Εφηβεία-Κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Exclamation Εφηβεία-Κατάθλιψη

    Καλησπέρα σας.
    Είμαι 14 χρονών και με λένε Αντώνη.
    Τον τελευταίο καιρό δεν είμαι καθόλου καλά ψυχολογικά.Καθόλου όμως.
    Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.Την μία στιγμή είμαι πολύ καλά και έχω όρεξη,γελάω κλπ και μετά από λίγο χάνω όλη μου την διάθεση και ψυχοπλακώνομαι.
    Μπορεί να γίνει κάτι πολύ ασήμαντο και εγώ κατευθείαν κατεβάζω τα μούτρα και μερικές φορές μπορεί να βουρκώσω.
    Δεν ξέρει κανείς τι περνάω εκτός τον καλύτερό μου φίλο, -που τώρα τελευταία τον νιώθω λίγο απόμακρο -
    Δεν λέω τίποτα στην μητέρα μου γιατί είναι άνεργη 3 χρόνια και δυσκολεύετε πάρα μα πάρα πολύ οικονομικά, γι'αυτό δεν θέλω να την επιβαρύνω και με δικά μου προβλήματα.
    Από εμένα όμως δεν μου λείπει τίποτα γιατί οι γονείς μου αν και έχουν χωρίσει μ'αγαπάνε και με φροντίζουν όπως και αν ήταν μαζί.
    Κλείνομαι και μιλάω στον εαυτό μου και γίνομαι ακόμα πιο χάλια.
    Μερικές φορές νομίζω οι φίλοι μου δεν με θέλουν και όταν μιλάω στον κολλητό μου, μου λέει ότι λέω βλακείες και ότι αυτό δεν ισχύει.
    Επίσης δεν αισθάνομαι καλά με το σόμα μου αν και μου είπαν ότι είμαι φυσιολογικός και γι'αυτο ξεκίνησα γυμναστήριο .(είμαι 1.83 και 83 κιλά)

    Σας παρακαλώ πολύ πείτε μου τι έχω και βοηθήστε με γιατί δεν αντέχω άλλο!Νομίζω ότι δεν έχω λόγο ύπαρξης!!!
    Με εκτίμηση Αντώνης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    καλησπερα αντωνη
    τιποτε δενε χεις βρε αντωνη, εφηβεια εχεις!
    ολοι περναμε απο εκει και ολοι εχουμε καποια ζορια ειτε περισσοτερα ειτε λιγοτερα.
    ειναι μια περιοδος με παρα πολλες αλλαγες πανω σου, και πνευματικα και σωματικα και ειναι πολυ δυσκολο να ισορροπησει ο καθε οργανισμος, ευκολα και απλα.
    συνειδητοποιεις πραγματα για σενα και τον κοσμο γυρω σου, νοιωθεις πραγματα που δεν ενοιωσες ποτε μεχρι τοτε, και παντως οχι σε αυτη την ενταση, δεχεσαι μια καταιγιδα, σκεψεων, συναισθηματων, διαθεσεων, ορμονων να σε κατακλυζουν και δεν ξερεις απο που σου ερχεται το καθενα...

    καλα κανεις και μιλας με τον φιλο σου κι ας μην συμφωνει
    μπορει να εχει δικιο οτι ολα ειναι στο μυαλο σου, αλλα εσυ να του τα λες και να τα συζητατε.

    οσο για την μητερα σου, που παιδευεται για να τα βγαλει περα η καημενη, να ξερεις οτι οσο κι αν κουραζεται, το να ξερει τι σε προβληματιζει και να σε βοηθησει εστω και λιγο να ανακουφιστεις, δεν την κουραζει.

    μιλα της!
    δεν ειναι αναγκη να της πεις καμια μαυριλα χωρις αρχη και τελος!
    μιλα της για προβληματισμους σου.
    μιλα της για πραγματα που γινονται με τους φιλους σου και πως εσυ τα ερμηνευεις, να σου πει κι αυτη την γνωμη της, βαλτην στην ζωη σου, μη την κρατας απεξω.
    η μαμα σου θελει να σε δει να μεγαλωνεις υγιης και ηρεμος, δεν την νοιαζει μονο να τρως και να πηγαινεις φροντιστηριο.

    μην ανησυχεις, σε ΠΟΛΥ λιγα χρονια, ολα θα ισορροπησουν καθως θα αρχισεις να εξηγεις οσα σε μπερδευουν τωρα...

    το υψος σου και τα κιλα σου ειναι πολυ καλα. νοιωθεις γεματος? δεν εισαι, εισαι πολυ κανονικος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ναι Αντώνη, το πιθανότερο είναι ότι οι ψυχολογικές σου μεταπτώσεις οφείλονται στην εφηβεία, δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, άλλοι την περνούν πιο ομαλά και άλλοι ταλαιπωρούνται περισσότερο. Εγώ ήμουν τρομερά ευσυγκίνητη τότε αλλά μετά τα 18 άρχισα ν' αλλάζω. Το να μιλήσεις στην μαμά σου θα σε ανακουφίσει, αν κλέινεσαι στον εαυτό σου είναι χειρότερα. Τα κιλά σου και το ύψος σου, μου φάνηκαν και μένα εντελώς φυσιολογικά, μην ανησυχείς. Είσαι και πολύ ψηλός. Μήπως ασχολείσαι με το μπάσκετ;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Αντώνης1997 View Post
    Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.Την μία στιγμή είμαι πολύ καλά και έχω όρεξη,γελάω κλπ και μετά από λίγο χάνω όλη μου την διάθεση και ψυχοπλακώνομαι.
    Νομίζω ότι έχω περάσει αντίστοιχη φάση στη ζωή μου. Στην ουσία έννιωθα ένα κενό μέσα μου που δεν καταλάβαινα από που προέρχεται. Ειδικά τη νύχτα δεν μπορούσα εύκολα να κοιμηθώ γιατί έννιωθα αυτό το κενό ακόμα πιο έντονα. Το κενό έμοιαζε σαν να μην αξίζουν αυτά που κάνω, αυτά που ζω.
    Τώρα αργότερα -πολλά χρόνια μετά- έχω καταλάβει κάπως από που προερχόταν. Σε εμένα, θα εξηγήσω τι κατάλαβα. Μεγάλωσα έχοντας διαμορφωθεί και από αυτά που μου έμαθαν οι άλλοι. Όμως όλα αυτά που μαθαίνουμε δεν είναι πάντα τα σωστά και ούτε πάντα ταιριάζουν με την προσωπικότητά μας. Έτσι, ζώντας με κάποια από αυτά που μάθαμε, αλλά που δεν ταιριάζουν με την προσωπικότητά μας ζούμε σε ένα είδος σύγκρουσης. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.
    Θα σου πρότεινα να κάνεις κάτι: βρίσκε στιγμές ηρεμίας που να μπορείς να ηρεμείς. Το μυαλό να ηρεμεί, με όποιο τρόπο αυτό γίνεται για σένα. Μην προσπαθήσεις να βρεις αυτές τις στιγμές, απλά όταν έρχονται να μην τις χάνεις. Νομίζω ότι αυτές οι στιγμές θα βοηθήσουν. Σου έχουν τύχει κάποιες τέτοιες στιγμές που να έννιωθες αυτή την ηρεμία;
    Ξέχασα να πω το πιο σημαντικό. Και ένα μεγάλο μέρος του κενού που έννιωθα ξεκίνησε όταν δεν είχα κανέναν που να έχω καλή επικοινωνία. Νομίζω ότι είναι ο κυριώτερος λόγος (που ούτε εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τον ξεχνάω!).
    Last edited by John11; 01-07-2011 at 05:11.

  5. #5

    Thumbs up

    Μετά από ένα χρόνο επανέρχομαι για να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και να πω την εξέλιξή μου...
    Όπως είπατε ήταν απλά μία άσχημη περίοδος της ζωής μου λόγος της εφηβείας....
    Ξεπέρασα την "κατάθλιψη" διαβάζοντας και εφαρμόζοντας το βιβλίο "Το Μυστικό"....Δεν ξέρω ( και ούτε με νοιάζει, είναι η αλήθεια) αν αληθεύει ότι λέει για το σύμπαν, αλλά εγώ εφαρμόζω τα πάντα και όλα πάνε προς το καλύτερο!! Σκέφτομαι ΠΠΑΑΑΝΤΑΑ θετικά (αυτό είναι το ποιο σημαντικό) και έτσι έλκω ότι θέλω με αποτέλεσμα να νιώθω σπάνια άσχημα και μόλις νιώσω.... Αλλάζω την διάθεση μου! (το ποιο απλό πράγμα στον κόσμο!)
    Έκανα μερικούς φίλους (όχι πολλούς δεν θέλω, αλλά αν ήθελα θα τους είχα μόνο και μόνο επειδή έλκω τα ΠΑΝΤΑ, όπως είπα και παραπάνω) και νιώθω σπάνια μόνος μου....(λογικό όλοι το παθαίνουμε κατά διαστήματα)

    ΌΟΟΛΛΛΑΑΑ είναι μέσα στο μυαλό και μπορούμε να τα διαχειριστούμε πανεύκολα αρκεί να ήμαστε ανοιχτόμυαλοι και να δεχόμαστε το διαφορετικό...!!!

    Όσοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ πρέπει να διαβάσουν ή να δουν (ή και τα δύο) "Το μυστικό"..

    P.S Υπάρχουν πολλά είδη του Μυστικού σε βιβλία... Εγώ αυτό που διάβασα αρχικά (και αυτό που με έκανε να "αλλάξω") ήταν "Το Μυστικό της εφηβικής δύναμης". Μετά διάβασα και το κανονικό που λέει τα ίδια και περισσότερα πράγματα αναλυτικότερα....

    Δεν έχω να πω κάτι άλλο προς το παρών.... Αν θέλετε συνεχίζουμε την συζήτηση για να βοηθήσουμε και τα άτομα που χρειάζονται υποστήριξη...

  6. #6
    για πες με ενδιαφερει! οτιδηποτε εχει να κανει με εναλλακτικη θεραπεια εκτος φαρμακων δηλαδη με ενδιαφερει.
    εγω δηλαδη που ειμαι προσκολλημενη στο παρελθον και μου ερχονται φλασιες και ξαναζω σε αλλη εκδοση τα γεγονοτα, πως μπορω να βοηθηθω?

Similar Threads

  1. ΕΦΗΒΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ...
    By matina24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 25-06-2011, 20:35
  2. Εφηβεία: τι να κάνω?
    By Braveheartroll in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 21-01-2011, 23:16
  3. σεξ στην εφηβεια
    By anitak in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 129
    Last Post: 05-07-2008, 22:11
  4. ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ
    By stefanos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 30-04-2007, 16:16
  5. εφηβεια
    By stefanos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 26-04-2007, 13:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •