάθος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Γιατί δεν της το λέει ο φίλος της? Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο σωστό.
    Από ότι κατάλαβα η κοπέλα δεν είναι κολλητή σου χρόνων. Οπότε μην λες εσύ τίποτα μην βρεις και τον μπελά σου.
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να το μάθει. Αυτή δεν είναι φίλη.... είναι φίδι! :Ρ:Ρ:Ρ

  6. #6
    Quote Originally Posted by iberis View Post
    Γιατί δεν της το λέει ο φίλος της? Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο σωστό.
    Από ότι κατάλαβα η κοπέλα δεν είναι κολλητή σου χρόνων. Οπότε μην λες εσύ τίποτα μην βρεις και τον μπελά σου.
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να το μάθει. Αυτή δεν είναι φίλη.... είναι φίδι! :Ρ:Ρ:Ρ
    Καλά, αυτή είναι τελείως ανισσόροπη..:ρ
    Είναι από αυτές που την πέφτουν σε όλους για να δείξουν πως είναι ωραίες γκόμενες, (κλασική ανασφάλεια και άδειο μυαλό).
    το θέμα είναι πως έχει το θράσσος να μιλάει ακόμη στην άλλη σα να μη συμβαίνει τίποτα και ο φίλος της το σκέφτεται να της το πει γιατί τα λένε όλα, αλλά από την άλλη φοβάται γιατί η φίλη του είναι πολύ νευρική και μπορεί να γίνει καμιά κόλαση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ;p χεχε :p νιώθεις καλύτερα τώρα; χεχε :p

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ρε συ, οκ, αυτή είναι βαρεμένη, ε, αν κάνεις παρέα με βαρεμένες/ους, και ενώ έχεις ενδείξεις, όπως της πρώτης φοράς πως το άτομο αυτό δεν είναι για να το έχεις στα κολλητιλίκια, τότε δεν έχει και το ζευγάρι κάποια ευθύνη στην περίπτωση, ή έστω λάθος κρίση, αφέλεια, πέστο όπως θες.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Θεοφανία, αν γνωρίζεις τον συγκεκριμένο άνθρωπο μπορείς εσύ ν' αποφασίσεις αν όντως εφαρμόζει τα παιχνίδια ανεβοκατεβάσματος ερωτικού ενδιαφέροντος. Εμείς δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Και μου φαίνεται υπερβολικό να προχωρήσει σε τέτοιες ενέργειες από την στιγμή που ξέρει ότι η κοπέλα έχει προβλήματα και ίσως το πάρει πολύ στραβά. Επειδή εμένα δεν μου αρέσουν συμπεριφορές τύπου βγάζω την ουρά μου απ΄έξω, σου συνιστώ να της πεις την αλήθεια. Και 'γω την αλήθεια θα ήθελα ν' ακούσω απ' αυτούς που μ' αγαπούν.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Ρε συ, οκ, αυτή είναι βαρεμένη, ε, αν κάνεις παρέα με βαρεμένες/ους, και ενώ έχεις ενδείξεις, όπως της πρώτης φοράς πως το άτομο αυτό δεν είναι για να το έχεις στα κολλητιλίκια, τότε δεν έχει και το ζευγάρι κάποια ευθύνη στην περίπτωση, ή έστω λάθος κρίση, αφέλεια, πέστο όπως θες.
    κολλητιλίκια δεν έχουν, απλά ανήκουν όλοι σε μια ομάδα δραστηριοτήτων που αναγκαστικά έρχονται σε επαφή η οποία είναι εντελώς τυπική, αλλά η άλλη είναι της προσκολήσεως με τη φιλη μου και εκείνη την συμπαθεί/λυπάται λόγω προβλημάτων που έχει.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Θεοφανία, αν γνωρίζεις τον συγκεκριμένο άνθρωπο μπορείς εσύ ν' αποφασίσεις αν όντως εφαρμόζει τα παιχνίδια ανεβοκατεβάσματος ερωτικού ενδιαφέροντος. Εμείς δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Και μου φαίνεται υπερβολικό να προχωρήσει σε τέτοιες ενέργειες από την στιγμή που ξέρει ότι η κοπέλα έχει προβλήματα και ίσως το πάρει πολύ στραβά. Επειδή εμένα δεν μου αρέσουν συμπεριφορές τύπου βγάζω την ουρά μου απ΄έξω, σου συνιστώ να της πεις την αλήθεια. Και 'γω την αλήθεια θα ήθελα ν' ακούσω απ' αυτούς που μ' αγαπούν.
    Εκεί κοντά είμαι, αλλά φοβάμαι την αντίδραση της και τα επακόλουθα....:(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ΕΣΥ να μην ανακατευτεις, εκτος απο το να συμβουλευσεις τον φιλο σου.
    Η κοπελα που λες (που την πεφτει αδιακριτως), εφοσον τρωει πορτα και δεν ιδρωνει το αυτι της, και συνεχιζει και την παρεα με την γκομενα αυτου που γουσταρει, δεν θα το ειχε σε τιποτε να της τα πει απο μονη της, οπως την βολευουν.
    οποτε, αν ο φιλος σου εχει ενοχληθει απο ολα αυτα, θα ελεγα να μιλησει και στις δυο.
    στην μεν φιλη του να πει ακριβως τι και πως εχει γινει , ωστε να ειναι ενημερη για καθε στραβη και να ενημερωσει και την κοπελα που του την πεφτει, οτι η κοπελα του ειναι ενημερη απο τον ιδιο για ολη την φαση.
    απο εκει και περα παιρνει ο καθενας τις ευθυνες του και καθοριζει την πορεια του.
    αληθεια, αφου η ιστορια οδηγειται σε μπλεξιμο, τι την θελουν την παρεα με μια κοπελα που εχει αλλες βλεψεις και οχι φιλικες? μπερδεματα ανευ λογου θελουν?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ε, δεν θα μου δώσετε κι εμένα λίγη σημασία κυρία θεοφανία? :( Κοντεύω να αυτοκτονήσω μετά και την εμπειρία μου σε αυτό το φορουμ. Όχι τίποτα άλλο αλλά η άλλη σαβούρα νόμιζε ότι με πείραξε πραγματικά

  14. #14
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ΕΣΥ να μην ανακατευτεις, εκτος απο το να συμβουλευσεις τον φιλο σου.
    Η κοπελα που λες (που την πεφτει αδιακριτως), εφοσον τρωει πορτα και δεν ιδρωνει το αυτι της, και συνεχιζει και την παρεα με την γκομενα αυτου που γουσταρει, δεν θα το ειχε σε τιποτε να της τα πει απο μονη της, οπως την βολευουν.
    οποτε, αν ο φιλος σου εχει ενοχληθει απο ολα αυτα, θα ελεγα να μιλησει και στις δυο.

    τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει, γιατί έχει ήδη μια "χυλόπιτα" στο εενργητικό της από τον φίλο της φίλης μου, οπότε δύσκολο να τα πει αλλιώς. Αλλά ακόμη και να τα πει, ο φίλος μου έχει κρατήσει μηνύματα δικά της που την καινε αυτόματα.

    στην μεν φιλη του να πει ακριβως τι και πως εχει γινει , ωστε να ειναι ενημερη για καθε στραβη και να ενημερωσει και την κοπελα που του την πεφτει, οτι η κοπελα του ειναι ενημερη απο τον ιδιο για ολη την φαση.
    απο εκει και περα παιρνει ο καθενας τις ευθυνες του και καθοριζει την πορεια του.

    αυτό θα ήταν το ιδανικό, αν η φίλη μου δεν ήταν τόσο νευρική και δεν φοβόμασταν μήπως τραβούσε το θέμα στα άκρα. (Εννοείται πως και γω αν ήμουν στη θέση της θα γινόταν χαμός).

    αληθεια, αφου η ιστορια οδηγειται σε μπλεξιμο, τι την θελουν την παρεα με μια κοπελα που εχει αλλες βλεψεις και οχι φιλικες? μπερδεματα ανευ λογου θελουν?

    χμ....καλή ερώτηση.
    Δυστυχώς δεν κάνουν παρέα μαζί της από επιλογή, αλλά επειδή ανήκουν όλοι σε μια ομάδα ανθρώπων με τις ίδιες δρστηριότητες

    φακ! ....μ έχει πονέσει το κεφάλι μου με αυτή την ιστορία.

  15. #15
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Ε, δεν θα μου δώσετε κι εμένα λίγη σημασία κυρία θεοφανία? :( Κοντεύω να αυτοκτονήσω μετά και την εμπειρία μου σε αυτό το φορουμ. Όχι τίποτα άλλο αλλά η άλλη σαβούρα νόμιζε ότι με πείραξε πραγματικά

    ποια καλέ μου ίνσεκτ?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 14:44
  2. Τι να κάνω?
    By Exan_D in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-2010, 12:04
  3. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Ε;
    By deleted-member06-04-2015 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 18-06-2010, 19:50
  4. Τι να κανω?
    By marisa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2010, 17:14
  5. τι να κανω???????
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-01-2008, 21:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •