ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΥΑΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    70

    ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΥΑΛΟ

    Από το βιβλίο της MENSA ‘’ΤΕΣΤ ΕΥΦΥΙΑΣ’’

    ‘’… Οι γυναίκες είναι συνήθως πιο πρακτικές. Για να αφιερώσουν χρόνο σε κάτι, πρέπει να υπάρχει λόγος . ίσως να παραείναι πρακτικές ακόμα και για να ασχοληθούν με κάτι όπως η ιδιοφυΐα.’’

    Προσθήκη δικη μου .. ίσως να παραείναι πρακτικές για να ασχοληθούν με οτιδήποτε άλλο!
    Εκεί που το πρέπει συναντά το θέλω και εμφανίζεται το χάος .. τι πρέπει , τι θέλω και πόσο μπορώ να αποφασίσω αν θα ακολουθησω το πρέπει ή το θέλω ?

    Στην απόφαση μου είμαι αμείλικτη και δεν αλλάζω γνώμη αλλά πόσο με τρώει η σκέψη '' αν έκανα εκείνο και όχι αυτό…’’?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ποια είναι η ερώτηση σου ακριβώς;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ματινα ειναι κ θεμα χαρακτηρα, δεν μπορουμε να βαλουμε στο ιδιο τσουβαλι ολες τις γυναικες η σε καποιο αλλο τσουβαλι ολους τους αντρες, ειναι πως εχει διαμορφωθει ο καθενας κ πως επιλεγει να διαχειριζεται τις διαφορες καταστασεις στη ζωη του.. ο συνδυασμος θεωριας κ πραξης ειναι ο καλυτερος πιστευω, οπως κ λογικης με συναισθημα, δεν μπορει καποιος να λειτουργει μονο με καποιο απο τα δυο, αλλιως καπου χανεις στο παιχνιδι...

    Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αν θες να σου μιλήσω για το δικό μου μυαλό καμία σχέση μ' αυτά που περιγράφεις. Πάντα είχα περισσότερο στοχαστική διάθεση και ονειροβατούσα. Στην πρακτική καθημερινότητα, πάιρνω -1 με άριστα το 20. Εξάλλου, είναι ήδη γνωστό ότι η πρακτική καθημερινότητα δεν έχει καμιά σχέση με την ευφυία. Οπότε δεν αισθάνομαι τύψεις που ήμουν πάντα αφηρημένη.. :p
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    και μονο που ξερεις να μεγειρευεις παιρνεις 10 με αριστα το 20! Δεν εχει αυτο σχεση με την πρακτικη καθημερινοτητα;;;;;!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ματίνα, καλημέρα. Δεν πιστεύω τα τεστ ευφυίας, γιατί κανένα τεστ δε μπορεί να αποτυπώσει τις διαφορετικές πτυχές της ευφυίας ή την "έλλειψή της" να δει δίχως προκατάληψη, για το λόγο αυτό δεν έχω κάνει ποτέ μου ένα τέτοιο, δεν το έχω ανάγκη νομίζω. Στη ζωή διαπίστωσα ότι η εξυπνάδα και η χαζομάρα είναι τόσο ρέουσες έννοιες, τόσο διαρκώς μεταβαλλόμενες που κανένα αποτέλεσμα δε δύναται να σου προσφέρει κάτι σημαντικό. Για μένα άλλη η εξυπνάδα, άλλη για σένα, δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις. Ούτε στο διαχωρισμό γυναικείο και αντρικό μυαλό πιστεύω, γιατί δεν περιλαμβάνει ο διαχωρισμός ούτε τις εξαιρέσεις, ούτε την εξέταση των παραγόντων που σχηματίζουν το ένα ή το άλλο, και τα λοιπά.
    Για μένα, το κέντρο, το Σημείο, που ισορροπείς στο χάος, δίχως να το φοβάσαι το ίδιο το χάος, δίχως και να το αποδέχεσαι ολοκληρωτικά, αυτή η χρυσή τομή θα έλεγα πως είναι το ιδανικό.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Ματίνα, καλημέρα. Δεν πιστεύω τα τεστ ευφυίας, γιατί κανένα τεστ δε μπορεί να αποτυπώσει τις διαφορετικές πτυχές της ευφυίας ή την "έλλειψή της" να δει δίχως προκατάληψη, για το λόγο αυτό δεν έχω κάνει ποτέ μου ένα τέτοιο, δεν το έχω ανάγκη νομίζω. Στη ζωή διαπίστωσα ότι η εξυπνάδα και η χαζομάρα είναι τόσο ρέουσες έννοιες, τόσο διαρκώς μεταβαλλόμενες που κανένα αποτέλεσμα δε δύναται να σου προσφέρει κάτι σημαντικό.
    Ακριβως! Μαλιστα ειχα δημιουργησει στο παρελθον κι ενα αντιστοιχο μεσες-ακρες θεμα! Οποιος θελει μπορει να το επισκεφθει:http://www.e-psychology.gr/forum/sho...914#post190914
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    70
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Ποια είναι η ερώτηση σου ακριβώς;
    δεν ειναι ακριβως ερωτηση..σκεψη ειναι και ηθελα γνωμες

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    70
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ματινα ειναι κ θεμα χαρακτηρα, δεν μπορουμε να βαλουμε στο ιδιο τσουβαλι ολες τις γυναικες η σε καποιο αλλο τσουβαλι ολους τους αντρες, ειναι πως εχει διαμορφωθει ο καθενας κ πως επιλεγει να διαχειριζεται τις διαφορες καταστασεις στη ζωη του.. ο συνδυασμος θεωριας κ πραξης ειναι ο καλυτερος πιστευω, οπως κ λογικης με συναισθημα, δεν μπορει καποιος να λειτουργει μονο με καποιο απο τα δυο, αλλιως καπου χανεις στο παιχνιδι...

    Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου?
    συμφωνω πως δεν μπορεις τελειως να κατηγοριοποιησεις τους ανθρωπους αλλα οι μερχι τωρα εμπειριες της ζωης μου λενε πως αντρες,γυναικες σκευτνται,δρουν και λειτουργουν διαφορετικα ...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    70
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Ματίνα, καλημέρα. Δεν πιστεύω τα τεστ ευφυίας, γιατί κανένα τεστ δε μπορεί να αποτυπώσει τις διαφορετικές πτυχές της ευφυίας ή την "έλλειψή της" να δει δίχως προκατάληψη, για το λόγο αυτό δεν έχω κάνει ποτέ μου ένα τέτοιο, δεν το έχω ανάγκη νομίζω. Στη ζωή διαπίστωσα ότι η εξυπνάδα και η χαζομάρα είναι τόσο ρέουσες έννοιες, τόσο διαρκώς μεταβαλλόμενες που κανένα αποτέλεσμα δε δύναται να σου προσφέρει κάτι σημαντικό. Για μένα άλλη η εξυπνάδα, άλλη για σένα, δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις. Ούτε στο διαχωρισμό γυναικείο και αντρικό μυαλό πιστεύω, γιατί δεν περιλαμβάνει ο διαχωρισμός ούτε τις εξαιρέσεις, ούτε την εξέταση των παραγόντων που σχηματίζουν το ένα ή το άλλο, και τα λοιπά.
    Για μένα, το κέντρο, το Σημείο, που ισορροπείς στο χάος, δίχως να το φοβάσαι το ίδιο το χάος, δίχως και να το αποδέχεσαι ολοκληρωτικά, αυτή η χρυσή τομή θα έλεγα πως είναι το ιδανικό.
    βαθυστοχαστο!! συμφωνω μεχρι ενα σημειο. Ισως να τα βλεπω απο αλλη οπτικη πλευρα γιατι οντως πιστευω στην μερτιση νοημοσνης , γιατι οντως πιστευω οτι ολα εχουν τιμη και μετριουνται

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Συμφωνώ με Ρέιν, όντως βαθυστόχαστο. Υπάρχουν όμως και άνθρωποι των οποίων η νοημοσύνη δεν θα μπορούσε ν' αμφισβητηθεί με τίποτα. Κορυφές της ανθρωπότητας όπως ο Leonardo π.χ.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Similar Threads

  1. δεν εβαλα μυαλο...
    By james in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 31-07-2010, 15:16
  2. Τι σας έρχεται στο μυαλό..
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 126
    Last Post: 06-09-2009, 17:51
  3. Όλα είναι στο μυαλό μας....
    By Relia2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-07-2009, 22:01
  4. το μυαλο μου ποναει...
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-03-2008, 12:31
  5. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ
    By giota73 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 25-11-2007, 06:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •