Ψυχωτική ζήλεια...Βοήθεια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    2

    Unhappy Ψυχωτική ζήλεια...Βοήθεια...

    Γεία σας...Με το αγόρι μου πριν 2 μέρες κλείσαμε έναν χρόνο...πρίν 3 μήνες τον έβλεπα πολύ σκεφτικό και τον πίεσα να μου πει τι έχει πάθει και τι σκέφτετε...ξέρω οτι ήταν βλακία μου αλλα δεν άντεχα...με τα πολλά μου είπε οτι έχει αρχίσει να ξενερώνει...ενιωσα τόσο απέσια εκεινη την στιγμή που πραγματικά δεν ήξερα πως να αντιδράσω...ωσπου ξέσπασα σε κλάματα και προσπαθούσα να κάνω κακο στον εαυτό μου...

    Για να καταλάβετε καλήτερα,ειναι η μεγαλήτερη σχέση και των 2 μας...απ την πρώτη στιγμή που τον είδα σκέφτηκα οτι αυτος είναι ο άνθρωπος που θα αγαπήσω,που θα είμαι ευτυχισμένη μαζί του...που έκανα τα πάντα γι αυτόν...Οι μήνες περνούσαν και αρχισα να ζηλεύω το παραμικρό..εκείνος μου έλεγε οτι οποτε ζηλεύω να του το δίχνω γιατί του άρεσε..έτσι άρχισα να δείχνω όλο και πιο πολύ οτι τον ζηλεύω και βρήσκομαι σε σημείο που φτιάχνω διάφορα σενάρια μεσα στο μυαλό μου..ζηλεύω ότι τον αγκίζει,οτι βρήσκετε γύρω του...ΟΛΑ...ξέρω πως δεν ειναι καθόλου ωραίο αυτό και για μένα και γι αυτόν κυρίως αλλά δεν ξέρω πως να το σταματίσω...έχω φτάσει σε σημείο να τον χαστουκίσω μεσα σε λεοφωρίο επιδή καθόταν μια δίπλα του και ο φίλος του που ήταν μαζι μας του είπε κάτι στο αφτί και εγώ νόμιζα οτι ήταν γι αυτήν...γενικά δεν φοβάμαι οτι θα με απατήσει ή κατι τέτιο και αυτό είναι το χειρότερο...ότι δεν ξέρω γιατί ζηλεύω...πραγματικά θέλω να το σταματίσω οσο τίποτα αλλα δεν βρήσκω τρόπο...

    Πως πιστέυετε οτι θα μπορούσα να σταματίσω αυτή την ελεηνή ζήλια μου;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Κάποιες φορές, αυτό που χρειάζεται στα δύσκολα "προβλήματα", είναι η απάντηση σε απλό ερώτημα

    Γιατί ζηλεύεις;

    (To να πορεύεσαι στη ζωή με άντρα που χαστουκίζεις, σε τοίχο σε οδηγεί. Σκέψου το)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    πισω απο υπερβολικη ζηλεια...κρυβεται υπερβολικη ανασφαλεια..τι ειναι αυτο που ζηλευεις στις αλλες γυναικες?αυτα που σε ενοχλουν στις αλλες γυναικες ειναι οι δικες σου φοβιες και αδυναμιες..!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    2
    Η αλήθεια είναι οτι δεν υπάρχει λόγος να ζηλεύω απλα δεν ξέρω τι παθένω...οπως λέτε είμαι υπερβολικά ανασφαλής...είναι η μεγαλήτερη μου σχέση και γενικα όσες σχέσεις είχα απατούσα απο ανασφάλια...βασικά,απο την πρώτη σχέση που είχα κάνει με είχε απατήσει...και όσες σχέσεις είχα με απατούσαν και με κορόιδεβαν...αλλα με αυτόν που είμαι τώρα είναι πολύ διαφορετικό άτομο απο όλους...γενικά έπεσα με τα μούτρα σε αυτή τη σχέση...τον αγαπάω πάρα παρα πολυ και το ξέρει...αλλα τα κάνω σκατά...:(
    Δεν είναι οτι ζηλεύω κάτι συγκεκριμένο...απλά έχω πάρα πολυ χαμηλή αυτοπεπίθηση...ελπίζω αν κρατηθώ απ την ζήλεια μου να πανε όλα καλά...ευχαριστώ για τις απαντίσεις σας :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    Το πες και μονη σου οι προηγουμενες εμπειριες σου σου δημιουργησαν ανασφαλειες και χαμηλη αυτοεκτιμηση...!προφανως σε εχει στοιχειωσει το παρελθον και οσο διαφορετικος κι αν βλεπεις πως ειναι ο συντροφος σου..επειδη παραλληλα δυναμωνει και η αγαπη σου γιαυτον...ο φοβος μην αποδειχτει ακαταλληλος για σενα οπως οι προηγουμενοι σου δημιουργουν αυτη την ενταση της ζηλειας...για εμενα ειναι και λαθος του συντροφου να σου ενισχυει την ζηλεια παροτρυνοντας σε να την εκδηλωνεις..ισως νιωθει και εκεινος με αυτο το τροπο ασφαλεια οτι τον θες...θελει προσοχη ομως να μη καταντησει μια αρρωστημενη κατασταση...καλο θα ειναι να αρχιζεις να δουλευεις λιγο με τον εαυτο σου....εξαλλου αν καποιος εχει σκοπο να σου φερθει σκαρτα...θα το κανει ουτως η αλλως...ειτε του το απαγορευεις ειτε οχι...η πιεση δε βοηθαει μια σχεση αυτο νομιζω το γνωριζουμε ολοι μας...ευχομαι καλη επιτυχια..φιλια πολλα!!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by liodaraki_23 View Post
    Το πες και μονη σου οι προηγουμενες εμπειριες σου σου δημιουργησαν ανασφαλειες και χαμηλη αυτοεκτιμηση...!προφανως σε εχει στοιχειωσει το παρελθον και οσο διαφορετικος κι αν βλεπεις πως ειναι ο συντροφος σου..επειδη παραλληλα δυναμωνει και η αγαπη σου γιαυτον...ο φοβος μην αποδειχτει ακαταλληλος για σενα οπως οι προηγουμενοι σου δημιουργουν αυτη την ενταση της ζηλειας...για εμενα ειναι και λαθος του συντροφου να σου ενισχυει την ζηλεια παροτρυνοντας σε να την εκδηλωνεις..ισως νιωθει και εκεινος με αυτο το τροπο ασφαλεια οτι τον θες...θελει προσοχη ομως να μη καταντησει μια αρρωστημενη κατασταση...καλο θα ειναι να αρχιζεις να δουλευεις λιγο με τον εαυτο σου....εξαλλου αν καποιος εχει σκοπο να σου φερθει σκαρτα...θα το κανει ουτως η αλλως...ειτε του το απαγορευεις ειτε οχι...η πιεση δε βοηθαει μια σχεση αυτο νομιζω το γνωριζουμε ολοι μας...ευχομαι καλη επιτυχια..φιλια πολλα!!
    Συμφωνώ απόλυτα και σε κάθε σου λέξη Λιονταράκι_23!

Similar Threads

  1. ζηλεια
    By mary.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 04-05-2011, 18:59
  2. ζηλεια
    By d_o in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 02-02-2011, 20:11
  3. Ζηλεια
    By τομαζινα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 27
    Last Post: 16-01-2011, 14:41
  4. ζηλεια?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 01-08-2009, 18:46
  5. Replies: 76
    Last Post: 10-01-2009, 00:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •