τα κυριοτερα λαθη των δυσλεκτικων παιδιων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516

    τα κυριοτερα λαθη των δυσλεκτικων παιδιων

    παραλειψη,προσθεση η αντικατασταση γραμματων η συλλαβων-χρηση κεφαλαιου γραμματος-παρατονισμος-κακογραφια-ορθογραφικα λαθη-μορφολογικα λαθη[δηλαδη λαθη κανονων]-απουσια αποστασης μεταξυ των λεξεων-ελλειψη γενικευσης ορθογραφικων κανονων στις λεξεις.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    μηπως μπορεις να μου πεις τα πιο εντονα συμπτωματα των δυσπρακτικων παιδιων?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    κοιτα,κυριως εμφανιζουν διαταραχες στις λεπτες κινησεις&αδεξιοτητα στο συντονισμο της κινητικοτητας-δυσλεκτικα στοιχεια μπορει να συνυπαρχουν[περιπου 1 στα 2 παιδια με δυσ. εχουν &δυσλεκτικες δες] -υπαρχει μια σχετικη καθυστερηση στα παιδιατρικα οροσημα[αναπτυξιακα εννοω]-αρκετα παιδια εμφανιζουν& δ.ε.π.υ.-εχουν μεγαλες δυσκολιες στο συμβολικο παιχνιδι-δεν συμμετεχουν στα κινητικα παιχνιδια-εχουν εν γενει μια εικονα αδεξιοτητας-βεβαια με συστηματικη εργοθεραπεια & ισως λογοθεραπεια εφ οσον χρειαζεται τα πραγματα βελτιωνονται σημαντικα!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    2
    Ισως να ξεχάσατε να επισημανετε τα χαρίσματα των δυσλεκτικών παιδιών...και είναι πολυ μεγαλο θέμα!
    Είναι η έξυπνάδα τους και μαλιστα ειναι πολλες φορες πανω των φυσιολογικών ορίω!
    Είναι ευάισθητα πολυ και αυτο τους βοηθαει να αντιλαμβ΄ναονται ευκολοτερα τις διαθεσεις και το τι κρύβεται πισω απο τις λεξεις,άρα πρεπι να ειμαστε πολυ προσεκτικοι στην συμπεριφορα μας.
    Εχουν μια ιδιαίτερη ικανότητα να δημιουργουν με τα χερια τους!

    Οσον αφορα δε κι αλλα σημεια αναφορας ενεος δυσλεκτικου παιδιου,περαν των λαθων τους σε ενα γραπτο ειναι θεματα συμπεριφορας.
    Ενα δυσλεκτικο παιδι ειναι πολυ ευαοσθητο,ευαιρέσθητο,εύθι κτο!
    Επισης δενκαθεται στην καρέκλα του κανονικά αλλα εινα μόνομα έτοιμο να \"φύγει\" απο την καρεκλα του ,αφου καθεται παντα στην μισή κι οχι κανονικά.
    :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....οντως!μεγαλοι συγγραφεις,καλλιτεχνες,επι στημονες ηταν δυσλεκτικοι!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    βλέπω το γιο μου, τώρα 12 χρόνων, να γράφει, ας πούμε τη λέξη \'βιβλίο\'. γράφει βι, μετά λ, μετά β στη σωστή θέση, δηλαδή πριν από το λάμδα που έχει ήδη γράψει, και μετά το υπόλοιπο.
    αυτό και σε άλλες λέξεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....περα απο αυτη τη δυσκολια ομως τα παιδια προχωρανε κανονικα στην εκπαιδευση....απλα χρειαζεται να υπαρχει ενημερωση ολων των εμπλεκομενων φορεων για το αντικειμενο \'\'δυσλεξια\'\'

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    52
    μιας και φορολογικη δηλωση δεν κανω και μου εχει μεινει αμετι μουχαμετι σε κατι να δηλωθω,ειπα να το κανω εδω.

    Γειαααααααααααα σας.Ονομαζομαι Ομπλιβια 28 παρα καααααατι,κοριτσι απο σπιτι χωρις τζακι αλλα με καλοριφερ,με γνωσεις αγγλικων και γερμανεζικων,επι πτυχιω φοιτητρια νομικης Αθηνων ,αμφιχειρας και δυσκλεκτικη του κερατα.Μην κοιτατε τα κειμενα εδω,τα περναω απο εκατο διορθωσεις.Κ παλι μου ξεφευγουν τα αλλαμπουρνεζικα που γραφω.

    Σε ιδρυμα δεν με μπαγλαρωσανε ακομα,η μανουλα μου δεν καταλαβε Χριστο οτι ειχα κ εχω δυσλεξια ,γιατι εφερνα καλους βαθμους αλλα οι καθηγητες μου που διορθωναν τα γραπτα μου,επρεπε να καθονται με το κεφαλι κατω και τα ποδια πανω για να καταλαβουν τι εγραφα και να τσακωσω τους βαθμους.Η οταν ηταν να διαβασω αγνωστο κειμενο ,ημουν σαν τον καρβουνιαρη στην αναγνωση.Σαν να μην μπορω να δω τα γραμματα.Σαν να τα φωτιζει καποιος κ να στραβωνομαι.Που αμα τον πιασω καμια μερα αυτον τον καποιο,θα του σπασω τα σαγονια γιατι τοσα χρονια γινομαι ρεζιλι που αργω να απαγγελλω.
    Τελος,ζωγραφιζω και με τα δυο χερια,μιλαω εαν θελησω τραγικα γρηγορα και μπορω να γραφω ταυτοχρονα και με τα δυο χερια.Ειμαι ομως αισχρη νοικοκυρα.

    αυτα εχουν ατομα με δυσλεξια.Αντε και ισως να γινουν κ μελη της ΜΕΝΣΑ.Εγω δεν καταφερα γιατι να μεν ειμαι ανω του κανονικου αλλα δεν ειμαι τοσο πανω που να με προσκιναν οταν φταρνιζομαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....nice!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ομπλίβια δεν μας είχες πει τα κρυφά σου χαρίσματα.Εγώ ίντιγκο εσύ δυσλεκτική.Λοιπόν δεν είμαι καμία ψωνάρα αλλά έχω και επ\'αυτού του θέματος άποψη....Η πρώτη μου επαφή με τον όρο δυσλεξία ξεκινά όταν μίαν καθηγήτρια ,κακή της ώρα, μού είπε να πάω σε ένα κέντρο δυσλεξίας να το ψάξω γιατί λέει σε ένα διαγώνισμα της ιστορίας συγκεκριμένα(βεβαίως βεβαίως) της είχα απαντήσει σε μία ερώτηση με κουκίδες(Όπως μας τα έγραφε αυτή στον πίνακα)....Λακωνικά και μονολεκτικά.Το πρόβλημα δεν ήταν οι κουκίδες αλλά είχε διαγνώσει ένα βαθύτερο πρόβλημα.Δεν μπορούσα λέει να αναπτύξω παράγραφο.Της πήγα λοιπόν εγώ και της έλεγα μες στην ντροπή βέβαια,ξεφτιλλήστικα κιόλας για να μην βγω δυσλεκτική,ότι κυρία μας, δεν είχαμε διαβάσει στο εν λόγω μάθημα κι ότι θυμόμασταν κατεβάζαμε.Αλλά για να μην κοπούμε τελείως βάλλαμε εκεί τις κουκίδες να παραθέσουμε μερικά σημεία.Απτόητη αυτή ,μα μου σου του, βλέπω ότι θυμόσουν και έγραψες.Γιατί δεν έκανες παράγραφο;Γιατί είπα από μέσα μου αν έκανα παράγραφο και έβλεπες συνάφεια να με ξέχεζες και τα λίγα που θυμόμουν θα πήγαιναν στράφη απ\'τη σάλτσα που θα σου έγραφα.Μου δημιούργησε τέτοιο πατατράκουλο που το σκεφτόμουν μέρες.Μια βδομάδα μη σου πω και προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν είμαι δυσλεκτική.Μετά δε έμαθα ότι είχε βγάλει τη μισή τάξη δυσλεκτική και έτσι ησύχασα.Λέω αυτή είναι δυσλεκτική και θέλει συμμάχους.....Αυτό πριν χρόνια,τρίτη γυμνασίου.Πρόσφατα όμως ήρθα αντιμέτωπη με μία δυσλεκτική συμμαθήτρια από πληροφορική.Να μου την μπαίνει σε κάθε μάθημα δε και εγώ να έχω σπαστεί.Λέω με ζηλεύει που είμαι πιο όμορφη και έξυπνη και συνέχισα με αυτό το σκεπτικό.Στόκο την ανέβαζα(από μέσα μου πάντα) στόκο την κατέβαζα και δεν την λυπόμουν.Το καλύτερο που είχα ακούσει άλλωστε απ\'το στοματάκι της ήταν\"Ευτυχώς που σε βλέπουμε μόνο δυο φορές την εβδομάδα και αντέχουμε\".Το χειρότερο ήταν όταν μου είχε πει άντε πότε θα μου φέρεις εκείνο το δώρο για την γιορτή μου,που είχες πει.Μαύρη να\'ναι η ώρα που το πήγα.Το ανοίγει στο τέλος του μαθήματος,το βάζει πάνω της και με έναν στόμφο μου λέει \"Τι είναι αυτό;Αυτό είναι για τις απόκριες!\".Σε μια κατ\'ιδίαν συζήτηση που έκανα με τον καθηγητή με τα πολλά μου είπε ότι είναι δυσλεκτική στην προσπάθειά του να δικαιολογήσει την στάση της και να γίνω κι εγώ πιο επιεικής μαζί της.Τέλος πάντων στο μέλλον την είδα δυο τρεις φορές να βουρκώνει και να χτυπιέται.Κύριε ξαναπείτε το μου και τέτοια με αποκορύφωμα μια μέρα που σηκώνεται και λέει δείξτε το στον Γιώργο και στην Κάσσι εγώ δεν καταλαβαίνω.Τα βρόντηξε,αναστέναξε και επικράτησε άσχημο κλίμα.Τι να κάνω να παρακολουθήσω;Βαριέμαι.Αφο ύ έτσι κι αλλιώς δεν καταλαβαίνω.Τα τεστ δε δεν έχει υπάρξει φορά που να τα έχει περάσει με την πρώτη.Σε όλα κόβεται.Δεν της φτάνει ο χρόνος.....Δύσκολη περίπτωση.Τα γραπτά της μια δυο φορές που τα πήρα για αντιγραφή είχαν ορθογραφικά λάθη και ασυνταξία.Συνεχώς ρωτάειτον διπλανό της και φίλο της τι είπε τώρα ο καθηγητής,πώς γράφεται αυτό και τέτοια.Ή φράση της\"Αυτό ήθελα να πω αλλά δεν μπορούσα να το εκφράσω σωστά\".Είναι λοιπόν πρόβλημα όσο να\'ναι η δυσλεξία.Τώρα αν έχει κανένα χάρισμα δεν ξέρω,μόνο το ότι ζωγραφίζει καλά ξέρω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by galazia_sfaira
    Ισως να ξεχάσατε να επισημανετε τα χαρίσματα των δυσλεκτικών παιδιών...και είναι πολυ μεγαλο θέμα!
    Είναι η έξυπνάδα τους και μαλιστα ειναι πολλες φορες πανω των φυσιολογικών ορίω!
    Είναι ευάισθητα πολυ και αυτο τους βοηθαει να αντιλαμβ΄ναονται ευκολοτερα τις διαθεσεις και το τι κρύβεται πισω απο τις λεξεις,άρα πρεπι να ειμαστε πολυ προσεκτικοι στην συμπεριφορα μας.
    Εχουν μια ιδιαίτερη ικανότητα να δημιουργουν με τα χερια τους!

    Οσον αφορα δε κι αλλα σημεια αναφορας ενεος δυσλεκτικου παιδιου,περαν των λαθων τους σε ενα γραπτο ειναι θεματα συμπεριφορας.
    Ενα δυσλεκτικο παιδι ειναι πολυ ευαοσθητο,ευαιρέσθητο,εύθι κτο!
    Επισης δενκαθεται στην καρέκλα του κανονικά αλλα εινα μόνομα έτοιμο να \"φύγει\" απο την καρεκλα του ,αφου καθεται παντα στην μισή κι οχι κανονικά.
    :)
    Συμφωνώ με μερικά έχοντας υπ\'όψη μου αυτή τη συμμαθήτρια.Είναι ευσυγκίνητη,εύθικτη και πολύ ευερέθιστη.Βέβαια αυτό δεν ξέρω αν είναι λόγω της δυσλεξίας της ή λόγω άλλων κόμπλεξ...Της λέω τι ωραία μαλλιά που έχεις και πιστεύει ότι την κοροϊδεύω για παράδειγμα.Έξυπνη,την συγκεκριμένη κοπέλα δεν θα την έλεγα.Μάλλον μέτριο δείκτη νοημοσύνης φαίνεται να έχει.Εκτός αν η αντιλληπτικότητά της μειώνεται λόγω της δυσλεξίας της.Κουτοπόνηρη πάντως είναι!!!!!!
    Όσο για το ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στη συμπεριφορά μας να σου πω.Όταν κάποιος έχει κάποιο πρόβλημα επειδή τον εμποδίζει σε μερικά πράγματα αισθάνεται έντονη ανασφάλεια και ανικανότητα.Ότι είναι λιγότερο ικανός από κάποιον άλλο με αποτέλεσμα να ξεσπάει στους γύρω του σαν να του φταίνε.Άρα την εκλαμβάνω έτσι την ευθιξία της.Εγώ για παράδειγμα που είμαι ιδεοψυχαναγκαστική και που τραβάω κάποια προβλήματα αισθάνομαι ανεπάρκεια σε σχέση με άλλους.Το να σκέφτεσαι άχρηστα πράγματα καθημερινά που σε αποσυντονίζουν και δεν σ\'αφήνουν να συγκεντρωθείς δεν είναι ό,τι καλύτερο.Πάντα πιστεύω ότι κάποιος άλλος θα το έκανε καλύτερα αυτό που έκανα γιατί αυτός ο άλλος δεν έχει κάποια πάθηση.Βλέποντας αυτή τη συμμαθήτρια παίρνω παραδείγματα ότι το πρόβλημα που οι ίδιοι θεωρούμε ανίκητο,αξεπέραστο και για το οποίο αισθανόμαστε ντροπή δεν είναι τόσο τραγικό και ότι οι άλλοι τις περισσότερες φορές ελάχιστα το αντιλλαμβάνονται.Αυτό που απλά ξέρω και την διευκολύνω είναι να της επαναλαμβάνω τα λεγόμενα του καθηγητή όταν δεν μπορεί ο φίλος της.Μου δίνει και εμένα την ευκαιρία να φανώ κάπου χρήσιμη και αυτή κάνει τη δουλειά της.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Ανασύρω το θέμα για να εκφράσω το δικό μου πρόβλημα(?) Αφορά το γιό μου, πάει τετάρτη δημοτικού, είναι ένα χαρούμενο παιδάκι με καταπληκτική φαντασία (που πολλές φορές ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα), εξωστρεφές. Εμφανίζει κάποια προβλήματα στο σχολείο (χωρίς να είναι κακός μαθητής) και αναρωτιέμαι μήπως είναι ελαφρώς δυσλεκτικός. Είναι πολύ ανορθόγραφος, φοβερά κακογράφος, αφηρημένος την ώρα του μαθήματος (όχι συνέχεια αλλά \"χάνεται\" κάποιες στιγμές στον κόσμο του, σκέφτεται άλλα πράγματα), πολύ καλύτερος στα προφορικά απο ότι στα γραπτά. Δέκα χρονών και όμως ξεχνάει ακόμα γράμματα σε κάπιιες λέξεις, δυσκολεύεται να οργανώσει το γραπτό του λόγο, και πολλές φορές ξεκινάει να γράφει απο τη μέση της σελίδας και σχεδόν ποτέ δεν ξεκινάει με κεφαλαίο. Απο την άλλη έχει τρομερό ενδιαφέρον για την ιστορία, λατρεύει το σκάκι, αθλείται
    (κολύμπι, τένις). Επίσης κάθεται στην άκρη της καρέκλας του σα να θέλει να φύγει.... και πολλές φορές πέφτει!!
    Πού μπορώ να απευθυνθώ για να διαπιστώσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή είναι στα πλαίσια του συνηθισμένου όλα αυτά?
    Ευχαριστώ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    imagine μου
    χαίρομαι που παρακολουθείς το παιδάκι σου από κοντά και θέλεις να το βοηθήσεις. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί γονείς που αρνούνται καν να μπουν σε μια τέτοια διαδικασία ακόμα κι αν δε βγάλει κάτι το ανησυχητικό και καταφέρονται ακόμα και εναντίον δασκάλων και καθηγητών που τους επισήμαναν ότι κάτι μπορεί να τρέχει...

    Μπορείς να απευθυνθείς στο ΚΔΑΥ της περιοχής σου (Κέντρο Διάγνωσης ...) στο οποίο υπάρχουν ψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί και εκπαιδευτικοί ειδικά για τη διάγνωση των μαθησιακών δυσκολιών μεταξύ των οποίων και η δυσλεξία. Είναι κρατικός φορέας και συνεργάζεται με την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση κάθε νομού. Κάνουν διάφορα τεστ στο παιδί για να διαπιστώσουν αν υπάρχει πρόβλημα. Αν ναι, τα αποτελέσματα αποτυπώνονται σε ένα έγγραφο το οποίο μπαίνει στο φάκελο του παιδιού και διατηρείται σε όλες τις τάξεις του δημοτικού για να το γνωρίζουν οι δάσκαλοι. Για το γυμνάσιο απαιτείται καινούρια εξέταση από το ΚΔΑΥ.

    Τώρα να σου εκθέσω τα θετικά και τα αρνητικά της υπόθεσης. Στα ΚΔΑΥ υποτίθεται ότι πρέπει να είναι καταρτισμένοι οι άνθρωποι αλλά δυστυχώς δε συμβαίνει σε όλα τα ΚΔΑΥ. Παρόλαυτά δεν έχει τύχει σε μένα προσωπικά να ακούσω κάτι αρνητικό.
    Αν τελικά το παιδάκι έχει μαθησιακή δυσκολία δε σημαίνει ότι δε θα προοδέψει στη ζωή του. Αν έχει την κατάλληλη καθοδήγηση από εσένα και τους δασκάλους του μετά θα μάθει τον τρόπο που πρέπει να διαβάζει και θα μπει στο δρόμο του... Απλά χρειάζεται να προσπαθήσει περισσότερο από ένα παιδάκι χωρίς δυσλεξία...

    Όσο για την περίπτωση που περιγράφει η Κάσσι, υπάρχουν μαθησιακές δυσκολίες διαφορετικής έντασης. Ίσως η κοπέλα αυτή να το είχε σε ένα βαθμό, να μην το διέγνωσε ποτέ οπότε να μην ήξερε με ποιο τρόπο να το χειριστεί από το δημοτικό οπότε μετά ήταν αρκετά δύσκολο να κερδίσει το χαμένο έδαφος... Το σίγουρο είναι ότι αν η μαθησιακή δυσκολία αντιμετωπιστεί από νωρίς και με τον κατάλληλο τρόπο θα ξεπεραστούν όλα τα εμπόδια...

    Στο θέμα τώρα των δασκάλων και των καθηγητών. Δυστυχώς η πλειοψηφία δεν είναι καταρτισμένοι - και δε φταίνε και οι ίδιοι γι\'αυτό αφού δε φρόντισαν άλλοι να τους καταρτίσουν - ώστε να βοηθήσουν με το σωστό τρόπο ένα παιδάκι με μαθησιακές δυσκολίες. Από ότι τουλάχιστον ξέρω εγώ θα πρέπει - και τον ίδιο δρόμο να ακολουθήσεις κι εσύ άσχετα αν εκείνοι δρουν έτσι ή όχι - να μην απαιτούν το παιδί να απαγγείλει με κάθε λεπτομέρεια το μάθημα της ημέρας αλλά το ζουμί της υπόθεσης, να του γράφουν μια περίληψη του μαθήματος παραλείποντας περίπλοκες και σύνθετες λέξεις και αντικαθιστώντας τις με πιο απλές και σαφείς - και αυτή την περίληψη να μαθαίνει και όχι όλο το κατεβατό, να του΄κάνουν πολύ σαφείς ερωτήσεις και να μην το επιπλήττουν όπως ένα αδιάβαστο παιδί γιατί το αδιάβαστο απλά δε θα έχει κοπιάσει ενώ αυτό μπορεί να έχει κάνει την προσπάθειά του αλλά να χρειάζεται και άλλο...
    Στο γραπτό του δε χρειάζεται να σημειώνουν όλα τα λάθη με κόκκινο αλλά τα πιο σημαντικά γιατί ειδικά στην αρχή το παιδί χρειάζεται ενθάρρυνση και όχι αποθάρρυνση.

    Στο σπίτι του ζητάς να διαβάζει μία μία πρόταση το μάθημα. Πρώτα να τη διαβάζει, να σου λέει με δικά του λόγια πως και αν την καταλαβαίνει και αν έχει άγνωστες λέξεις δε χρειάζεται να τις μάθει όλες εκείνη την ημέρα αλλά περισσότερο σταδιακά.

    Επίσης να σου πω και κάτι άλλο λίγο αστείο για να μην αισθάνεσαι καθόλου μα καθόλου άσχημα! Μερικοί το έχουν πάρει και σαν μόδα και τρέχουν για διάγνωση από το ΚΔΑΥ γιατί το παιδί τους απαλλάσσεται από γραπτές εξετάσεις και γραπτά διαγωνίσματα (εκτός αν από δική του ρητή επιθυμία επιθυμεί να εξεταστεί γραπτά) και το σημαντικότερο απαλλάσσεται από γραπτές πανελλήνιες εξετάσεις και εξετάζεται προφορικά:)
    ΅
    Επίσης να σου πω ότι έχει αποδειχτεί ότι τα δυσλεκτικά παιδιά είναι εξίσου έξυπνα σε οποιοδήποτε τομέα της ζωής τους με τα υπόλοιπα παιδιά. Απλά έχουν μια δυσκολία στο γραπτό ή/και στον προφορικό λόγο. Και θέλει προσπάθεια περι΄σσότερη από τα υπόλοιπα παιδιά για να ανταπεξέλθουν. Αν γίνει αυτό έχουν όλες τις προϋποθέσεις να τα πάνε μια χαρά. Έχω συναντήσει στη δουλειά μου δυσλεκτικά παιδιά που δεν το ήξερα και το μάθαινα εκ των υστέρων και δεν το πίστευα (η μία περίπτωση απουσιολόγος η άλλη καλή μαθήτρια και επιτυχούσα στις πανελλαδικές). Επίσης και η Oblivia που μίλησε παλαιότερα τρανταχτό παράδειγμα. Μπράβο σου Oblivia! Αν και να πω ότι το συνηθέστερο είναι τα δυσλεκτικά παιδιά να έχουν περισσότερη έφεση στις πρακτικές επιστήμες (αρχιτέκτονες, πληροφορικοί, ηλεκτρολόγοι, ηλεκτρονικοί κτλ) και όχι στις θεωρητικές.

    Εύχομαι όλα να πάρουν το δρόμο τους.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Σ ευχαριστώ πολύ ανώνυμη :)
    Το πρόβλημα του γιου μου αφορά το γραπτό λόγο.... στην κατανόηση \"δύσκολων\" λέξεων και στην απομνημόνευση κειμένων δεν έχει κανένα πρόβλημα- μη σου πω πως είναι και πιο μπροστά απο τους υπόλοιπους. Όμως ενώ μπορεί να διηγηθεί μια ιστορία πολύ καλά, όταν έρθει η ώρα να εκφραστεί γραπτά το κείμενό του είναι κάτω του μετρίου.
    Δεν είναι κακός μαθητής.Δεν είμαι σίγουρη όμως αν τεμπελιάζει ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δυσλεξίας.
    Εκτός απο το ΚΔΑΥ μπορώ να απευθυνθώ και πουθενά αλλού? Για μια πρώτη εκτίμηση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Ίσως σε παιδοψυχολόγο, δεν γνωρίζω να σου πω για αυτό...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •