"Αγανακτισμένοι"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641

    "Αγανακτισμένοι"

    Σημαντικές οι αναζητήσεις μας, σημαντικά τα ψυχικά μας αδιέξοδα, αλλά τον τελευταίο καιρό μας δίνονται περισσότερες ευκαιρίες να κάνουμε πράξη την διάθεση μας για προσφορά στον άλλο. Ευκαιρίες για να περάσουμε από τη θεωρία, στην πράξη, στο βίωμα… Ας συμπαρασταθούμε λοιπόν στον άνεργο, στον συνάνθρωπο που χάνει τη δουλειά του, στον συνάνθρωπο που δεν ξέρει τι του ξημερώνει (Άλλωστε τέτοιου είδους καταστάσεις συνδέονται άμεσα με ψυχικές διαταραχές). Έξω από κομματικές παρατάξεις, ο καθένας μας ας ενώσει τη φωνή του με το διπλανό του μπας και σώσουμε ότι έχει απομείνει από την αξιοπρέπεια μας. Πέρα από την προσφορά στο σύνολο και στο κοινό καλό, λειτουργεί και ψυχοθεραπευτικά J

    Για τους Θεσσαλονικείς θα πραγματοποιηθεί αντίστοιχη πορεία με σημείο συγκέντρωσης το Λευκό Πύργο στις 10:00 π.μ. και με προορισμό το Διοικητήριο…
    Οι υπόλοιπες κλασσικές πορείες θα ξεκινήσουν από Καμάρα, Εργατικό Κέντρο και Άγαλμα Βενιζέλου


    Επίσης όποιος δεν έχει πάει ακόμη, αξίζει να κάνει μια βόλτα στις λαϊκές συνελεύσεις των πλατειών της χώρας. Μια απόδειξη ότι μπορούμε να μάθουμε να ακούμε, να σεβόμαστε το συνομιλητή και γενικότερα να λειτουργούμε δημοκρατικά… απλά δεν μας είχαν εκπαιδεύσει ως τώρα...




    15 Ιούνη: 24 ώρες στο δρόμο - Περικυκλώνουμε τη Βουλή

    24 ώρες στο δρόμο!

    Δίνουμε τη δική μας ΑΠΑΝΤΗΣΗ στο ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ
    15 Ιουνίου περικυκλώνουμε τη Βουλή


    Τώρα που η κυβέρνηση προσπαθεί να περάσει το μεσοπρόθεσμο, περικυκλώνουμε τη Βουλή, μαζευόμαστε και μένουμε στο Σύνταγμα.
    Όλοι μαζί συνεχίζουμε και δυναμώνουμε τις κινητοποιήσεις που ξεκινήσανε στις 25 Μάη.
    Πρώτος σταθμός η γενική απεργία την Τετάρτη 15 Ιουνίου. Δε σταματάμε μέχρι να το πάρουν πίσω.

    Στηρίζουμε με κάθε τρόπο τη Γενική Απεργία και διαδηλώνουμε ειρηνικά.

    Στις 15 Ιουνίου δεν εργαζόμαστε και δεν καταναλώνουμε.

    Συντονιζόμαστε με όλους τους πολίτες που θέλουν να εκφράσουν την αντίθεσή τους στο μεσοπρόθεσμο, με τους απεργούς και τα σωματεία τους, με τις λαϊκές συνελεύσεις, με τις κινητοποιήσεις και τις καταλήψεις σε όλη τη χώρα.

    Καλούμε τους καλλιτέχνες να πλαισιώσουν την κινητοποίηση, να κατέβουν στους δρόμους μαζί μας και να δώσουν το δικό τους χρώμα.

    Δίνουμε τρία μεγάλα ραντεβού:

    Όλοι την Τετάρτη 15 Ιουνίου στις 7 το πρωί:
    1. Μπροστά στη Βουλή.
    2. Στο μετρό Ευαγγελισμός.
    3. Στο Παναθηναϊκό Στάδιο.


    Μέχρι τις 15 Ιουνίου οργώνουμε την Αθήνα για να μεταφερθεί παντού το κάλεσμα της Λαϊκής Συνέλευσης του Συντάγματος. Δίνουμε από τώρα αγωνιστικό ραντεβού για τη μέρα ψήφισης του Μεσοπρόθεσμου.

    Να ακουστεί δυνατά η δική μας φωνή:
    ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ


    Λαϊκή Συνέλευση Πλατείας Συντάγματος
    11 Ιουνίου 2011
    Last edited by gus1973; 14-06-2011 at 14:08.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by gus1973 View Post
    Σημαντικές οι αναζητήσεις μας, σημαντικά τα ψυχικά μας αδιέξοδα, αλλά τον τελευταίο καιρό μας δίνονται περισσότερες ευκαιρίες να κάνουμε πράξη την διάθεση μας για προσφορά στον άλλο. Ευκαιρίες για να περάσουμε από τη θεωρία, στην πράξη, στο βίωμα… Ας συμπαρασταθούμε λοιπόν στον άνεργο, στον συνάνθρωπο που χάνει τη δουλειά του, στον συνάνθρωπο που δεν ξέρει τι του ξημερώνει (Άλλωστε τέτοιου είδους καταστάσεις συνδέονται άμεσα με ψυχικές διαταραχές). Έξω από κομματικές παρατάξεις, ο καθένας μας ας ενώσει τη φωνή του με το διπλανό του μπας και σώσουμε ότι έχει απομείνει από την αξιοπρέπεια μας. Πέρα από την προσφορά στο σύνολο και στο κοινό καλό, λειτουργεί και ψυχοθεραπευτικά J

    Για τους Θεσσαλονικείς θα πραγματοποιηθεί αντίστοιχη πορεία από Λευκό Πύργο με προορισμό το Διοικητήριο…

    Επίσης όποιος δεν έχει πάει ακόμη, αξίζει να κάνει μια βόλτα στις λαϊκές συνελεύσεις των πλατειών της χώρας. Μια απόδειξη ότι μπορούμε να μάθουμε να ακούμε, να σεβόμαστε το συνομιλητή και γενικότερα να λειτουργούμε δημοκρατικά… απλά δεν μας είχαν εκπαιδεύσει ως τώρα...




    15 Ιούνη: 24 ώρες στο δρόμο - Περικυκλώνουμε τη Βουλή

    24 ώρες στο δρόμο!

    Δίνουμε τη δική μας ΑΠΑΝΤΗΣΗ στο ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ
    15 Ιουνίου περικυκλώνουμε τη Βουλή


    Τώρα που η κυβέρνηση προσπαθεί να περάσει το μεσοπρόθεσμο, περικυκλώνουμε τη Βουλή, μαζευόμαστε και μένουμε στο Σύνταγμα.
    Όλοι μαζί συνεχίζουμε και δυναμώνουμε τις κινητοποιήσεις που ξεκινήσανε στις 25 Μάη.
    Πρώτος σταθμός η γενική απεργία την Τετάρτη 15 Ιουνίου. Δε σταματάμε μέχρι να το πάρουν πίσω.

    Στηρίζουμε με κάθε τρόπο τη Γενική Απεργία και διαδηλώνουμε ειρηνικά.

    Στις 15 Ιουνίου δεν εργαζόμαστε και δεν καταναλώνουμε.

    Συντονιζόμαστε με όλους τους πολίτες που θέλουν να εκφράσουν την αντίθεσή τους στο μεσοπρόθεσμο, με τους απεργούς και τα σωματεία τους, με τις λαϊκές συνελεύσεις, με τις κινητοποιήσεις και τις καταλήψεις σε όλη τη χώρα.

    Καλούμε τους καλλιτέχνες να πλαισιώσουν την κινητοποίηση, να κατέβουν στους δρόμους μαζί μας και να δώσουν το δικό τους χρώμα.

    Δίνουμε τρία μεγάλα ραντεβού:

    Όλοι την Τετάρτη 15 Ιουνίου στις 7 το πρωί:
    1. Μπροστά στη Βουλή.
    2. Στο μετρό Ευαγγελισμός.
    3. Στο Παναθηναϊκό Στάδιο.


    Μέχρι τις 15 Ιουνίου οργώνουμε την Αθήνα για να μεταφερθεί παντού το κάλεσμα της Λαϊκής Συνέλευσης του Συντάγματος. Δίνουμε από τώρα αγωνιστικό ραντεβού για τη μέρα ψήφισης του Μεσοπρόθεσμου.

    Να ακουστεί δυνατά η δική μας φωνή:
    ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ


    Λαϊκή Συνέλευση Πλατείας Συντάγματος
    11 Ιουνίου 2011
    Συμφωνω απολυτως,αλλωστε καλο ειναι να βλεπουμε και λιγο εξω απο εμας..............................

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    όταν αρχίσουμε να βλέπουμε και λίγο έξω από το μικρόκοσμό μας, τότε σίγουρα θα αλλάξει και η οπτική γωνία από την οποία βλέπουμε τα όσα μας απασχολούν.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μπράβο ρε Gus για την ανάρτηση! Ωστόσο να εκφράσω την ανησυχία μου, καθώς ναι μεν είναι μαζική η συμμετοχή, αλλ΄αυτό κρύβει και κινδύνους η φωνή σου να ενωθεί με την υστερική/ωφελιμίστικη φωνή κάποιων φορέων που ποτέ δε θα ήθελες να ενωθεί με τη δική σου εις τον αιώνα των αιώνων (δίχως αμήν),πχ άνθιμος, ή έχει πέσει στην αντίληψή μου παρακίνηση από φασίστες για δράσεις, με σκοπούς που είμαι βέβαιη δεν είναι ίδιοι με των περισσότερων συμμετεχόντων. Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γι αυτούς τους λόγους που ανέφερα απλά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Κι εγώ να εκφράζω την ανησυχία μου για το real democracy, το οποίο πάει να καπελώσει το κίνημα των αγανακτισμένων. Και το οποίο προωθείται -και μόνο αυτό είναι ύποπτο- μέσα από κάποια κανάλια. Πολλοί καραδοκούν για να επωφεληθούν από όλα αυτά.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Rain καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και δεν σου κρύβω ότι τις πρώτες μέρες ήμουν αρκετά αμήχανος. Μάλιστα, έπιασα τον εαυτό μου να μιλά χαμηλόφωνα στο διπλανό μου, μιας και ήμουν σίγουρος ότι αν τολμούσαμε και εκφράζαμε τις θέσεις μας θα προέκυπτε ένα αλαλούμ που θα τα κατέστρεφε όλα. Οι επόμενες μέρες και ειδικότερα οι αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες της λαϊκής συνέλευσης με διέψευσαν. Άνεργοι, χρεωμένοι, εκπαιδευτικοί, ιδιωτικοί, δημόσιοι υπάλληλοι άρχισαν να γίνονται ένα. Άρχισαν να αντιλαμβάνονται ότι στόχος είναι η διαφύλαξη της δημόσιας περιουσίας, η αξιοπρέπεια μας και ότι αυτό συνεπάγεται και να παραδέχονται ότι εδώ και πολλά χρόνια έχουμε πέσει θύμα του κοινωνικού αυτοματισμού. Άρχισαν να κάνουν συνδέσεις και να βλέπουν πίσω από τα πράγματα. Δεν ξέρω αν όλο αυτό θα οδηγήσει κάπου... όμως είμαι σίγουρος ότι τα παράπλευρα οφέλη θα είναι αρκετά. Και η παρισινή κομμούνα ηττήθηκε μετά από 72 μέρες και ο Μάης του '68 έσβησε με τις υποσχέσεις του Ντε Γκόλ. Τα οφέλη όμως που προέκυψαν αποτέλεσαν λίπασμα για (έστω) μικρές αλλαγές μέσα στο χρόνο. Δεν ελπίζω ότι θα αλλάξει άμεσα αλλά ούτε και στο απώτερο μέλλον. Για να είμαι πιο ακριβής δεν ελπίζω ότι θα προφτάσω να δω τις αλλαγές σε αυτή τη ζωή :) Μικρά βήματα θα κάνουμε και ότι βγει...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΜΕ 2 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΒΡΕΙ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ! ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΥΣ ! Ως ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ !
    Μ.ΜΠΑΚΟΥΝΙΝ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Είναι σίγουρα θετική όλη αυτή η ευαισθητοποίηση του κόσμου που μέχρι τώρα δεν κατέβαινε στις διαδηλώσεις για πολλούς και διάφορους λόγους. Κατά τα άλλα το "κίνημα των αγανακτισμένων" όχι το σύνολο των ανθρώπων που το απαρτίζουν (ήμουν και γω εκεί) αλλά τα καθεστωτικά μέσα που το υποστηρίζουν νομίζω είναι ανειλικρινές. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν υποκινούνται από κανέναν και ότι το όλο θέμα είναι τελείως αυθόρμητο.

    Θα ήθελα πολύ να το πιστέψω αλλά με βασανίζουν αρκετές περίεργες ερωτήσεις (δεν ξέρω, μπορεί να είμαι εγώ ο περίεργος, ή να αρέσκομαι σε κάθε είδους συνωμοσιολογίες)

    α) Πώς το διάολο κατάφεραν να αποτρέψουν την παραμικρή παρέκκλιση από αυτό που ονομάζουμε ειρηνική διαμαρτυρία; Τελικά τα επεισόδια είναι τόσο μα τόσο ελεγχόμενα;

    β) Πως κατάφεραν να εξασφαλίσουν την αμέριστη συμπαράσταση ακόμη και του πιο τιποτένιου δημοσιογραφίσκου (από το πρωινάδικο της Μενεγάκη, το μεσημεριανάδικο της Λαμπίρη, μέχρι το βραδινό του Κωστόπουλου), όταν την ίδια στιγμή σε λίγο παλαιότερες διαδηλώσεις οι διαδηλωτές ήταν παράνομοι, επικίνδυνοι, μειοψηφία, βλαβεροί για την οικονομία, τον τουρισμό και την εικόνα της χώρας προς τα έξω;

    γ) Επειδή βρέθηκα κοντά στους διοργανωτές των Αγανακτισμένων κάθε άλλο παρά ανοργάνωτοι μου φάνηκαν. Δεν ξέρω αν έχουν τα χαρακτηριστικά των αναρχοαυτόνομων όπως μου είπε μειδιάζοντας ένας φίλος ή μιας πιο κομματικοποιημένης νεολαίας ελπίζω να έχουν ευγενή κίνητρα. Ευγενή κίνητρα όμως δεν είναι ούτε να φύγει ο Γιωργάκης με το ελικόπτερο (γιατί μετά θα ρθει κάποιος άλλος με το αεροπλάνο σαν άλλοτε), ούτε να καεί το μπουρδέλο η Βουλή, ούτε να κρεμαστούν οι 300 (όλοι είναι άραγε;) προδότες.

    Επίσης αυτό που ξέρω είναι ότι στην ουσία δεν μας ενοχλεί τόσο το κοινωνικό μοντέλο που έχουμε κατασκευάσει όσο το γεγονός ότι τώρα άρχισαν να θίγονται συνολικότερα συμφέροντα. Αν βρισκόμασταν πίσω στην χρυσή δεκαετία του 90 και του 2000 δεν θα μας πείραζε ούτε η διαφθορά ούτε η εξάρτηση. Πάλι τα ίδια ολίγα άτομα θα κατεβαίναμε κάτω και θα διαμαρτυρόμασταν χωρίς αποτέλεσμα. Θέλω να πω ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ονειρεύεται μια πιο δίκαιη κοινωνία απλά χαροπαλεύει για μην χάσει τα εναπομείναντα κεκτημένα του. Γενικά είμαι πολύ απαισιόδοξος για την πορεία μας. Μακάρι να φταίει η κατάθλιψή μου...
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Militon View Post
    Είναι σίγουρα θετική όλη αυτή η ευαισθητοποίηση του κόσμου που μέχρι τώρα δεν κατέβαινε στις διαδηλώσεις για πολλούς και διάφορους λόγους. Κατά τα άλλα το "κίνημα των αγανακτισμένων" όχι το σύνολο των ανθρώπων που το απαρτίζουν (ήμουν και γω εκεί) αλλά τα καθεστωτικά μέσα που το υποστηρίζουν νομίζω είναι ανειλικρινές. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν υποκινούνται από κανέναν και ότι το όλο θέμα είναι τελείως αυθόρμητο.

    Θα ήθελα πολύ να το πιστέψω αλλά με βασανίζουν αρκετές περίεργες ερωτήσεις (δεν ξέρω, μπορεί να είμαι εγώ ο περίεργος, ή να αρέσκομαι σε κάθε είδους συνωμοσιολογίες)

    α) Πώς το διάολο κατάφεραν να αποτρέψουν την παραμικρή παρέκκλιση από αυτό που ονομάζουμε ειρηνική διαμαρτυρία; Τελικά τα επεισόδια είναι τόσο μα τόσο ελεγχόμενα;

    β) Πως κατάφεραν να εξασφαλίσουν την αμέριστη συμπαράσταση ακόμη και του πιο τιποτένιου δημοσιογραφίσκου (από το πρωινάδικο της Μενεγάκη, το μεσημεριανάδικο της Λαμπίρη, μέχρι το βραδινό του Κωστόπουλου), όταν την ίδια στιγμή σε λίγο παλαιότερες διαδηλώσεις οι διαδηλωτές ήταν παράνομοι, επικίνδυνοι, μειοψηφία, βλαβεροί για την οικονομία, τον τουρισμό και την εικόνα της χώρας προς τα έξω;

    γ) Επειδή βρέθηκα κοντά στους διοργανωτές των Αγανακτισμένων κάθε άλλο παρά ανοργάνωτοι μου φάνηκαν. Δεν ξέρω αν έχουν τα χαρακτηριστικά των αναρχοαυτόνομων όπως μου είπε μειδιάζοντας ένας φίλος ή μιας πιο κομματικοποιημένης νεολαίας ελπίζω να έχουν ευγενή κίνητρα. Ευγενή κίνητρα όμως δεν είναι ούτε να φύγει ο Γιωργάκης με το ελικόπτερο (γιατί μετά θα ρθει κάποιος άλλος με το αεροπλάνο σαν άλλοτε), ούτε να καεί το μπουρδέλο η Βουλή, ούτε να κρεμαστούν οι 300 (όλοι είναι άραγε;) προδότες.

    Επίσης αυτό που ξέρω είναι ότι στην ουσία δεν μας ενοχλεί τόσο το κοινωνικό μοντέλο που έχουμε κατασκευάσει όσο το γεγονός ότι τώρα άρχισαν να θίγονται συνολικότερα συμφέροντα. Αν βρισκόμασταν πίσω στην χρυσή δεκαετία του 90 και του 2000 δεν θα μας πείραζε ούτε η διαφθορά ούτε η εξάρτηση. Πάλι τα ίδια ολίγα άτομα θα κατεβαίναμε κάτω και θα διαμαρτυρόμασταν χωρίς αποτέλεσμα. Θέλω να πω ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ονειρεύεται μια πιο δίκαιη κοινωνία απλά χαροπαλεύει για μην χάσει τα εναπομείναντα κεκτημένα του. Γενικά είμαι πολύ απαισιόδοξος για την πορεία μας. Μακάρι να φταίει η κατάθλιψή μου...
    έχεις πολύ δίκιο και δε φταίει η κατάθλιψή σου...είναι απορίας άξιον ποιοι τελικά τους ψήφισαν και τους ανέδειξαν σε κυβέρνηση..εάν σκεφτούμε ποιοι βρίσκονται στους δρόμους και στις πλατείες τις τελευταίες μέρες μπορούμε να βρούμε όχι τα κίνητρα, αλλά σίγουρα να απομυθοποιήσουμε όλους αυτούς τους καημένους πολίτες που τους έχει ισοπεδώσει η κυβέρνηση..κομμουνιστές δεν είναι τόσοι, γιατί αυτοί κατεβαίνουν μόνο με το κόμμα τους, οπαδοί του ΣΥΡΙΖΑ σίγουρα θα είναι αρκετοί (αλλά δεν είναι και πολλοί ούτως ή άλλως αυτοί), οι δεξιοί δεν έχουν παράδοση με τις πορείες και τις διαδηλώσεις..ποιοι μένουν?οι πασόκοι, φορέσαν και το αριστερό τους ζιβαγκάκι και βγήκαν!!περίεργο ρε παιδί μου..και ποιοι το ψήφισαν το ΠΑΣΟΚ στις τελευταίες εκλογές?οι Αρειανοί ???(δε εννοώ τα σκουλήκια, αλλά τους εξωγήινους)..κάποιοι έχασαν το βολεματάκι τους και είπαν να επαναστατήσουν..εγώ προσωπικά κατεβαίνω στο Σύνταγμα, αλλά αυτό το κάνω πολλά χρόνια τώρα...απλά τόσο καιρό κανείς δεν έβλεπε που πήγαινε η κατάσταση εφόσον όλοι είχαν βολευτεί μια χαρά..αμ πουώς? (που έλεγε και ο Χατζηχρήστος)
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Milton συμφωνώ στα περισσότερα από όσα αναφέρεις και συμμερίζομαι τις ανησυχίες σου αλλά και την απαισιοδοξία σου. Πολλά από τα ερωτήματα που θέτεις με απασχόλησαν και με απασχολούν και σε καμία περίπτωση δεν τα θεωρώ συνωμοσιολογίες (άλλωστε η ιστορία έχει ανατρέψει πολλές από τις αποκαλούμενες από κάποιους «συνωμοσιολογίες»). Αναγνωρίζω τον ύποπτο ρόλο των ΜΜΕ τα οποία εδώ και χρόνια φροντίζουν να υπονομεύουν αγώνες που τα αιτήματα τους δεν διαφέρουν και πολλοί από αυτά των «αγανακτισμένων». Επίσης, σίγουρα δεν είναι τόσο ανοργάνωτο όσο προβάλλεται όλο αυτό. Μια βόλτα εδώ στα μέρη μας, στο Λευκό Πύργο, από κάποιον που γνωρίζει ανθρώπους του χώρου το επιβεβαιώνει (για μένα δεν είναι άσχημο αυτό μιας και η γενικότερη οργάνωση θα έπρεπε να πραγματοποιηθεί από κάποιους που είχαν σχετική εμπειρία).
    Πάντως αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα αιτήματα του «ελικοπτέρου» και της «φωτιάς» με το πέρασμα των ημερών έδωσαν τη θέση τους σε πιο ήπιες φωνές όπου είχαν προτάσεις και γενικότερα εστίαζαν σε πιο ουσιαστικές λύσεις (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν κάτω από τις δεδομένες κοινωνικοπολιτικές συνθήκες).

    Θεωρώ ότι θα πρέπει να προβληματιστούμε στο πως θα μπορούσαμε να ωφεληθούμε από αυτό το «κίνημα» (αν μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε έτσι). Και εμένα με ενοχλεί η λαϊκίστικη απαξίωση του συνδικαλιστικού κινήματος ή το τσουβάλιασμα όλων των κομμάτων σχηματισμών. Ας το αντιμετωπίσουμε ως ένα ενισχυτικό παράγοντα των προσπαθειών που γίνονται εδώ και χρόνια. Θέλω να πιστεύω ότι μέσα από όλες αυτές τις δραστηριότητες (πορείες, συνελεύσεις) θα δημιουργηθούν ζυμώσεις που είναι δυνατόν να μειώσουν τις αποστάσεις μεταξύ των ανθρώπων που αγωνίζονταν στους δρόμους και στους χώρους εργασίας και στους ανθρώπους που παρακολουθούσαν από τον καναπέ τους, διαμαρτυρόμενοι για τις δυσκολίες που τους δημιουργούσαν οι κινητοποιήσεις στην καθημερινότητα τους ή για την αλλοίωση της αισθητικής τους από τα πανό και τις αφίσες. Από την άλλη καταρρίπτεται το επιχείρημα της εξουσίας και των καθεστωτικών ΜΜΕ ότι αυτοί που αντιδρούν είναι μια «ενοχλητική», «μίζερη» και μονίμως «γκρινιάρικη» μειοψηφία.

    Δεν ξέρω… ίσως εγώ να είμαι υπερβολικά αισιόδοξος… :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by void View Post
    έχεις πολύ δίκιο και δε φταίει η κατάθλιψή σου...είναι απορίας άξιον ποιοι τελικά τους ψήφισαν και τους ανέδειξαν σε κυβέρνηση..εάν σκεφτούμε ποιοι βρίσκονται στους δρόμους και στις πλατείες τις τελευταίες μέρες μπορούμε να βρούμε όχι τα κίνητρα, αλλά σίγουρα να απομυθοποιήσουμε όλους αυτούς τους καημένους πολίτες που τους έχει ισοπεδώσει η κυβέρνηση..κομμουνιστές δεν είναι τόσοι, γιατί αυτοί κατεβαίνουν μόνο με το κόμμα τους, οπαδοί του ΣΥΡΙΖΑ σίγουρα θα είναι αρκετοί (αλλά δεν είναι και πολλοί ούτως ή άλλως αυτοί), οι δεξιοί δεν έχουν παράδοση με τις πορείες και τις διαδηλώσεις..ποιοι μένουν?οι πασόκοι, φορέσαν και το αριστερό τους ζιβαγκάκι και βγήκαν!!περίεργο ρε παιδί μου..και ποιοι το ψήφισαν το ΠΑΣΟΚ στις τελευταίες εκλογές?οι Αρειανοί ???(δε εννοώ τα σκουλήκια, αλλά τους εξωγήινους)..κάποιοι έχασαν το βολεματάκι τους και είπαν να επαναστατήσουν..εγώ προσωπικά κατεβαίνω στο Σύνταγμα, αλλά αυτό το κάνω πολλά χρόνια τώρα...απλά τόσο καιρό κανείς δεν έβλεπε που πήγαινε η κατάσταση εφόσον όλοι είχαν βολευτεί μια χαρά..αμ πουώς? (που έλεγε και ο Χατζηχρήστος)
    Σίγουρα είναι και αυτοί εκεί, ελπίζω να μην είναι η πράσινη επανάσταση ή η επανάσταση του αυτονόητου όπως είχει πει ο πρωθυπουργός μας! Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι οι άλλοι οι Ελληναράδες της RainAndWind (το πρότυπο άνδρα προς αποφυγήν εννοώ) αν και δεν πιστεύω ότι υπό τις παρούσες συνθήκες μπορεί να αναγεννηθεί ένας "φοίνικας από τις στάχτες του" :-D... Ίσα ίσα που θα ενεργοποιούσε περισσότερο τα αντανακλαστικά μας μιας και τότε ο στόχος θα ήταν ξεκάθαρος. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι που πάει η όλη κατάσταση. Απλά σε εκλογές ή δημοψήφισμα περί δραχμής (δεν νομίζω ότι το νόμισμα είναι η λύση αλλά κυρίως η πολιτική που ακολουθείται), σε μια λύση αλα Μπερλουσκόνι (οι ικανοί και πετυχημένοι μεγαλοεπιχειρηματίες απευθείας στις επάλξεις της εξουσίας) ή δεν ξέρω τί... Νομίζω πάντως πως ούτε και αυτοί ξέρουν... lololololol...

    Προτείνω να είμαστε προσεκτικοί, υποψιασμένοι και να αποφύγουμε την οχλοκρατία ιδιαιτέρα την "μη καθοδηγούμενη"... Είναι σημαντικό να ξέρεις που πηγαίνεις και ποιος σε οδηγεί...
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Η ζύμωση που γίνεται είναι καλής ποιότητας πάντως απ' όσο τουλάχιστον ως τώρα δείχνει. Και υπήρχε ανάγκη από τέτοιες κοινωνικές ζυμώσεις σε μεγαλύτερες κλίμακες, μάλλον το κουτάκι δω κουτάκι κει, ο διαμελισμός χώρων που θα μπορούσαν να είχαν εκτόπισμα στο σύνολο και διαδραστικότητα ουσιαστική στοχευμένη προς ανατρεπτική κινηματική ώθηση, έχει απογοητεύσει. Καιρό είχε καταντήσει η αριστερά, η υποτιθέμενη πια, να αναμασά την ιστορία της. Βάλτωσε. Ώρα ήταν να περάσει από κάτω προς τα πάνω η αναζήτηση των αναγκαίων, στο δρόμο και σε ανοίγματα, όχι με μπετόν αρμέ πορείες. Εξάλλου απ' ό,τι διαπίστωσα είναι πολυσυλλεκτική η παρουσία των ανθρώπων, διαφορετικών αλλά και κάπου σίγουρα αφουγκραζόμενων ο ένας τον άλλον. Προσωπική μου άποψη το σημαντικότερο είναι όχι οι μούτζες βέβαια, αλλά οι συζητήσεις που ανοίγονται, και η συμμετοχή πάρα πολλών ατόμων της νέας γενιάς που μόλις μπαίνει στο στίβο της ανάγνωσης των υπαρκτών και της ψηλάφισης για θέληση των άλλων, των ανύπαρκτων ίσως. Το ωραιότερο άρωμα? Για μένα το έχουνε δύο λέξεις που περνάνε από στόμα σε στόμα και που παίζουνε γερά πια. Άμεση δημοκρατία!

    Όσο για τα μμε, έκδηλα ανεπιθύμητα και όχι αδίκως...
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    http://www.youtube.com/watch?v=p-6xZ...&feature=share
    Ο Max Keiser για το λαικο κινημα στην Ελλαδα, 30 λεπτα βιντεο. Εχει και δυο που εκαναν μηνυση στην Goldman Sachs.
    Last edited by elafi; 22-06-2011 at 13:40.

  14. #14

  15. #15

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  3. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 04:35
  4. η "αλήθεια" του "ψευδωνύμου"
    By τι-ποτέ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 21-02-2007, 12:46
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •