ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΤΑΔΙΩΞΗΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175

    ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΤΑΔΙΩΞΗΣ

    Δεν βρήκα παρόμοιο θρέντ , και είπα να ανοίξω ένα προς δική μου πληροφόρηση αλλά και των υπολοίπων ενδιαφερόμενων.

    Εχω ένα συγγενικό μου πρόσωπο που παρουσιάζει έντονα σημάδια σύνδρομου καταδίωξης . Δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστός ο όρος αυτός αλλά έτσι το είχα ακούσει παλαιότερα. Το άτομο αυτό λοιπόν όποτε το συναντάω μου λέει οτι υπάρχουν άνθρωποι στην γειτονία μας , που έχουν έρθει με αυτοσκοπό να μας κάνουν ζημιά όπως ''μάγια'' π.χ. η να μας προκαλέσουν κάποιο ατύχημα η οτι μας παρακολουθούνε και παρομοίου είδους μη ρεαλιστικές φοβίες . Απο οτι καταλαβαίνω αυτό τον έχει οδηγήσει να μην βγαίνει πολύ και απο το σπίτι , και είναι κατανοητό βάση με αυτών που πιστεύει αλλά σίγουρα δεν πρόκειται να βοηθηθεί κατ'αυτόν τον τρόπο .

    Προσπάθησα με λογικά επιχειρήματα να του αποδείξω οτι έχει εσφαλμένες εντυπώσεις αλλά πήγαν όλα στον ''κουβά''. Δεν έπιασε κανένα απο αυτά , και εν όλιγοις με ακύρωσε εντελώς . Δεν με πέιραξε αυτό γιατί αναγνωρίζω οτι έχει πρόβλημα και αυτά που λέει είναι υπο την επίδραση του άνχους και της εμμονής αλλά έχω προβληματιστεί ειλικρινά , πως θα μπορούσα να βοηθήσω σε μια τέτοια κατάσταση. Παρόλο που έχω αρκετή εμπειρία με ψυχολογικά προβλήματα , στην συγκεκριμμένη περίπτωση δεν γνωρίζω πολλά και το νετ δεν παρέχει κάτι ιδιαίτερο ..

    Υπάρχει κάποιος-α , που να έχει περάσει απο αυτό , η έστω να γνωρίζει κάποιες πληροφορίες για τρόπο αντιμετώπισης ;;; Εννοείται οτι δεν μπορώ ακόμα να του κάνω λόγο για να πάει σε ψυχίατρο . Θα νιώσει οτι προσβάλλεται και θα διακόψει την επικοινωνία μαζί μου , και αυτό δεν θα βοηθήσει σε τίποτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Κι αν σου λέει την αλήθεια? Ότι πράγματι μας παρακολουθούν όλους ή έστω κάποιους?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Εξαρτάται πως το εννοείς τώρα αυτό . Και εγώ καταλαβαίνω το ανερχόμενο ''μάτι'' της παγκοσμιοποίησης που όλο και επεκτείνεται με διάφορα μέσα , προκειμένου να μας παρακολουθεί όλους , και έχω τις ανασφάλειες μου γι'αυτο , αλλά είναι κάτι τελείως διαφορετικό . Τώρα αν λές οτι πιθανότατα αυτά που μου περιγράφει είναι αληθινά ,εγώ μπορώ κάπως να το εξακριβώσω ;; Μάλλον δεν μπορώ , και με τα ίσως θα περνάνει ο καιρός , και αυτές οι εμμονές όλο και θα μεγεθύνονται , όλο καινούργια πρόσωπα θα προσθέτονται στην ''λίστα των υπόπτων'' μέχρι που κάποια μέρα μπορεί να ανήκω και εγώ σε αυτήν !!!! Κρίμα δεν είναι , αν έχω δίκιο ;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Κάποιοι η κάτι τον έχει πειράξει. Αν ισχύει η περίφημη θεωρεία της βιοχημικής ανισορροπίας του εγκεφάλου τότε μπορεί να σημαίνει πολύ απλά ότι του δώσανε κάτι, η κάτι μετέβαλε την βιοχημική του ισορροπία. (άλλωστε ήταν έτσι σε τέτοια ακραία κατάσταση πριν..?). Σκέψου πολύ απλά πως από τους εκατό συνδυασμούς χημικών που θα βάλεις σε κάθε μπουκάλι ξεχωριστά ο ένας συνδυασμός θα αποβεί σε έκρηξη.. κάτι τέτοιο (αυτό το λέω σχετικά με το ποσοστό της σχιζοφρένειας που είναι 1% σύμφωνα με τα μίντια).

    Το να σταλθεί στον ψυχίατρο και να τον πλακώσουν στα ψυχοφάρμακα είναι νομίζω η καθιερωμένη λύση. Δεν θα θεραπευτεί από τα φάρμακα αλλά προσωρινά θα γίνει καλύτερα. Λένε πάντως πως περισσότερες πιθανότητες έχει κάποιος να το ξεπεράσει αυτό χωρίς ψυχοφάρμακα παρά με αυτά (και αυτό νομίζω σε χώρα της ανατολής). Άλλωστε τα φάρμακα σε βγάζουν νοκ-άουτ, σε κάνουν σαν φυτό και σου δημιουργούν (μόνιμα?) κουσούρια.

    Ρώτα και ένα γιατρό να σου πει ποιες είναι οι διαθέσιμες λύσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Κοίτα , ''περίεργες'' αντιλήψεις είχε πάντα για κάποια θέματα , όπως είχα και εγώ δηλαδή τις δικές μου, και έχω ακόμα , και υπάρχουν φορές που προσπαθώ να μπω στην λογική του αν και ψυχοφθόρο μπάς και το ''περίεργο'' είναι κάτι ανατρεπτικό που απλά δεν μπορούν να δούν οι άλλοι. Είμαι και εγώ απο φύσην ασυμβίβαστος η ''τρελός'' αν θές και τα σκαλίζω όλα για να βρώ αυτό που θέλω. Το έχουμε σαν σόι .

    Καταλαίβω οτι αυτός ο ανθρωπος έχει ένα σωστό ένστικτο σαν βάση , να καταλαβαίνει τους άλλους χωρίς πολλά λόγια αν είναι καλοπροαίρετοι άνθρωποι η όχι . Απο εκεί και μετά όμως νομίζω οτι περνάει την γραμμή οχι του λογικού , αλλά έστω του φαινομενικά ρεαλιστικού επιπέδου , και μπαίνει στην σφαίρα του φανταστικού . Το που βρίσκεται αυτή η γραμμή , που τελειώνει το ένα και αρχίζει το άλλο νομίζω οτι δεν είναι εύκολο να βρεθεί και δεν θα ωφελήσει ουσιαστικά.

    Σε αυτά που λές συμφωνω , αλλά οι εναλλακτικές λύσεις σπανίζουν , και το ζητούμενο είναι να δεί τα πράγματα χωρίς τα συναισθήματα φοβίας που τον κατακλύζουν τώρα και του ενισχύουν όποιες ιδέες έχει. Εδώ ένα φάρμακο για μικρό διάστημα ισως να βοηθούσε . Δεν είμαι υπέρ , θα μπορούσε να το λύσει το πρόβλημα και με ψυχολόγο υποθέτω , αλλά απαιτεί μια πράξη αναγνώρισης απο την μεριά του . Αν μπορούσε να το κάνει αυτό θα είχε σχεδόν θεραπευτεί και απο μόνος του .

    Ρώτησα δύο γιατρούς , και μου απάντησαν οτι πρέπει να δουν τον ίδιο για να βγάλουν συμπεράσματα . Λογικό εν μέρει , αλλά έτσι αφήνεται το θέμα στην τύχη του , και αμα κάποια στιγμή φτάσει στον πάτο , τότε πιθανόν να χρειαστεί φάρμακα αναγκαστικά , και μάλιστα πολλά . Αυτο το θρέντ όμως το άνοιξα κυρίως για να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος ειδικός στην συμπεριφορά που ''ξεκολάει'' κάποιον απο τέτοιες εμμονές . φαντάζομαι διάφορα που θα μπορούσα να δοκιμάσω , αλλά στου 'κασίδη' το κεφάλι δεν έχει δικαίωμα να παίζει κανείς .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Τετοιοι τροποι και να υπαρχουν δε θα τους εφαρμοσεις εσυ, πιθανοτατα, αλλα καποιος ειδικος με εμπειρια. Νομιζω οτι υπαρχουν, γιατι δεν απευθυνεσαι σε καποιον ψυχολογο η ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη με εμπειρια σε ψυχωσεις για αρχη?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Δεν είπα κάτι τέτοιο ελάφι , αμα διαβάσεις το τελευταίο μυνημα μου καλά θα δεις οτι λέω το ίδιο . Δεν θα επιχειρούσα ποτέ κάτι που δεν είναι εξακριβωμένο .

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Ωραια, νομιζω οτι μπορεις να βρεις ακρη. Απλα ισως θελει λιγο ψαξιμο. Αναζητησε καποιους με εμπειρια σε ψυχωσικα θεματα. Οσο ειναι στην αρχη του, εχεις δικιο, ειναι καλυτερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Αυτό ψάχνω , κάποιον που να βίωσε κάτι παρόμοιο ώστε να μοιραστεί την εμπειρία του .

    Λές να βάλω το θρέντ και στο τόπικ με τις ψυχώσεις μάλλον, για να το δούν πολλοί , η δεν χρειάζεται ; Δεν έχω σφυγμομετρήσει καλά αυτό το φόρουμ ακόμη .

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Μην βαζεις τα ιδια σε εκατο σημεια, γινεται χαος. Τωρα το εβαλες εδω. Ετσι και αλλιως φαινεται στις Εξελιξεις.
    Προφανως πολλοι εχουν βιωσει και παρομοιο, και ηδη σου ειπαν περιπου τι θα γινει. Που ειναι το περιεργο? Πρεπει να ξεκινησεις πηγαινοντας τον σε καποιον ειδικο καταρχας, τωρα με τη θεληση του η αργοτερα χωρις αυτη. Απο εκει και περα θα το αναλαβουν αυτοι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Δεν υπάρχει θεραπεία αλλά λένε πως σε λιγότερο ανταγωνιστικές κοινωνίες έχουν περισσότερες πιθανότητες βελτίωσης. Σου λέω λένε γιατί και γω δεν ξέρω, δεν έχω κάνει επιστημονικές έρευνες, ούτε ειδικός, είμαι, ούτε καν το έχω σπουδάσει το θέμα, ούτε κολλάω σε μαι σκέψη, προσπαθώ να το δω όσο πιο αντικειμενικά γίνεται, δίχως χρηματικά έπαθλα από πίσω μου αν και έχω την εντύπωση πως το έχω σκεφτεί κάποιες φορές και το βλέπω ακόμα και σε αυτούς που είναι και καλά διαφορετικοί ότι θέλουν να γίνουν το ίδιο η και χειρότερα πλάσματα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Φρικουμπίκο, ο συγγενής σου είναι διαταραγμένος και οι διαταραγμένοι δεν αντιλαμβάνονται ότι έχουν πρόβλημα. Συνήθως, τους σέρνει κάποιος άλλος μέχρι τον γιατρό. Η έντονη καχυποψία με παραπέμπει σε παρανοειδή διαταραχή προσωπικότητας. Ψάξτο στο google και όσο πιο γρήγορα γίνεται στο γιατρό.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    εμενα γιατι μου αυτα τα συμπτωματα μου κανουν για σχιζοφρενεια??

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Frikoubike σιγουρα υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που εχουν βιωσει αυτο το φοβο καταδιωξης που περιγραφεις, συνηθως ομως για να φοβασαι παει να πει οτι εχεις κι εσυ τη φωλια σου λερωμενη η εστω νομιζεις οτι την εχεις, οποτε αλλιως γιατι να φοβασαι οτι σε παρακολουθουν η οτι θελουν να σου κανουν κακο κτλ?? Σε αλλη περιπτωση, παιζει αυτο που ειπε παραπανω κ ο insect, σχετικα με βιοχημικες ανισορροπιες του εγκεφαλου, if you know what that means..

    Εγω θα σου λεγα το πολυ απλο ρε συ, εφοσον ειναι συγγενικο προσωπο κ μενετε κοντα αμα καταλαβα, γιατι δεν τον μιλας ευθεως να τον ρωτησεις να σου ανοιχτει κ να πει τους φοβους κ τις αμφιβολιες του?? Ετσι οπως το πατε, ο ενας ζει με τους φοβους κ τις ιδεες, που μπορει να ειναι ανυποστατες αλλα μπορει κ οχι (ας μην βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα, ουτε να τον πουμε ψυχωτικο τον ανθρωπο κ οτι ειναι για φαρμακα), ο αλλος (εσυ εισαι αυτος!) αναρωτιεται τι κ πως κ τι να κανει, κ αποτελεσμα μηδεν! Εγω θα σου προτεινα να τον προσεγγισεις κ με διαθεση φιλικη κ εμπιστευτικο τροπο να σου ανοιχτει κ να εκφρασει τι ακριβως φοβαται κ γιατι, κ ισως τελικα το θεμα να ειναι πιο απλο απ ο,τι φανταζομαστε κ με το μυαλο μας τραγικοποιουμε! Κ γενικα ας μην βγαζουμε βιαστικα κ αυθαιρετα συμπερασματα!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Λακρυ, οι παρανοικοι εχουν παρανοικες ιδεες χωρις να χρειαζεται να λερωσουν καμια φωλια, μακαρι να ηταν ετσι. Αλλιως δε θα λεγονταν παρανοικοι, αλλα θα ειχαν φυσιολογικους φοβους. Η βιοχημικη εξηγηση δε λεει τπτ, καθως ολα βιοχημεια ειναι. Το να θεωρησεις οτι "χαλασε το μυαλο του" ειναι ιδιο με το να πεις οτι "χαλασε το πνευμα του/ψυχη του" και απλως το πρωτο λεγεται απο τις φαρμακευτικες για να πουλησουν φαρμακα και να καθαρισουν, χωρις αποδειξη βεβαια ακριβη. Στην ουσια η βιοχημικη εξηγηση δε σημαινει απολυτως τιποτα, καθως δεν υπαρχει καν τετοια, δε γνωριζουν πως παραγονται οι παρανοικες ιδεες.
    Κατα τα αλλα συμφωνουμε.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΟΕΜΜΗΝΟΡΗΣΙΑΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 03-12-2014, 23:48
  2. Σύνδρομο του εργένη..?
    By Konstantinoss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 14-04-2010, 13:42
  3. στερητικό σύνδρομο;;
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2010, 17:08
  4. hsp συνδρομο το ξερετε?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2009, 18:52
  5. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •