ερωτηση για τον Petran
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    ερωτηση για τον Petran

    Τι ειναι οι ψυχονευρωσεις?

    Φυσικα αν θελεις απαντας


    Χρησιμοποιειται σημερα σαν ορος η σαν διαγνωση κ αν οχι γιατι?
    Γνωριζω οτι επικρατουσε πολυ περισσοτερο στην εποχη του Φροιντ αποτι σημερα κ εχει παιξει σημαντικο ρολο στην ιστορια κ την αναπτυξη της ψυχαναλυσης.
    Θα ηθελα να μαθω ποιες αλλες διαταραχες εκτος απο την υστερια μετατροπης μπορουν να θεωρηθουν ψυχονευρωσεις κ ποια η διαφορα απο τις ψυχωσεις.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    τι εγινε Πετραν?
    Βαριεσαι να μου απαντησεις?
    Θεωρεις την ερωτηση ασχετη η κ ηλιθια?
    Δεν ξερεις την απαντηση?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Ο καλύτερος τρόπος για να λύσεις την απορία σου είναι να απευθυνθείς προσωπικά στον Petran (μέσω pm) και όχι δημιουργόντας ένα topic μόνο και μόνο για να ζητήσεις συγκεκριμένες πληροφορίες από ένα μεμονομένο άτομο. Δεν είναι άλλωστε αυτός ο χαρακτήρας ενός ανοιχτού topic!

    Φιλικά στο λέω, είναι λίγο κάπως να ανοίγεις topic ζητώντας από ένα πρόσωπο να σου λύσει τις απορίες σου... Go pm!
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Τι ειναι οι ψυχονευρωσεις?

    Φυσικα αν θελεις απαντας


    Χρησιμοποιειται σημερα σαν ορος η σαν διαγνωση κ αν οχι γιατι?
    Γνωριζω οτι επικρατουσε πολυ περισσοτερο στην εποχη του Φροιντ αποτι σημερα κ εχει παιξει σημαντικο ρολο στην ιστορια κ την αναπτυξη της ψυχαναλυσης.
    Θα ηθελα να μαθω ποιες αλλες διαταραχες εκτος απο την υστερια μετατροπης μπορουν να θεωρηθουν ψυχονευρωσεις κ ποια η διαφορα απο τις ψυχωσεις.




    Αν και δεν το είχα ξανακούσει με ένα search στο google (α ρε ιντερνετάρα λολ) κατάλαβα ότι "ψυχονευρώσεις" λέγαν απλά αυτό που λέμε σήμερα "νευρώσεις" (π.χ. αγχώδεις διαταραχές, ΙΨΔ, σωματοποιήσεις κλπ.). Ο λόγος που χρησιμοποιούσαν τότε τον όρο "ψυχονευρώσεις" ήταν για να τις διαχωρίσουν από τον όρο "νευρώσεις" που τότε σήμαινε κάτι "οργανικό", π.χ. οργανικό πρόβλημα στα "νεύρα". Τελικά οι "νευρώσεις" πήγαν στις νευρολογικές διαταραχές (και αποδείχτηκαν να είναι ασθένειες όπως σκλήρυνση κατα πλάκας) και οι "ψυχονευρώσεις" έγιναν απλά νευρώσεις. Αλλά και αυτός ο όρος σήμερα δεν χρησιμοποιείται. Σήμερα λέμε πιο συγκεκριμένα για γενικευμένο άγχος, ΙΨΔ, κατάθλιψη, σωματοποιήσεις κλπ.


    Κατερινάκι έχω το εντύπωση ότι έχεις μια μανία να ψάχνεις ταμπέλα για αυτό που περνάς. Αν νοιώθεις άγχος,είσαι down και έχεις παρανοικές ιδέες ψάξε για έναν ειδικό ώστε να νιώσεις καλύτερα με κάποια ψυχοθεραπευτική παρέμβαση. Αν σε χαλάνε τα αντιψυχωσικά μπορείς να δοκιμάσεις και αντικαταθλιπτικά για το άγχος και σε συνδιασμό με κάποια ψυχοθεραπεία σιγά σιγά θα νοιώσεις καλύτερα. Αν ακούς φωνές αλλά έχεις μάθει να μην σε ενοχλούνε οκ. Αν σε ενοχλούνε δοκίμασε κάποιο αντιψυχωσικό σε μικρή ποσότητα και δες πως πάει. Έτσι και αλλιώς φαίνεσαι πολύ λειτουργική όσον αφορά την οργάνωση του μυαλού. Ψάξου, μπες σε μια διαδικασία να λύσεις το πρόβλημα σου, μην κολλάς σε ιδεομηρυκασμούς με το τι έχεις και πως λέγεται γιατί αγχώνεσαι πιο πολύ και το χειροτερεύεις έτσι. Πάρε ένα βιβλίο αυτοβοήθειας για γνωσιακή για αρχή και δες αν σε βοηθάει το στιλ της θεραπείας και ταυτόχρονα ψάξει για ψυχολόγο η κάποιον πιο φιλελεύθερο ψυχίατρο που να μην εργάζεται μόνο με φάρμακα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ευχαριστω Πετραν για τη διευκρινηση.
    αυτα που μου λες να κανω ειναι σωστα αλλα.....
    Γενικα οταν θελεις εισαι πολυ καλος!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ναι ρε συ κατερινακι, γιατι δεν το ψαχνεις? μια χαρα ατομο φαινεσαι! ωραια γραφεις, ψαγμενη φαινεσαι! δεν εχω καταλαβει τι προβλημα εχεις ακριβως. ισως ειχες κακη εμπειρια απο ψυχιατρους στην αρχη, στην αρχη ειναι πολυ ευκολο να την πατησουμε, να πεσουμε σε μαλακες, γιατι δεν ξερουμε κ τι εχουμε, αλλα μετα, αμα το ψαχνει κανεις καποια λυση θα βρεθει! δεν ειναι ολοι οι ψυχιατροι κ οι ψυχολογοι μαλακες. ουτε ολοι υπερ των φαρμακων με τους κουβαδες.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ναι ρε συ κατερινακι, γιατι δεν το ψαχνεις? μια χαρα ατομο φαινεσαι! ωραια γραφεις, ψαγμενη φαινεσαι! δεν εχω καταλαβει τι προβλημα εχεις ακριβως. ισως ειχες κακη εμπειρια απο ψυχιατρους στην αρχη, στην αρχη ειναι πολυ ευκολο να την πατησουμε, να πεσουμε σε μαλακες, γιατι δεν ξερουμε κ τι εχουμε, αλλα μετα, αμα το ψαχνει κανεις καποια λυση θα βρεθει! δεν ειναι ολοι οι ψυχιατροι κ οι ψυχολογοι μαλακες. ουτε ολοι υπερ των φαρμακων με τους κουβαδες.
    Γιατι πιστευω οτι αυτο που εχω δεν ειναι αρρωστια-καταθλιψη η ψυχωση-ΙΨΔ- αλλα αφορα τον χαρακτηρα μου κ καποια τραυματικα βιωματα Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΞΕΔΙΑΛΥΝΩ . Εχω ψαχτει πολυ με ψυχιατρους κ ψυχολογους (ισως οχι παρα πολυ, συγκριτικα παντα με αλλους που το ψαχνουν ) κ δεν βρηκα καποιον να με αγγιζει συναισθηματικα. Οι ψυχολογοι χρησιμοποιουσαν τρυκ δοκιμασμενα κ οι ψυχιατροι φαρμακα, Ισως μια υπνωση να ηταν καταλληλη για μενα , αλλα φοβαμαι κ δεν εχω βρει καποιον .
    Απο την αλλη αλλαζοντας το χαρακτηρα μου (αν ειναι δυνατον να γινει ,θα ειμαι μια αλλη ,οπως ημουν με τα φαρμακα, ενω τωρα ζω την ανελιξη μου κ οπου με βγαλει, εξ αλλου δεν πιστευω οτι η ζωη ειναι ενας αγωνας για εξελιξη κ ανοδο ,θεωρω οτι ειναι κ αποδοχη της καθε φασης οταν αυτη η φαση δεν ειναι επικινδυνη ,δεν ενοχλεις τους αλλους ,απλα δεν δημιουργεις. Απεχεις κ παρατηρεις κ οπου σε βγαλει! Το ξερω οτι ακουγεται μαζοχιστικο αλλα ετσι νοιωθω!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Γιατι πιστευω οτι αυτο που εχω δεν ειναι αρρωστια-καταθλιψη η ψυχωση-ΙΨΔ- αλλα αφορα τον χαρακτηρα μου κ καποια τραυματικα βιωματα Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΞΕΔΙΑΛΥΝΩ . Εχω ψαχτει πολυ με ψυχιατρους κ ψυχολογους (ισως οχι παρα πολυ, συγκριτικα παντα με αλλους που το ψαχνουν ) κ δεν βρηκα καποιον να με αγγιζει συναισθηματικα. Οι ψυχολογοι χρησιμοποιουσαν τρυκ δοκιμασμενα κ οι ψυχιατροι φαρμακα, Ισως μια υπνωση να ηταν καταλληλη για μενα , αλλα φοβαμαι κ δεν εχω βρει καποιον .
    Απο την αλλη αλλαζοντας το χαρακτηρα μου (αν ειναι δυνατον να γινει ,θα ειμαι μια αλλη ,οπως ημουν με τα φαρμακα, ενω τωρα ζω την ανελιξη μου κ οπου με βγαλει, εξ αλλου δεν πιστευω οτι η ζωη ειναι ενας αγωνας για εξελιξη κ ανοδο ,θεωρω οτι ειναι κ αποδοχη της καθε φασης οταν αυτη η φαση δεν ειναι επικινδυνη ,δεν ενοχλεις τους αλλους ,απλα δεν δημιουργεις. Απεχεις κ παρατηρεις κ οπου σε βγαλει! Το ξερω οτι ακουγεται μαζοχιστικο αλλα ετσι νοιωθω!

    έχεις καποια συμπτωματα κ επιμένεις στο να ψάχνεσαι τοσο?
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ε κ βεβαια εχω ,αυτο που λεω ,ζω μια ανελιξη ,το αντιθετο της εξελιξης, σταματησα σπουδες, παρεες, ερωτες, διαιτες, οποιαδηποτε κοινωνικη διαδραση! Σκεφτομαι κ αναλυω κ απαξιωνομαι κ κλαιω ,αλλα θελω να το περασω για να δω που θα παει! χειροτερα δεν γινομαι ,απλα ειμα στασιμη στην κοινωνικη μου ανυπαρξια!
    δε νομιζω οτι καταλαβες ,γιατι εχουμε μαθει οτι ειναι εξω απο τα καθιερωμενα κοινωνικα προτυπα να το θεωρουμε αρρωστεια.
    Ομως εμενα δεν μου λειπει τιποτα απο τις παλιες μου επιτυχιες η δημιουργιες.......κ αφου αυτο που εχω δεν με σκοτωνει θα περιμενω την εξ ουρανου εμπνευση που θα με λυτρωσει!
    Α ρε που ειναι η Ρειν να τα χωσει τωρα αγρια με τα διανοουμενιστικα της!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Ομως εμενα δεν μου λειπει τιποτα απο τις παλιες μου επιτυχιες η δημιουργιες.......κ αφου αυτο που εχω δεν με σκοτωνει θα περιμενω την εξ ουρανου εμπνευση που θα με λυτρωσει!
    από τη μια δεν σου λείπει τίποτα, από την άλλη περιμένεις τη λύτρωση! πως γίνεται αυτό;:confused:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Ε κ βεβαια εχω ,αυτο που λεω ,ζω μια ανελιξη ,το αντιθετο της εξελιξης, σταματησα σπουδες, παρεες, ερωτες, διαιτες, οποιαδηποτε κοινωνικη διαδραση! Σκεφτομαι κ αναλυω κ απαξιωνομαι κ κλαιω ,αλλα θελω να το περασω για να δω που θα παει! χειροτερα δεν γινομαι ,απλα ειμα στασιμη στην κοινωνικη μου ανυπαρξια!
    δε νομιζω οτι καταλαβες ,γιατι εχουμε μαθει οτι ειναι εξω απο τα καθιερωμενα κοινωνικα προτυπα να το θεωρουμε αρρωστεια.
    Ομως εμενα δεν μου λειπει τιποτα απο τις παλιες μου επιτυχιες η δημιουργιες.......κ αφου αυτο που εχω δεν με σκοτωνει θα περιμενω την εξ ουρανου εμπνευση που θα με λυτρωσει!
    Α ρε που ειναι η Ρειν να τα χωσει τωρα αγρια με τα διανοουμενιστικα της!

    καταλαβαινω πολυ καλα τι λες.
    συγχέεις μαλλον το οτι εγω παιρνω φαρμακα για τη διπολικη κ
    την ικανοτητα μου να διαχωρίσω διαφορετικες καταστασεις.
    ασθενειες ή μη.

    ποσο διάστημα βρίσκεσαι σε αυτη την κατασταση?
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ειμαι χωρις κανενα φαρμακο ενα χρονο κ τρεις μηνες, κ βρισκομαι στην ιδια κατασταση , με τα φαρμακα που επαιρνα για δυο χρονια ανελλιπως κ ενα χρονο προηγουμενα σπαστα ,ημουν διαφορετικα ,αλλα παντως οχι καλα για μενα. Ο κοσμος ελεγε μια χαρα ειναι το κοριτσι ,εγω ομως ημουν χαλια, ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙΑ ,ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΤΙΠΟΤΑ. Μονο που δεν φαινομουν τρελη.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by pelariry View Post
    από τη μια δεν σου λείπει τίποτα, από την άλλη περιμένεις τη λύτρωση! πως γίνεται αυτό;:confused:

    Γιατι λυτρωση ειναι κ η εμπνευση.
    Και εμενα αυτο μου λειπει.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {... σταματησα σπουδες, παρεες, ερωτες, διαιτες, οποιαδηποτε κοινωνικη διαδραση! Σκεφτομαι κ αναλυω κ απαξιωνομαι κ κλαιω ,αλλα θελω να το περασω για να δω που θα παει! χειροτερα δεν γινομαι ,απλα ειμα στασιμη στην κοινωνικη μου ανυπαρξια!}<<<<<<<<<<
    -Παρ ολα αυτα ,ελπιζω να αντιλαμβανεσαι,,, να τοχεις εμπεδωσει δηλαδη,,,,οτι η καλυτερη θεραπεια ειναι η ΖΩΗ ! ,,,,,δηλαδη τι να περιμενεις να δεις απο μια αυτο-απαξιωση ? το αυτονοητο ? οσο αδρανεις θα τελματωνεσαι , δεν ειναι προφανες ? αναμενεις εναν απο μηχανης θεο ; ... Αυτος δεν ερχεται συνηθως .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Ειμαι χωρις κανενα φαρμακο ενα χρονο κ τρεις μηνες, κ βρισκομαι στην ιδια κατασταση , με τα φαρμακα που επαιρνα για δυο χρονια ανελλιπως κ ενα χρονο προηγουμενα σπαστα ,ημουν διαφορετικα ,αλλα παντως οχι καλα για μενα. Ο κοσμος ελεγε μια χαρα ειναι το κοριτσι ,εγω ομως ημουν χαλια, ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙΑ ,ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΤΙΠΟΤΑ. Μονο που δεν φαινομουν τρελη.

    μου κανει εντυπωση που μετρας το διαστημα που απεχεις απο το να λαμβανεις φαρμακευτική αγωγή.
    όπως κ αυτό που την λάμβανες.
    έχεις σκεφτεί πως δν σου έκανε αυτη η αγωγή ή εκεινο το διαστημα δν μπορουσες να αποδεχτείς την οποια πάθηση ( αν υπάρχει )

    δοκιμασες να απευθυνθείς σε αλλο γιατρό?

    πχ εγω απο ένα μεγάλο διαστημα που βρισκόμουν σε κατάθλιψη,
    αμέσως μόλις άλλαξα, συνήλθα.

    όπως βεβαια θυμάμαι πολυ καλα καποια στιγμή που επαιρνα παρομοια αγωγή με τωρα,
    αισθανόμουν πως σε καθε βημα μου θα πεσω κατω.
    δν ενιωθα ατονια, αλλα αισθανόμουν πως δν έχω ισορροπία.

    σίγουρα παιζουν ρόλο πολλοι παραγοντες.

    νομίζω πως πρεπει να παρεις βοηθεια απο ειδικους.
    είναι μεγαλο το διαστημα που παραμένεις ετσι.
    χάνεις κατι να ξαναδοκιμάσεις?
    δν σου λεω απαραίτητα πως πάσχεις απο κατι.
    σε καθε περιπτωση μια ψυχοθεραπεια θα σε βοηθούσε.
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ερώτηση για σεξ
    By empar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 28-04-2011, 00:14
  2. Petran σε ψάχνω
    By dimi79 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 28-06-2010, 19:57
  3. Ερώτηση
    By Tasos75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-02-2009, 13:05
  4. ερωτηση
    By efi2000a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 18-02-2009, 11:53
  5. ΕΡΩΤΗΣΗ
    By corina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-06-2008, 12:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •