Διαδύκτιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    5

    Exclamation Διαδύκτιο

    Καλημερα,
    εδω και μερες, βασικα απο τοτε που τελειωσαν οι εξετασεις ειμαι πολλες ωρες στο ιντερνετ. (11ωρες καθημερινα, αλλα ξεχωριστα πρωι απογευμα και βραδυ). Έψαξα σε διαφορες ιστοσελιδες να μαθω αν ειμαι εθισμενος στο διαδυκτιο και σκεφτηκα να το ελαττώσω συμαντικα
    .

    Συμπτώματα και ενδείξεις
    Η SafeLine αναφέρει ως προειδοποιητικές ενδείξεις για τον εθισμό στο Διαδίκτυο τα παρακάτω:


    Ψυχολογικά συμπτώματα:
    Αίσθηση ευφορίας όση ώρα βρισκόμαστε στον υπολογιστή. (δεν θα το ελεγα)
    Είμαστε ανίκανοι να σταματήσουμε την δραστηριότητα. (οταν βαρεθω το κλεινω)
    Αποζητούμε όλο και περισσότερο χρόνο στον υπολογιστή. (οχι μου φτανει και μου περισσευει)
    Παραμελούμε οικογένεια και φίλους. (οχι, οταν αποφασισουμε να βγουμε, βγενουμε -οχι σπανια-)
    Νιώθουμε κενοί, θλιμμένοι και οξύθυμοι όταν δεν βρισκόμαστε στον υπολογιστή. (οχι)
    Λέμε ψέματα στην οικογένεια και τους φίλους μας για τις δραστηριότητες μας. (οχι)
    Αντιμετωπίζουμε προβλήματα με τη δουλειά και το σχολείο. (οχι , 19-20)


    Σωματικά συμπτώματα:
    Διατροφικές διαταραχές. (οχι)
    Διαταραχές του ύπνου και αλλαγή των συνηθειών ύπνου. ις τελευταιες μερες :( )
    Μυοσκελετικές παθήσεις (π.χ. σκολίωση).
    (περσι στραβολαιμιασμα)
    Μειωμένη αθλητική δραστηριότητα. (οποτε δεν βαριεμαι ξεκιναω και αμα ξεκινησω δεν τελειωνω :p)
    Ξηρά μάτια - μυωπία. (εχω απο μικρος)
    Ημικρανίες. (Εχω απο μικρος)
    Παραμέληση προσωπικής υγιεινής. (οχι)

    Τελος το ιντερνετ το χρησιμοποιω κυριως να ειμαι κοντα στους φιλους. Δεν θελω να τους χασω και δεν θελω να ειμαι στην απεξω. Τελευταια μιλαμε γι 'αυτο, -εγω το ξεκινησα- και θελουν και εκεινοι να το ελλατωσουν.
    Οι γονεις μου λενε να το κλεισω το ρημαδι, αλλα βαριεμαι και δεν εχω τι να κανω μετα. Σκεφτομαι να γυρισω στα παλια μου χομπι και να αυξησω τις βολτες - χωρις να ξοδευω βέβαια, μην τιναξουμε και τον προϋπολογισμό-:p, το ιδιο και οι φιλοι μου.
    Ειμαι εθισμενος? (το οτι το καταλαβα, - αν ειμαι εθισμενος - ειναι σημαντικο βημα, δεν ειναι?)

    Τι να κανω? Τι μου προτείνεται?
    Ευχαριστω και συγγνωμη που σας κουρασα.
    (οι συντονιστές παρακαλω παρα πολυ να μην διαγραψουν το θεμα, ειμαι καινουριος στο φορουμ :o)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    εισαι σε καλο δρομο πιστευω και αφου εχεις και τους φιλους σου διπλα παλεψτε το μαζι!!!προσπαθηστε να κανετε πραγματα μαζι!!!απ οσα εγραψες δν νομιζω ν εισαι εθισμενος ολοι οταν δν εχουμε τι ν κανουμε λιωνουμε στν υπολογιστη και οπως ειπες μπαινεις για ν μιλας με τ φιλαρακια σ για ν μν χανεις επαφη κ ν τους νιωθεις κοντα σ!!!λογικο!!και πιστευω αν ησουν εθισμενος ουτε καν θα τ συζητουσες και τ μονο που θα σ ενδιεφερε θα ηταν πως ν εισαι μπροστα στν υπολογιστη!!!και θα ειχες αρχισει ν αποξενωνεσαι γενικα!!μια χαρα εισαι!καλοκαιρακι ειναι κοιτα ν περνας καλα με τους φιλους σου!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    καταρχην καλως ηρθες!

    εγω οπως βλεπεις κι απ'το nickname ειμαι κενος, αλλα δε ξερω αν ειναι λογο εξαρτησης ή οχι, αφου το περιβαλλον εδω που μενω δε με εκφραζει να κανω περισσοτερα, κι ετσι κυκλοφορω σπανια. ειναι κι ο χαρακτηρας μου καπως περιεργος και κλειστος, και τελικα καταληγω μονος. αν και οταν μου προτεινουν κατι, τις περισσοτερες φορες λεω ναι, αρκει να δω οτι υπαρχει μελλον με το ατομο αυτο και δεν παιζει μαζι μου...

    στις ερωτησεις σου τωρα. δε πιστευω πως εισαι εθισμενος, γιατι υπαρχουν ανθρωποι που ειναι πιο κολλημενοι, και για περισσοτερο καιρο (και χρονια ακομα). αφου δε παραμελεις οικογενεια και φιλους, δεν αντιμετωπιζεις προβλημα με τις υποχρεωσεις σου και δε νιωθεις ασχημα οταν δεν εισαι στο διαδικτυο, νομιζω πως δεν εχεις κανενα προβλημα. απλα ειναι ας πουμε τωρα της εποχης πολυ διαδεδομενη η χρηση ιντερνετ. προσπαθησε να συνεχισεις με τους φιλους σου εξω οπως παλιοτερα, οσο καθεσαι μεσα τοσο το συνηθιζεις και κολλας και μενεις μονος. εαν ορισμενοι προτιμουν να βγουν απο το να τα πουν online, προτιμησε να πας μαζι τους. δε συγκρινεται το εξω με το να καθεσαι σε μια καρεκλα για ωρες ολοκληρες, ακομα κι αν μιλας ουσιαστικα με τα ιδια ατομα...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    5
    Σας ευχαριστω και τους δυο, αν και θα προσπαθησω να το ελαττώσω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ανωνυμε γεια σου καταρχην ωραιο το τεστακι που εβαλες το κανα κι εγω κ τα αποτελεσματα ξερω ποια ειναι, οσο για τα δικα σου απ αυτα που γραφεις δεν μου φαινεται να εισαι εξαρτημενος απο το ιντερνετ, παντως καλα κανεις κ αναρωτιεσαι, να σε ρωτησω ποσες ωρες την ημερα μπαινεις?? σερι το πας η με διαλλειματα?? παντως φαινεται να εισαι συνειδητοποιημενος κ να εχεις αυτογνωσια, καλα κανεις κ δεν παραμελεις φιλους, σχολειο, δραστηριοτητες, προσπαθησε οσο μπορεις να διατηρεις κοινωνικες επαφες απο κοντα, τωρα που ειναι κ καλοκαιρι κι ισως να μην εχεις τι να κανεις κ μπαινεις περισσοτερο, κατανοητο, αλλα κοιτα κ να διασκεδασεις..

    Εγω απ την αλλη ειμαι εθισμενη κ το ξερω, εμπαινα την ημερα 12 ωρες σερι κ παραπανω, κ το βραδυ δεν κοιμομουν γι αυτο, τωρα με το καλοκαιρι το χω ελαττωσει γιατι κανω κι αλλα πραγματα κ το χω ψιλοβαρεθει κι ολας, αλλα πχ προχθες πηγα για καφε με 3 κοπελες κ το κουβαλησα μαζι μου, δεν αντεξα κ γελουσανε, γελουσα κι εγω φυσικα αφου ξερω..

    παντως οσοι ειστε κολλημενοι προσπαθηστε οσο γινεται να αποδεσμευτειτε, η πραγματικη ζωη ειναι εξω κ το πολυ ιντερνετ στην τελικη αποχαυνωση κ μουροχαβλιαση προκαλει.....κ δεν αξιζει τοσο......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    να σε ρωτησω ποσες ωρες την ημερα μπαινεις?? σερι το πας η με διαλλειματα??
    Με διαλλείματα, φυσικα. Μαλιστα σημερα κιολας, αρχισα τα παλια μου χομπι :D

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Χαιρομαι!! Ετσι μπραβο, προτιμοτερο να ασχολεισαι περισσοτερο με αλλες δραστηριοτητες κ να κλεινεις το λαπτοπ/πισι ο,τι εχεις τελοσπαντων!! Ποσες ωρες ομως ημερησιως δεν μου ειπες !! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    5
    11ωρες καθημερινα, αλλα ξεχωριστα πρωι απογευμα και βραδυ....
    συγκεκριμενα μπαινω:
    απο την ωρα που θα ξυπνησω (7-8 δλδ) ως 10 η ωρα
    11π.μ.-1μ.μ.
    4 ή 5 ή 6μ.μ.- 9 μ.μ.
    10μ.μ. - 12-1 της επομένης
    καπου εκει κυμαίνονται οι ωρες
    ξερω ειναι πολλες προσπαθω να τις ελλατασω.... (τωρα μπηκα να βρω κατι να ζωγραφισω ;) )

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Λολ μ αρεσει που τις μετρας κιολας χεχε !! Δεν πειραζει, καλα κανεις, δειχνεις παντως να εχεις αυτοσυνειδησια κ αυτοελεγχο κ αυτο νομιζω θα σε βοηθησει ωστε να αποτρεψεις το ενδεχομενο να "κολλησεις" στο ιντερνετ!! Σε σχεση με οσες μπαινω (η μαλλον εμπαινα) εγω, δεν ειναι καθολου πολλες, ειναι ασυγκριτα λιγοτερες, αλλα εγω ειμαι αλλη περιπτωση, δεν τις μετραω επακριβως, αλλα στο περιπου, γιατι δεν με συμφερει !! Παντως μπραβο σου που εισαι συνειδητοποιημενος!! Τι ζωγραφισες ?? :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    5
    Μπραβο σου και εσενα.... :D
    οι εικονες ειναι μεγαλες και δεν ξερω αν επιτρεπεται ας μας πει ενας μοδ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    έντεκα? πόσο συμπτωματικό, τον ίδιο αριθμό μου έλεγε μια φίλη σήμερα και κείνη έντεκα ώρες μένει μέσα. αν δε βγαίνεις, πώς θα δεις τους φίλους σου? το κοντά τους δηλαδή μπορείς και να το μοιράσεις, λίγο μέσα, λίγο έξω.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Similar Threads

  1. Προσοχή! Το διαδύκτιο είναι ανθρώπινο έργο με σενάριο την αμφιβολία
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 168
    Last Post: 18-10-2009, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •