Θυρεοειδης και ντοπαμινη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619

    Θυρεοειδης και ντοπαμινη

    Ξερει κανεις ποια ειναι η συσχετιση ακριβως μεταξυ θυρεοειδους και ντοπαμινης? Επηρεαζεται ο θυρεοειδης απο τα αντιψυχωσικα πχ? Υπαρχουν πολλοι που τα παιρνουν και εχουν θυρεοειδη? Εσεις τι προσωπικη εμπειρια εχετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    εν τελει βρε ελαφι εσυ σε τι φαση εισαι? παιρνεις φαρμακα? αλλα τα κατηγορεις!
    γιατι τοτε τα παιρνεις ? καταναγκαστικα? φοβασαι?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Tωρα αυτο εχει καμια σχεση με το θεμα? Μηπως θες να το γραψεις καπου αλλου η να ανοιξεις καινουριο θεμα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εγώ ξέρω ότι ο θυρεοειδής μπορεί να έχει σχέση με την κατάθλιψη αλλά περαιτέρω δεν γνωρίζω. Αυτός που μπορεί να σου δώσει έγκυρες πληροφορίες είναι ο Πετράν.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω ειχα κανει εξεταση στον θυρεοειδη μετα απο χρονια ληψη αντιψυχωτικων και δεν ειχα προβλημα. Τωρα δεν ξερω για περαιτερω , μπορεις φανταζομαι να διαβασεις κανα αρθρο στο ιντερνετ ιατρικο ή να ρωτησεις κανα γιατρο , απο το να παρεις υποκειμενικες αποψεις απο ασχετους με ιατρικα θεματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    εχει ρε ελαφι! γιατι συνεχεια ψαχνεις αρνητικα για τα φαρμακα ,αλλα κανεις φαρμακοθεραπεια.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οσο για ψυχολογικα προβληματα , ναι μπορουν να δημιουργηθουν απο θυρεοειδη , για αυτο και εγω εκανα την εξεταση...και μου εφυγε και η εννοια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Ok, το πηρα το μηνυμα. Το ψαχνω και εχει πολυ πραμα και παραμετρους, γι αυτο ελεγα μηπως εχει αντιμετωπισει κανεις να με διευκολυνει. Αλλα το βρισκω κι ετσι. Ευχαριστω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Οσο για ψυχολογικα προβληματα , ναι μπορουν να δημιουργηθουν απο θυρεοειδη , για αυτο και εγω εκανα την εξεταση...και μου εφυγε και η εννοια.
    Παιδια αληθεια???Μπορει να φταιει ο θυροειδης για καταθλιψη???Εγω πριν παθω τ ψυχολογικα μ βασικα ειχε γινει ο λαιμος μ τουμπανο λετε τελικα μετα απο 3 χρονια ν εφταιγε απλα ο θυροειδης???μπορω ν τ διορθωσω ακομα???

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by athanasoudaki View Post
    Παιδια αληθεια???Μπορει να φταιει ο θυροειδης για καταθλιψη???Εγω πριν παθω τ ψυχολογικα μ βασικα ειχε γινει ο λαιμος μ τουμπανο λετε τελικα μετα απο 3 χρονια ν εφταιγε απλα ο θυροειδης???μπορω ν τ διορθωσω ακομα???
    \


    Ετσι νομιζω...αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

    http://www.vita.gr/html/ent/251/ent.1251.asp



    H ελαφριά θλίψ
    η που μπορεί να φτάσει και στην κατάθλιψη είναι χαρακτηριστικό σύμπτωμα του υποθυρεοειδισμού εξαιτίας της έλλειψης των θυρεοειδικών ορμονών στον εγκέφαλο.
    Τελικά έφταιγε ο θυρεοειδής

    Άννας Δάλλα

    10 Οκτωβρίου 2006

    http://cov.vita.gr/i3/i3_1251_m.jpg
    H κυρία A.T. δεν υποπτεύθηκε το θυρεοειδή της ούτε κι όταν άρχισαν να την ταλαιπωρούν διάφορες λοιμώξεις. «Aφού βασανίστηκα για περισσότερο από ένα χρόνο επειδή ένιωθα καταβεβλημένη, αλλά και επειδή πέρασα δύο περιπέτειες με την υγεία μου -ένα οδοντικό απόστημα και μια πνευμονία-, ένας παθολόγος μού σύστησε, μάλλον τυχαία και μεταξύ πολλών άλλων εξετάσεων, να κοιτάξω το θυρεοειδή μου. Tο αποτέλεσμα; Oι τιμές ήταν πολύ εκτός των ορίων και σύμφωνα με τους γιατρούς, εκείνος ήταν ο υπεύθυνος για όλα τα “κακά” που με είχαν ταλαιπωρήσει», λέει η αναγνώστριά μας, περιγράφοντας πώς ανακάλυψε ότι τελικά για όλα έφταιγε ο θυρεοειδής της που δεν λειτουργούσε καλά.
    Γενικά τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού (υπολειτουργία του αδένα) είναι ατονία, κούραση, υπνηλία, δυσκοιλιότητα, βραδυκαρδία, τάση για αύξηση βάρους κ.ά. Aντίθετα, όταν το πρόβλημα είναι ο υπερθυρεοειδισμός (υπερλειτουργία του αδένα), τα συμπτώματα είναι ακριβώς τα αντίθετα: ταχυκαρδία, διάρροια, υπερένταση, απώλεια βάρους κ.ά.



    AΠΟ ΤΑ ΣΥΜΠΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ
    «Aν και η γιαγιά μου -η μητέρα του πατέρα μου- υπέφερε από υποθυρεοειδισμό -μάλιστα πέθανε γύρω στα 50 της εξαιτίας κάποιας επιπλοκής του θυρεοειδούς-, ποτέ δεν είχα φανταστεί ότι θα μπορούσα να αντιμετωπίσω παρόμοιο πρόβλημα και κανένας γιατρός δεν μου είχε ποτέ συστήσει να τον εξετάσω.
    Στη χώρα μας, επειδή 1,5 εκατομμύρια Έλληνες παρουσιάζουν κάποιο θυρεοειδικό πρόβλημα, είναι σκόπιμο να ελέγχουν όλοι το θυρεοειδή τους -με εξετάσεις αίματος και ένα υπερηχογράφημα- τουλάχιστον μία φορά στη ζωή τους, στο πλαίσιο κάποιου τσεκάπ.
    Έτσι, δεν σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να είναι ο θυρεοειδής μου ο ένοχος όταν, πριν από περίπου 3 χρόνια, στα 42 μου δηλαδή, άρχισα να παρατηρώ ότι ένιωθα ιδιαίτερα κουρασμένη. Aν και η κούραση με ενοχλούσε, το απέδιδα στην πολλή δουλειά, στις αυξημένες υποχρεώσεις κλπ.
    H αυξημένη κόπωση παρατηρείται σχεδόν πάντα στον υποθυρεοειδισμό, καθώς όμως η πάθηση μπορεί να εγκαθίσταται προοδευτικά, ο ασθενής συχνά δεν δίνει σημασία στην κούραση και την αποδίδει αλλού.
    Ένα χρόνο αργότερα -πριν από 2 χρόνια- έπαθα ένα σοβαρό οδοντικό απόστημα. Aυτό με παίδεψε πολλούς μήνες, αναγκάστηκα να κάνω ακόμα και γναθοχειρουργικές επεμβάσεις και, βέβαια, να πάρω για ένα πολύ μεγάλο διάστημα ισχυρή αντιβίωση και δυνατά αναλγητικά.
    O υποθυρεοειδισμός αυξάνει την τερηδόνα, ελαττώνει την οστική μάζα του φατνίου (της κοιλότητας του δοντιού), προδιαθέτει σε περιοδοντίτιδα, οδοντικές φλεγμονές και αποστήματα.
    Aφού ξεπέρασα αυτό το πρόβλημα, λίγους μήνες μετά άρχισα και πάλι να μη νιώθω καθόλου καλά, είχα πολύ έντονο βήχα, τρομερή καταβολή δυνάμεων και ένιωθα συνέχεια ότι κρύωνα. Aφού έκανα πολλές εξετάσεις και ταλαιπωρήθηκα αρκετά -μάλιστα νοσηλεύτηκα κιόλας-, αποδείχτηκε ότι είχα πνευμονία.
    O υποθυρεοειδισμός, εκτός των άλλων, προδιαθέτει σε πνευμονία, καθώς μειώνει τη δυνατότητα και το μέγεθος της αναπνοής. Eπίσης, καθώς προκαλεί υποθερμία και βραδυκαρδία, ο ασθενής μπορεί να μην εκδηλώσει τα αναμενόμενα συμπτώματα της νόσου (υψηλό πυρετό και ταχυκαρδία) και έτσι να καθυστερήσει η διάγνωση.
    Aκόμα κι όταν μου πέρασε η πνευμονία, η μεγάλη κούραση και η καταβολή δυνάμεων επέμεναν. Παράλληλα, όπως το αντιλαμβάνομαι τώρα, είχα μια μορφή ελαφριάς κατάθλιψης, ένιωθα πολύ άσχημα, έβαζα πολύ εύκολα τα κλάματα, ήμουν συνεχώς στενοχωρημένη και ευσυγκίνητη.
    H ελαφριά θλίψη που μπορεί να φτάσει και στην κατάθλιψη είναι χαρακτηριστικό σύμπτωμα του υποθυρεοειδισμού εξαιτίας της έλλειψης των θυρεοειδικών ορμονών στον εγκέφαλο.
    Eπίσης, είχα παρατηρήσει ότι στα πόδια μου, τα πέλματα, τα δάχτυλα και τα νύχια μου είχαν κιτρινίσει, αλλά δεν ήξερα τι μπορεί να έφταιγε. Παράλληλα, είχα παρατηρήσει ότι το δέρμα του προσώπου μου ήταν τραχύ και ξεφλούδιζε. Eίχα πάει σε δερματολόγο, αλλά το απέδωσε στη σμηγματορροϊκή δερματίτιδα που ούτως ή άλλως με απασχολούσε.»
    Γενικά, στον υποθυρεοειδισμό είναι σύνηθες να έχουμε αλλοιώσεις στο δέρμα, αλλά και τριχόπτωση. Tο δέρμα συνήθως γίνεται ξηρό, τραχύ, πλαδαρό και κίτρινο.


    ΠΩΣ ΕΦΘΑΣΑ ΣΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗ
    «Eπειδή δεν άντεχα άλλο αυτή την κατάσταση, αποφάσισα ότι έπρεπε κάτι να κάνω ώστε να δυναμώσω και έτσι σκέφτηκα να πάω κολυμβητήριο. Eκτός των άλλων, λίγο καιρό πριν είχα ανακαλύψει ότι έπασχα και από υπέρταση και ο γιατρός μού είχε συστήσει να γυμνάζομαι.
    Tόσο ο υπερθυρεοειδισμός όσο και ο υποθυρεοειδισμός μπορεί να προκαλέσουν υπέρταση, η οποία αντιστρέφεται συνήθως όταν ελεγχθεί η κατάσταση του θυρεοειδούς.
    Για να γραφτώ όμως στο κολυμβητήριο, χρειαζόταν να πάρω βεβαιώσεις από γιατρούς. Έτσι, πήγα στον παθολόγο. Eκείνος, μου πήρε την πίεση, είδε ότι ήταν πολύ αυξημένη, θορυβήθηκε και με έβαλε να κάνω πάρα πολλές εξετάσεις, καρδιάς, νεφρών, αλλά και αιματολογικές, μεταξύ των οποίων και θυρεοειδούς. Mόλις βγήκαν οι εξετάσεις, αποδείχτηκε ότι είχα υποθυρεοειδισμό και μάλιστα σε πολύ προχωρημένη μορφή. Mου εξήγησαν ότι γι’ αυτό ένιωθα τόσο άσχημα κι ότι αν έμενε λίγο περισσότερο χωρίς θεραπεία, θα μπορούσα να έχω προβλήματα με την καρδιά μου. O ενδοκρινολόγος τον οποίο επισκέφτηκα στη συνέχεια, μου ζήτησε να κάνω επιπλέον αιματολογικές εξετάσεις για αντισώματα, καθώς και υπερηχογράφημα.
    O υπέρηχος γίνεται για να διερευνηθεί αν έχουν δημιουργηθεί όζοι, που χρήζουν, ανάλογα με το είδος και το μέγεθός τους, ειδικής παρακολούθησης και αντιμετώπισης.
    Oι τιμές των αντισωμάτων ήταν επίσης στα ύψη, αλλά το υπερηχογράφημα έδειξε ότι δεν υπήρχαν όζοι. Έτσι, ξεκίνησα να παίρνω κάθε πρωί T4, σε χαμηλή δόση, την οποία σιγά-σιγά και αύξανα σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού μου. Aισθητή βελτίωση είδα μετά τους 3 πρώτους μήνες της θεραπείας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    \


    Ετσι νομιζω...αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

    http://www.vita.gr/html/ent/251/ent.1251.asp



    [I]
    keep_walking thanks θα παω ν τ ελενξω για καλο και για κακο!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ο υποοθυροειδισμοσ μπορει να προκαλεσει καταθλιψη νομιζω η τυροσινη που ειναι του θυροειδη ειναι προδρομη ουσια τησ ντοπαμινησ και πεφτει η ντοπαμινη αρα πιθανοτητεσ για καταθλιψη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    δηλαδη αμα ρυθμισεις τον θυροειδη σου στα φυσιολογικα παιζει ν νοιωθεις καλυτερα και ψυχολογικα και ν μην χρειαζεται ν πας ψυχιατρο-ψυχολογο?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ναι αμα φταιει αυτο ναι. πας σε ενδοκρινολογο. βασικα οι ψυχιατροι σου κανουν πριν ξεκινησεις θεραπεια εξετασεις για θυροειδη.

    Quote Originally Posted by athanasoudaki View Post
    δηλαδη αμα ρυθμισεις τον θυροειδη σου στα φυσιολογικα παιζει ν νοιωθεις καλυτερα και ψυχολογικα και ν μην χρειαζεται ν πας ψυχιατρο-ψυχολογο?
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Έχω υποθυρεοειδισμό μάλιστα το έμαθα πρόσφατα τον Μάρτιο 2011 αλλά δεν νομίζω να προέρχεται από την χρήση αντιψυχωσικών.
    Έχουν η μητέρα μου και η αδερφή μου.
    Παίρνω κάποιο φάρμακο και θα κάνω περαιτέρω εξετάσεις.
    Εκείνο που με προβληματίζει είναι η αύξηση βάρους είμαι ήδη 10 κιλά πάνω από το φυσιολογικό για το ύψος μου αλλά δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω από που προέρχεται.
    Τα αντιψυχωσικά παλαιότερα μου είχαν προκαλέσει απώλεια όρεξης (risperdal) το Ζyprexa και το Solian μου προκάλεσαν αύξηση όρεξης.
    Επίσης είμαι σε φάση όπου δεν έχω πολλές δραστηριότητες εκτός από την εργασία που είναι και καθιστική, έχω απολέσει το ενδιαφέρον να αρέσω και δεν προσέχω. Ας φάω να το ευχαριστηθώ λέω, όχι όμως junk food.
    Ώσπου συνειδητοποίησα ότι δεν είναι θέμα εμφάνισης μόνο αλλά και υγείας και λέω να προσπαθήσω να τρώω όσο έτρωγα πριν τα φάρμακα.
    Είναι δυνατό να χάσεις βάρος με τα αντιψυχωσικά αλλά και τον υποθυεροειδισμό;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ντοπαμινη και αντιψυχωσικα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-02-2011, 01:02
  2. Ντοπαμίνη
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 20-12-2010, 23:01
  3. Τζογος ,επιβιωση , ντοπαμινη...
    By keep_walking in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 3
    Last Post: 10-12-2010, 05:49
  4. θυρεοειδης
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2010, 00:01
  5. Ντοπαμίνη ή Σεροτονίνη;
    By Mightisright in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2009, 08:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •