Μετά απο πόσο καιρό μειώνουν τα φάρμακα ή τα σταματάνε οι γιατροί?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Μετά απο πόσο καιρό μειώνουν τα φάρμακα ή τα σταματάνε οι γιατροί?

    Πασχω απο ψυχωσικη συνδρομη και παιρνω φαρμακα εδω και 2,5 χρονια χωρισ να μου τα εχει ελλατωσει ο γιατρος.Αναρωτιεμαι μετα απο ποσο καιρο μειωνουν τα φαρμακα οι γιατροί και μετα απο ποσο καιρο τα κοβουν τελειως?
    2,5 χρονια δεν ειναι αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα για να μου μειωθουν τα φαρμακα?
    Ας μου απαντησει καποιος παρακαλω.Και μην μου πειτε οτι εξαρταται απο την καθε περιπτωση, αυτο που ρωταω ειναι στο περιπου για να ξερω ποσο καιρο ακομα θα παιρνω φαρμακα.Ξερω πως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Εγω τα παω αρκετα καλα μου εφυγαν ολα τα θετικα συμπτωματα και μου εμειναν τα αρνητικα οπως η απαθεια,η αποπροσωποιηση και η αποπραγματοποιηση και μερικες φορες που νιωθω σαν να χανομαι καπως.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    γιατι δεν ρωτας ευθεως ρε συ το γιατρο σου?? κ πες του πως νιωθεις, κ οτι εισαι καλυτερα κτλ, ισως στα μειωσει αρχικα.. τι παιρνεις??
    παντως καλο ειναι να μην πειραματιστεις μονος σου, εγω τα κοψα μαχαιρι μονη μου κ επαθα υποτροπη... παραδειγμα προς αποφυγη κατι τετοιο οκ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    favvel
    Guest
    κι εγω τα παιρνω ακριβως το ιδιο χρονικο διαστημα και εχω ακριβως την ιδια απορια και με ανησυχει αυτο καθό,τι ειχε συζητηθει σε αλλο θεμα μία περιπτωση προκλησης αρνητικων βλαβων στον εγκεφαλο λογω χρονιας χρησης φαρμακων,οπως συρρικνωση καποιων δομων του οπως ειχαμε πει,το να αλλαξει η φυσιολογια του εγκεφαλου και μετα να χρειαζεται μονιμα τα φαρμακα,
    ή η περιπτωση του να χρειαζονται αναλογικα τοσα χρονια να καθαριστει ο οργανισμος απο τα φαρμακα οσα ηταν κατα χρονια που επαιρνε και φαρμακα,και μετα να συνεχιστουν και τα συμπτωματα.
    Ολα αυτα τα σημειωσα καθώς με εχουν ανησυχησει και θα τα συζητησω με το γιατρο μου.Εκανα μία υπενθυμιση τωρα να τα θυμηθουμε.

    Παρακάτω τώρα..πώς λες οτι εισαι καλα,αφου εχουνε μεινει απανω σου ολα τα στραβα συμπτωματα..αα??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Δεν θες να σου απαντησει καποιος ετσι,ομως προφανως και εξαρταται απ την καθε περιπτωση.
    Εξαρταται την φυση της ασθενειας,εξαρταται απο σενα και την πορεια σου,εξαρταται απ τον ιδιο τον γιατρο(τι αντιληψεις εχει περι φαρμακων)
    Υπαρχουν ατομα που τα παιρνουν εφ ορου ζωης,υπαρχουν κι αλλα που τα κοβουν με σταδιακη μειωση κατα τις οδηγιες του γιατρου τους.
    Σωστα σου προτεινουν να ρωτησεις τον ιδιο τον γιατρο κι αν εισαι σιγουρος οτι τα συμπτωματα σου εχουν φυγει,αν ο συγκεκριμενος δεν ακουει κουβεντα παρα την καλυτερευση σου,απευθυνσου σε καποιον αλλο.
    Ισως τωρα χρειαζεσαι οχι απαραιτητα κοψιμο αλλα αλλαγη της αγωγης.Πες του ολα αυτα που λες κ εδω.

    ΥΓ favvel:Λεει πως ειναι καλα στα θετικα συμπτωματα,κ του χουν μεινει τα κατακαθια στη συμπεριφορα(αρνητικα) του που σ ενα βαθμο μπορει να οφειλονται κ στα ιδια τα φαρμακα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Συνηθως λενε μετα την πενταετια ,φαινεται, αν θα συνεχισεις η θα γινει μια σταδιακη μειωση, αν κ οι πιο πολλοι ψυχιατροι το λενε αυτο για να ξεφυγουν απο την επιμονη του ασθενη για κοψιμο.
    Εγω παντως που τα εκοψα στα δυομισυ χρονια δεν πετυχε, ισως αν περιμενα αλλο τοσο ,τωρα να ημουν καλυτερα, με την εννοια να ειχα προλαβει σαυτα τα 5 χρονια να κοινονικοποιηθω ( δουλεια, σχεση ,διασκεδαση) κ εται να υπηρχαν αβανταζ για το κοψιμο , γιατι μη ξεχνας οτι τα φαρμακα δεν θεραπευουν την ασθενεια ,απλα καλυπτουν τα συμπτωματα κ σου δινεται η δυνατοτητα να ζησεις,
    Απο την αλλη ομως πως να προχωρησεις κ να γινουν ολα αυτα (κοινωνικοποιηση) οταν κ τα ιδια τα φαρμακα δημιουργουν αρνητικα συμπτωματα!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Και μενα τα ελαττωσε στα 4-5 χρονια.

    Δε νομιζω οτι θεμα παιζει η κοινωνικοποιηση. Τουλαχιστον στη σχιζοφρενεια καθως δε θεραπευεται με ψυχοθεραπεια και προδερμ αλλα μονο με φαρμακα.

    Το θεμα ειναι οτι μας εχει καει ο εγκεφαλος και το οτι ειμαστε καλα σημαινει απλως οτι λειτουργουν τα φαρμακα και τιποτα παραπανω.

    Αυτα που λενε για κοινωνικοποιηση κλπ νομιζω ειναι αποκλειστικα για καταθλιψη,αγχωδεις διαταραχες,κρισεις πανικου κλπ και οχι κατι τοσο
    σοβαρο οσο η σχιζοφρενεια οπου ο ιδιος ο εγκεφαλος εχει μια διαφορετικη μορφη απο το φυσιολογικο (απο οτι λενε οι γιατροι).

    Το λεω αυτο αφου εχω προσπαθησει να τα κοψω 3-4 φορες και επαθα οδυνηρες υποτροπες ενω πριν ημουν πολυ καλα.

    Δε λεω και τα ιδια τα κωλοφαρμακα κανουν ζημια (σιγουρα εκαναν σε εμενα) αλλα αμα τα αρχισεις δε μπορεις να τα σταματησεις.

    Επισης εχω διαβασει οτι ολα τα ψυχοφαρμακα κανουν ζημια και οχι μονο τα αντιψυχωσικα , πανω κατω την ιδια συμφωνα με μια ερευνα..


    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Συνηθως λενε μετα την πενταετια ,φαινεται, αν θα συνεχισεις η θα γινει μια σταδιακη μειωση, αν κ οι πιο πολλοι ψυχιατροι το λενε αυτο για να ξεφυγουν απο την επιμονη του ασθενη για κοψιμο.
    Εγω παντως που τα εκοψα στα δυομισυ χρονια δεν πετυχε, ισως αν περιμενα αλλο τοσο ,τωρα να ημουν καλυτερα, με την εννοια να ειχα προλαβει σαυτα τα 5 χρονια να κοινονικοποιηθω ( δουλεια, σχεση ,διασκεδαση) κ εται να υπηρχαν αβανταζ για το κοψιμο , γιατι μη ξεχνας οτι τα φαρμακα δεν θεραπευουν την ασθενεια ,απλα καλυπτουν τα συμπτωματα κ σου δινεται η δυνατοτητα να ζησεις,
    Απο την αλλη ομως πως να προχωρησεις κ να γινουν ολα αυτα (κοινωνικοποιηση) οταν κ τα ιδια τα φαρμακα δημιουργουν αρνητικα συμπτωματα!
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    ο ιδιος ο εγκεφαλος εχει μια διαφορετικη μορφη απο το φυσιολογικο (απο οτι λενε οι γιατροι).


    Μετα απο ερευνες σε εγκεφαλους σχιζοφρενων πριν την χρηση αντιψυχωσικων , εχει αποδειχθει οτι αυτο δεν ισχυει, αντιθετα μαλιστα μετα απο χρονια χορηγηση ψυχοφαρμακων εχουν βρεθει αλλοιωσεις στον εγκεφαλο...
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εγω αλλα εχω διαβασει. λενε για abnomalities τουλαχιστον αλλα και διαφορες αλλες μειωμενες αποδοσεις οπως π.χ. στην κινηση , κοινωνικοτητα κλπ.

    Παντως οτι τα φαρμακα αλλαζουν τον εγκεφαλο ειναι σιγουρο. Τον συρικνωνουν τουλαχιστον 10%.

    Τι να πεις στους γιατρους που τα δινουν τοσο ευκολα σαν καραμελες !!

    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    ο ιδιος ο εγκεφαλος εχει μια διαφορετικη μορφη απο το φυσιολογικο (απο οτι λενε οι γιατροι).


    Μετα απο ερευνες σε εγκεφαλους σχιζοφρενων πριν την χρηση αντιψυχωσικων , εχει αποδειχθει οτι αυτο δεν ισχυει, αντιθετα μαλιστα μετα απο χρονια χορηγηση ψυχοφαρμακων εχουν βρεθει αλλοιωσεις στον εγκεφαλο...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Similar Threads

  1. xanax.....??ποσο καιρο θα τα περνω πια?
    By dinos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 22-06-2020, 12:07
  2. Ποσο καιρό κρατάει η κατάθλιψη?
    By carrot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 26-12-2010, 01:25
  3. ποσο καιρο κανουν τα φαρμακα να δρασουν
    By apaleftos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 17-06-2009, 20:35
  4. γιατροί σου λέει μετά..
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 06-06-2008, 10:39
  5. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 07:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •