τα κυριοτερα λαθη των δυσλεκτικων παιδιων - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    οκ σ ευχαριστώ :)

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ξέρεις imagine, όπως περιγράφεις το παιδάκι σου υποθέτω πως δεν έχει προβλήματα στο σχολείο, στις κοινωνικές του σχέσεις, στις δραστηριότητες, στη διάθεσή του. Κάθε άνθρωπος έχει τα δυνατά και αδύνατα σημεία του. Σε καθέναν κάποια πράγματα αρέσουν και κάποια όχι. Κάποια πράγματα τα κάνουμε με ευκολία, σε άλλα υπερτερούμε των άλλων, σε άλλα δυσκολευόμαστε. Ο καθένας είναι διαφορετικός και δεν ταιριάζουν όλοι με το \'συνηθισμένο\', με το \'μέσο όρο\'.

    Γνώμη μου είναι (με βάση όσα διάβασα, γιατί εσύ ως μητέρα ίσως βλέπεις κάτι άλλο) να μην ψάξεις διαγνώσεις, αλλά να βοηθήσεις το παιδί να αναπτύξει τα δυνατά του σημεία (που φαίνεται να είναι αρκετά) και να ασχολείται με τα ενδιαφέροντά του, ενώ παράλληλα να το υποστηρίζεις όσο μπορείς εκεί που δυσκολεύεται, χωρίς υπερβολική προσπάθεια, καθώς δεν είναι απαραίτητο να είναι κανείς τέλειος σε όλα. :)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Κατ αρχήν, σ ευχαριστώ Μαρίνα για το χρόνο που μου διέθεσες. :)
    Τη διάγνωση την ψάχνω για να βρω και ανάλογους τρόπους να τον βοηθήσω και να τον υποστηρίξω. Το να τον βάζω πχ να ξαναγράφει τις ασκήσεις του στο μάθημα της γλώσσας διότι είναι χάλια, στην περίπτωση που είναι τεμπέλης βοηθάει ενώ στην περίπτωση που είναι δυσλεκτικός, όχι.
    Επίσης θα σταματήσουν και οιδάσκαλοι να ασχολούνται και να προσπαθούν να διορθώσουν αυτά τα \"αδύνατα\" σημεία του, κάνοντάς τον να νοιώθει μειονεκτικά, τη στιγμή που τα ενδιαφέροντά του στο σχολείο είναι πολλά.
    Η διάθεσή του, όντως, δεν έχει κανένα προβλημα. Είναι κοινωνικός, έχει φίλους, αν και τελευταία είχε κάποια προβλήματα με τους συμμαθητές του (λόγω της ανοργανωσιάς του και της αφηρημάδας του δεν τον παίζουνε μερικές φορές στα ομαδικά). Αλλά πιστεύω πως αυτό δεν είναι κάτι σοβαρό- σε γενικές γραμμές έχει φίλους και μάλιστα καλούς.
    Θέλω να τον βοηθήσω να ζήσει όσο πιο χαρούμενα μπορεί τη ζωή του. Δεν έχω παράλογες απαιτήσεις. Θέλω να είναι ευτυχισμένος.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Σε αυτό θα συμφωνήσω, είναι πολύ θετικό να ζητήσεις βοήθεια ώστε να υποστηρίξεις και να καθοδηγήσεις το παιδί με τον καταλληλότερο τρόπο. Το πιο σημαντικό εξάλλου είναι αυτό που λες, να είναι ευτυχισμένος. Πράγμα που σημαίνει να έχει αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση, για να αξιοποιεί τα δυνατά του σημεία και να διαχειρίζεται τα αδύνατα. Όχι να σταματήσει να καταβάλει προσπάθεια, αλλά να μάθει πιο αποτελεσματικούς τρόπους, όπως κι εσύ για να τον βοηθάς και να τον ενθαρρύνεις.

    Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς το site της Ελληνικής Εταιρείας Δυσλεξίας (www.dyslexia.gr), εκτός από κάποιες βασικές χρήσιμες πληροφορίες, έχει και όλες τις διευθύνσεις-τηλέφωνα φορέων που μπορείς να απευθυνθείς.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •