Επιστροφή στον αυτοτραυματισμό...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    7

    Επιστροφή στον αυτοτραυματισμό...

    Είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να γράψω!Αλλά το μόνο που μου βγαίνει είναι: ααααααααααααααααααααααααα αα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Δύο χρόνια μετά και πάλι γυρνάω στα ίδια.Με τη διαφορά οτι αυτή τη φορά,όταν κόβομαι,αντί να κλαίω,γελάω!Νομίζω οτι δεν θα ξεμπερδέψω ποτέ από αυτή την κατάσταση!Παλέυω εδώ και δύο χρόνια με την καταθλίψη...Αλήθεια ξεφέυγει ποτέ κανείς απο αυτή;Δεν μπόρω να συναναστραφώ με ανθρώπους.Δεν μπορώ να κάνω μια σχέση όπως όλες οι κοπέλες στην ηλικία μου.Και γιατί πάλι σήμερα αναζήτησα το ξυράφι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Μια λύση είναι να συναναστραφείς με ζώα! Προσωπικά το σκέφτομαι κάποια στιγμή να βάλω μερικές δεκάδες γάτες στον χώρο που είμαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Μια λύση είναι να συναναστραφείς με ζώα! Προσωπικά το σκέφτομαι κάποια στιγμή να βάλω μερικές δεκάδες γάτες στον χώρο που είμαι.


    λολ. Τι γράφει επιτέλους αυτός ο απίστευτος άνθρωπος τι γράφει :D



    Μετά θα γίνει σαν αυτές τις γριές περίεργες που μένουν στο τέλος του δρόμου με πολλά γατιά και τα παιδάκια φοβούνται να πάνε στην "μάγισσα"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Και οι χαμαιλέοντες καλή παρέα θα είναι φαντάζομαι αλλά θα βγάζουν γλώσσα.
    Last edited by carrot; 06-07-2011 at 22:59.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ωραιες συμβουλες μπραβο. μην τα γελοιοποιουμε ολα ελεος!

    επειδη κ εγω εχω παρελθον με αυτοτραυματισμους και μαλιστα χωρις να μπορω να το κοψω, θα σου συνεστηνα αμα δεν βλεπεις ειδικο να το ξεκινησεις. τι σε ωθει σε αυτο με λιγα λογια?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τα δικα μου δε τα θεωρω και τοσο σοβαρα, περισσοτερο γρατζουνιες στο χερι με μαχαιρι ητανε, ποτε δεν το πηρα σαν κατι ανησυχιτικο. καταλαβαινω οτι ορισμενες στιγμες κατω απο πιεση ή υπερβολικη θλιψη μοιαζει σαν διαφυγη, τουλαχιστον μπορει να νιωθεις λιγο καλυτερα... μα ουσιαστικα δεν αλλαζει κατι δραστικα, δλδ δεν ειναι αυτοκτονια να πεις ξεφορτωνεσαι τη ζωη που σου τυχε μια για παντα. γιαυτο καλυτερα προσπαθησε να αλλαξεις προς το θετικο. ειναι πολυ πιο ευκολο για μια κοπελα να συναναστραφει, να κανει φιλους και σχεση ακομα, παρα για εναν αντρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Κάνε σχέση μαζί μου , θα πετύχουμε και εκπτώσεις στον ψυχοθεραπέυτή που θα πηγαίνουμε παρείτσα. Double dot ευκαιρία , δεν τυχαίνουν συχνά αυτες !:)

    Τέσπα , πέραν του χαβαλέ ένα καταλαβαίνω . Ψυχολογικές εκκρεμοτητες !! , join the club , and enjoy your seat !!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    dulcinea με το ωραιο ονομα, ο αυτοτραυματισμος κ το χαρακωμα ειναι ξεσπασμα για κατι που δεν μπορουμε να αντεξουμε, με αποτελεσμα να ξεσπαμε στο σωμα μας, κ νιωθοντας πονο να προσπαθησουμε να αποφορτιστουμε συναισθηματικα κ να μεταφερουμε αλλου τον πονο..
    τι σε κανει να ξεσπας με αυτον τον τροπο?? το χεις διερωτηθει??
    πρεπει εκει να εστιασεις, κ οταν σε πιανει να βρεις μια εναλλακτικη ξεσπασματος..
    ποσο συχνα χαρακωνεσαι??
    εγω χαρακωνομαι απο την εφηβεια αρχικα εκανα απλες γραμμες κ πλεον γραφω ολοκληρες λεξεις, αναλογως πως νιωθω εκεινη τη στιγμη, ειναι ξεσπασμα με την εμμονη της επιτευξης του ελεγχου κ της τελειομανιας μου περισσοτερο.. δλδ εντοπισε αν το κανεις για λογους καθαρα προσωπικους, η για λογους που σχετιζονται με εξωγενεις παραγοντες..
    εναλλακτικες που εφαρμοζω εγω, ειναι μεταλ μουσικη στο τερμα, να σπασω ενα πιατο πχ, να κλωτησω τοιχο, κατι βιαιο κ εντονο για να εκτονωθω.. δοκιμασε κατι απ αυτα ισως σε βοηθησει...
    ποσο χρονων εισαι ?? για μικρη μου φαινεσαι, οσο για τις σχεσεις μην απογοητευεσαι κ προδικαζεις, ολα θα ερθουν απλα ηρεμησε.
    kisses girl κ ο,τι αλλο θες ρωτας οκ?? :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    7
    Σας ευχαριστώ πολύ!Με κάνατε να γελάσω!Ο λόγος που το κάνω είναι επειδή πονάω τόσο πολυ εσωτερικά!Χθες δεν άντεξα και πήρα το ξυράφι πάλι.Και αυτή τη φορά έκανα πιό βαθιές χαρακιές και με ευχαρίστησε και περισσότερο...Είναι και τα πράγματα στο σπίτι μου πολύ άσχημα και τραβάω μεγάλο ζόρι απο την παιδική μου ηλικία.Είμαι 24 χρονών.Εχω κάνει θεραπεία για κατάθλιψη δύο φορές με effexor και stilnox και δεν έχω και την στήριξη που θα ήθελα απο το σπίτι μου.Η μητέρα μου είναι κατά των χαπιών και τον πατέρα μου δεν τον νοιάζει.Και αυτή τη στιγμή με το ζόρι κρατιέμαι να μην πιάσω το ξυράφι...πφφφφ...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    7
    Σ'ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ Lacrymosa!!!Είχα πολύ καιρό να το κάνω!Πιο παλιά το έκανα μέρα παρά μέρα.Νόμιζα οτι έκανα πρόοδο αλλά και πάλι τα βλέπω όλα τόσο μάυρα και κανένας δεν με κταλαβαίνει...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Dulcinea View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ!Με κάνατε να γελάσω!Ο λόγος που το κάνω είναι επειδή πονάω τόσο πολυ εσωτερικά!Χθες δεν άντεξα και πήρα το ξυράφι πάλι.Και αυτή τη φορά έκανα πιό βαθιές χαρακιές και με ευχαρίστησε και περισσότερο...Είναι και τα πράγματα στο σπίτι μου πολύ άσχημα και τραβάω μεγάλο ζόρι απο την παιδική μου ηλικία.Είμαι 24 χρονών.Εχω κάνει θεραπεία για κατάθλιψη δύο φορές με effexor και stilnox και δεν έχω και την στήριξη που θα ήθελα απο το σπίτι μου.Η μητέρα μου είναι κατά των χαπιών και τον πατέρα μου δεν τον νοιάζει.Και αυτή τη στιγμή με το ζόρι κρατιέμαι να μην πιάσω το ξυράφι...πφφφφ...
    κατι αλλο να εκφραζεσαι δεν υπαρχει ? καταλαβαινω οτι μπορει να το εχεις σαν διεξοδο, μα γιατι δε δοκιμαζεις κατι που να μη κανει ζημια πανω σου ? δοκιμασε τη ζωγραφικη ή τη μουσικη, οτιδηποτε μπορει να σε κανει να ξεχαστεις εστω και λιγο. επισης το οτι εχεις καταθλιψη δε σημαινει οτι δε μπορεις να εισαι κοινωνικη. μαλλον δε θελεις η ιδια, ή δυσκολευεσαι γιαυτο το λογο. οπως και να εχει, αν θελησεις να μοιραστεις περισσοτερα, εδω ειμαστε. απλα μην εχεις τα ξυραφια σαν μοναδικη λυση...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    κατι αλλο να εκφραζεσαι δεν υπαρχει ? καταλαβαινω οτι μπορει να το εχεις σαν διεξοδο, μα γιατι δε δοκιμαζεις κατι που να μη κανει ζημια πανω σου ? δοκιμασε τη ζωγραφικη ή τη μουσικη, οτιδηποτε μπορει να σε κανει να ξεχαστεις εστω και λιγο. επισης το οτι εχεις καταθλιψη δε σημαινει οτι δε μπορεις να εισαι κοινωνικη. μαλλον δε θελεις η ιδια, ή δυσκολευεσαι για καποιο λογο. οπως και να εχει, αν θελησεις να μοιραστεις περισσοτερα, εδω ειμαστε. απλα μην εχεις τα ξυραφια σαν μοναδικη λυση...
    Εκφράζομαι με τη μουσική και τη ζωγραφική αλλά μερικές φορές δεν μου φτάνει.Όσο για την κοινωνικότητα,στα τυπικά είμαι τέλεια(είναι και η δουλειά μου τέτοια που βλέπω πολύ κόσμο κάθε μέρα) άλλα στις "στενές" σχέσεις,είτε είναι φιλικές είτε ερωτικές, κάπου το χάνω.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δεν ειναι και τοσο δυσκολο οταν λες οτι βλεπεις πολυ κοσμο καθε μερα. ολο και καποιος θα σου δειχνει ενδιαφερον. βρες καποιον που να συμπαθεις εστω και λιγο, γνωριστειτε περισσοτερο κι αν αξιζει εμπιστευσου τον, δειξτου ποια εισαι και ισως βρεις καποια ακρη...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Dulcinea με το ωραιο ονομα χεχε! ειναι πολυ θετικο το οτι ασχολεισαι με μουσικη κ ζωγραφικη.. διοχετευσε εκει την ενεργεια σου κ ξεσπασε εκει οταν σου ερχεται αυτη η ταση.. ξες η τεχνη (οποιας μορφης, αναλογως τις προτιμησεις κ τα γουστα του καθενος) μας βοηθαει να ξεφευγουμε απο την πραγματικοτητα κ να βλεπουμε την καθημερινοτητα κ τα προβληματα απο αλλη οπτικη γωνια.. art is the best way to say fuck you to reality, οπως ειχε στην υπογραφη του καποτε ο ΚΕΝΟ, κ ετσι ειναι.. εκτονωσου εκει οπως σε εκφραζει.. οσο για τις σχεσεις εφοσον λογω δουλειας εισαι αναμεσα σε πολυ κοσμο, εκμεταλλευσου το κ κανε αναλογες κινησεις, οχι επιτηδευεμενα ως αυτοσκοπος, αλλα κυριως για να νιωθεις εσυ καλυτερα κ με περισσοτερη αυτοπεποιθηση!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    2
    Μπορείς να το κάνεις σε συμβολικό επίπεδο.

    Με 40 περίπου ευρώ παίρνεις μιά αρκετά καλή μηχανή κουρέματος. Ρύθμισέ την σε όποια σκάλα σου αρέσει, π.χ. 10 χιλιοστά. Όταν "φρακάρεις", άρπαξε τη μηχανή πιό γρήγορα από το ξυράφι, και τράβα μιά γερή γραμμή, στο πλάϊ, από πίσω όπου σου έρθει. Με λύσσα.

    Το αποτέλεσμα θα σε καταπλήξει. Κάνεις και τους άλλους κοινωνούς κατά ένα περίεργο τρόπο. Και δεν τραυματίζεσαι. Μόνο στην εμφάνιση. Και το μαλλί μεγαλώνει, έτοιμο γιά νέες περιπέτειες.

    Είναι κάπως γελοίο όταν το σκεφτείς, συμφωνώ. Κυριολεκτικά. Την πρώτη φορά μου συνέβει κατά τύχη, και έπαθα τέτοια κρίση γέλιου που ξέχασα όλα μου τα προβλήματα. Κατά κάποιο περίεργο τρόπο δουλεύει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Επιστροφη στη φυση!
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 23-09-2011, 08:16
  2. Υπάρχει άραγα επιστροφή στην ανεμελιά?
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 20-03-2011, 20:03
  3. Η ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-09-2010, 05:49
  4. Η επιστροφή
    By Emptyness in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 05-10-2008, 08:04
  5. ΕΠΙΣΤΡΟΦΉ
    By ico in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 21-07-2008, 21:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •