ΕΙΜΑΙ ΚΑΜΜΕΝΗ ΤΕΛΟΣ - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 136 to 149 of 149
  1. #136
    Είναι ότι ακριβώς στον κινητικά ανάπηρο οι πατερίτσες, οι ουσίες στον χρήστη. Μόνο που στον χρήστη η αναπηρία του είναι δυσδιάκριτη, ούτε την διακρίνει μα ούτε την συνειδητοποιεί, κι αν κάποιες στιγμές έλαμψεις διακρίνει κάτι, αμέσως το αιτιολογεί με τρόπο όμως που ξανακοιμίζει τον εαυτό του. Βασικά η έλλειψη συνειδησιακής ταυτότητας χρεώνεται μεγάλη ευθύνη για την ανάγκη λήψης ουσιών. Ο χρήστης είναι εγκλωβισμένος, σκλαβωμένος στην αγνωσία του εαυτού όπου κυριαρχούν το είναι του ασυνείδητες δυνάμεις, κι αυτός πολύ απλά και με ζωηρή παθητικότητα υπακούει. Γι' αυτό όσο περισσότερο γνωρίζει κάποιος τον εαυτό του τόσο περισσότερο ελευθερώνεται, ισορροπεί, ολοκληρώνεται, ωριμάζει.

    Κανένας ισορροπημένος χαρακτήρας, καμία ισορροπημένη προσωπικότητα, δεν έχει ανάγκη λήψης ουσιών. Αυτά διδάσκει η εμπειρία.

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ωραια τα λες σε γενικες γραμμες αν κ σε καποια διαφωνω!!
    βασικα δεν ειναι ολοι οι χρηστες το ιδιο, ουτε κανουν ολοι ουσιες για τον ιδιο λογο, με την ιδια συχνοτητα, τις ιδιες ουσιες, ουτε εχουν ολοι τα ιδια ερεθισματα, την ιδια συνειδησιακη διαμορφωση κτλ..
    αλλα ας το παω στο πιο πρακτικο...
    δεν παει να πει οτι αμα καποιος κανει ουσιες οτι ειναι κ 100% "καμμενος" κ εχει καταστραφει η τελειωσει η ζωη του η ειναι ανικανος να κανει πραγματα κ γιατι οχι? να πετυχει σε σημαντικους τομεις της ζωης του...
    μπορει καποιος να πιει μια φορα κ να λαλησει κ αλλος να πινει συνεχεια κ να ειναι οκ (μεχρι να λαλησει κι αυτος λολ)
    ουτε πιστευω οτι καποιος που παιρνει δεν ειναι ισορροπημενη προσωπικοτητα κ τα παιρνει τα ναρκωτικα για να βρει την "ισορροπια" κ την "εσωτερικη γαληνη".. βεβαια παιζει κι αυτο σε μεγαλο ποσοστο, αλλα οπως ειπα υπαρχουν χιλιοι δυο λογοι που καποιος επιλεγει τη λιψη ουσιων...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #138
    Eσύ μπορεί να πιστεύεις όσα θέλεις να πιστεύεις, και μπορεί να αντιλαμβάνεσαι όπως αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα, δικαίωμα σου αναφαίρετο εξάλλου, εγώ όμως αυτό που είπα, είναι δίδαγμα της εμπειρίας. Εξαιρέσεις φυσικά και υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντοτε και σε όλα όσα βάζει το χεράκι του ο άνθρωπος. Οι εξαιρέσεις όμως ποτέ δεν ήταν ο κανόνας και ούτε θα είναι ποτέ. Κι όταν λέω για εμπειρία, υπολόγιζε εσύ μία εικοσιπενταετή πείρα, μέσα στην οποία γνώρισα ανθρώπους, χρήστες εννοώ στο συγκεκριμένο, κάθε ηλικίας, κάθε επαγγέλματος, κάθε μόρφωσης και κάθε κοινωνικής αναγνώρισης.

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μα αυτο μπορει να ισχυει για ολους κ μπορει η δικη σου οπτικη να απεχει απο τη δικη μου, εγω μιλησα απο την εμπειρια την προσωπικη μου με τις ουσιες κ καποιων ατομων που ξερω, φυσικα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι ουτε σαν χαρακτηρες, ουτε αποζηταμε τα ιδια πραγματα, συγγενικο μου προσωπο πεθανε πριν αρετο καιρο απο πρεζα, τον δωσαν νοθευμενη, τον ξεγυμνωσαν κ τον αφησαν στο δασος οταν αυτος τους ειχε πει οτι θελει να ξεκοψει γιατι τον πιεζαν οι γονεις του να παει οκανα, δεν ειναι ολοι σαν αυτονα βεβαια, αλλο να κανεις κανα μπαφο η κουμπακι κι αλλο να σερνεσαι κυριολεκτικα, να εισαι σαν χαμενος κ να πρεπει να πιεις ακομη κ για να κανεις τα βασικα.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #140
    Ναι, μόνο που υπάρχει μια μεγάλη ειδοποιώ διαφορά. Η δική μου εμπειρία δεν έχει βιώματα μόνο μέσα από την αισθαντικότητα του χρήστη αλλά επεκτείνετε, κατά κάποιο τρόπο, άχρονα... Δεν θα μπορέσω να σου εξηγήσω πολλά, εξηγώ όμως πολλά μέσα σε ένα αυτοβιογραφικό ποίημα μου. Διάβασέ το: http://polgt.pblogs.gr/2008/03/207020.html

    Γι' αυτό έχουν οι έννοιες μιά κάπως διαφορετική ερμηνεία από εμένα, πλατύτερη και σαφέστερη, θέλω να έχω την αίσθηση αυτή.

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    οκ το διαβασα αλλα πως σχετιζεται αυτο ρε συ με τη χρηση ναρκωτικων ?? σορρυ αλλα δεν το πολυκατεχω με την αναλυση κειμενων λολ !!!
    εκει που γραφει "γιωργος πολιδης" εσυ εισαι αυτος, δλδ το blog ειναι δικο σου η εκανες απλα αναρτηση ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #142
    Δεν σχετίζετε το κείμενο με την χρήση ναρκωτικών, εξήγησα πριν αλλά ας το πω πάλι. Οι έννοιες έχουν από εμένα μία σφαιρικότερη αμεσότερη και σαφέστερη ερμηνεία, και αντίληψη βέβαια πριν. Έτσι όταν αναφέρω για ισορροπημένη προσωπικότητα, ας πούμε για παράδειγμα, η αντίληψή μου δεν ερμηνεύει μέσα από τα στενά όρια μιάς αισθαντικότητας, αλλά πολλών, πάρα πολλών. Τέλος πάντων θέλει ανάπτυξη και ανάλυση για να σου μεταφέρω αυτά που πρέπει να πω ώστε να καταλάβεις τι εννοώ, αλλά δεν με παίρνει ο χρόνος. Σε 10 λεπτά πρέπει να φύγω...

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ρε συ γραψτα λιγο πιο απλα, τοσο φιλοσοφικο δεν το κατεχω, "αισθαντικοτητα", "συνειδησιακη διαμορφωση" λολ μου θυμιζουν τα ακαταλαβιστικα της σχολης !!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #144
    Ε, τα μπερδεύω λίγο στον γραπτό λόγο, αν μιλούσαμε από κοντά δεν θα μου βγαίναν έτσι... Σε ποιά σχολή πήγες;;;

  10. #145
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΒΡΕ παιδια μην παιρνετε ναρκωντικα την ωρα που γραφετε εδω στα θεματα ¨)¨)

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    τα ναρκωντικα κανουν κακο.
    βλαφτουν δηλαδη

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ουτιδανε μου την πεφτεις η ειναι η ιδεα μου ?

    γιωργο ντρεπομαι που θα το πω, αλλα εχει τυχει να μπω εδω μεσα "πιωμενη" κ να γραφω ο,τι να ναι, αφου εκεινη τη στιγμη δεν λειτουργουσα εγω εξ ολοκληρου....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    ΕΙΣΑΙ ΚΑΜΜΕΝΗ ... ΤΕΛΟΣ!!!
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ithaki thanks ρε συ να σαι καλα !!!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Similar Threads

  1. τελος
    By roula35 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-10-2010, 18:55
  2. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 15:10
  3. ΤΕΛΟΣ
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 190
    Last Post: 08-09-2009, 22:32
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •