Πότε κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Πότε κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά?

    Καλησπέρα

    Αρχίζω να φοβάμαι οτί δεν είμαι ικανή να καταλάβω πότε ενδιαφέρεται κάποιος για μένα. Νιώθω οτί μου λείπει πολύ το ενδιαφέρον και η αγάπη από τους ανθρώπους. Ας μιλήσω συγκεκριμένα για τους άντρες μέσα στις σχέσεις μου μιας και εκεί αποζητώ πλέον όλα αυτά. Πως μπορώ να καταλάβω οτί κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά και δεν είναι μαζί μου για άλλους λόγους? Έχω μπερδευτεί! Γιατί στο παρελθόν μου έχουν δείξει ενδιαφέρον και έτσι το έλαβα ενώ τελικά αποδείχτηκε και από τους ίδιους οτί δεν ήταν έτσι ενώ υπήρξαν άνθρωποι που έλεγαν οτί ενδιαφέρονται και δεν το έδειχναν και έτσι τους χωριζα. Έχω ακούσει να λένε οτί σημασία έχει πως είναι ο άλλος όταν είναι μαζί σου αλλά δεν υσχίει για μένα αυτό. Θεωρώ οτί όταν ενδιαφέρεσαι το δείχνεις και όταν ειστε μαζι και όταν δεν είστε. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορουν να εκφραστούν όταν είναι μακριά και το έχω υπόψην μου αλλά είμαι από τους ανθρώπους(τοξότης) που ενεργώ πολύ έντονα..θέλω και μου αρέσει η ένταση αλλιώς το χάνω.Έτσι είμαι σαν άνθρωπος και το έχω αποδεχτεί. Το θέμα όμως είναι πως εγώ μπορώ να διακρίνω το πραγματικό ενδιαφέρον και να αποδεχτω τους άλλους ακόμα και αν δεν έχω την ένταση που θέλω και χάνομαι...

    Ευχαριστω εκ των προτέρων..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Καλησπέρα Christina

    Γιατί το θέτεις ως έλειψη ικανότητας και όχι ως ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό σου; Oποιος είναι κοντά σου, όποιος σ' έχει επιλέξει για σύντροφό του, έχει την υποχρέωση να το ανακαλύψει, να το καταλάβει και να σε κάνει να γεμίσεις και σε αυτό το κομμάτι.

    Να σου δείχνει δλδ το ενδιαφέρον του για σένα, ποικιλόμορφα και ξεχωριστά. Πέρα και πάνω από τις κλασικές νόρμες που διέπουν τα περισσότερα ζευγάρια. Αυτά τα εύκολα, τα βολετά. Αυτά που ξέρεις ότι θα συμβούν πριν καν γίνουν ή σε άλλες περιπτώσεις πριν καν αρχίσουν και που τελικά είναι τόσο μα τόσο βαρετά.

    Το ζητούμενο είναι ο σύντροφός σου, ανάμεσα στα άλλα, να σε κάνει να χαμογελάς με τα μάτια σου. Kαι εσύ φυσικά να του το ανταποδίδεις το ίδιο απλόχερα

    Να σου προσφέρει το αναπάντεχο, το απρόοπτο, το απροσδόκητο, το ανέλπιστο, την έκπληξη... μέσα από μια καθημερινότητα που δεν θα βαλτώνει στην μονοτονία.

    Εάν βιώνεις μια κατάσταση σαν την παραπάνω, σίγουρα θα καταλάβεις πως υπάρχει ουσιαστικό ενδιαφέρον για σένα και για την σχέση σας.

    Το να λέει κάποιος ότι ενδιαφέρεται, αλλά να μην στο δείχνει σου είναι και άχρηστο αλλά αποτελεί και τροχοπέδη, τόσο στον συναισθηματικό σου κόσμο, όσο και στην κοινή σας πορεία.

    Οχι, δεν έχει σημασία μόνο το πως είναι, όταν ο άλλος βρίσκεται δίπλα σου δια ζώσης, αλλά και το να σε κάνει να τον νιώθεις κοντά σου, αλλά και να σε φέρνει σε τέτοια επίπεδα να αισθάνεσαι ότι είσαι δίπλα του, ακόμα και αν βρίσκεται σε ταξίδι σε άλλο κράτος.

    Ποιός τύπος ανθρώπου δεν μπορεί να εκφραστεί από απόσταση; Οταν νιώθεις, εκφράζεσαι no matter what.

    Σε κάθε περίπτωση διεκδίκησε να εισπράττεις αυτό που σ' ευχαριστεί, που σε γεμίζει, που σε κάνει να νιώθεις όμορφα.

    Η ένταση που περιγράφεις, είναι απαραίτητο συστατικό για την υγιή ερωτική σχέση και δείχνει ότι είσαι άνθρωπος γεμάτος ζωή, κέφι, ενέργεια. Κάνε την ανάλογη επιλογή.

    Μην αποδέχεσαι δημοσιουπαλληλική νοοτροπία και λογιστική προσέγγιση στις σχέσεις σου.

    Το βλέπεις δύσκολο? ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ... Με τι ηδονικά τοπία μυαλού όμως στη διαδρομή... και τί ωραίος ατέλειωτα ηδονικός ορίζοντας σκέψεων και αισθήσεων να ξεδιπλώνεται...

  3. #3
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Καλησπέρα Christina

    Το βλέπεις δύσκολο? ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ... Με τι ηδονικά τοπία μυαλού όμως στη διαδρομή... και τί ωραίος ατέλειωτα ηδονικός ορίζοντας σκέψεων και αισθήσεων να ξεδιπλώνεται...
    αυτό πάλι βρε σεντάκσιον που σε όλα κολλάς την ηδονή, δεν το καταλαβαίνω...

    Στο θέμα μας τώρα.
    Χριστίνα...
    το να αγχώνεσαι για ποιο λόγο είναι κάποιος μαζί σου, πέρα από το ενδιαφέρον του για σένα, είναι καθαρά δική σου ανασφάλεια και έλλειψη αυτοπεποίθησης.
    Όλοι έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο, μην αγχώνεσαι.
    Ψάξε και βρες τα προτερήματα σου.
    Τι είναι αυτό που σου αρέσει σε εσένα? τι δίνεις σε αυτόν που είστε μαζί?
    Απλές ερωτήσεις που θα σου δώσουν εύστοχες απαντήσεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    αυτό πάλι βρε σεντάκσιον που σε όλα κολλάς την ηδονή, δεν το καταλαβαίνω...
    Aναρωτιέμαι γιατί δεν το καταλαβαίνεις! Αναρωτιέμαι αν μπορεί να γίνει η οποιαδήποτε γενική συζήτηση για τις ερωτικές σχέσεις και να απουσιάζει απ' αυτές η ηδονή. Αναρωτιέμαι επίσης, γιατί την λέξη/έννοια ηδονή, την συσχετίζεις μόνο με το σεξ! Eχεις διαβάσει καθόλου Επίκουρο; (Δεν αναφέρομαι στον Αρίστιππο, γιατί μάλλον θα τον βρεις πολύ extreme).

    Σε κάθε περίπτωση, ΔΕΝ αναφέρομαι στην ικανοποίηση της γενετήσιας ορμής μας, με την απάντηση μου στην Christina. Aς μην δηνιουργήσουμε offtopic


  5. #5
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Aναρωτιέμαι γιατί δεν το καταλαβαίνεις! Αναρωτιέμαι αν μπορεί να γίνει η οποιαδήποτε γενική συζήτηση για τις ερωτικές σχέσεις και να απουσιάζει απ' αυτές η ηδονή. Αναρωτιέμαι επίσης, γιατί την λέξη/έννοια ηδονή, την συσχετίζεις μόνο με το σεξ! Eχεις διαβάσει καθόλου Επίκουρο; (Δεν αναφέρομαι στον Αρίστιππο, γιατί μάλλον θα τον βρεις πολύ extreme).

    Σε κάθε περίπτωση, ΔΕΝ αναφέρομαι στην ικανοποίηση της γενετήσιας ορμής μας, με την απάντηση μου στην Christina. Aς μην δηνιουργήσουμε offtopic

    αν δεν απαντούσες καθόλου, δεν θα δημιουργούσαμε οφ τόπικ.
    βλέπω πως σε όποιο θέμα και να γράψεις, όλα θα έχουν σχέση με το σεξ, την ηδονή, τις σχέσης, ακόμη και αν το θέμα είναι εντελώς άσχετο.
    Πχ, στο θέμα με τα νεύρα της βοιντ, έφτασες να μιλάς για το ξύλο στο σεξ. Αυτό εννοούσα.
    Χριστίνα σόρι για το οφ τόπικ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Δεν πειράζει παιδιά! Η λέξη "ηδονή" δεν αναφέρεται μόνο στο σεξ..σημαίνει απόλυτη ευχαρίστηση και απόλαυση σε διάφορα πράγματα και καταστάσεις. Σεντακσιον,όλα αυτά που γράφεις με αγγίζουν πολύ και έτσι σκέφτομαι τα πράγματα. Θεοφανία,δεν θεωρώ οτί έχω ανασφάλειες γτ το λες αυτό?Δεν θεωρείς πολύ όμορφο να σε κάνει αυτος που ενδιαφέρεται να νιώθεις γεμάτη?Να δείχνει οτί υπάρχει κοντά σου?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Χριστινα ....
    το αν σε αγαπει καποιος πραγματικα θα το καταλαβεις με τον καιρο.
    δεν γινεται να το καταλαβεις με την πρωτη ματια...
    καθε ανθρωπος αγαπαει με τον δικο του τροπο.και ενα μεγαλο μερος ανθρωπων εχουν κρυωσει τοσο πολυ που αγαπανε μονο τον εαυτουλη τους.
    απο τα γραφομενα σου καταλαβα πως αναζητας συνεχεια την αγαπη γιατι σου εχει λειψει.
    λιγα ατομα θα μπορεσουν να στη προσφερουν πραγματικα,οι περισσοτεροι θα προσπαθησουν να σε εκμεταλευτουν οπως ισως και εσυ αυτους.
    βασικα για να σε αγαπησουν πρεπει να αγαπησεις και εσυ
    να πονεσεις για καποιον και αυτος με τη σειρα του να πονεσει για σενα.Αν γινεται μονο απο το ενα μελος τοτε δεν μιλαμε για αγαπη αλλα για κοροιδια
    οσο περναει ο καιρος μεσα απο θυσιες η αγαπη μεγαλωνει,εσωκλειει σεβασμο συνηθεια αναγκη για την συντροφια του αλλου.
    το κακο ειναι πως πλεον οι ανθρωποι τα θελουν ολα,και αυτο,και το αλλο,με αποτελεσμα να μην μπορει να μεγαλωσει μια αγαπη.
    υποψιν πως αν δεν τροφοδοτεις συνεχεια την αγαπη θα εκλειψει,δεν ειναι παντοτινη αν δεν προσπαθησουν και τα 2 μελη...
    ειναι δυσκολα,δεν ειναι ακατορθωτα...βρες ατομα που να πιστευουν σε ιδεες και οχι στα υλικα...φιλτραρισε τους να εχουν μια ηθικη στη ζωη τους
    αν εισαι και εσυ ετσι θα μπορεσεις να νοιωσεις το μεγαλειο της,θα νοιωσεις και εσυ γεματη...
    ειναι δυσκολο,τυχαινει μια φορα στα 4-5 χρονια αλλα αξιζει με το παραπανω (δικη μου γνωμη).
    δυστηχως εσυ εχεις και ενα λογο παραπανω να θελεις να ρουφηξεις αυτα τα συναισθηματα γιατι δεν σου δοθηκαν απο τους γονεις σου.
    καλη αναζητηση σου ευχομαι και καλες επιλογες....

  8. #8
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Θεοφανία,δεν θεωρώ οτί έχω ανασφάλειες γτ το λες αυτό?Δεν θεωρείς πολύ όμορφο να σε κάνει αυτος που ενδιαφέρεται να νιώθεις γεμάτη?Να δείχνει οτί υπάρχει κοντά σου?
    στο είπα για το παρακάτω απόσπασμα....

    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Αρχίζω να φοβάμαι οτί δεν είμαι ικανή να καταλάβω πότε ενδιαφέρεται κάποιος για μένα. Νιώθω οτί μου λείπει πολύ το ενδιαφέρον και η αγάπη από τους ανθρώπους. Ας μιλήσω συγκεκριμένα για τους άντρες μέσα στις σχέσεις μου μιας και εκεί αποζητώ πλέον όλα αυτά. Πως μπορώ να καταλάβω οτί κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά και δεν είναι μαζί μου για άλλους λόγους?
    Όταν ανναρωτιέσαι γιατί να είναι κάποιος μαζί σου, πέρα από το ότι σε θέλει, είναι ερωτευμένος και περνάει καλά μαζί σου, δείχνει πως δεν πιστεύεις τόσο στον εαυτό σου, όσο να νιώθεις σίγουρη για τα τρία παραπάνω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Θεοφανία σε ευχαριστώ που απαντάς..δεν έννοω αυτό που κατάλαβες.Πιστέυω σε μένα και ξέρω τι αξίζω. Το θέμα είναι άλλο,το τι λαμβάνω από τους άλλους και αν το ενδιαφέρον εχει συγκεκριμένη μορφή. Πχ όταν ποθείς τον άλλον πως είναι δυνατόν να μην το δείχνεις?γίνεται αυτό?Όταν ενδιαφέρεσαι για κάποιον πως είναι δυνατόν να μην θες να το δείξεις?

  10. #10
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Θεοφανία σε ευχαριστώ που απαντάς..δεν έννοω αυτό που κατάλαβες.Πιστέυω σε μένα και ξέρω τι αξίζω. Το θέμα είναι άλλο,το τι λαμβάνω από τους άλλους και αν το ενδιαφέρον εχει συγκεκριμένη μορφή. Πχ όταν ποθείς τον άλλον πως είναι δυνατόν να μην το δείχνεις?γίνεται αυτό?Όταν ενδιαφέρεσαι για κάποιον πως είναι δυνατόν να μην θες να το δείξεις?
    αυτό είναι θέμα χαρακτήρα.
    Αν κατάλαβα καλά, μιλάς για έναν άνθρωπο που δεν είναι εκδηλωτικός.
    Που όμως? Μες στη σχέση? Πριν γίνει η σχέση?
    Θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ναι θα γίνω! :) Κατά την διάρκεια της σχέσης ακόμα και στην αρχή σε κάποιες περιπτώσεις. Το ξέρω οτί είναι θέμα χαρακτήρα αλλά όταν θες κάτι πολύ δεν ξεπερνας ακόμα και τον ίδιο σου τον εαυτό για να δείξεις στον άλλον πράγματα?Όταν θες κάποιον πως είναι δυνατόν να αρκεί ένα και μόνο τηλεφώνημα ή έλλειψη επιδίωξης να συναντησεις τον άνθρωπό σου?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Η λέξη "ηδονή" δεν αναφέρεται μόνο στο σεξ..σημαίνει απόλυτη ευχαρίστηση και απόλαυση σε διάφορα πράγματα και καταστάσεις.
    ΑΚΡΙΒΩΣ!

    Δεν θεωρείς πολύ όμορφο να σε κάνει αυτος που ενδιαφέρεται να νιώθεις γεμάτη?Να δείχνει οτί υπάρχει κοντά σου?
    Αν και η ερώτηση απευθύνεται αλλού, είναι και πολύ όμορφο και απαραίτητο.

    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Πχ όταν ποθείς τον άλλον πως είναι δυνατόν να μην το δείχνεις?γίνεται αυτό?Όταν ενδιαφέρεσαι για κάποιον πως είναι δυνατόν να μην θες να το δείξεις?
    Δεν είναι δυνατόν. Εχεις δίκαιο στον συλλογισμό σου. Ο έρωτας και οι σχέσεις δεν είναι θεωρία. Είναι πράξεις. Δεν είναι απόσταση, είναι επαφή. Συναισθηματική, συντροφική, ερωτική, σεξουαλική, "φιλική", ανθρώπινη και τόσα ακόμα

    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    *Το ξέρω οτί είναι θέμα χαρακτήρα αλλά όταν θες κάτι πολύ δεν ξεπερνας ακόμα και τον ίδιο σου τον εαυτό για να δείξεις στον άλλον πράγματα? **Όταν θες κάποιον πως είναι δυνατόν να αρκεί ένα και μόνο τηλεφώνημα ή έλλειψη επιδίωξης να συναντησεις τον άνθρωπό σου?
    *Είναι το ζητούμενο, μα δεν το μπορούν όλοι/ες. Είναι κι αυτός ένας από τους πολλούς λόγους που δεν ταιριάζουν όλοι με όλους

    **Δεν είναι δυνατόν. Απλά. Οταν θέλεις κάποιον/α, το δείχνεις. Με κάθε τρόπο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Χριστινάκι σε καταλαβαίνω, γιατί εγώ είμαι λιονταράκι και ως γνωστόν και 'μεις λατρεύουμε να εκδηλώνουμε έντονα τα συναισθήματα μας και να υπερβάλλουμε! Αλλά δεν γίνεται ν' αλλάξει ένας άνθρωπος ο οποίος από φυσικού του δεν εκδηλώνεται έντονα. Και μένα θα με χαλούσε πολύ αυτό. Εγώ θέλω να την βλέπω την αγάπη να την νιώθω. Δεν πείθομαι εύκολα. Ωστόσο έχεις σκεφτεί ότι ίσως να τον σταματούν προσωπικά του εμπόδια;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Πως μπορώ να καταλάβω οτί κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά και δεν είναι μαζί μου για άλλους λόγους?
    Δεν ξέρω αν ρωτάς ακριβώς αυτό το πράγμα που σκέφτομαι. Αλλά θα απαντήσω με μια απλή σκέψη, όταν δεν σου λέει ψέματα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Δεν ξέρω αν ρωτάς ακριβώς αυτό το πράγμα που σκέφτομαι. Αλλά θα απαντήσω με μια απλή σκέψη, όταν δεν σου λέει ψέματα.
    Και πως θα καταλαβω οτί είναι ειλικρινής?
    Anyway παιδιά,έχω μπερδευτεί πάαααρα πολύ! Παλιά μέχρι πρόσφατα θεωρούσα οτί όταν κάποιος ενδιαφέρεται,ενδιαφέρεται με έναν κοινο και συγκεκριμένο τρόπο. Τελευταία αρχίζουν και καταρρέουν όλες αυτές οι θεωρίες μου και αρχίζω να τα βλέπω και λίγο διαφορετικά...ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Και όπως είπες και εσύ Gypsy θέλω να νιώθω την αγάπη! Και έχεις δίκιο όσον αφορά τα προσωπικά εμπόδια.Κάθησα και σκέφτηκα λοιπόν οτί εν μέρη είναι θέμα εμπιστοσύνης. Όταν έχεις αυτοπεποιήθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου..έχεις εμπιστοσύνη και στον άλλον. Δεν θα πρέπει να ζητάμε συνέχεια γτ καλό είναι να αφήνουμε ελεύθερο τον άλλον να εκφράζεται όπως νιώθει και έτσι θα είναι πιο αληθινό για μας και έτσι θα γνωρισουμε καλυτερα τον αλλον και θα αναγνωρίσουμε αν μας κανει!Το αν δεν παίρνουμε τηλ συχνα ή μνματα δεν σημαίνει οτί δεν σκεφτόμαστε τον άλλον..αρκεί να έχει αυτά που θέλουμε και να μας γεμίζει...Από την μια σκέφτομαι έτσι και από την άλλη αλλιώς!Γι αυτό είμαι μπερδεμένη και δεν ξέρω ποια από τα δυο υσχίουν γτ και τα δυο μου ακούγονται λογικά!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 19:29
  2. Ενδιαφέρεται καμία για σχέση ;
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-11-2009, 01:55
  3. Πότε πρέπει κάποιος να πάει σε ψυχολόγο;
    By Cloud in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-10-2009, 20:18
  4. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 02:03
  5. ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ........
    By olga_soul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2006, 12:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •