ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ/ΑΓΧΟΣ Η ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6

    ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ/ΑΓΧΟΣ Η ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

    Καλησπερα!Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα κι εγω να σας πω την ιστορια μου περιλιπτικα!Ειμαι 23 χρονων και η πρωτη κριση πανικου ξεκινησε πριν ενα χρονο καθως επεστρεφα απο τη δουλεια στο σπιτι με το αμαξι!Ετρεξα κι εγω με τη σειρα μου σε γιατρους νευρολογους αλλα δεν βρηκαν τιποτα!Να πω την αληθεια μου στο τελευταιο γιατρο που ειχα παει σε ενα νευρολογο μου ειχε δωσει να κανω μια αξονικη αυχενα και μια μαγνητικη εγκεφαλου δε εδειξαν τιποτα οι εξετασεις αλλα δεν ξαναπηγα στο ιατρειο του επομενως δεν συνεχισα τις εξετασεις που ισως θα μου εδινε γιατι οι γονεις μου κ γενικοτερα ολοι με εκραζαν οτι δεν εχω κατι και ειναι ανωφελο να πηγαινω και οτι ολα ειναι στο μυαλο μου και τα γνωστα!Ετσι δεν ξαναπηγα και προσπαθησα να το αντιμετωπισω μονη μου!Αυτο που νε φοβιζει ειναι οτι καθε μερα εχω πονους παντου.Ποναω στη πλατη στη περιοχη της καρδιας πολυ εντονα ποναω στη δεξια πλευρα!Γενικα εχω και ζαλαδες και νιωθω δισπνοια και ολα αυτα ακομα και οταν ξαπλωνω να κοιμηθω!Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι ολα αυτα ειναι καθημερινα και ειναι τοσο κουραστικο εχω παει τη ζωη μου πολυ πισω...Πραγματικα πιστευω οτι ειναι κατι παθολογικο πια ισως καποια φλεγμονη δεν ξερωω.Αν καποιος εχει παρομοια συμπτωματα ας επικοινωνησει..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Παρούσα!Πάρα πολλοί έχουν παρόμοια συμτωματα. Οι πόνοι σου συνοδεύονται και απο σκέψεις του τύπου "πονάω αριστερά, παθαίνω έμφραγμα"; Η κριση πανικού σε έπιασε χωρίς να έχει προηγηθεία κατι;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6
    Η πρωτη κριση ξεκινησε γιατι περνουσα πολυ εντονο αγχος εκεινη τη περιοδο!Μετα που εψαξα γενικοτερα για τις κρισεις πανικου ηρεμησα λιγο και ειπα ολα μες το μυαλο μου ειναι!Το θεμα μου ειναι οτι ποναω καθημερινα και αυτο με διαλυει!
    Ειμε με depon καθε μερα και με εχει κουρασει αφορητα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Κοίτα, δεν αποκλείεται να υπάρχει κατι παθολογικό, μια φλεγμονή όπως ειπες.Γιατί δεν κάνεις προληπτικά καποιες εξετάσεις και μια επίσκεψη σε παθολόγο;
    Όπως οι περισσότεροι, κι εγώ έχω γυρίσει γιατρούς όλων των ειδικοτήτων και έχω κάνει ολες τις εξετάσεις.Εδώ και 9 μηνες έχω αφόρητους πόνους αλλά έχω και ιστορικό κατάθλιψης...Τα παυσίπονα πλέον δεν με πιάνουν, οπότε σταματησα και να παίρνω....
    Καταλαβαίνω ακριβως πώς νιώθεις, το έχω περάσει και το περνάω.Σκέφτεσαι να επισκεφτείς καποιον ψυχολόγο;υπάρχει κατι που σε ανακουφίζει;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6
    Εχω κανει αρκετες εξετασεις αλλα μαλλον πρεπει να συνεχισω δυστυχως...Οσον αφορα το ψυχολογο ξερω οτι θα μου εκανε καλο αλλα πρωτα πρεπει να απολκεισω το παθολογικο για να ηρεμισω και να ξερω με τι εχω να κανω........
    Εσενα ολοι οι πονοι που ειχες σχετιζονταν με το αγχος/καταθλιψη?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Μάλλον, αν και τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι πάλι...Έχω διαβάσει ότι είναι αρκετές οι περιπτώσεις που υπάρχει κατι παθολογικό αλλά δεν βρίσκεται, οπότε το αποδίδουν -σε τί αλλο;-, στο άγχος.
    Ωστόσο, όταν ξεκίνησα πάλι τα αντικαταθλιπτικά, οι πόνοι υποχώρησαν.Όταν περνάω μια δύσκολη φάση, ξανάρχονται....Οπότε, ναι, για μενα η κατάθλιψη συνδέεται με τους πόνους, απλά επειδή περνάω μια φάση αναθεώρησης, λεώ "βρε μπας και πιάστηκα κορόιδο;"
    Αν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα άγχους,γιατί συνεχίζεις να το ψάχνεις όμως;Είναι φαύλος κύκλος, δεν θα τελειώσουν ποτέ οι εξετάσεις.Έχεις τσεκάρει το θυροειδή σου;Είναι το μόνο απαραίτητο...
    Φρόντισε να επισκεφτεις έναν ψυχολόγο γιατί όσο πονάς γίνεσαι χειρότερα.Το ένα τροφοδοτεί το άλλο, δηλ. το άγχος/κατθλιψη σου προκάλει πόνους (ψυχοσωματικά) και οι πόνοι με τη σειρά τους σε αγχώνουν....
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by nansi View Post
    Η πρωτη κριση ξεκινησε γιατι περνουσα πολυ εντονο αγχος εκεινη τη περιοδο!Μετα που εψαξα γενικοτερα για τις κρισεις πανικου ηρεμησα λιγο και ειπα ολα μες το μυαλο μου ειναι!Το θεμα μου ειναι οτι ποναω καθημερινα και αυτο με διαλυει!
    Ειμε με depon καθε μερα και με εχει κουρασει αφορητα...
    depon καθε μερα; Μπορει να αποκτησεις πολυ σοβαρο προβλημα, χωρις να ειχες, ισως το εχεις αποκτησει ηδη.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    28
    κ εγω ειχα αυτα τα συμπτωματα...εμενα πονουσε και το αριστερο χερι δεν ξερω γιατι και μουδιαζε...δεν ειναι τιποτα..νευροπονοι ειναι πιθανων...κ εγω πονουσα καθε μερα και πισω στη πλατη και στο κεφαλι..τωρα που πηγα σε ψυχιατρο και χαπακωνομαι δεν ποναει τιποτα, αλλα τα χαπια δεν διωχνουν το αγχος μονοι πρεπει να βρουμε τι φταιει..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by nansi View Post
    Καλησπερα!Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα κι εγω να σας πω την ιστορια μου περιλιπτικα!Ειμαι 23 χρονων και η πρωτη κριση πανικου ξεκινησε πριν ενα χρονο καθως επεστρεφα απο τη δουλεια στο σπιτι με το αμαξι!Ετρεξα κι εγω με τη σειρα μου σε γιατρους νευρολογους αλλα δεν βρηκαν τιποτα!Να πω την αληθεια μου στο τελευταιο γιατρο που ειχα παει σε ενα νευρολογο μου ειχε δωσει να κανω μια αξονικη αυχενα και μια μαγνητικη εγκεφαλου δε εδειξαν τιποτα οι εξετασεις αλλα δεν ξαναπηγα στο ιατρειο του επομενως δεν συνεχισα τις εξετασεις που ισως θα μου εδινε γιατι οι γονεις μου κ γενικοτερα ολοι με εκραζαν οτι δεν εχω κατι και ειναι ανωφελο να πηγαινω και οτι ολα ειναι στο μυαλο μου και τα γνωστα!Ετσι δεν ξαναπηγα και προσπαθησα να το αντιμετωπισω μονη μου!Αυτο που νε φοβιζει ειναι οτι καθε μερα εχω πονους παντου.Ποναω στη πλατη στη περιοχη της καρδιας πολυ εντονα ποναω στη δεξια πλευρα!Γενικα εχω και ζαλαδες και νιωθω δισπνοια και ολα αυτα ακομα και οταν ξαπλωνω να κοιμηθω!Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι ολα αυτα ειναι καθημερινα και ειναι τοσο κουραστικο εχω παει τη ζωη μου πολυ πισω...Πραγματικα πιστευω οτι ειναι κατι παθολογικο πια ισως καποια φλεγμονη δεν ξερωω.Αν καποιος εχει παρομοια συμπτωματα ας επικοινωνησει..
    κ εμενα τα ψυχολογικα καπως ετσι εκδηλωθηκαν..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Νομίζω πως το σώμα μας δίνει τα δικά του μηνύματα για να μπορέσουμε να το ακούσουμε αφού ξεχάσαμε πως τα λόγια δεν είναι πάντα ο τρόπος επικοινωνίας ούτε ο μοναδικός, ούτε ο ανώτερος. Και το σώμα έχει τη δική του γλώσσα, που σου μιλάει για ν'ακουστεί από σένα την ίδια. Και γω για χρόνια πόναγα στην αριστερή ωμοπλάτη, χωρίς να μπορώ να βρω ούτε με εξετάσεις ούτε με τίποτε άλλο την αιτία, παρά όταν κατάλαβα πως το σώμα πόναγε γιατί το μυαλό υπέφερε και γω το σιώπαινα, από φόβο. Τι θα μπορούσες να σκεφτείς για τη ζωή σου, τις εμπειρίες της, που έχεις περάσει από μέσα τους, που μπορεί να σου δείξει κάτι για τον πόνο, να σου μάθει κάτι γι αυτόν?

    Μπορεί κάτι να σου λείπει, ή κάτι να υπάρχει σε υπερβολή, τι μπορεί να είναι αυτό, γιατί είναι έτσι, πώς μπορείς να το ανακαλύψεις, τι θα κάνεις γι αυτό μετά, τέτοια ερωτήματα ίσως να σου δώσουν κάποια κατεύθυνση για τη συνέχεια. Όσο πάντως κι αν φαίνεται παράδοξο, τα μηνύματα αυτά του σώματος μπορεί να μην είναι πάντα τρομακτικά. Μπορεί και το αντίθετο, δεν είμαι σίγουρη για τίποτε.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6
    ναι αλλα καθημερινα ρε παιδια?και σε βαθμο που να μην μπορεις να σταθεις πουθενα να μην μπορεις να πας μια βολτα χαλαρος?

    και δεν μιλαω για κρισεις πανικου αλλα για πονους ποτε στη πλατη ποτε στη περιοχη της καρδιας...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Εμένα για άνχος μου κάνει αυτά που περιγράφεις. Δεν είμαι ειδικός , δεν θέλω να κάνω διαγνώσεις , δεν θέλω να φορτίζω με ιδέες τους γύρω μου , αλλά μου αρέσει να κάνω εικασίες που μπορεί να είναι χρήσιμες βασιζόμενες σε όσα γνωρίζω . Μπορεί... να υποφέρεις απο μετατραυματικό στρές και να μην το ξέρεις . Είχες κάποιο περιστατικό τα τελευταία χρόνια που να στεναχώρησε πολύ ;; Ειδικά κάποιο , που να μην το εξωτερικευσες σε κανέναν ;; Δοκίμασες να τα περιγραψεις όλα αυτά σε έναν ψυχολόγο ;;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6
    ναι γενικοτερα τα 2 τελευταια χρονια ηταν αρκετα δυσκολα καθως επιασα δουλεια και στο πατερα μου...χειροτερη περιοδο δεν μπορουσα πραγματικα!
    και γενικοτερα πεσαν ολα πανω μου και γιαυτο ηρθε η πρωτη κριση!
    Απο κει και περα ομως αυτο συνεβη περσι!Μακαρι να ειχα να διαχειριστω μονο τις κρισεις αλλα ειναι και οι πονοι που ειναι αφορητοι!
    Δεν εχω παει σε ψυχολογο εφοσον πιστευω οτι εχς και κατι παθολογικο..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Κάνε οτι εξετάσεις θες να κάνεις για να πείσεις και τον εαυτό σου εαν συμβαίνει κατί η όχι , αλλά κατ'εμε επισκέψου και έναν ψυχολόγο παράλληλα . Μιλώντας για όλα αυτά ισως εκπλαγεις αν δείς τα συμπτώματα να υποχωρούν.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Παιδιά και εγώ μια από τα ίδια. Ενα χρόνο βασανίζομαι. Βέβαια ήταν ένας χρόνος πολύ ζόρικος. Εχασα τον πατέρα μου πριν τέσσερις μήνες και ο χρόνος αυτός ήταν μεσα και έξω από νοσοκομεία. Επίσης έχω και ένα παιδάκι με εγκεφαλική παράλυση και οι προβλέψεις των γιατρών για να περπατήσει δεν ειναι και οι πιο ευοίωνες. Κρίσεις πανικού περναγα στην αρχή. Μετά μου γύρισε σε μούδιασμα στο κεφάλι. Εσείς έχετε φοβο με την καρδια εγώ πάλι με το κεφάλι. Φοβάμαι ότι έχω κάτι κακό. Εχω παει σε δύο νευρολόγους-ψυχιάτρους και σε ψυχολόγο. Μου είπαν ότι δεν έχω τίποτα. Παίρνω κατά καιρούς καποια αγχολυτικά και αλλες φορές είμαι καλά και άλλες όχι. Τις τελευταίες δεκαπέντε μέρες ξεκινήσαμε με τον άντρα μου μια καινούργια δουλειά και ο τρόπος ζωής μου άλλαξε ριζικά. Κοιμάμαι λίγο, δουλεύω πολύ και εχω πολύ άγχος για την πρόοδο της δουλειάς. Περιττό να σας πω ότι έχω συνεχεια πονοκεφάλους, ζαλάδες (παίρνω σίδηρο γιατί μου πέφτει και ο αιματοκρίτης) και μία αίσθηση αποπροσωποίησης και απομάκρυνσης από όλους και όλα. Ενα παράξενο συναίσθημα. Νομίζω ότι τρελλαίνομαι. Αυτό που με φοβίζει είναι το κεφάλι. Αυριο θα κλείσω ραντεβού για μαγνητική κόντρα σε όλους που λένε ότι δεν έχω τίποτα. Ισως φύγει η ιδέα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συσσωρευμένο Άγχος - Κρίσεις Πανικού
    By WaRRi0R in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 21-05-2014, 18:48
  2. ΑΓΧΟΣ Η ΚΑΤΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ???
    By kokos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-12-2010, 21:21
  3. Κρισεις Πανικου-Αγχος!!!!
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-04-2009, 09:53
  4. άγχος με κρίσεις πανικού;
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-11-2008, 03:05
  5. κρισεις πανικου + αγχος
    By jo* in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 16-10-2008, 17:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •